Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku klesajú. Veľmi pomaly sa približujú k priemeru eurozóny

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku vždy v rámci eurozóny patrili k tým najvyšším. Počas posledných šiestich rokov však na Slovensku poklesli približne až o polovicu, čím sa rozdiel v úrokoch spotrebných úverov medzi Slovenskom a eurozónou výrazne znížil až na súčasné približne 2 %. Pred 10 rokmi však boli úroky slovenských „spotrebákov“ dvojciferné a rozdiel predstavoval až 9 %.

image

Foto: Shutterstock

Slovenské úroky sú nad priemerom eurozóny

Vývoj na trhu spotrebných úverov sa v priebehu posledných rokov výrazne zmenil. Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku zaznamenávali od roku 2014 až do vypuknutia pandémie koronavírusu prudký pokles. „Sadzby spotrebných úverov so splatnosťou päť a viac rokov poklesli počas tohto obdobia zo 14 % na úrovne okolo 7 %,“ približuje hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

Pre porovnanie sadzby v ostatných krajinách eurozóny v tomto období takisto klesali, no v priemere menej výrazne, keďže mali nižšiu počiatočnú úroveň. „Priemerná sadzba spotrebných úverov v eurozóne so splatnosťou päť a viac rokov poklesla v rovnakom období približne zo 7,5 % na 5,5 %,“ tvrdí hovorkyňa.

Zaostávame menej ako v minulosti

Znamená to, že rozdiel medzi priemernými sadzbami spotrebných úverov na Slovensku a v eurozóne sa tak v rokoch 2014 až 2020 vytrvalo znižoval. Za poklesom úrokových sadzieb na Slovensku aj v eurozóne v tomto období podľa hovorkyne stojí všeobecný pokles trhových úrokových sadzieb v dôsledku monetárnej politiky Európskej centrálnej banky a na slovenskom trhu aj konkurenčný boj medzi bankami.

V súčasnosti sa podľa hovorkyne Tatra banky priemerné úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku pohybujú o približne 1,5 až 2,5 % nad priemerom eurozóny.

Úrokové sadzby spotrebných úverov, ako aj hypoték v krajinách mimo eurozóny, ako napríklad v Česku, Poľsku či Maďarsku, sú však prirodzene vyššie ako na Slovensku s ohľadom na výrazne vyššie úrokové sadzby ich domácich centrálnych bánk.

Pandémia zamávala s objemom predajov

Okrem toho, posledné dva roky počas pandémie koronavírusu mali negatívny vplyv na spotrebné financovanie, ktoré sa od jej vypuknutia prepadlo. Podľa správy o finančnej stabilite Národnej banky Slovenska (NBS) z novembra minulého roka sa trh spotrebných úverov vlani postupne stabilizoval, pričom ešte v septembri 2021 predstavoval medziročný pokles týchto úverov –6,9 %.

Silným faktorom boli práve spomínané protipandemické opatrenia, ktoré obmedzili možnosti míňania peňazí spotrebiteľmi. Banky prvotne pocítili pokles predajov spotrebných úverov kvôli vyššej opatrnosti a zhoršenej finančnej situácii spotrebiteľov, ako aj menších nákupných možností. Podľa NBS od konca druhej vlny pandémie sa už trh začal postupne posilňovať a približne od júna 2021 už možno pozorovať jeho stabilizáciu.

Druhá polovica roka bola úspešnejšia

Potvrdzuje to aj UniCredit Bank, ktorá až po uvoľnení opatrení, najmä v druhej polovici roka 2021, zaznamenala zvýšený záujem o spotrebné úvery. „Nastalo aj viacero zmien v trendoch, inovácie v rámci digitalizačných procesov a rástlo poskytovanie úverov prostredníctvom digitálnej platformy,“ opisuje hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.

Aj VÚB banka zaznamenala čiastočné oživenie po zrušení lockdownu a otvorení obchodov. „Počas vlaňajšieho leta, keď bola situácia stabilizovaná, banka zaznamenala predaje v objeme približne 200 miliónov eur mesačne, pričom v predchádzajúcom roku predaje dosahovali menej ako 150 miliónov eur mesačne,“ približuje PR manažér Dominik Miša.

Podľa jeho slov je to však stále výrazne menej ako počas najlepších rokov 2016 až 2018, keď sa predávalo 250 až 300 miliónov mesačne.

Aj v mBank dochádzalo minulý rok od júna k nárastom predaných objemov spotrebných úverov, podľa produktového manažéra spotrebných úverov Petra Krála dokonca o 80 až 122 % mesačne. „Na ročnej báze vidíme za rok 2021 medziročný nárast v rozpätí od 190 až 288 %,“ dodáva.

Najprv nárast sadzieb, potom pokles

Hoci dlhá pandémia v priebehu minulého roka ovplyvnila dopyt po spotrebných úveroch, vývoj úrokových sadzieb sa vlani oproti roku 2020 výraznejšie nemenil. Podľa S. Miklošovičovej úrokové sadzby sa v roku 2021 držali na stabilnej úrovni, pričom oproti roku 2020 boli nižšie len o niekoľko desatín percenta.

Po vypuknutí pandémie koronavírusu však nastal na Slovensku určitý nárast úrokových sadzieb spotrebných úverov pri splatnosti päť a viac rokov o približne 1 % v dôsledku vyššej rizikovosti úverov s ohľadom na ekonomické vplyvy pandémie.

Tento stav však netrval dlho. Už v druhom polroku 2021 došlo pri zotavovaní sa ekonomiky k opätovnému poklesu sadzieb na úrovne spred vypuknutia pandémie, teda blízko k 7 % pri splatnosti úveru päť a viac rokov.

Výhľad na najbližšie roky

Banky predpokladajú, že očakávané zvyšovanie úrokových sadzieb ECB bude tlačiť aj na nárast sadzieb novoposkytnutých spotrebných úverov. „Pomerovo však bude menší ako pri hypotékach, keďže celková sadzba spotrebných úverov je aj dnes kvôli vyššiemu riziku výrazne vyššia ako pri hypotékach, a spotrebné úvery majú kratšiu splatnosť,“ vysvetľuje S. Miklošovičová.

Bude to však závisieť od viacerých faktorov, ako je napríklad inflácia, či od ďalšieho vývoja na finančných trhoch, sily oživenia spotreby, vývoja referenčných úrokových sadzieb či regulácie.

„Predaje sú závislé aj od sentimentu v spoločnosti, ktorý sa odvíja napríklad od stavu ekonomiky či pandémie, ktorá s nami bola počas dvoch rokov v rôznych podobách. Vplyv má, samozrejme, aj geopolitická situácia, ktorá aktuálne rezonuje kvôli vojnovému konfliktu na Ukrajine. Keďže ide aj o ekonomický šok a ďalší vývoj sa dá len ťažko predpovedať, je predčasné robiť ohľadom dlhodobejších vplyvov akékoľvek závery,“ uzatvára P. Král.

Ak by sme však predpokladali pokračujúce zotavovanie ekonomiky po pandémii, to by podľa hovorkyne Tatra banky malo v najbližších rokoch viesť aj k výraznejšiemu oživeniu na trhu spotrebných úverov.

Poštová banka prichádza s novinkou

Poštová banka od 1. marca spustila kampaň ku konsolidačnému úveru Lepšia splátka, ktorú ponúka s úrokovou sadzbou od 4,9 % ročne. Od 1. marca je navyše bez poplatku za poskytnutie spotrebiteľského úveru, pričom je určená pre klientov aj neklientov banky. Výška úveru je flexibilná, od 300 až do 30-tisíc eur, a doba splácania je možná od 1 do 8 rokov. Úver Lepšia splátka je možné využiť na splatenie bankových a nebankových úverov vrátane splátkového predaja, kreditných kariet a debetov na osobnom účte.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
8.2.2023 Redakcia FinReport

Deficit zahraničného obchodu Slovenska v roku 2022 dosiahol rekordných 4,3 miliardy eur

Slovensko vykázalo pasívne saldo zahraničného obchodu na celoročnej báze naposledy v roku 2008, keď dosiahlo necelých 760 miliónov eur. V ...

8.2.2023 Redakcia FinReport

Inštitút finančnej politiky tvrdí, že inflácia je na ústupe a ekonomickej recesii sa vyhneme

Ekonomická depresia z konca roka 2022 ustupuje do úzadia a do budúcnosti ju nahrádza mierny optimizmus. Vyhliadky slovenskej ekonomiky do ...

8.2.2023 Zuzana Fryč

Novela Obchodného zákonníka prináša možnosť založiť si eseročku online

Do platnosti vstúpila novela Obchodného zákonníka. Účinná je od 1. februára 2023. Vďaka nej môžu podnikatelia využiť zjednodušený ...

8.2.2023 Martin Jamnický

Poslanci zmenili zákon o pomoci v hmotnej núdzi a schválili obedy pre deti zadarmo

Poslanci parlamentu schválili novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi, v rámci ktorej odobrili aj opätovné zavedenie plošnej dotácie na obedy ...

8.2.2023 Redakcia FinReport

Správa o ochrane osobných údajov poukazuje na zásadné nedostatky

Správa o ochrane osobných údajov za rok 2022 poukazuje na množstvo nedostatkov, ktoré na Slovensku existujú v oblasti ochrany osobných ...

8.2.2023 Robert Juriš

Technologické firmy sú v červených číslach a prepúšťajú tisíce zamestnancov

Prepúšťanie v technologickom sektore naberá na obrátkach. Počas pandémie koronavírusu to bola naozaj rýchla jazda, keď mimoriadne ...

7.2.2023 Redakcia FinReport

Snehová kalamita priniesla masívny nárast počtu poistných udalostí

Poisťovne v týchto dňoch registrujú zvýšený počet škôd spôsobených snehovou kalamitou, a to najmä v severných a východných okresoch ...

7.2.2023 Redakcia FinReport

Zvýšený počet pokusov o podvod zaznamenala aj poisťovňa Uniqa

Ďalšia poisťovňa pôsobiaca na slovenskom finančnom trhu hlási nárast počtu aj objemu poistných podvodov. Počet vyšetrovaných prípadov v ...

6.2.2023 Redakcia FinReport

Analýza: Slováci očakávajú, že inflácia vystúpi až nad hranicu 30 %

Slováci boli voči nárastu cien tovarov a služieb najskeptickejší na sklonku minulého roku. Inak povedané, vtedy boli ich očakávania vysokej ...

6.2.2023 Martin Jamnický

Generálny pardon: Uhraďte svoje dlhy voči Sociálnej poisťovni do konca augusta 2023 a nemusíte platiť penále

Dlžníci Sociálnej poisťovne dostali šancu, ako sa vyhnúť plateniu penále za omeškanie sa pri plnení si svojich povinností. Opatrenie ...

5.2.2023 Redakcia FinReport

Dve tretiny bánk v strednej a východnej Európe sa zameriavajú na udržateľné financovanie nehnuteľností

Udržateľné ESG stratégie pre sektor financovania komerčných nehnuteľností majú v regióne strednej a východnej Európy (CEE) už dve ...

3.2.2023 Redakcia FinReport

UniCredit prináša na trh predschválené úvery pre malé podniky

Banková skupina UniCredit prináša na trh nové predschválené úvery na podporu malých podnikov v siedmich krajinách strednej a východnej ...

2.2.2023 Zuzana Fryč

Aké sú trendy v životnom poistení pre rok 2023? V ponuke sú nové produkty aj výhodnejšie podmienky pre klientov

Hoci v porovnaní so zahraničím je u nás miera životného poistenia stále nízka, záujem o životné poistenie má v posledných rokoch ...

2.2.2023 Robert Juriš

Ceny nehnuteľností začali klesať. Divoká rely sa zastavila tesne pod hranicou 3-tisíc eur za meter štvorcový

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie vo štvrtom štvrťroku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom klesli o 2 %. Stalo sa to ...

2.2.2023 Robert Juriš

Európska centrálna banka opäť prehodnotila svoje kľúčové sadzby, základný úrok zvýšila na 3 %

Mimoriadne náročné rozhodnutie museli urobiť členovia Rady guvernérov Európskej centrálnej banky. Len deň po zverejnení predbežných ...

2.2.2023 Redakcia FinReport

SBA: Banky dodržali svoje záväzky vyplývajúce z Memoranda o porozumení, dokonca ich prekročili

Slovenská banková asociácia (SBA) tvrdí, že banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu v minulom roku splnili a dokonca výrazne prekročili ...

2.2.2023 Redakcia FinReport

SZČO a dobrovoľne poistení musia uhradiť novú výšku poistného najneskôr do 8. februára 2023

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby (DPO) majú už len týždeň na úhradu nových zmenených súm ...

1.2.2023 Andrej Vida

Pre získanie úveru v banke je kľúčová bonita. Čo všetko musíte spĺňať, aby ste vyhoveli?

Žiadali ste niekedy o hypotekárny alebo spotrebiteľský úver v banke? Tušíte, čo rozhoduje o tom, či úver vôbec dostanete? Viete, ako si ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Daňový bonus na dieťa: Výpočet je komplikovaný, pre niektorých živnostníkov bude bonus nedosiahnuteľný
 2. 2.
  Daňové priznanie: Čo všetko si môže živnostník odpočítať z daní?
 3. 3.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 4. 4.
  Finančná správa SR testuje úhradu dane z príjmov a spotrebných daní aj prostredníctvom platobnej karty
 5. 5.
  Slovensko vyčerpalo v dobiehajúcom programovom odbobí z eurofondov takmer 11 miliárd eur