Výtlky likvidujú kolesá automobilov. Riešením je PZP s pripoistením alebo havarijné poistenie
Výtlky nie sú na slovenských cestách ničím výnimočným. Najviac škôd následkom výtlkov sa v priebehu posledných piatich rokov stalo v Bratislave. Výška týchto škôd sa pohybuje v stovkách, u drahých áut sa ráta až na tisíce eur. S preplatením škody na vozidle pomôže havarijné poistenie alebo povinné zmluvné poistenie (PZP) s pripoistením výtlk.
Foto: Shutterstock
Na viacerých úsekoch ciest sa výtlky vyskytujú v takom hojnom počte, že vyhnúť sa im je niekedy prakticky nemožné. „Poisťovňa Generali za posledných päť rokov zaznamenala približne 450 poistných udalostí, keď pneumatiku či disk na aute poškodili výtlky. Až 60 % týchto škôd sa pritom stalo v priebehu posledných dvoch rokov,“ vysvetľuje riaditeľ úseku poistných udalostí poisťovne Generali Juraj Páleš.
Najviac škôd vzniklo v Bratislavskom kraji
Zo štatistík poisťovne vyplýva, že vodiči si na výtlkoch najčastejšie poškodili svoje auto v Bratislavskom kraji (26,8 %), nasledoval Žilinský kraj (17,0 %), Nitriansky kraj (11,7 %) v tesnom závese s Košickým (11,4 %) a Prešovským krajom (10,9 %).
Spomedzi okresov vedie Bratislavský, kde sa následkom výtlku stala až približne štvrtina všetkých nahlásených škôd (22,6 %). Na druhom mieste v počte škôd je okres Žilina (7,5 %), nasledujú okresy Košice (5,1 %), Nitra (4,1 %), Trenčín (3,4 %), Prešov (3,4 %), Poprad (2,9 %), Liptovský Mikuláš (2,4 %), Banská Bystrica (2,4 %) a desiatku uzatvára okres Ružomberok s 2,2 %.
Priemerná škoda je 590 eur
Najnebezpečnejšie výtlky sú hlavne tie s ostrými hranami a veľké diery od kanálov, do ktorých sa zmestí celé koleso. A to najmä v prípadoch, ak si výtlk na ceste všimneme na poslednú chvíľu a vojdeme doň v plnej rýchlosti, čo si môže poriadne odniesť najmä disk a pneumatika. „Priemerná výška poistného plnenia pri týchto škodách je 590 eur. V prípade drahších áut sa však výška škôd pohybuje aj na úrovni dvoch až troch tisíc eur,“ hovorí J. Páleš.
Najvyššiu škodu, vyše 3-tisíc eur, preplatila Generali majiteľovi BMW, ktorý vošiel do výtlku na Rajeckej ceste v Žiline. Škodu v hodnote viac ako 2 800 eur poisťovňa vyplatila majiteľovi Mercedesu, ktorý si svoje vozidlo poškodil v Trenčianskej Teplej.
Pomôže havarijné poistenie, ale aj PZP
Škodu na výtlku prepláca poisťovňa z havarijného poistenia, ale aj z poistenia PZP, ku ktorému stačí mať pripoistené riziko výtlk. „Ak chce klient škodu kryť z pripoistenia výtlk k PZP, musí zavolať na asistenčnú službu, ktorá zdokumentuje nielen poškodenie vozidla, ale aj miesto, kde sa škoda stala,“ radí odborník na poistenie.
Ak sa škoda kryje z havarijného poistenia, stačí, ak ju klient nahlási poisťovni. Pri plnení z havarijného poistenia musí byť výtlkom poškodená okrem pneumatiky aj iná časť vozidla, napríklad disk. „Vodičom po poškodení auta výtlkom odporúčame zastaviť a zabezpečiť miesto nehody. Dobré je škodu podrobne zdokumentovať – teda odfotiť auto aj vozovku. Dôležité je tiež zaznamenať, či bol výtlk označený,“ odporúča J. Páleš.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ceny povinného zmluvného poistenia môžu opäť rásť, výhodou je jazdiť bez nehody
- 2.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 3.INOFEST 2024: S dôrazom na umelú inteligenciu, vesmírnu a cirkulárnu ekonomiku
- 4.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor