Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku klesajú. Veľmi pomaly sa približujú k priemeru eurozóny

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku vždy v rámci eurozóny patrili k tým najvyšším. Počas posledných šiestich rokov však na Slovensku poklesli približne až o polovicu, čím sa rozdiel v úrokoch spotrebných úverov medzi Slovenskom a eurozónou výrazne znížil až na súčasné približne 2 %. Pred 10 rokmi však boli úroky slovenských „spotrebákov“ dvojciferné a rozdiel predstavoval až 9 %.

spotrebiteľské úvery

Foto: Shutterstock

Slovenské úroky sú nad priemerom eurozóny

Vývoj na trhu spotrebných úverov sa v priebehu posledných rokov výrazne zmenil. Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku zaznamenávali od roku 2014 až do vypuknutia pandémie koronavírusu prudký pokles. „Sadzby spotrebných úverov so splatnosťou päť a viac rokov poklesli počas tohto obdobia zo 14 % na úrovne okolo 7 %,“ približuje hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

Pre porovnanie sadzby v ostatných krajinách eurozóny v tomto období takisto klesali, no v priemere menej výrazne, keďže mali nižšiu počiatočnú úroveň. „Priemerná sadzba spotrebných úverov v eurozóne so splatnosťou päť a viac rokov poklesla v rovnakom období približne zo 7,5 % na 5,5 %,“ tvrdí hovorkyňa.

Zaostávame menej ako v minulosti

Znamená to, že rozdiel medzi priemernými sadzbami spotrebných úverov na Slovensku a v eurozóne sa tak v rokoch 2014 až 2020 vytrvalo znižoval. Za poklesom úrokových sadzieb na Slovensku aj v eurozóne v tomto období podľa hovorkyne stojí všeobecný pokles trhových úrokových sadzieb v dôsledku monetárnej politiky Európskej centrálnej banky a na slovenskom trhu aj konkurenčný boj medzi bankami.

V súčasnosti sa podľa hovorkyne Tatra banky priemerné úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku pohybujú o približne 1,5 až 2,5 % nad priemerom eurozóny.

Úrokové sadzby spotrebných úverov, ako aj hypoték v krajinách mimo eurozóny, ako napríklad v Česku, Poľsku či Maďarsku, sú však prirodzene vyššie ako na Slovensku s ohľadom na výrazne vyššie úrokové sadzby ich domácich centrálnych bánk.

Pandémia zamávala s objemom predajov

Okrem toho, posledné dva roky počas pandémie koronavírusu mali negatívny vplyv na spotrebné financovanie, ktoré sa od jej vypuknutia prepadlo. Podľa správy o finančnej stabilite Národnej banky Slovenska (NBS) z novembra minulého roka sa trh spotrebných úverov vlani postupne stabilizoval, pričom ešte v septembri 2021 predstavoval medziročný pokles týchto úverov –6,9 %.

Silným faktorom boli práve spomínané protipandemické opatrenia, ktoré obmedzili možnosti míňania peňazí spotrebiteľmi. Banky prvotne pocítili pokles predajov spotrebných úverov kvôli vyššej opatrnosti a zhoršenej finančnej situácii spotrebiteľov, ako aj menších nákupných možností. Podľa NBS od konca druhej vlny pandémie sa už trh začal postupne posilňovať a približne od júna 2021 už možno pozorovať jeho stabilizáciu.

Druhá polovica roka bola úspešnejšia

Potvrdzuje to aj UniCredit Bank, ktorá až po uvoľnení opatrení, najmä v druhej polovici roka 2021, zaznamenala zvýšený záujem o spotrebné úvery. „Nastalo aj viacero zmien v trendoch, inovácie v rámci digitalizačných procesov a rástlo poskytovanie úverov prostredníctvom digitálnej platformy,“ opisuje hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.

Aj VÚB banka zaznamenala čiastočné oživenie po zrušení lockdownu a otvorení obchodov. „Počas vlaňajšieho leta, keď bola situácia stabilizovaná, banka zaznamenala predaje v objeme približne 200 miliónov eur mesačne, pričom v predchádzajúcom roku predaje dosahovali menej ako 150 miliónov eur mesačne,“ približuje PR manažér Dominik Miša.

Podľa jeho slov je to však stále výrazne menej ako počas najlepších rokov 2016 až 2018, keď sa predávalo 250 až 300 miliónov mesačne.

Aj v mBank dochádzalo minulý rok od júna k nárastom predaných objemov spotrebných úverov, podľa produktového manažéra spotrebných úverov Petra Krála dokonca o 80 až 122 % mesačne. „Na ročnej báze vidíme za rok 2021 medziročný nárast v rozpätí od 190 až 288 %,“ dodáva.

Najprv nárast sadzieb, potom pokles

Hoci dlhá pandémia v priebehu minulého roka ovplyvnila dopyt po spotrebných úveroch, vývoj úrokových sadzieb sa vlani oproti roku 2020 výraznejšie nemenil. Podľa S. Miklošovičovej úrokové sadzby sa v roku 2021 držali na stabilnej úrovni, pričom oproti roku 2020 boli nižšie len o niekoľko desatín percenta.

Po vypuknutí pandémie koronavírusu však nastal na Slovensku určitý nárast úrokových sadzieb spotrebných úverov pri splatnosti päť a viac rokov o približne 1 % v dôsledku vyššej rizikovosti úverov s ohľadom na ekonomické vplyvy pandémie.

Tento stav však netrval dlho. Už v druhom polroku 2021 došlo pri zotavovaní sa ekonomiky k opätovnému poklesu sadzieb na úrovne spred vypuknutia pandémie, teda blízko k 7 % pri splatnosti úveru päť a viac rokov.

Výhľad na najbližšie roky

Banky predpokladajú, že očakávané zvyšovanie úrokových sadzieb ECB bude tlačiť aj na nárast sadzieb novoposkytnutých spotrebných úverov. „Pomerovo však bude menší ako pri hypotékach, keďže celková sadzba spotrebných úverov je aj dnes kvôli vyššiemu riziku výrazne vyššia ako pri hypotékach, a spotrebné úvery majú kratšiu splatnosť,“ vysvetľuje S. Miklošovičová.

Bude to však závisieť od viacerých faktorov, ako je napríklad inflácia, či od ďalšieho vývoja na finančných trhoch, sily oživenia spotreby, vývoja referenčných úrokových sadzieb či regulácie.

„Predaje sú závislé aj od sentimentu v spoločnosti, ktorý sa odvíja napríklad od stavu ekonomiky či pandémie, ktorá s nami bola počas dvoch rokov v rôznych podobách. Vplyv má, samozrejme, aj geopolitická situácia, ktorá aktuálne rezonuje kvôli vojnovému konfliktu na Ukrajine. Keďže ide aj o ekonomický šok a ďalší vývoj sa dá len ťažko predpovedať, je predčasné robiť ohľadom dlhodobejších vplyvov akékoľvek závery,“ uzatvára P. Král.

Ak by sme však predpokladali pokračujúce zotavovanie ekonomiky po pandémii, to by podľa hovorkyne Tatra banky malo v najbližších rokoch viesť aj k výraznejšiemu oživeniu na trhu spotrebných úverov.

Poštová banka prichádza s novinkou

Poštová banka od 1. marca spustila kampaň ku konsolidačnému úveru Lepšia splátka, ktorú ponúka s úrokovou sadzbou od 4,9 % ročne. Od 1. marca je navyše bez poplatku za poskytnutie spotrebiteľského úveru, pričom je určená pre klientov aj neklientov banky. Výška úveru je flexibilná, od 300 až do 30-tisíc eur, a doba splácania je možná od 1 do 8 rokov. Úver Lepšia splátka je možné využiť na splatenie bankových a nebankových úverov vrátane splátkového predaja, kreditných kariet a debetov na osobnom účte.

logo
Prečítajte si tiež:
17.6.2024 Martin Jamnický

Agentúra Moody´s: Hodnotenie Slovenska zostáva vysoké, no s negatívnym výhľadom

Aj tretia veľká ratingová agentúra ponechala, a teda neznížila Slovensku pôvodné hodnotenie. Po S&P a Fitch Rating aj Moody´s potvrdila ...

17.6.2024 Roland Régely

Na výšku úrokových sadzieb hypoték majú vplyv aj rozhodnutia slovenských politikov

Dopyt po nových hypotékach síce v prvom kvartáli tohto roka klesol na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov, banky však zostávajú ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Objednávky v priemysle začali po prvý raz v tomto roku rásť

Hodnota nových objednávok v priemysle začala v apríli tohto roku konečne stúpať, keď sa zvýšila o 5,7 % a dosiahla objem 5,83 miliardy eur. ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Od 1. júla sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie

Už o tri týždne, od 1. júla 2024, sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých osôb. Zmenu v ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Poisťovňa Kooperativa prináša do bratislavskej Trnávky 102 nájomných bytov

Poisťovňa Kooperativa po predchádzajúcich skúsenostiach v iných krajských mestách Slovenska rozbieha svoj prvý rozsiahly projekt ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

SAPI: Asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje sa po novom zacieli najmä na udržateľnú energetiku

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Švajčiarska FlowBank prišla o licenciu a putuje do konkurzu

Ďalšia banka skrachovala. Do konkurzného konania vstúpila švajčiarska online maklérska a obchodná banka FlowBank so sídlom v Ženeve. O ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Cestovné kancelárie vlani zaznamenali druhý najlepší rok od začiatku tisícročia

Cestovné kancelárie na Slovensku vlani dokázali o dve tretiny zvýšiť počty turistov, ktorí si kúpili ich zájazdy. Po troch rokoch boja s ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Počet kryptomenových bankomatov rastie, na celom svete ich je takmer 40-tisíc

Kryptomenám sa darí, a tak stúpa aj počet kryptomenových bankomatov. Úspešné obdobie však trvá len približne 10 posledných mesiacov, ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Európsky preukaz zdravotného poistenia v zahraničí stačiť nemusí, potrebné je cestovné poistenie

Pri plánovaní cesty do zahraničia je jedným z najdôležitejších krokov zabezpečiť si vhodné cestovné poistenie. Toto poistenie je ...

12.6.2024 Mário Špilberger

Poistenie extrémnych športov má niekoľko podôb, no neponúkajú ho všetky poisťovne

Tešíte sa na zdolanie ďalšej skaly? Ste nadšencom potápania, alebo chcete vyskúšať netradičný šport na Slovensku či za našimi ...

10.6.2024 Zuzana Fryč

Poistné zmluvy je potrebné občas aktualizovať. Ako často by sme to mali urobiť?

Zmeny životných situácií či výška inflácie a jej vplyv najmä na majetkové poistenie v posledných rokoch prinášajú otázku, ako často ...

9.6.2024 Roland Régely

Kto má po novom nárok na štátnu pomoc pri zvýšenej splátke hypotéky

Štát priebežne eviduje nízky záujem o príspevok na pomoc pri zvýšených splátkach hypoték. Preto došlo k zmene pravidiel a pomoc do ...

9.6.2024 Redakcia FinReport

Motorkári, bez PZP na cesty ani nechoďte!

Nástup príjemne teplých mesiacov pozval na cesty množstvo motorkárov. V správach sa tak opäť začali objavovať informácie o ich kolíziách ...

7.6.2024 Redakcia FinReport

Pillow poisťovňa dosiahla hneď dva miliardové míľniky

Česká Pillow poisťovňa, ktorá od sklonku uplynulého roku pôsobí aj na Slovensku, po štyri a pol roku svojej činnosti dosiahla dva ...

6.6.2024 Robert Juriš

ECB konečne začala znižovať svoje kľúčové úrokové sadzby

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa konečne rozhodla pristúpiť k uvoľňovaniu svojej sprísnenej monetárnej politiky. Dlho ...

6.6.2024 Roland Régely

Investovanie do kryptomien: Kedy vám môže banka zablokovať či zrušiť účet?

Investovanie na trhu s kryptoaktívami zahŕňa aj rôzne riziká, pričom jedným z nich sú časté podvody. Národná banka Slovenska (NBS) preto ...

6.6.2024 Redakcia FinReport

Záplavy: Poisťovne evidujú stovky poistných udalostí. Ako nahlásiť škody po povodni?

Aktuálna povodňová situácia na Slovensku udržiava v napätí nielen občanov, ktorí bývajú a žijú v blízkosti rozvodnených vodných ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay