Hľadaj

Výroba lacných áut sa končí. Povinné zmluvné poistenie tento rok zdražie o 10 %

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Nielen vysoká inflácia škôd v posledných mesiacoch, ale aj čoraz väčší počet drahších áut na cestách núti poisťovne prehodnocovať výšku cien za povinné zmluvné poistenie (PZP). Menšie autá v hodnote okolo 10-tisíc eur sa totiž od vlaňajška postupne prestávajú vyrábať. Dôvodom je navrhovaná nová emisná norma Euro 7, ktorá by podľa Európskej komisie mala priniesť zníženie emisií, no pre automobilky tento návrh predstavuje enormný nárast nákladov.

povinné zmluvné poistenie

Foto: Shutterstock

S lacnými autami sa môžeme rozlúčiť

Ak nová emisná norma Euro 7 prejde schvaľovacím procesom, do platnosti vstúpi od 1. júla 2025 do 31. decembra 2034. Má ísť o poslednú emisnú normu v Európe, po uplynutí ktorej by sa nové autá mali vyrábať len s čisto elektrickým pohonom.

Cieľom Európskej komisie je touto normou do roku 2035 zaistiť zníženie emisií oxidu dusíka o 35 % a u pevných častíc o 13 %. Hoci sa zo začiatku odhadovalo, že náklady na nové autá po zavedení novej normy vzrastú len mierne, približne o 90 až 150 eur, realita je iná.

Viaceré automobilky už reagovali na tento návrh tým, že v skutočnosti ich náklady na výrobu takto vylepšených vozidiel vzrastú omnoho viac, pričom by malo ísť o zdraženie áut v priemere o 3- až 5-tisíc eur. Keďže ich produkcia nie je pre automobilky rentabilná, menšie autá za doterajšiu cenu okolo 10-tisíc eur sa úplne prestávajú vyrábať.

Koniec segmentu lacnejších malých áut so spaľovacími motormi sa preto stáva realitou, keďže vyššie náklady automobiliek pri výrobe vozidiel sa následne premietajú do vyšších cien, ktoré ani zákazníkom nebudú dávať zmysel.

Ďalšie faktory zdražovania automobilov

Okrem emisnej normy k zdražovaniu menších modelov áut nižšej strednej triedy v posledných dvoch rokoch prispela aj čipová kríza či vojna na Ukrajine. Dlhodobý tlak Európskej únie na zvyšovanie bezpečnosti áut a znižovanie produkovaných emisií je však asi najvýraznejším faktorom, ktorý núti automobilky prehodnocovať svoju ponuku áut na trhu.

Tento rok zdražie poistné do 10 %

Na jednej strane výroba menších lacných áut ustupuje do úzadia a na cestách pribúdajú drahšie vozidlá s drahšími náhradnými dielmi. K tomu všetkému vysoká inflácia ovplyvňujúca ceny tovarov a služieb naprieč rôznymi sektormi. Aj poisťovne už na túto situáciu reagujú a v roku 2023 avizujú rast cien poistného za PZP okolo 5 až 10 %.

„Samozrejme, rast inflácie sa podpísal aj na poistení. Zvyšovanie cien tovarov a služieb sa prejavilo aj v automobilovom priemysle, preto je oprava automobilu v prípade poistnej udalosti drahšia a zároveň sú vyššie aj ceny náhradných dielov. Vyplácané poistné plnenie sa preto zvyšuje, a to prirodzene vedie k zvyšovaniu zaplateného poistného,“ vysvetľuje finančná analytička a produktová špecialistka spoločnosti Brokeria Lucia Szilágyiová.

Podľa špecialistky externej komunikácie Heleny Kanderkovej z Allianz – Slovenskej poisťovne sa výška poistného PZP určuje na základe veku a typu vozidla, lokality, veku vodiča, predchádzajúcej škodovosti, škodovosti v celom segmente či situácii na trhu PZP. Výsledkom týchto faktorov je potom individuálna výška poistenia pre klienta.

56290

Drahých škôd na cestách pribúda

Ani poisťovňa Generali nie je v úprave cien za PZP výnimkou, keďže ceny prispôsobuje aktuálnemu vývoju cien tovarov a služieb na trhu, ktoré majú vplyv na výšku poistného plnenia. „Tak, ako sa rokmi mení obstarávacia cena vozidiel, musí sa tomu priamoúmerne prispôsobovať aj poistné. Navyše neustále rastie aj cena náhradných dielov vplyvom zavádzania nových technológií vo vozidlách, pričom netreba zabúdať ani na nárast ceny práce, energií či vysokú infláciu. Je potrebné si uvedomiť, že z PZP sú hradené aj škody na majetku a zdraví,“ opisuje hovorkyňa poisťovne Katarína Ondra.

Zároveň dodáva, že čoraz častejšie dochádza k veľkým škodám nad 300-tisíc eur. Keďže poisťovne sú zo zákona povinné plniť všetky svoje záväzky, je možné očakávať, že trh s poistením PZP bude musieť na všetky spomínané faktory adekvátne reagovať. Podľa nej sa však netreba obávať skokového nárastu cien, keďže pôjde len o mierne úpravy s ohľadom na vývoj trhu.

Aj Generali určuje cenu PZP pomocou segmentovaného prístupu, vďaka ktorému dokáže adresne stanoviť cenu poistenia pre každého klienta. „Do výšky poistného vstupujú okrem parametrov, ako sú kategória vozidla, jeho vek a výkon, aj vek vodiča či región, z ktorého pochádza, alebo bezškodový priebeh, pričom platí, že menej rizikový vodič, čiže skúsený vodič z menšieho mesta alebo obce, má priaznivejšiu cenu. Najvýhodnejšie ceny poistenia u nás majú bezškodoví vodiči,“ uzatvára K. Ondra.

Zdražovanie bude pokračovať

L. Szilágyiová zo spoločnosti Brokeria dodáva, že trend rastu cien, či už za PZP, alebo aj pri iných poisteniach, očakáva aj v ďalších rokoch. 

Aj poisťovňa Uniqa v súčasnosti do cenotvorby poistného zapracúva vplyv inflácie, pričom vplyv ustupujúcej výroby lacnejších áut je jej súčasťou. „Poistné budeme následne upravovať podľa aktuálneho vývoja. Na cenách PZP sa to odrazí postupne v závislosti od rýchlosti obnovy vozového parku a dostupnosti náhradných dielov pre staršie modely. To určite povedie k zvýšeniu cien opráv, čo by sa mohlo kompenzovať tým, že nové autá sú vybavené lepšími bezpečnostnými prvkami a mohli by mať menej nehôd, čím by sa čiastočne znížil nárast cien,“ približuje hovorkyňa poisťovne Beáta Lipšicová.

Keďže jedným z dôležitých faktorov, ktorý vstupuje do výpočtu poistného za PZP, je škodovosť jednotlivých klientov, poisťovňa Uniqa zvažuje dva kroky, v ktorých chce aktuálnu infláciu, odrážajúcu sa vo výške škôd, rozložiť na dve časti. „A to podľa princípu solidarity, ale aj podľa princípu spravodlivosti. To znamená, že dôjde k plošnému zvýšeniu poistného pre všetkých (solidarita), ale o menšiu časť ako je inflácia, ktorá  je dvojciferná. A v druhej časti podľa princípu spravodlivosti zvýšime poistné len pre klientov, ktorí boli v poslednom období škodoví,“ vysvetľuje hovorkyňa.

Aj poisťovňa Allianz – SP vývoj na trhu PZP pozorne sleduje a výšku poistného podľa potreby upravuje. „Faktorom, ktorý významne ovplyvňuje trh PZP, je aj škodovosť vodičov, ktorí nemajú uzatvorené povinné poistenie, a tieto náklady sa potom prenášajú do kalkulácie jednotlivých poisťovní, ktoré sa skladajú na tieto škody,“ upozorňuje H. Kanderková.

49062

Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť cenu za PZP

Úprava cien za PZP je podľa B. Lipšicovej nevyhnutná z viacerých dôvodov. Okrem najdôležitejšieho faktora, ktorým je inflácia škôd, však poisťovňa Uniqa počíta aj s tým, že pod vplyvom nárastu cien pohonných hmôt alebo vplyvom recesie sa môže frekvencia škôd znížiť, čo sa môže prejaviť na menšom navýšení poistného.

Ďalšími faktormi sú podľa jej slov náklady poisťovne, náklady na zaistenie kvôli neočakávaným vplyvom a veľkým škodám, poplatky Slovenskej kancelárii poisťovateľov (SKP) a odvody štátu. „V blízkej budúcnosti sa náklady zvýšia v dôsledku rýchlejšieho hlásenia zaplatených zmlúv za PZP, keď sa klienti pri registrácii nepreukážu bielou kartou, ale informácie o poistení budú v digitálnom systéme,“ dopĺňa B. Lipšicová.

 Koľko si priplatíme za zákonné poistenie?

Vodiči sa však tento rok vraj nemusia obávať enormnej finančnej záťaže. „Zmena výšky poistného pre vodiča nebude radikálna, keďže ide o navýšenie do 10 %. Ročne to predstavuje nárast približne o 10 až 20 eur, čo je v priemere 1,20 eura mesačne. Finančne náročnejšie je pre klienta spôsobiť škodu a znášať výšku spôsobenej škody. Poisťovne v prípade vysokej škodovosti klienta môžu zvýšiť predpísané poistné,“ pripomína L. Szilágyiová. Faktom zostáva, že cena PZP na Slovensku je podľa B. Lipšicovej v porovnaní s inými krajinami stále nízka.

logo
Prečítajte si tiež:
7.9.2024 Redakcia FinReport

Budúcnosť vo svete financií predstavujú biometrické platby

Najväčšia americká banka JPMorgan očakáva, že v roku 2026 budú biometrické platby na celom svete využívať približne 3 miliardy ľudí, ...

6.9.2024 Redakcia FinReport

Benzín opäť zlacnel, ceny sú o desatinu nižšie ako vlani

Cena pohonných látok na Slovensku stále klesá. Počas uplynulého týždňa o ďalšie dva centy a v porovnaní s rovnakým období minulého ...

6.9.2024 Martina Staňová

NBS pripravuje nové pravidlá pre agentov za sprostredkovane investičných produktov

Národná banka Slovenska pripravuje nové pravidlá pre finančných agentov v súvislosti s poplatkami za sprostredkovanie investičných ...

6.9.2024 Redakcia FinReport

Počet konkurzov sa zvýšil o 150 %, v problémoch sú aj firmy s miliónovým obratom

Druhá polovica tohtoročného leta sa niesla v znamení výrazného nárastu počtu konkurzov firiem. Kým v júli 2024 na Slovensku skrachovalo 16 ...

6.9.2024 Eva Sadovská

Prečo je pre investorov v rámci krajín V4 najzaujímavejšia Varšava?

Varšava sa v rámci metropol krajín V4 stáva čoraz zaujímavejšou investičnou lokalitou. Potvrdzuje to aj prieskum spoločnosti CBRE, podľa ...

6.9.2024 Redakcia FinReport

Prieskum: Viac ako milión Slovákov žije vo vysokom finančnom strese

Približne každý štvrtý dospelý Slovák pociťuje vysoký finančný stres. V praxi to znamená, že ide až o 1,1 milióna ľudí. Podľa ...

5.9.2024 Robert Juriš

Prievan na trhu s hypotékami: Už sedem bánk znížilo svoje úrokové sadzby

Druhá polovica tohtoročného leta sa niesla v znamení úprav úrokových sadzieb hypotekárnych úverov. Už prakticky všetky veľké banky ...

4.9.2024 Redakcia FinReport

J&T BANKA uzavrela prvý tohtoročný polrok so ziskom 158 miliónov eur

J&T BANKA uzavrela podľa audítorom overených konsolidovaných výsledkov prvú polovicu tohto roka s bilančnou sumou vo výške 13,8 miliardy ...

3.9.2024 Mário Špilberger

Veľké porovnanie počtu bankových pobočiek: Za 15 rokov zmizla takmer tretina expozitúr

Z porovnania situácie v druhom štvrťroku tohto roku s rovnakým obdobím v roku 2023 z mapy Slovenska zmizli 4 % bankových pobočiek a za ...

1.9.2024 Redakcia FinReport

Banky sa menia na IT firmy s dôrazom na ekológiu a zodpovedné riadenia

Banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu čoraz viac využívajú umelú inteligenciu a digitálne riešenia. Toto sú zároveň dva ...

29.8.2024 Redakcia FinReport

Top 6 vecí, ktoré potrebujete vedieť o možnostiach kúpeľnej liečby pre deti

Mohlo by sa zdať, že kúpeľná liečba je určená len pre starších ľudí s cieľom zlepšiť ich zdravotný stav. Nie je to však pravda, ...

28.8.2024 Mário Špilberger

Banky: Kamenné, digitálne a neo – čo ponúkajú a aká je ich budúcnosť?

Slovenky a Slováci si majú z čoho vyberať. Účet si môžeme otvoriť v kamennej či digitálnej banke alebo aj v niektorej z neobánk. ...

27.8.2024 Martina Staňová

Rodinný dom si môžete poistiť aj počas jeho výstavby či rekonštrukcie

Rovnako ako dokončený rodinný dom, aj rozostavaná nehnuteľnosť môže čeliť rôznym rizikám. Domy vo výstavbe sa často stávajú terčom ...

26.8.2024 Redakcia FinReport

Akých ľudí hľadajú banky a ktoré odbornosti im najviac chýbajú

V prvom štvrťroku 2024 pracovalo v bankovom sektore 18 113 ľudí, z toho 15 461 v bankách a 1 557 v pobočkách zahraničných bánk na ...

26.8.2024 Mário Špilberger

Návod pre prvožiadateľov o hypotéku: Začnite financovaním, až potom riešte byt

Riešenie prvého vlastného bývania a prvej hypotéky so sebou prináša veľa otáznikov. Čím mám ako prvožiadateľ hypotekárneho úveru ...

26.8.2024 Robert Juriš

Štyri banky v priebehu tohtoročného augusta znížili úrokové sadzby svojich hypoték

Tohtoročný august je tým mesiacom, keď sa začali znižovať úrokové sadzby hypotekárnych úverov vo viacerých bankách pôsobiacich na ...

23.8.2024 Robert Juriš

Anketa: Úroky hypoték neklesnú ani tak veľmi, ani tak rýchlo, ako by sme si želali

Konečne sme sa dočkali znižovania úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou a postupne sa pridali aj niektoré banky pôsobiace na ...

22.8.2024 Robert Juriš

Po Tatra banke a Prima Banke znižuje úroky svojich hypoték aj ČSOB banka

Tohtoročný august je tým mesiacom, keď sa začali znižovať úrokové sadzby hypotekárnych úverov vo viacerých bankách pôsobiacich na ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay