Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku klesajú. Veľmi pomaly sa približujú k priemeru eurozóny

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku vždy v rámci eurozóny patrili k tým najvyšším. Počas posledných šiestich rokov však na Slovensku poklesli približne až o polovicu, čím sa rozdiel v úrokoch spotrebných úverov medzi Slovenskom a eurozónou výrazne znížil až na súčasné približne 2 %. Pred 10 rokmi však boli úroky slovenských „spotrebákov“ dvojciferné a rozdiel predstavoval až 9 %.

image

Foto: Shutterstock

Slovenské úroky sú nad priemerom eurozóny

Vývoj na trhu spotrebných úverov sa v priebehu posledných rokov výrazne zmenil. Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku zaznamenávali od roku 2014 až do vypuknutia pandémie koronavírusu prudký pokles. „Sadzby spotrebných úverov so splatnosťou päť a viac rokov poklesli počas tohto obdobia zo 14 % na úrovne okolo 7 %,“ približuje hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

Pre porovnanie sadzby v ostatných krajinách eurozóny v tomto období takisto klesali, no v priemere menej výrazne, keďže mali nižšiu počiatočnú úroveň. „Priemerná sadzba spotrebných úverov v eurozóne so splatnosťou päť a viac rokov poklesla v rovnakom období približne zo 7,5 % na 5,5 %,“ tvrdí hovorkyňa.

Zaostávame menej ako v minulosti

Znamená to, že rozdiel medzi priemernými sadzbami spotrebných úverov na Slovensku a v eurozóne sa tak v rokoch 2014 až 2020 vytrvalo znižoval. Za poklesom úrokových sadzieb na Slovensku aj v eurozóne v tomto období podľa hovorkyne stojí všeobecný pokles trhových úrokových sadzieb v dôsledku monetárnej politiky Európskej centrálnej banky a na slovenskom trhu aj konkurenčný boj medzi bankami.

V súčasnosti sa podľa hovorkyne Tatra banky priemerné úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku pohybujú o približne 1,5 až 2,5 % nad priemerom eurozóny.

Úrokové sadzby spotrebných úverov, ako aj hypoték v krajinách mimo eurozóny, ako napríklad v Česku, Poľsku či Maďarsku, sú však prirodzene vyššie ako na Slovensku s ohľadom na výrazne vyššie úrokové sadzby ich domácich centrálnych bánk.

Pandémia zamávala s objemom predajov

Okrem toho, posledné dva roky počas pandémie koronavírusu mali negatívny vplyv na spotrebné financovanie, ktoré sa od jej vypuknutia prepadlo. Podľa správy o finančnej stabilite Národnej banky Slovenska (NBS) z novembra minulého roka sa trh spotrebných úverov vlani postupne stabilizoval, pričom ešte v septembri 2021 predstavoval medziročný pokles týchto úverov –6,9 %.

Silným faktorom boli práve spomínané protipandemické opatrenia, ktoré obmedzili možnosti míňania peňazí spotrebiteľmi. Banky prvotne pocítili pokles predajov spotrebných úverov kvôli vyššej opatrnosti a zhoršenej finančnej situácii spotrebiteľov, ako aj menších nákupných možností. Podľa NBS od konca druhej vlny pandémie sa už trh začal postupne posilňovať a približne od júna 2021 už možno pozorovať jeho stabilizáciu.

Druhá polovica roka bola úspešnejšia

Potvrdzuje to aj UniCredit Bank, ktorá až po uvoľnení opatrení, najmä v druhej polovici roka 2021, zaznamenala zvýšený záujem o spotrebné úvery. „Nastalo aj viacero zmien v trendoch, inovácie v rámci digitalizačných procesov a rástlo poskytovanie úverov prostredníctvom digitálnej platformy,“ opisuje hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.

Aj VÚB banka zaznamenala čiastočné oživenie po zrušení lockdownu a otvorení obchodov. „Počas vlaňajšieho leta, keď bola situácia stabilizovaná, banka zaznamenala predaje v objeme približne 200 miliónov eur mesačne, pričom v predchádzajúcom roku predaje dosahovali menej ako 150 miliónov eur mesačne,“ približuje PR manažér Dominik Miša.

Podľa jeho slov je to však stále výrazne menej ako počas najlepších rokov 2016 až 2018, keď sa predávalo 250 až 300 miliónov mesačne.

Aj v mBank dochádzalo minulý rok od júna k nárastom predaných objemov spotrebných úverov, podľa produktového manažéra spotrebných úverov Petra Krála dokonca o 80 až 122 % mesačne. „Na ročnej báze vidíme za rok 2021 medziročný nárast v rozpätí od 190 až 288 %,“ dodáva.

Najprv nárast sadzieb, potom pokles

Hoci dlhá pandémia v priebehu minulého roka ovplyvnila dopyt po spotrebných úveroch, vývoj úrokových sadzieb sa vlani oproti roku 2020 výraznejšie nemenil. Podľa S. Miklošovičovej úrokové sadzby sa v roku 2021 držali na stabilnej úrovni, pričom oproti roku 2020 boli nižšie len o niekoľko desatín percenta.

Po vypuknutí pandémie koronavírusu však nastal na Slovensku určitý nárast úrokových sadzieb spotrebných úverov pri splatnosti päť a viac rokov o približne 1 % v dôsledku vyššej rizikovosti úverov s ohľadom na ekonomické vplyvy pandémie.

Tento stav však netrval dlho. Už v druhom polroku 2021 došlo pri zotavovaní sa ekonomiky k opätovnému poklesu sadzieb na úrovne spred vypuknutia pandémie, teda blízko k 7 % pri splatnosti úveru päť a viac rokov.

Výhľad na najbližšie roky

Banky predpokladajú, že očakávané zvyšovanie úrokových sadzieb ECB bude tlačiť aj na nárast sadzieb novoposkytnutých spotrebných úverov. „Pomerovo však bude menší ako pri hypotékach, keďže celková sadzba spotrebných úverov je aj dnes kvôli vyššiemu riziku výrazne vyššia ako pri hypotékach, a spotrebné úvery majú kratšiu splatnosť,“ vysvetľuje S. Miklošovičová.

Bude to však závisieť od viacerých faktorov, ako je napríklad inflácia, či od ďalšieho vývoja na finančných trhoch, sily oživenia spotreby, vývoja referenčných úrokových sadzieb či regulácie.

„Predaje sú závislé aj od sentimentu v spoločnosti, ktorý sa odvíja napríklad od stavu ekonomiky či pandémie, ktorá s nami bola počas dvoch rokov v rôznych podobách. Vplyv má, samozrejme, aj geopolitická situácia, ktorá aktuálne rezonuje kvôli vojnovému konfliktu na Ukrajine. Keďže ide aj o ekonomický šok a ďalší vývoj sa dá len ťažko predpovedať, je predčasné robiť ohľadom dlhodobejších vplyvov akékoľvek závery,“ uzatvára P. Král.

Ak by sme však predpokladali pokračujúce zotavovanie ekonomiky po pandémii, to by podľa hovorkyne Tatra banky malo v najbližších rokoch viesť aj k výraznejšiemu oživeniu na trhu spotrebných úverov.

Poštová banka prichádza s novinkou

Poštová banka od 1. marca spustila kampaň ku konsolidačnému úveru Lepšia splátka, ktorú ponúka s úrokovou sadzbou od 4,9 % ročne. Od 1. marca je navyše bez poplatku za poskytnutie spotrebiteľského úveru, pričom je určená pre klientov aj neklientov banky. Výška úveru je flexibilná, od 300 až do 30-tisíc eur, a doba splácania je možná od 1 do 8 rokov. Úver Lepšia splátka je možné využiť na splatenie bankových a nebankových úverov vrátane splátkového predaja, kreditných kariet a debetov na osobnom účte.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
2.7.2022 Dominik Horváth

TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?

Zbieranie známok patrí dlhé roky k obľúbeným koníčkom mnohých ľudí. Hoci na Slovensku sa mu venovali pravdepodobne najmä staršie ...

2.7.2022 Redakcia FinReport

Vodičov so smartfónom čakajú mastné pokuty. Zareagujú aj poisťovne?

Parlament schválil zmeny v zákone o cestnej premávke, ktorý od augusta okrem iného výrazne postihuje telefonovanie a obsluhovanie telefónu ...

1.7.2022 Redakcia FinReport

Eurostat: Inflácia v eurozóne narástla na 8,6 % a na Slovensku až na 12,5 %

Ročná inflácia v eurozóne sa podľa rýchleho odhadu Európskeho štatistického úradu Eurostat v júni 2022 zvýši o pol percentuálneho bodu ...

1.7.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny majú za sebou krvavý polrok, bitcoin klesol pod 19-tisíc dolárov

Z informácie, že hodnota bitcoinu sa opäť znížila, sa pomaly stáva stereotyp. Naposledy sa mu to podarilo v posledný júnový deň, keď jeho ...

1.7.2022 Robert Juriš

Niektoré fintech spoločnosti prepúšťajú, iné robia masívne nábory – chcú získať konkurenčnú výhodu

Technologický sektor v posledných týždňoch začal s veľkým prepúšťaním. Zástupcovia mnohých firiem, finančné nevynímajúc, hovoria, ...

1.7.2022 Redakcia FinReport

Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov

Dnešný deň, 1. júl 2022, je zaujímavý dátum z pohľadu viacerých zmien, ktoré prinesie do života mnohých obyvateľov Slovenska. Mení sa ...

1.7.2022 Redakcia FinReport

Volvo prichádza na Slovensko a prináša miliardovú investíciu

Do priemyselného parku Valaliky pri Košiciach prichádza švédske Volvo. Vyrábať chce približne štvrť milióna elektromobilov ročne, pričom ...

29.6.2022 Monika Jakábová

Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia

Drahšie vklady, doručenie výpisov poštou či služby v pobočkách. Mnohé banky menia s príchodom letných mesiacov svoje cenníky. Zmeny ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu

Za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. Podľa štatistík Policajného zboru SR ide o medziročný nárast o 24 %, v prípade ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Tatra banka opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték

K bankám, ktoré aj v júni 2022 zvýšili úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov, sa pridala aj Tatra banka. Takmer dva mesiace dokázala ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot ide do útlmu aj ČSOB stavebná sporiteľňa. Rozhodla sa, že od 1. júla 2022 už nebude uzatvárať žiadne ...

27.6.2022 Robert Juriš a Roland Régely

Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %

Zdražovanie hypoték na Slovensku stále trvá. Cez víkend zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov Prima banka. Dnes tak urobila ...

26.6.2022 Redakcia FinReport

S platobnou kartou na dovolenke – pozor na poplatky, drahé konverzie či skimming

Dovolenkové obdobie sa spája s pohodou a platenie kartami túto pohodu umožňuje aj pri nakupovaní. Turisti by si však ešte pred cestou mali ...

24.6.2022 Robert Juriš

NBS: Banky budú musieť vytvárať väčší kapitálový vankúš

Zadlženosť súkromného sektora rastie. Domácnosti sa obávajú stúpajúcich cien nehnuteľností, zvyšujúcich sa úrokových sadzieb úverov a ...

23.6.2022 Zuzana Fryč

Dopravné nehody bez zranení už nebude riešiť polícia, ale priamo poisťovne

Novela zákona o cestnej premávke prináša viacero zmien a medzi nimi aj jednu zásadnú novinku – k dopravným nehodám, pri ktorých sa nikto ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Vodiči pozor, z nových zelených kariet vyškrtli Rusko aj Bielorusko

Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej ...

21.6.2022 Zuzana Fryč

Záujem o poistenie právnej ochrany stúpa, poisťovne reagujú rozširovaním svojej ponuky

Poistenie právnej ochrany získava čoraz väčšie povedomie medzi ľuďmi a záujem oň rastie najmä v rámci práva v susedských sporoch či ...

20.6.2022 Robert Juriš

NBS: Najzraniteľnejší klienti nevyužili príležitosť na refixáciu úrokov svojich hypoték dostatočne

Na Slovensku sme v súvislosti s hypotekárnymi úvermi počas uplynulých rokov poznali len pokles. Bol oveľa výraznejší ako v iných krajinách ...

Aplikácia

 1. 1.
  Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
 2. 2.
  TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?
 3. 3.
  Vodičov so smartfónom čakajú mastné pokuty. Zareagujú aj poisťovne?
 4. 4.
  Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
 5. 5.
  Niektoré fintech spoločnosti prepúšťajú, iné robia masívne nábory – chcú získať konkurenčnú výhodu