Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Úrokové sadzby kreditných kariet sa blížia k 20 %. Banky by ich aj znížili, ale klienti ich o to nežiadajú

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Kreditné karty sú užitočný finančný nástroj. Pri ich používaní prostriedky nečerpáme z vlastného účtu, ale priamo z banky. Aby sme sa zbytočne nezadlžili, potrebné je poznať, ako fungujú. Pri nedodržaní splatnosti požičanej sumy sa nám totiž po bezúročnom období začnú pripočítavať štandardné úrokové sadzby, ktoré u bežných kreditiek aktuálne dosahujú až takmer 20 % ročne. Prečo sú také vysoké?

image

Foto: Shutterstock

Hlavne nezabudnúť na termín splatnosti

Kreditné karty prispievajú k nášmu komfortu pri platení a mnohí si život bez nich nevedia takmer ani predstaviť. Iní ich zase príliš neobľubujú, keďže platby kreditnou kartou sa niekedy dokážu poriadne predražiť.

Výhodou je, že financie sa dajú čerpať do výšky nastaveného limitu, či už na online nákupy, rezervácie ubytovania, leteniek alebo na čokoľvek iné, pričom požičané finančné prostriedky od banky je potrebné splatiť do termínu zúčtovania. V opačnom prípade za nesplatenú sumu nabiehajú za každý deň vysoké úroky.

Peniaze, ktoré klient čerpá v priebehu jedného kalendárneho mesiaca, stačí zvyčajne vrátiť okolo 15. až 21. dňa nasledujúceho mesiaca. Podrobnosti stanoví banka v závislosti od typu kreditnej karty. Dlžnú sumu môže klient uhradiť jednoducho cez internetbanking či mobilnú bankovú aplikáciu na účet danej banky, alebo tak urobí osobne v ktorejkoľvek bankovej pobočke.

Bezúročné obdobie netrvá večne

„Bezúročné obdobie, ktoré zvyčajne trvá 45 až 50 dní, termín splatnosti, ako aj výška minimálnej splátky, ktorá bežne predstavuje 5 % z čerpanej sumy alebo 5 % z úverového rámca, je nastavená rôzne v závislosti od konkrétnej karty,“ približuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

„V Tatra banke je povinnosťou klienta uhradiť minimálne 5 % dlžnej sumy do 17. dňa nasledujúceho mesiaca pri kreditnej karte Visa štandardná alebo do 21. dňa nasledujúceho mesiaca v prípade kreditnej karty Visa zlatá a Visa Platinum. Do daného dňa čerpá klient finančné prostriedky bezúročne,“ opisuje PR manažérka Tatra banky Nadežda Palušová.

Vo všeobecnosti platí, že počas bezúročného obdobia môže klient využívať peniaze banky zadarmo. Stačí, ak celú dlžnú sumu splatí najneskôr do vopred stanoveného termínu. Pozor však na výbery hotovosti z bankomatu. Tie sú u kreditných kariet zvyčajne spoplatnené aj v bezúročnom období. Existujú však výnimky, keďže niektoré banky ponúkajú aj kreditky s možnosťou výberu hotovosti z bankomatu zadarmo.

Bez splatenia celej dlžnej sumy sa kreditka predraží

Pre disciplinovaných klientov splátky kreditných úverov nebývajú problém. Nevýhodnými sa stávajú až pri nedodržaní hraničného termínu splatnosti. Ak klient nedorovná účet a nesplatí požičané peniaze banke do termínu splatnosti, za každý deň sa mu z nesplatenej sumy pripočítavajú úroky. Výška úrokov je v niektorých bankách známa aj ako „poplatok za komfort“. 

Ak sa klient ocitne vo finančnej tiesni a nie je schopný splatiť celkovú požičanú sumu z kreditnej karty, banky požadujú splatiť aspoň minimálnu požadovanú sumu. Jej výška závisí aj od nastavenia úverového rámca, do výšky ktorého klient môže čerpať finančné prostriedky.

V prípade, že na splátky nechcete myslieť, stačí si s bankou dohodnúť aspoň splácanie povinnej minimálnej splátky bezhotovostným odpísaním peňažných prostriedkov z vášho účtu.

V prípade, že v mesiaci nesplatíte z kreditného úveru nič, teda ani povinnú minimálnu splátku, banky vám k základnému úroku, ktorý je už sám osebe dosť vysoký, a u niektorých sa šplhá až ku 20 %, pripočítajú aj legislatívne stanovený úrok z omeškania vo výške ďalších 5 % k štandardnej úrokovej sadzbe. Nazýva sa aj sankčný úrok a spolu so základným úrokom nabieha na dennej báze.

Úrokové sadzby narástli na takmer 20 % ročne

V Slovenskej sporiteľni je štandardná úroková sadzba kreditných kariet nastavená takmer vo výške 20 %. Ide o klientov, ktorí vlastnia a používajú kreditnú kartu VISA Classic, kde úroková sadzba za nesplatenú časť kreditného úveru je 19,5 % ročne. „V prípade VISA Gold je to 13,5 % ročne, respektíve zvýhodnená sadzba 12,5 % ročne z nesplatenej sumy čerpania,“ uvádza M. Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne.

Pre porovnanie, úrokové sadzby v Tatra banke sú v prípade kreditnej karty Visa štandardná 18,8 %, Visa zlatá 14,9 % a Visa Platinum 10,9 %. „Tieto úroky začínajú nabiehať klientovi po skončení bezúročného obdobia, čiže od 18. dňa nasledujúceho mesiaca za predpokladu, že klient nesplatil 100 % čerpanej sumy,“ dopĺňa N. Palušová z Tatra banky.

„Ak klient nesplatí minimálnu sumu splátky, v prípade krátkodobejšieho omeškania si môže banka uplatniť zmluvnú pokutu za omeškanie v sume 8 eur,“ vysvetľuje M. Cesnaková.

Zároveň dodáva, že legislatívne stanovený úrok z omeškania 5 % ročne si banka uplatňuje iba v prípade dlhodobého omeškania a nesplatenia celej pohľadávky, kde sa v tomto prípade na rozdiel od iných bánk prestáva pripočítavať štandardný úrok.

Dôvodom je chýbajúci tlak od spotrebiteľov

Otázka znie, prečo sú úrokové sadzby kreditných kariet omnoho vyššie než u ostatných úverových bankových produktov. Keďže klienti nepožadujú zásadné zníženie úrokových sadzieb na kreditných kartách, je logické, že banky si stanovujú ich výšku, aby boli čo najviac ziskové.   

Na tomto tvrdení sa zhodujú viaceré banky. „V súčasnosti nepociťujeme tlak od spotrebiteľov na zníženie úrokových sadzieb pre kreditné karty, ani neposkytujeme kreditné karty v rámci balíkov, resp. kreditné karty nie sú predávané k iným produktom,“ potvrdil PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Rovnaký pohľad „zdieľa“ aj PR manažérka Tatra banky N. Palušová. Podľa nej Tatra banka v súčasnosti nezaznamenáva žiadne výrazné tlaky zo strany spotrebiteľov na zníženie úrokových sadzieb na kreditných kartách.

7 rád, ako používať kreditku efektívne a bez zadlženia

Dávajte si pozor na výber peňazí z bankomatu kreditkou. U väčšiny klasických kreditných kariet sú výbery z bankomatu spoplatnené.

Výpisy z účtov nevyhadzujte hneď, naopak, pravidelne si ich kontrolujte.

Cieľom je mať prehľad o tom, aké sumy ste zaplatili vašou kreditkou, a v prípade nezrovnalostí čo najskôr informujte svoju banku, aby preverila transakciu.

Urobte si poznámku, aby ste celkovú sumu požičaných peňazí zaplatili do dátumu splatnosti. Len tak sa vyhnete zbytočne drahým úrokom.

Aj keď podmienkou banky je splatenie minimálnej sumy, najlepšie urobíte, ak splatíte celú požičanú sumu.

Nastavte si na vašom bežnom účte 100 % inkaso, čím si zabezpečíte, že dlžnú sumu na kreditnej karte vždy splatíte v bezúročnom období.

Berte na vedomie, že v prípade nesplatenia ani minimálnej sumy sa vám ku klasickému úroku pripočíta za každý deň ešte sankčný úrok vo výške 5 % ročne.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.3.2023 Redakcia FinReport

Budúcnosť: Umelá inteligencia sa postará o personalizované učenie a technológie o manuálnu prácu

Školy dnes pripravujú deti na prostredie, o ktorom nevieme, ako bude vyzerať. Takmer určite však vieme, že vplyv technológií a umelej ...

26.3.2023 Redakcia FinReport

Krádeže identity firiem pribúdajú. Ako predchádzať problémom?

Postkovidová doba prináša rastúci trend vo firemných podvodoch. Okrem iných sa rozmáhajú aj krádeže identity. Podvod s identitou je v ...

25.3.2023 Redakcia FinReport

ESET odhalil škodlivé verzie aplikácií WhatsApp a Telegram, ktoré používateľom kradnú kryptomeny

Výskumníci spoločnosti ESET objavili desiatky napodobenín webových stránok aplikácií Telegram a WhatsApp, ktoré sa zameriavajú najmä na ...

25.3.2023 Redakcia FinReport

Exportno-importné aktivity krajín EÚ smerom na Ukrajinu sú intenzívnejšie ako pred vojnou

Ruská vojenská invázia na Ukrajinu silno ovplyvnila aj exportno-importné vzťahy medzi Ukrajinou a krajinami Európskej únie. Kým na začiatku ...

24.3.2023 Robert Juriš

365.bank dostala od Finančnej spravodajskej jednotky pokutu 2 milióny eur, jej závery odmieta

Finančná spravodajská jednotka Prezídia policajného zboru uložila 365.bank pokutu vo výške dva milióny. Informuje o tom Polícia SR na ...

24.3.2023 Roland Régely

Investori sa vracajú k dlhopisom. Prinášajú im lepšie zhodnotenie ako pred rokom či dvomi

Centrálne banky v boji proti inflácii pokračujú v sprísňovaní menovej politiky, čo sa prejavuje zvyšovaním úrokových sadzieb a ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia

Zanedbaná ochrana životného prostredia si vyberá svoju daň, a preto je trendom doby sledovanie uhlíkovej stopy jednotlivých rozhodnutí a ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Rezort práce navrhuje zvýšenie stravného aj minimálnej hodnoty stravnej poukážky

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje zvýšiť sumy stravného pre zamestnancov. Reaguje tým na vývoj indexu cien jedál a ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

Celoeurópsky platobný systém TARGET2 je aktualizovaný, optimalizuje využitie likvidity

Slovenská banková asociácia pred niekoľkými dňami informovala o technickej aktualizácii celoeurópskeho platobného systému TARGET2, ktorý ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

FED sa rozhodol pre „holubičie“ riešenie. Úrokovú sadzbu zdvihol najmenej, ako sa len dalo

Americký Federálny rezervný systém (FED) upravil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Dostal ju tak do pásma 4,75 ...

22.3.2023 Redakcia FinReport

Poisťovne intenzívne riešia škody po požiari v Banke lásky a ďalších budovách v Banskej Štiavnici

Minimálne tri veľké poisťovne pôsobiace na slovenskom poistnom trhu majú v súvislosti s víkendovým požiarom v Banskej Štiavnici plné ruky ...

21.3.2023 Roland Régely

Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude

Úroky z bankových vkladov na Slovensku začali v minulom roku rásť, čo okamžite vzbudilo záujem aj zo strany spotrebiteľov. Finančné domy ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

ČSOB zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Ročný fix má drahší ako 20-ročný

Len pred niekoľkými dňami zvyšovali úrokové sadzby svojich úverov štyria veľkí hráči na slovenskom hypotekárnom trhu. Po víkende sa k ...

20.3.2023 Dominik Horváth

Americké banky zažili najhorší týždeň od roku 2008, v Európe by sa vraj niečo také nestalo

Mnohí ľudia majú ešte stále v živej pamäti finančnú krízu z roku 2008, ktorú spustil krach amerického bankového sektora. Udalosti ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Credit Suisse prevezme konkurenčná UBS a „pomoci“ od konkurencie sa dostane aj americkej Signature Bank

Riešenie pre klientov v poradí tretej americkej skrachovanej banky je už na svete. Väčšinu vkladov a časť úverov klientov Signature Bank ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska varuje pred podvodníkmi, ktorí sa vydávajú za jej zamestnancov

Národná banka Slovenska zaznamenala viacero pokusov o podvodné konanie subjektov, ktoré pod rôznymi zámienkami kontaktujú spotrebiteľov, ...

17.3.2023 Redakcia FinReport

SBA varuje: Niektoré bankové služby môžu byť cez víkend nedostupné

Európska centrálna banka (ECB), národné centrálne banky a komerčné banky, teda všetky banky platiace eurom, prechádzajú spoločne na novú ...

17.3.2023 Zuzana Fryč

Výroba lacných áut sa končí. Povinné zmluvné poistenie tento rok zdražie o 10 %

Nielen vysoká inflácia škôd v posledných mesiacoch, ale aj čoraz väčší počet drahších áut na cestách núti poisťovne prehodnocovať ...

Mobilná aplikácia