Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Výroba lacných áut sa končí. Povinné zmluvné poistenie tento rok zdražie o 10 %

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Nielen vysoká inflácia škôd v posledných mesiacoch, ale aj čoraz väčší počet drahších áut na cestách núti poisťovne prehodnocovať výšku cien za povinné zmluvné poistenie (PZP). Menšie autá v hodnote okolo 10-tisíc eur sa totiž od vlaňajška postupne prestávajú vyrábať. Dôvodom je navrhovaná nová emisná norma Euro 7, ktorá by podľa Európskej komisie mala priniesť zníženie emisií, no pre automobilky tento návrh predstavuje enormný nárast nákladov.

image

Foto: Shutterstock

S lacnými autami sa môžeme rozlúčiť

Ak nová emisná norma Euro 7 prejde schvaľovacím procesom, do platnosti vstúpi od 1. júla 2025 do 31. decembra 2034. Má ísť o poslednú emisnú normu v Európe, po uplynutí ktorej by sa nové autá mali vyrábať len s čisto elektrickým pohonom.

Cieľom Európskej komisie je touto normou do roku 2035 zaistiť zníženie emisií oxidu dusíka o 35 % a u pevných častíc o 13 %. Hoci sa zo začiatku odhadovalo, že náklady na nové autá po zavedení novej normy vzrastú len mierne, približne o 90 až 150 eur, realita je iná.

Viaceré automobilky už reagovali na tento návrh tým, že v skutočnosti ich náklady na výrobu takto vylepšených vozidiel vzrastú omnoho viac, pričom by malo ísť o zdraženie áut v priemere o 3- až 5-tisíc eur. Keďže ich produkcia nie je pre automobilky rentabilná, menšie autá za doterajšiu cenu okolo 10-tisíc eur sa úplne prestávajú vyrábať.

Koniec segmentu lacnejších malých áut so spaľovacími motormi sa preto stáva realitou, keďže vyššie náklady automobiliek pri výrobe vozidiel sa následne premietajú do vyšších cien, ktoré ani zákazníkom nebudú dávať zmysel.

Ďalšie faktory zdražovania automobilov

Okrem emisnej normy k zdražovaniu menších modelov áut nižšej strednej triedy v posledných dvoch rokoch prispela aj čipová kríza či vojna na Ukrajine. Dlhodobý tlak Európskej únie na zvyšovanie bezpečnosti áut a znižovanie produkovaných emisií je však asi najvýraznejším faktorom, ktorý núti automobilky prehodnocovať svoju ponuku áut na trhu.

Tento rok zdražie poistné do 10 %

Na jednej strane výroba menších lacných áut ustupuje do úzadia a na cestách pribúdajú drahšie vozidlá s drahšími náhradnými dielmi. K tomu všetkému vysoká inflácia ovplyvňujúca ceny tovarov a služieb naprieč rôznymi sektormi. Aj poisťovne už na túto situáciu reagujú a v roku 2023 avizujú rast cien poistného za PZP okolo 5 až 10 %.

„Samozrejme, rast inflácie sa podpísal aj na poistení. Zvyšovanie cien tovarov a služieb sa prejavilo aj v automobilovom priemysle, preto je oprava automobilu v prípade poistnej udalosti drahšia a zároveň sú vyššie aj ceny náhradných dielov. Vyplácané poistné plnenie sa preto zvyšuje, a to prirodzene vedie k zvyšovaniu zaplateného poistného,“ vysvetľuje finančná analytička a produktová špecialistka spoločnosti Brokeria Lucia Szilágyiová.

Podľa špecialistky externej komunikácie Heleny Kanderkovej z Allianz – Slovenskej poisťovne sa výška poistného PZP určuje na základe veku a typu vozidla, lokality, veku vodiča, predchádzajúcej škodovosti, škodovosti v celom segmente či situácii na trhu PZP. Výsledkom týchto faktorov je potom individuálna výška poistenia pre klienta.

56290

Drahých škôd na cestách pribúda

Ani poisťovňa Generali nie je v úprave cien za PZP výnimkou, keďže ceny prispôsobuje aktuálnemu vývoju cien tovarov a služieb na trhu, ktoré majú vplyv na výšku poistného plnenia. „Tak, ako sa rokmi mení obstarávacia cena vozidiel, musí sa tomu priamoúmerne prispôsobovať aj poistné. Navyše neustále rastie aj cena náhradných dielov vplyvom zavádzania nových technológií vo vozidlách, pričom netreba zabúdať ani na nárast ceny práce, energií či vysokú infláciu. Je potrebné si uvedomiť, že z PZP sú hradené aj škody na majetku a zdraví,“ opisuje hovorkyňa poisťovne Katarína Ondra.

Zároveň dodáva, že čoraz častejšie dochádza k veľkým škodám nad 300-tisíc eur. Keďže poisťovne sú zo zákona povinné plniť všetky svoje záväzky, je možné očakávať, že trh s poistením PZP bude musieť na všetky spomínané faktory adekvátne reagovať. Podľa nej sa však netreba obávať skokového nárastu cien, keďže pôjde len o mierne úpravy s ohľadom na vývoj trhu.

Aj Generali určuje cenu PZP pomocou segmentovaného prístupu, vďaka ktorému dokáže adresne stanoviť cenu poistenia pre každého klienta. „Do výšky poistného vstupujú okrem parametrov, ako sú kategória vozidla, jeho vek a výkon, aj vek vodiča či región, z ktorého pochádza, alebo bezškodový priebeh, pričom platí, že menej rizikový vodič, čiže skúsený vodič z menšieho mesta alebo obce, má priaznivejšiu cenu. Najvýhodnejšie ceny poistenia u nás majú bezškodoví vodiči,“ uzatvára K. Ondra.

Zdražovanie bude pokračovať

L. Szilágyiová zo spoločnosti Brokeria dodáva, že trend rastu cien, či už za PZP, alebo aj pri iných poisteniach, očakáva aj v ďalších rokoch. 

Aj poisťovňa Uniqa v súčasnosti do cenotvorby poistného zapracúva vplyv inflácie, pričom vplyv ustupujúcej výroby lacnejších áut je jej súčasťou. „Poistné budeme následne upravovať podľa aktuálneho vývoja. Na cenách PZP sa to odrazí postupne v závislosti od rýchlosti obnovy vozového parku a dostupnosti náhradných dielov pre staršie modely. To určite povedie k zvýšeniu cien opráv, čo by sa mohlo kompenzovať tým, že nové autá sú vybavené lepšími bezpečnostnými prvkami a mohli by mať menej nehôd, čím by sa čiastočne znížil nárast cien,“ približuje hovorkyňa poisťovne Beáta Lipšicová.

Keďže jedným z dôležitých faktorov, ktorý vstupuje do výpočtu poistného za PZP, je škodovosť jednotlivých klientov, poisťovňa Uniqa zvažuje dva kroky, v ktorých chce aktuálnu infláciu, odrážajúcu sa vo výške škôd, rozložiť na dve časti. „A to podľa princípu solidarity, ale aj podľa princípu spravodlivosti. To znamená, že dôjde k plošnému zvýšeniu poistného pre všetkých (solidarita), ale o menšiu časť ako je inflácia, ktorá  je dvojciferná. A v druhej časti podľa princípu spravodlivosti zvýšime poistné len pre klientov, ktorí boli v poslednom období škodoví,“ vysvetľuje hovorkyňa.

Aj poisťovňa Allianz – SP vývoj na trhu PZP pozorne sleduje a výšku poistného podľa potreby upravuje. „Faktorom, ktorý významne ovplyvňuje trh PZP, je aj škodovosť vodičov, ktorí nemajú uzatvorené povinné poistenie, a tieto náklady sa potom prenášajú do kalkulácie jednotlivých poisťovní, ktoré sa skladajú na tieto škody,“ upozorňuje H. Kanderková.

49062

Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť cenu za PZP

Úprava cien za PZP je podľa B. Lipšicovej nevyhnutná z viacerých dôvodov. Okrem najdôležitejšieho faktora, ktorým je inflácia škôd, však poisťovňa Uniqa počíta aj s tým, že pod vplyvom nárastu cien pohonných hmôt alebo vplyvom recesie sa môže frekvencia škôd znížiť, čo sa môže prejaviť na menšom navýšení poistného.

Ďalšími faktormi sú podľa jej slov náklady poisťovne, náklady na zaistenie kvôli neočakávaným vplyvom a veľkým škodám, poplatky Slovenskej kancelárii poisťovateľov (SKP) a odvody štátu. „V blízkej budúcnosti sa náklady zvýšia v dôsledku rýchlejšieho hlásenia zaplatených zmlúv za PZP, keď sa klienti pri registrácii nepreukážu bielou kartou, ale informácie o poistení budú v digitálnom systéme,“ dopĺňa B. Lipšicová.

 Koľko si priplatíme za zákonné poistenie?

Vodiči sa však tento rok vraj nemusia obávať enormnej finančnej záťaže. „Zmena výšky poistného pre vodiča nebude radikálna, keďže ide o navýšenie do 10 %. Ročne to predstavuje nárast približne o 10 až 20 eur, čo je v priemere 1,20 eura mesačne. Finančne náročnejšie je pre klienta spôsobiť škodu a znášať výšku spôsobenej škody. Poisťovne v prípade vysokej škodovosti klienta môžu zvýšiť predpísané poistné,“ pripomína L. Szilágyiová. Faktom zostáva, že cena PZP na Slovensku je podľa B. Lipšicovej v porovnaní s inými krajinami stále nízka.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.3.2023 Martin Jamnický

DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie

Národná banka Slovenska (NBS) opäť pokutovala. Tentoraz od nej dostala pokutu vo výške 25-tisíc eur dôchodková správcovská spoločnosť ...

30.3.2023 Robert Juriš

Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie

Je technologickým fenoménom súčasnosti. Pochopenie jej fungovania nie je jednoduché, preto môže niekoho iritovať, ďalšieho fascinovať a ...

30.3.2023 Robert Juriš

NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov

Rast úrokových sadzieb, pretrvávajúca neistota, zvyšujúce sa ceny a životné náklady zmierňujú dopyt domácností po úveroch. Spomalili sa ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Nálada spotrebiteľov stúpa, no podnikatelia zostávajú naďalej podstatne opatrnejší

Dôvera spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v marci 2023 medzimesačne zvýšila, a to vo všetkých štyroch zložkách jej indikátora. Medzi ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Sergio Ermotti: Vracia sa na čelo švajčiarskej banky UBS a bude riadiť prevzatie konkurenčnej Credit Suisse

Do čela najväčšej švajčiarskej banky UBS sa postaví Sergio Ermotti, ktorý už na čele tejto banky stál počas uplynulého desaťročia od ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Toto sú štyri nové dlhopisové príležitosti na finančnom trhu

V marci tohto roku tri spoločnosti umiestnili svoje dlhopisy na trhu cenných papierov. Sú to Penta Funding Public II, Penta RE Funding II a SAB ...

30.3.2023 Eva Sadovská

Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú realizovať nákupy potravín či dekorácií. Mobilita ...

28.3.2023 Dominik Horváth

Európske banky zažívajú ťažké časy. Ďalším dielikom padajúceho domina môže byť Deutsche Bank

Krach troch amerických bánk za tri dni v polovičke marca otriasol nielen americkým bankovým sektorom, ale postupne sa preniesol aj na európsky ...

27.3.2023 Redakcia FinReport

Slováci radi platia rýchlo a digitálne. Mesačne zrealizujeme 3 milióny okamžitých platieb

Spustenie superrýchlych medzibankových platieb v minulom roku našlo silnú odozvu medzi občanmi. Okamžité platby sú súčasťou každodenného ...

24.3.2023 Robert Juriš

365.bank dostala od Finančnej spravodajskej jednotky pokutu 2 milióny eur, jej závery odmieta

Finančná spravodajská jednotka Prezídia policajného zboru uložila 365.bank pokutu vo výške dva milióny. Informuje o tom Polícia SR na ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia

Zanedbaná ochrana životného prostredia si vyberá svoju daň, a preto je trendom doby sledovanie uhlíkovej stopy jednotlivých rozhodnutí a ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

Celoeurópsky platobný systém TARGET2 je aktualizovaný, optimalizuje využitie likvidity

Slovenská banková asociácia pred niekoľkými dňami informovala o technickej aktualizácii celoeurópskeho platobného systému TARGET2, ktorý ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

FED sa rozhodol pre „holubičie“ riešenie. Úrokovú sadzbu zdvihol najmenej, ako sa len dalo

Americký Federálny rezervný systém (FED) upravil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Dostal ju tak do pásma 4,75 ...

22.3.2023 Redakcia FinReport

Poisťovne intenzívne riešia škody po požiari v Banke lásky a ďalších budovách v Banskej Štiavnici

Minimálne tri veľké poisťovne pôsobiace na slovenskom poistnom trhu majú v súvislosti s víkendovým požiarom v Banskej Štiavnici plné ruky ...

21.3.2023 Roland Régely

Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude

Úroky z bankových vkladov na Slovensku začali v minulom roku rásť, čo okamžite vzbudilo záujem aj zo strany spotrebiteľov. Finančné domy ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

ČSOB zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Ročný fix má drahší ako 20-ročný

Len pred niekoľkými dňami zvyšovali úrokové sadzby svojich úverov štyria veľkí hráči na slovenskom hypotekárnom trhu. Po víkende sa k ...

20.3.2023 Dominik Horváth

Americké banky zažili najhorší týždeň od roku 2008, v Európe by sa vraj niečo také nestalo

Mnohí ľudia majú ešte stále v živej pamäti finančnú krízu z roku 2008, ktorú spustil krach amerického bankového sektora. Udalosti ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Credit Suisse prevezme konkurenčná UBS a „pomoci“ od konkurencie sa dostane aj americkej Signature Bank

Riešenie pre klientov v poradí tretej americkej skrachovanej banky je už na svete. Väčšinu vkladov a časť úverov klientov Signature Bank ...

Mobilná aplikácia