Hľadaj

Úrokové sadzby kreditných kariet sa blížia k 20 %. Banky by ich aj znížili, ale klienti ich o to nežiadajú

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Kreditné karty sú užitočný finančný nástroj. Pri ich používaní prostriedky nečerpáme z vlastného účtu, ale priamo z banky. Aby sme sa zbytočne nezadlžili, potrebné je poznať, ako fungujú. Pri nedodržaní splatnosti požičanej sumy sa nám totiž po bezúročnom období začnú pripočítavať štandardné úrokové sadzby, ktoré u bežných kreditiek aktuálne dosahujú až takmer 20 % ročne. Prečo sú také vysoké?

kreditná karta

Foto: Shutterstock

Hlavne nezabudnúť na termín splatnosti

Kreditné karty prispievajú k nášmu komfortu pri platení a mnohí si život bez nich nevedia takmer ani predstaviť. Iní ich zase príliš neobľubujú, keďže platby kreditnou kartou sa niekedy dokážu poriadne predražiť.

Výhodou je, že financie sa dajú čerpať do výšky nastaveného limitu, či už na online nákupy, rezervácie ubytovania, leteniek alebo na čokoľvek iné, pričom požičané finančné prostriedky od banky je potrebné splatiť do termínu zúčtovania. V opačnom prípade za nesplatenú sumu nabiehajú za každý deň vysoké úroky.

Peniaze, ktoré klient čerpá v priebehu jedného kalendárneho mesiaca, stačí zvyčajne vrátiť okolo 15. až 21. dňa nasledujúceho mesiaca. Podrobnosti stanoví banka v závislosti od typu kreditnej karty. Dlžnú sumu môže klient uhradiť jednoducho cez internetbanking či mobilnú bankovú aplikáciu na účet danej banky, alebo tak urobí osobne v ktorejkoľvek bankovej pobočke.

Bezúročné obdobie netrvá večne

„Bezúročné obdobie, ktoré zvyčajne trvá 45 až 50 dní, termín splatnosti, ako aj výška minimálnej splátky, ktorá bežne predstavuje 5 % z čerpanej sumy alebo 5 % z úverového rámca, je nastavená rôzne v závislosti od konkrétnej karty,“ približuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

„V Tatra banke je povinnosťou klienta uhradiť minimálne 5 % dlžnej sumy do 17. dňa nasledujúceho mesiaca pri kreditnej karte Visa štandardná alebo do 21. dňa nasledujúceho mesiaca v prípade kreditnej karty Visa zlatá a Visa Platinum. Do daného dňa čerpá klient finančné prostriedky bezúročne,“ opisuje PR manažérka Tatra banky Nadežda Palušová.

Vo všeobecnosti platí, že počas bezúročného obdobia môže klient využívať peniaze banky zadarmo. Stačí, ak celú dlžnú sumu splatí najneskôr do vopred stanoveného termínu. Pozor však na výbery hotovosti z bankomatu. Tie sú u kreditných kariet zvyčajne spoplatnené aj v bezúročnom období. Existujú však výnimky, keďže niektoré banky ponúkajú aj kreditky s možnosťou výberu hotovosti z bankomatu zadarmo.

Bez splatenia celej dlžnej sumy sa kreditka predraží

Pre disciplinovaných klientov splátky kreditných úverov nebývajú problém. Nevýhodnými sa stávajú až pri nedodržaní hraničného termínu splatnosti. Ak klient nedorovná účet a nesplatí požičané peniaze banke do termínu splatnosti, za každý deň sa mu z nesplatenej sumy pripočítavajú úroky. Výška úrokov je v niektorých bankách známa aj ako „poplatok za komfort“. 

Ak sa klient ocitne vo finančnej tiesni a nie je schopný splatiť celkovú požičanú sumu z kreditnej karty, banky požadujú splatiť aspoň minimálnu požadovanú sumu. Jej výška závisí aj od nastavenia úverového rámca, do výšky ktorého klient môže čerpať finančné prostriedky.

V prípade, že na splátky nechcete myslieť, stačí si s bankou dohodnúť aspoň splácanie povinnej minimálnej splátky bezhotovostným odpísaním peňažných prostriedkov z vášho účtu.

V prípade, že v mesiaci nesplatíte z kreditného úveru nič, teda ani povinnú minimálnu splátku, banky vám k základnému úroku, ktorý je už sám osebe dosť vysoký, a u niektorých sa šplhá až ku 20 %, pripočítajú aj legislatívne stanovený úrok z omeškania vo výške ďalších 5 % k štandardnej úrokovej sadzbe. Nazýva sa aj sankčný úrok a spolu so základným úrokom nabieha na dennej báze.

Úrokové sadzby narástli na takmer 20 % ročne

V Slovenskej sporiteľni je štandardná úroková sadzba kreditných kariet nastavená takmer vo výške 20 %. Ide o klientov, ktorí vlastnia a používajú kreditnú kartu VISA Classic, kde úroková sadzba za nesplatenú časť kreditného úveru je 19,5 % ročne. „V prípade VISA Gold je to 13,5 % ročne, respektíve zvýhodnená sadzba 12,5 % ročne z nesplatenej sumy čerpania,“ uvádza M. Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne.

Pre porovnanie, úrokové sadzby v Tatra banke sú v prípade kreditnej karty Visa štandardná 18,8 %, Visa zlatá 14,9 % a Visa Platinum 10,9 %. „Tieto úroky začínajú nabiehať klientovi po skončení bezúročného obdobia, čiže od 18. dňa nasledujúceho mesiaca za predpokladu, že klient nesplatil 100 % čerpanej sumy,“ dopĺňa N. Palušová z Tatra banky.

„Ak klient nesplatí minimálnu sumu splátky, v prípade krátkodobejšieho omeškania si môže banka uplatniť zmluvnú pokutu za omeškanie v sume 8 eur,“ vysvetľuje M. Cesnaková.

Zároveň dodáva, že legislatívne stanovený úrok z omeškania 5 % ročne si banka uplatňuje iba v prípade dlhodobého omeškania a nesplatenia celej pohľadávky, kde sa v tomto prípade na rozdiel od iných bánk prestáva pripočítavať štandardný úrok.

Dôvodom je chýbajúci tlak od spotrebiteľov

Otázka znie, prečo sú úrokové sadzby kreditných kariet omnoho vyššie než u ostatných úverových bankových produktov. Keďže klienti nepožadujú zásadné zníženie úrokových sadzieb na kreditných kartách, je logické, že banky si stanovujú ich výšku, aby boli čo najviac ziskové.   

Na tomto tvrdení sa zhodujú viaceré banky. „V súčasnosti nepociťujeme tlak od spotrebiteľov na zníženie úrokových sadzieb pre kreditné karty, ani neposkytujeme kreditné karty v rámci balíkov, resp. kreditné karty nie sú predávané k iným produktom,“ potvrdil PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Rovnaký pohľad „zdieľa“ aj PR manažérka Tatra banky N. Palušová. Podľa nej Tatra banka v súčasnosti nezaznamenáva žiadne výrazné tlaky zo strany spotrebiteľov na zníženie úrokových sadzieb na kreditných kartách.

7 rád, ako používať kreditku efektívne a bez zadlženia

Dávajte si pozor na výber peňazí z bankomatu kreditkou. U väčšiny klasických kreditných kariet sú výbery z bankomatu spoplatnené.

Výpisy z účtov nevyhadzujte hneď, naopak, pravidelne si ich kontrolujte.

Cieľom je mať prehľad o tom, aké sumy ste zaplatili vašou kreditkou, a v prípade nezrovnalostí čo najskôr informujte svoju banku, aby preverila transakciu.

Urobte si poznámku, aby ste celkovú sumu požičaných peňazí zaplatili do dátumu splatnosti. Len tak sa vyhnete zbytočne drahým úrokom.

Aj keď podmienkou banky je splatenie minimálnej sumy, najlepšie urobíte, ak splatíte celú požičanú sumu.

Nastavte si na vašom bežnom účte 100 % inkaso, čím si zabezpečíte, že dlžnú sumu na kreditnej karte vždy splatíte v bezúročnom období.

Berte na vedomie, že v prípade nesplatenia ani minimálnej sumy sa vám ku klasickému úroku pripočíta za každý deň ešte sankčný úrok vo výške 5 % ročne.

logo
Prečítajte si tiež:
29.4.2025 Tlačová správa

Posledné dni na darovanie 2 percent

Ak chcete poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane za rok 2024 vybranej neziskovej organizácii, nadácii či občianskemu združeniu, máte čas ...

29.4.2025 Roland Régely

Jedna z najstarších pamiatok Bratislavy sa zmení: Budova bývalej konskej železnice prejde rekonštrukciou

Bratislavské Nové Mesto plánuje zrekonštruovať budovu bývalej konskej železnice. Ide o významnú historickú stavbu, ktorá pre mestskú ...

29.4.2025 Michal Sobek

Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku

Rezort hospodárstva SR plánuje v súvislosti s poskytovaním energopomoci spracúvať osobné údaje občanov. Tí však majú možnosť podať ...

29.4.2025 Tlačová správa

Trhy čelia najvyššej volatilite od roku 2020

Finančné trhy čelia značným výkyvom. Index volatility, alebo inak zvaný aj index strachu, dosiahol najvyššie úrovne od covidu. V čase ...

28.4.2025 Roland Régely

Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur

Rok 2025 je z pohľadu dôchodkového poistenia plný zmien. Dôchodky sa zvýšili o 2,1 %, výška 13. dôchodku vzrástla o desiatky eur, ...

28.4.2025 Tlačová správa

Povinnosti pre dovozcov tovarov – mechanizmus CBAM

Do 30. apríla 2025 majú dovozcovia povinnosť predložiť správu obsahujúcu informácie za obdobie skončeného štvrťroka (január až marec ...

28.4.2025 Michal Sobek

Železnice Slovenskej republiky si na seba dlhodobo nevedia zarobiť. Ich šéf chce zrušiť až 1 000 pracovných miest

Situácia v slovenských železniciach začína byť skutočne kritická a ak sa nezvýšia mzdy a neprilákajú noví zamestnanci, tak Železniciam ...

25.4.2025 Tlačová správa VšZP

VšZP podporí pacientov odkázaných na výnimkovú liečbu

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) potvrdzuje svoj záväzok k podpore pacientov odkázaných na výnimkovú liečbu. Najväčšia zdravotná ...

23.4.2025 Mário Špilberger

Potrebujete transparentný účet? Nerozhoduje len cena

Transparentný účet je rovnaký ako bežný osobný účet s tým rozdielom, že zoznam transakcií a celkovo pohyby na účte môže verejnosť ...

23.4.2025 Tlačová správa VšZP

Až 2 000 Slovákov môže mať rakovinu hrubého čreva bez toho, aby o nej vedeli.

VšZP zverejnila dáta o účasti poistencov na preventívnych vyšetreniach. Napriek nízkej miere účasti na preventívnych programoch sa ...

22.4.2025 Mário Špilberger

Poistenie právnej ochrany môže mať občan aj podnikateľ

Poistenie právnej ochrany kryje náklady spojené s právnymi službami a súdnymi spormi. Klient si ho môže uzavrieť samostatne alebo môže ...

21.4.2025 Tlačová správa

Ovčie kiahne na vzostupe. VšZP preplatí polovicu vakcíny

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré môže postihnúť tak deti, ako aj dospelých a spôsobiť im vážne zdravotné ...

14.4.2025 Tlačová správa

Mali ste dopravnú nehodu? Zbytočné chyby pri nahlasovaní vás môžu pripraviť o čas i peniaze

Dopravná nehoda nemusí hneď znamenať katastrofu, no zbytočné chyby pri jej nahlasovaní môžu spôsobiť výrazné komplikácie. Čím lepšie ...

11.4.2025 Martina Staňová

Ako si poistiť auto na dovolenku

Ak plánujete cestovať autom do zahraničia, odporúčame vám skontrolovať si platnosť PZP, rozsah asistenčných služieb a pribaliť si aj ...

6.4.2025 Tlačová správa VšZP

Začína sa prepoisťovacia kampaň. VšZP upozorňuje, na čo si dať pozor

Všeobecná zdravotná poisťovňa pokračuje v transparentnej informačnej politike a v otvorenej komunikácii s verejnosťou. V súvislosti s ...

5.4.2025 Tlačová správa VšZP

Pomoc pre hospice. VšZP vyčlenila dodatočných 5,3 milióna eur

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaplatí v roku 2025 za hospicovú a paliatívnu starostlivosť svojich poistencov o 5,3 milióna eur ...

3.4.2025 Tlačová správa VšZP

Všeobecná zdravotná poisťovňa rozširuje prevenciu: Mamografický skríning pre ženy od 45 rokov nad rámec zákona

Všeobecná zdravotná poisťovňa ako líder v prevencii dnešným dňom spustila v certifikovaných skríningových mamografických pracoviskách ...

2.4.2025 Tlačová správa

VšZP počas kontrol odhalila závažné nedostatky v poplatkoch a kvalifikácii zdravotníckeho personálu

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v rámci svojej kontrolnej činnosti vykonala komplexnú previerku 172 pracovísk jednodňovej zdravotnej ...

Apríl

 
P
U
S
Š
P
S
N
Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

  1. 1.
    Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
  2. 2.
    Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
  3. 3.
    Jedna z najstarších pamiatok Bratislavy sa zmení: Budova bývalej konskej železnice prejde rekonštrukciou
  4. 4.
    Biskupi súhlasia s podnetom na Ústavný súd pre zákaz bohoslužieb, Figeľovu iniciatívu pokladajú za potrebnú
  5. 5.
    Tatra banka opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay