Vývoj cien bytov naberá rizikový kurz
Ceny nehnuteľností rastú. Banky poskytujú viac úverov na bývanie. Hoci rastú aj mzdy, dostupnosť bývania sa však na Slovensku zhoršila. Národná banka Slovenska (NBS) pritom už označuje vývoj cien bytov za rizikový.
Vývoj na trhu v prvom polroku podnecoval bankový sektor. Medziročný rast cien nehnuteľností na bývanie tak stúpol o 1,7 percentuálneho bodu na 7,6 %. Medzikvartálne ceny nehnuteľností rástli o 2,1 %. Priemerná cena bývania sa tak v prvom štvrťroku dostala na 1 332 eur/m2. Nehnuteľnosti na bývanie naposledy medziročne klesali v treťom štvrťroku 2014, keď si odpísali 0,4 %. Odvtedy ceny obytných nehnuteľností medziročne rástli, najvýraznejšie práve na začiatku tohto roka.
V prvom štvrťroku tohto roku rástli podľa údajov NBS priemerné ceny všetkých typov nehnuteľností na bývanie. V rámci bytov najvýraznejšie medziročne vzrástla priemerná cena jednoizbových bytov, keďže stúpla o 16,1 %. Najmenej vzrástla priemerná cena štvorizbových bytov, stúpla o 4,8 %. Priemerné ceny jednoizbových bytov sa šplhali k hranici 1 800 eur/m2, priemerná cena štvorizbových bytov presahovala hranicu 1 400 eur/m2.
„Ceny bytov sú už rizikové, o bublinu na trhu nejde.“
Ceny rodinných domov sa zvýšili medziročne v priemere o vyše 3 % a ceny rodinných víl o vyše 7 %.
V kurze sú najmä byty, niektoré kategórie dokonca lámu rekordy. „Agregovaná priemerná cena bývania je v súčasnosti ešte 14 % pod jej historickým maximom. K dosiahnutiu historického vrcholu z polovice roku 2008 chýbajú aktuálnej priemernej cene bytov ešte takmer 3 percentá a priemernej cene domov zhruba 15 percent. Priemerné ceny väčších, teda štvorizbových a päťizbových bytov, sú už v súčasnosti vyššie ako bolo ich historické maximum,“ upozorňuje centrálna banka.
Rast priemernej ceny bývania pocítili viaceré kraje, najzásadnejší rast zaznamenal Nitriansky kraj, kde stúpla o 16,9 %. Priemerná cena bývania vo východoslovenských regiónoch a v Žilinskom kraji na začiatku roka 2017 medzikvartálne stagnovala alebo sa mierne znížila. V Banskobystrickom kraji dokonca poklesla v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom o 0,5 % a medziročne o 2 %.
Horšia dostupnosť bývania
Rast cien bytov a domov prispel k tomu, že dostupnosť bývania sa zhoršila. „Rast priemernej ceny bývania nebol v 1. štvrťroku 2017 vo väčšine regiónov dostatočne kompenzovaný rastom príjmov domácností, čo sa prejavilo na stagnácii až zhoršovaní celkovej dostupnosti bývania z dlhodobého hľadiska. Aktuálne došlo vo väčšine slovenských krajov najmä k zhoršeniu dostupnosti bývania v bytoch,“ hovorí analytický tím NBS.
Slováci si tak zo svojho hrubého platu môžu reálne dovoliť menšiu časť nehnuteľnosti na bývanie. Najmenej za hrubú mzdu dostali občania v Bratislavskom kraji, kde to bolo 0,7 m2, najviac v Nitrianskom kraji, až 1,4 m2.
Obavy vyvolávajú byty
Na trhu s nehnuteľnosťami sa zatiaľ bublina nenafukuje. Napriek tomu najmä vývoj cien bytov je rizikový. „Dynamicky rastúca priemerná cena bývania a najmä priemerná cena bytov vyvoláva aj otázky, nakoľko je ich aktuálny vývoj v súlade s vývojom predovšetkým ekonomickej výkonnosti a príjmovej situácie domácností,“ upozorňuje NBS.
Centrálna banka sa pritom odvoláva na kompozitný index, ktorý poskytuje orientačnú informáciu o miere rizika spojenej s aktuálnym vývojom cien nehnuteľností na bývanie. „Hodnota kompozitného indexu pre priemernú cenu bytov dokonca aktuálne mierne prekročila začiatok rizikového pásma,“ upozorňuje NBS.
NBS už v roku 2014 vydala odporúčania, ktoré regulujú poskytovanie úverov na bývanie. Tieto odporúčania koncom roku 2016 ešte aktualizovala. NBS stráži, aká je výška úveru v porovnaní s hodnotou nehnuteľností, banky tiež majú za úlohu dávať pozor na to, či sú klienti schopní tvoriť rezervy. Práve tieto kroky by mali v budúcnosti zmierniť rast cien nehnuteľností. „Postupné dokončovanie rozpracovaných projektov a zohľadňované komplexnejšie kritériá pri získavaní úverových prostriedkov na riešenie potreby bývania sa môžu prejaviť v postupnom zmierňovaní dynamík cien nehnuteľností,“ uvádza NBS.
„Banky poskytujú viac úverov na bývanie, podporujú dopyt. NBS však očakáva zmiernenie rastu cien nehnuteľností.“
Viac úverov
Popri cenách nehnuteľností rastie aj objem úverov poskytnutých na bývanie, bankový sektor teda hmatateľne napomáha rastu dopytu po nehnuteľnostiach. Kým v každom mesiaci prvého štvrťroku minulého roka sa objem úverov na nehnuteľnosti pohyboval nad hranicou 19 miliárd eur, v rovnakých mesiacoch tohto roka to bolo viac ako 22 miliárd eur.
Úvery na bývanie poskytnuté obyvateľom
Ceny nehnuteľností
Zdroj: NBS
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.ISA: Ozdravenie verejných financií zníži deficit, no zároveň spomalí ekonomický rast
- 2.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 3.Štátne dlhopisy: Od tisíc eur a s približne 3-percentným úrokom
- 4.Prezidentské voľby v USA: Duel medzi priaznivcom fosílnych palív a fanúšičkou zelených energií
- 5.Ako sa od júla zvýši príspevok na opatrovanie a osobnú asistenciu?