Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Vyšetrenie plodnosti: Začína muž, ale žena ich podstúpi viac. Ako to riešia poisťovne?

Naďa Černá Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Plánovanie rodiny sa niekedy nezaobíde bez komplikácií. Jednou z čoraz častejšie sa vyskytujúcich býva otázka plodnosti jedného alebo aj oboch partnerov. Aj napriek inak pevnému zdraviu strácajú, po dlhšom čase bez výsledkov, nádej mnohé páry. Problém nemusí byť závažný. Na vine je mnohokrát aktuálne psychické rozpoloženie či stres. Ak si však chcete byť istí, je dobré využiť možnosť vyšetrenia plodnosti.

image

Foto: Shutterstock

Začína sa vyšetrením muža

Vyšetrenie plodnosti je dnes bežnou praxou, a preto sa netreba ničoho obávať. Je dobré, keď ako prvý prejde celým procesom muž. Dôvodom je, že vyšetrenie nie je invazívne a že je časovo aj technicky menej náročné, ako sú vyšetrenia žien.

Spravidla ide len o spermiogram, keď sa vyhodnocujú vzorky z odobratého ejakulátu. Výsledky zo spermiogramu sú rýchle a presné. Vyšetrenie by sa malo vykonávať po 3 až 5-dňovej sexuálnej abstinencii.

Keď sú výsledky v poriadku

Keď sú výsledky partnera v poriadku, prechádza sa na vyšetrenie ženy. Najprv sa spraví hormonálne vyšetrenie. Lekár žene odoberie krv, aby zistil, či je všetko v poriadku. Z krvi vie povedať, či vaječníky fungujú presne tak, ako majú. Odber krvi sa opakuje. Spravidla 2 až 3-krát počas jedného menštruačného cyklu.

Vyšetrenie pokračuje ultrazvukom. V tomto kroku sa vyšetruje maternica a vaječníky. Dôležité je sledovanie veľkosti a zmien, ktoré nastávajú napríklad počas menštruačného cyklu.

Tieto dve vyšetrenia by mali odhaliť príčinu toho, prečo žena nemôže otehotnieť. Niekedy sa však stane, že lekárom výsledky nestačia. Preto je potrebné podstúpiť ďalšie dva testy.

Prvým je vyšetrenie vajcovodov. Je rýchle, pretože výsledky máte takmer ihneď po vyšetrení a bez bolesti. Nie je potrebné sa naň špeciálne pripravovať. Druhé je imunologické vyšetrenie. Prostredníctvom neho sa zisťuje, či v ženskom tele nie sú protilátky proti spermiám alebo embryám.

Vyšetrenie páru

Okrem jednotlivých vyšetrení existuje ešte jedno spoločné vyšetrenie. Ide o vyšetrenie hlienu, ktorý sa odoberá z krčka maternice po nechránenom pohlavnom styku. Robiť by sa malo počas ovulácie. Vtedy má hlien najlepšie vlastnosti na prienik spermií.

Vyšetrenie sa vykonáva po 3 až 5 dňoch sexuálnej abstinencie. Tá zaručuje optimálnu kvalitu spermií.

Výsledky máte k dispozícii takmer okamžite

Pri väčšine testov nemusíte čakať ani celý jeden deň. Výsledky získate už do niekoľkých hodín. Pri vyšetrení vajcovodov ich máte hneď. Netreba tiež zabúdať, že výsledky sú presné. A to hlavne preto, lebo prejdete niekoľkými vyšetreniami, nie iba jedným alebo dvomi. Tým sa zvyšuje istota, že sa príčinu neplodnosti podarí odhaliť.

Vyšetrenie nie je bolestivé ani drahé

O vyšetrení neplodnosti sa toho, najmä na neodborných informačných fórach, stihlo povedať a napísať už naozaj veľa. Mnohí ľudia veria, že je bolestivé a náročné. V skutočnosti to však nie je pravda. Pre mužov je proces veľmi rýchly a nie je potrebný žiadny zásah do tela.

Ženy si musia prejsť viacerými vyšetreniami, no ani jedno nebolí. Výhodou je tiež skutočnosť, že vyšetrenie nie je drahé. Jednotlivé poisťovne preplácajú rôzne zákroky.

Union zdravotná poisťovňa

„Union zdravotná poisťovňa z verejného zdravotného poistenia uhrádza tri cykly IVF (oplodnenie mimo tela – pozn. red.) do veku 39 rokov a 364 dní, spolu s čiastočnou úhradou za lieky potrebné k umelému oplodneniu,“ uvádza hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Zároveň v rámci nového benefitu Union Family prispieva nad rámec zákona na niektoré výkony vykonávané pri liečbe neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie:

 • komplexné vyšetrenie spermiogramu – príspevok vo výške 100 eur,  
 • intracytoplazmatická injekcia spermie (ICSI) – príspevok vo výške 200 eur,      
 • predimplantačná genetická diagnostika (PGD) – príspevok vo výške 900 eur.  

Príspevok je však možné poskytnúť len v zmluvných centrách asistovanej reprodukcie v Slovenskej republike.

65

Dôvera zdravotná poisťovňa

Zdravotná poisťovňa Dôvera prepláca kompletný cyklus umelého oplodnenia ženám do veku 39 rokov a 364 dní. Sú to výkony:

 • jeden cyklus pred odberom oocytov,
 • jeden cyklus s odberom oocytov na in vitro fertilizáciu bez prenosu embryí,
 • jeden komplexný cyklus s prenosom embryí.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Všeobecná zdravotná poisťovňa hradí výkony IVF v indikáciách stanovených platnou legislatívou. Sú to:

 • chýbajúce vajcovody alebo nezvratné poškodenie vajcovodov diagnostikované laparoskopicky alebo laparotomicky okrem stavov, ktoré vznikli ako následok predchádzajúcej sterilizácie alebo umelého prerušenia tehotenstva,
 • endometrióza ženy, ktorá je diagnostikovaná laparoskopicky alebo laparotomicky,
 • nezvratné poškodenie vaječníkov, ktoré je potvrdené biochemicky, laparoskopicky alebo laparotomicky, ak toto poškodenie nie je následkom umelého prerušenia tehotenstva,
 • idiopatická sterilita, ktorá je neúspešne liečená jeden rok v špecializovanom zdravotníckom zariadení,
 • mužský faktor sterility – azoospermia, astenospermia, ejakulačné dysfunkcie a ochorenia súvisiace s chemoterapiou alebo poúrazovými stavmi, ktoré sú overené andrológom,
 • imunologické príčiny sterility overené laboratórne,
 • riziko dedičného ochorenia, v dôsledku ktorého nemôžu mať manželia zdravé potomstvo, ktoré je overené genetikom,
 • endokrinné príčiny sterility overené endokrinológom.

Návšteva nezmluvných zariadení

Zdravotné poisťovne majú spravidla zmluvy so zdravotníckymi zariadeniami. Na ich základe poskytujú zľavy z jednotlivých procedúr. Ako je to však v prípade, keď navštívite nezmluvné zariadenia?

Beáta Dupaľová Ksenzsighová z Union zdravotnej poisťovne tvrdí: „Podstatné je, či má zdravotnícke zariadenie podpísanú zmluvu s poisťovňou. Aj mnohé súkromné zariadenia sú našimi zmluvnými poskytovateľmi. Pokiaľ ide pacient na ošetrenie do nezmluvného zariadenia, môže požiadať zdravotnú poisťovňu o príspevok pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti u nezmluvného poskytovateľa.“

Zdravotná poisťovňa Dôvera je na tom podobne: „Zdravotnú starostlivosť hradíme na základe zmlúv uzavretých s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, pričom forma ich vlastníctva (súkromné, štátne) nie je rozhodujúca,“ hovorí PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.

Klienti Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa musia riadiť cenníkmi jednotlivých reprodukčných centier: „Centrá asistovanej reprodukcie majú na svojej stránke uverejnené cenníky, v ktorých sú uvedené ceny jednotlivých vyšetrení pre samoplatcu a ceny úhrady zdravotnej poisťovne s prípadným doplatkom poistenca,“ konštatuje hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matej Neumann.

Neplodnosť sa dá riešiť

Podľa štatistík z roku 2020 uverejnených na webovej stránke FertilityAnswers.com je neplodnosť zapríčinená z 30 % ženami a z 30 % mužmi. Ďalších 30 % je z dôvodu oboch partnerov vo vzťahu a 10 % predstavujú neznáme dôvody. Vďaka viacerým spôsobom vyšetrenia sa dá v krátkom čase a bez bolesti zistiť, kde je problém a prečo je pre vás také ťažké otehotnieť. Podľa zistených príčin vám následne lekár predstaví model možnej liečby.

Kľúčové slová

logo
Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Predseda snemovne Vondráček navštívil prezidenta Zemana v nemocnici neoprávnene, stretnutie sa prešetrí
 2. 2.
  Ochrana novinárov poukazujúcich na problémy by mala byť prioritou, vyhlásila ombudsmanka
 3. 3.
  Blaha označil Sulíka za maximálneho „patlala” a pýta si, či si ranč kúpil za korupčné peniaze
 4. 4.
  NAKA zadržala dvoch obchodníkov, má to súvisieť s výpoveďami Makóa a Böhma
 5. 5.
  Finančné aktuality 50/2018: Sociálne dávky chránia pred chudobou len obmedzene