Hľadaj

Už tri štvrtiny Slovákov využíva online bankovníctvo

Banky a poisťovne Poslať

Už viac ako tri štvrtiny Slovákov využíva online bankovníctvo. Stáva sa pre nás súčasťou každodenného života a je stále obľúbenejšie. Čoraz viac prechádzame k efektívnejšiemu spravovaniu svojich financií nielen prostredníctvom internet bankingu, ale hlavne vďaka mobilným aplikáciám. Oproti minulému roku sa počet užívateľov online bankovníctva na Slovensku zvýšil až o 10 percent. Údaje pochádzajú z prieskumu pre skupinu Erste od spoločnosti IMAS International.

image

Foto: SLSP

Bankové mobilné aplikácie dnes ponúkajú skutočný komfort. Sú spoľahlivé, prehľadné, intuitívne a ušetria vám množstvo času, keďže do banky kvôli bežným platbám, nastaveniu inkasa či trvalého príkazu nemusíte chodiť osobne. Okrem toho máte vždy aktuálny prehľad o vašich financiách. Navyše, bankové mobilné aplikácie už umožňujú založenie účtu, navyšovanie limitov či blokáciu platobnej karty.

Banky sa snažia svoje mobilné aplikácie privádzať k dokonalosti a takto svojim klientom čo najviac vyhovieť a zjednodušovať ich život v osobných či firemných financiách. Online bankovníctvo je revolučné najmä v tom, že ľudia nepotrebujú chodiť do banky osobne pri každej príležitosti, naopak, dnes už oveľa výnimočnejšie, v prípade že potrebujú prebrať investičné možnosti, úvery či sporenia. Na to reaguje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová: „Aj vďaka tomu sa poradcovia v pobočkách môžu viac zameriavať na komplexné poradenstvo pre klientov.“

Online bankovníctvo najčastejšie využívajú Česi a Slováci

Spomedzi šiestich sledovaných krajín najviac využívajú online bankovníctvo Česi. Len 2 % za nimi sú Slováci. Zatiaľ čo v našom prípade využívajú online bankovníctvo viac ako tri štvrtiny obyvateľov, v susednom Maďarsku, ktoré je na tretej pozícii, to nie je ani polovica. Tesnejšie za Maďarmi sú Chorváti, na konci rebríčka sa objavujú Srbi a Rumuni, kde využíva online bankovníctvo len vyše tretina ľudí.

Nárast počtu Slovákov využívajúcich online bankovníctvo je najväčší spomedzi  sledovaných krajín. „Pred tromi rokmi využívali internetbanking ani nie dve tretiny Slovákov,“ komentuje analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Výrazný nárast aktívnych užívateľov vnímajú aj banky na slovenskom trhu. „Počet užívateľov našej mobilnej aplikácie ČSOB Smartbanking rástol počas prvých 9 mesiacov tohto roka dvojciferným tempom, medziročne o takmer 15 %,“ potvrdzuje hovorkyňa Československej obchodnej banky Anna Jamborová.

Využívanie internetového bankovníctva

Dopyt zvyšujú cenovo dostupné smartfóny

Súčasné tempo vývoja naznačuje, že s rastúcou kvalitou mobilných zariadení a ich cenovou dostupnosťou sa zvyšuje aj popularita mobilného bankovníctva. Kvalita mobilných zariadení sa zvyšuje a ich ceny už zďaleka nie sú tak vysoké ako pred niekoľkými rokmi. „Spotrebitelia si ich pravidelne obmieňajú za novšie smartfóny, preto môžeme predpokladať ďalší rast záujmu o aplikácie na pohodlnú správu ich financií z mobilu,“ hovorí Jamborová z ČSOB, ktorá dodáva, že zároveň sa zvyšujú aj klientske nároky na mobilné aplikácie. 

Rastúca popularita online bankovníctva súvisí aj s meniacimi sa preferenciami klientov – tak ako v prípade iných služieb, aj v prípade online správy financií v dnešnej zrýchlenej dobe prevládajú pohodlné riešenia a nástroje. Prieskum ukázal, že až 82 % slovenských mužov využíva internetové bankovníctvo, pričom žien je o 8 % menej.  Výsledok tak prezrádza väčšiu obľúbenosť online bankovníctva u mužského pohlavia. Z pohľadu vekových kategórií, najčastejšie využívajú online banking ľudia vo veku 15 až 29 rokov, až 92 % mladých. Z ľudí vo veku 50 a viac rokov využíva online banking už len 64 %.

Platby smartfónom sú bezpečnejšie ako kartou

Obľúbenejšími sa stávajú i online platobné platformy ako PayPal, Apple Pay či Google Pay, vďaka ktorým vám na platbu postačí smartfón či Apple hodinky. Podľa výsledkov prieskumu počet ľudí využívajúcich tieto platformy sa za posledné tri roky zdvojnásobil. Dnes ich využíva približne 38 % Slovákov. U našich českých susedov sú rovnako obľúbené. Spomedzi sledovaných krajín sa na konci rebríčka umiestnili Srbi, z ktorých len 19 % využíva tieto online platobné aplikácie.

Niektorí sa domnievajú, že riziko zneužitia údajov a financií pomocou spomínaných platforiem je vyššie, no opak je pravdou. Z pohľadu bezpečnosti sú platby prostredníctvom smartfónu dokonca bezpečnejšie ako platby fyzickou platobnou kartou, keďže údaje z karty sa dajú relatívne jednoduchšie vidieť a odčítať. Dnešné smartfóny majú veľmi dobrú zabezpečenosť, či už odtlačkom prsta alebo tradičným PIN kódom.

Samotné zabezpečenie jednotlivých platobných platforiem je tiež celkom sofistikované a je veľmi nepravdepodobné, aby sa ktokoľvek dostal k číslu karty, účtu či ďalším osobným údajom. Okrem toho, samotná spoločnosť Apple, ktorá vyvinula platformu Apple Pay, nemá prístup k najosobnejším dátam v mobilných zariadeniach, čo sa ale už o ostatných konkurenčných spoločnostiach povedať nedá. To znamená, že pričom aplikácia Google Pay ukladá a uchováva všetky dáta o priebehu overovania platieb na serveroch Google, platforma Apple Pay je v tomto viac transparentná, pretože tieto dáta z transakcií neukladá, ani žiadnym spôsobom nevlastní.

Najradšej nakupujeme online oblečenie a elektroniku

Okrem spravovania svojich financií online bankovníctvom si už viac ako polovica Slovákov obľúbila i nakupovanie online. Podľa prieskumu 61 % Slovákov v online obchodoch nakupuje oblečenie, obuv či rôzne doplnky. Rovnaký podiel predstavuje elektronika, hlavne televízie, počítače, tablety i smartfóny. Jedlo si radšej zájdeme kúpiť osobne, keďže možnosť nákupu jedla online preferuje iba 22 % opýtaných.

To však nie je všetko, cez internet sme si zvykli nakupovať i letenky či ubytovanie. „Vyše polovica Slovákov nakupuje cez internet letenky alebo platí za hotel či iné cestovné položky. Rovnako vyše 50 % Slovákov uviedlo, že cez internet nakupuje knihy,“ dopĺňa na záver analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

V Česku si držia prvenstvo online nakupovania knihy, ktoré objednáva cez internet 61 % Čechov, v Maďarsku je to zase elektronika v pomere 43 %.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.1.2020 Správy

Slovensko v raste počtu turistov vlani lámalo rekordy v rámci celej Európskej únie

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko bolo vlani v rámci Európskej únie krajinou s ...

26.1.2020 Správy

Nezamestnanosť na Slovensku sa drží pod piatimi percentami, najnižšia je v okrese Trenčín

26.1.2020 (Webnoviny.sk) - Najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku bola na konci minulého roka v okrese Trenčín. Z celkového ...

21.1.2020 Správy

Miera nezamestnanosti na Slovensku v decembri minulého roka zostala pod piatimi percentami

20.1.2020 (Webnoviny.sk) - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v decembri minulého roka stagnovala na úrovni 4,92 %. Zostala tak v ...

15.1.2020 Správy

Verejná správa nesmie minúť viac, ako má schválené. Otázne sú neočakávané výdavky navyše

15.1.2020 (Webnoviny.sk) - Vládny kabinet schválil výdavkové limity na tento rok. V stredu totiž odsúhlasil návrh korekčného mechanizmu, ...

14.1.2020 Správy

Pravidlá osobného bankrotu sa zmenili, zbaviť sa dlhov je možné dvoma spôsobmi

14.1.2020 (Webnoviny.sk) - Osobné bankroty majú od tohto roka nové pravidlá. Od 1. ...

9.1.2020 Správy

Materských a nemocenských dávok vyplatila Sociálna poisťovňa viac, ako v roku 2019 plánovala

9.1.2020 (Webnoviny.sk) - Na vyplácanie nemocenských a materských dávok by mala ...

9.1.2020 Správy

Ako ovplyvnilo prijatie eura ceny na Slovensku? Výrazne zdraželo vzdelávanie aj zdravotníctvo

8.1.2020 (Webnoviny.sk) - Tovary a služby na Slovensku za posledných jedenásť rokov od vstupu krajiny do eurozóny zdraželi o 17,9 %. V praxi to ...

8.1.2020 Dominik Hapl

Slovenská ekonomika v roku 2019

Na začiatku nového roka vždy prichádza obdobie bilancovania a hodnotenia toho, aké úspechy či neúspechy naša ekonomika dosiahla v tom ...

8.1.2020 Správy

Vypočítajte si, kedy by ste mali odísť do dôchodku. Sociálna poisťovňa zverejnila novú kalkulačku

7.1.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa pripravila pre poistencov novú kalkulačku na určenie dôchodkového veku. Nájdu ju na webovej ...

21.12.2019 Správy

Vianočný príspevok dostal viac ako milión dôchodcov, niektorí si prilepšili aj o 200 eur

19.12.2019 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa v týchto dňoch končí s ...

17.12.2019 Správy

Platy na Slovensku stúpli výraznejšie ako priemer Európskej únie

17.12.2019 (Webnoviny.sk) - Celková hodinová cena práce na Slovensku počas júla až septembra medziročne stúpla o 7,4 percenta, čiže ...

17.12.2019 Správy

Sociálna poisťovňa vyplatila viac dôchodkov ako vlani, penzisti v priemere dostávajú 460 eur

16.12.2019 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa vyplácala ku koncu novembra ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Zmeny v Národnej banke sa môžu dotknúť takmer 80-tich zamestnancov
 2. 2.
  Trump navrhuje vytvoriť palestínsky štát, židovské osady by prezident USA prisúdil Izraelu
 3. 3.
  Nezanechávajme po sebe neporiadok, radšej niečo pekné...
 4. 4.
  Kotleba sa postaví pred súd, dôvodom sú šeky so sumou 1488 eur
 5. 5.
  Automobilka PSA pre štrajk autodopravcov zastavila výrobu, komponenty stoja na hraniciach