Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude
Úroky z bankových vkladov na Slovensku začali v minulom roku rásť, čo okamžite vzbudilo záujem aj zo strany spotrebiteľov. Finančné domy podľa Slovenskej bankovej asociácie potrebujú stabilné zdroje financovania, a tak je pre ne rast vkladov v nasledujúcom období nevyhnutný. Na druhej strane je už teraz jasné, že vklady ani tento rok neporazia infláciu. Znehodnotenie peňazí domácností bude naďalej výrazné.

Foto: Shutterstock
Úroky stúpli o viac ako jedno percento
Úrokové sadzby hypoték na Slovensku sa odrazili od dna a začali rásť približne pred rokom, teda vo februári 2022. Takýto pohyb úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie v minulosti zvykol zdvihnúť úrokové sadzby aj u sporiacich produktov. U nás však k pohybu smerom nahor došlo s určitým omeškaním.
Údaje Národnej banky Slovenska (NBS) ukazujú, že priemerná úroková sadzba sporiacich produktov začala stúpať až od júna 2022, pričom až dovtedy dosahovala hodnotu v priemere 0,15 % ročne. Priemerná úroková sadzba na Slovensku potom stúpala kontinuálne až do jesene, presnejšie do novembra 2022, a to až o 1,30 percentuálneho bodu na 1,45 % ročne.
Piaty najvyšší nárast v eurozóne
Rastový trend úrokových sadzieb na trhu termínovaných vkladov vidno podľa údajov centrálnej banky takmer v celej eurozóne. Nárast slovenských vkladov patrí podľa štatistík NBS do pätice najvyšších v eurozóne.
Úrokové sadzby sporiacich produktov najrýchlejšie rástli v Taliansku. V sledovanom období stúpli z 0,39 % na 1,78 %, čo predstavuje rozdiel o 1,39 percentuálneho bodu. V Nemecku úrokové sadzby vkladov stúpli z 0,17 na 1,34 %. To je síce zvýšenie o 1,17 percentuálneho bodu, no obyvatelia krajiny s najsilnejšou európskou ekonomikou majú aj napriek tomu o niečo slabšie zhodnotenie vkladov ako Slováci.
Existujú tiež krajiny, kde sa úrokové sadzby termínovaných vkladov a sporiacich účtov nezmenili vôbec, respektíve len minimálne. Najnižšie priemerné úrokové sadzby vkladov majú Cyprus, Grécko či Slovinsko. V týchto krajinách sa hodnota úrokovej sadzby vkladov pohla od 0,05 % po slabých 0,12 %.
Najväčšie banky stále čakajú
Priemernú úrokovú sadzbu na Slovensku zatiaľ „tlačia“ nahor najmä niektoré menšie banky. Štvorica najväčších finančných domov aj v prvých mesiacoch roka 2023 „vyčkáva“ s úrokmi blízkymi k nule.
Najvyššie úroky na termínovaných vkladoch s viazanosťou na dva roky aktuálne ponúka J&T banka s úročením 3,5 %, nasledujú 365.bank a Poštová banka s úrokovou sadzbou 3 %. Ďalej Privatbanka propaguje úrok 2,60 % ročne, Prima banka potom 1,8 % a ponuku výhodnejších sadzieb uzatvára BKS Bank a Fio banka s úrokmi 1,2 a 1,25 % ročne.
Rovnaké poradie len s mierne inými úrokovými sadzbami je aj pri viacročných viazanostiach. Menšie finančné domy často požadujú k získaniu najvyššieho úroku otvorenie a používanie bežného účtu.
Sme najslabší spomedzi krajín V4
V porovnaní výšky zúročenia finančných vkladov na bankovom účte je na to Slovensko veľmi dobre v konkurencii krajín eurozóny, no nepomerne horšie je to v konkurencii našich susedov, teda krajín V4. Priemerná sadzba sporiacich vkladov od jedného do dvoch rokov v Maďarsku sa v novembri minulého roka dostala na 7,16 %, pričom začiatkom roku 2022 to pritom bolo len 1,56 % ročne.
Vklady s dvojročnou viazanosťou v Poľsku sa ku koncu minulého roka úročili sadzbou vo výške 4,9 % ročne. V Česku dosiahla priemerná úroková sadzba termínovaných vkladov 6,1 % ročne, čo viaceré zahraničné pobočky bánk na Slovensku využili ako lákadlo pre slovenských klientov.
Stúpa aj záujem o vklady
Podľa verejne dostupných údajov Národnej banky Slovenska spolu so stúpajúcimi úrokovými sadzbami priamoúmerne rastie aj počet ľudí, ktorí si chcú sporiť prostredníctvom termínovaných vkladov.
„Domácnosti a predovšetkým podniky začali presúvať svoje zdroje z vkladov splatných na požiadanie na termínované vklady. Uprednostňujú tak vyšší výnos pred vyššou dostupnosťou peňazí,“ komentuje NBS. V novembri minulého roku si domácnosti na takýchto účtoch odložili päťkrát viac financií ako počas leta toho istého roku.
Zhodnotenie vkladov infláciu neporazí
Slováci začali presúvať úspory z bankových účtov na termínované účty aj s vedomím, že termínovaný vklad zatiaľ nedokáže plne ochrániť financie domácnosti pred vplyvom inflácie. Podľa analytikov však možno takýmto spôsobom aspoň zmierniť straty v porovnaní so situáciou, keď peniaze ležia bez pohybu na bežnom účte. Vhodnejšou alternatívou je podľa odborníkov pravidelné investovanie na finančných trhoch.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur