Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Úrokové sadzby kreditných kariet sa blížia k 20 %. Banky by ich aj znížili, ale klienti ich o to nežiadajú

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Kreditné karty sú užitočný finančný nástroj. Pri ich používaní prostriedky nečerpáme z vlastného účtu, ale priamo z banky. Aby sme sa zbytočne nezadlžili, potrebné je poznať, ako fungujú. Pri nedodržaní splatnosti požičanej sumy sa nám totiž po bezúročnom období začnú pripočítavať štandardné úrokové sadzby, ktoré u bežných kreditiek aktuálne dosahujú až takmer 20 % ročne. Prečo sú také vysoké?

kreditná karta

Foto: Shutterstock

Hlavne nezabudnúť na termín splatnosti

Kreditné karty prispievajú k nášmu komfortu pri platení a mnohí si život bez nich nevedia takmer ani predstaviť. Iní ich zase príliš neobľubujú, keďže platby kreditnou kartou sa niekedy dokážu poriadne predražiť.

Výhodou je, že financie sa dajú čerpať do výšky nastaveného limitu, či už na online nákupy, rezervácie ubytovania, leteniek alebo na čokoľvek iné, pričom požičané finančné prostriedky od banky je potrebné splatiť do termínu zúčtovania. V opačnom prípade za nesplatenú sumu nabiehajú za každý deň vysoké úroky.

Peniaze, ktoré klient čerpá v priebehu jedného kalendárneho mesiaca, stačí zvyčajne vrátiť okolo 15. až 21. dňa nasledujúceho mesiaca. Podrobnosti stanoví banka v závislosti od typu kreditnej karty. Dlžnú sumu môže klient uhradiť jednoducho cez internetbanking či mobilnú bankovú aplikáciu na účet danej banky, alebo tak urobí osobne v ktorejkoľvek bankovej pobočke.

Bezúročné obdobie netrvá večne

„Bezúročné obdobie, ktoré zvyčajne trvá 45 až 50 dní, termín splatnosti, ako aj výška minimálnej splátky, ktorá bežne predstavuje 5 % z čerpanej sumy alebo 5 % z úverového rámca, je nastavená rôzne v závislosti od konkrétnej karty,“ približuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

„V Tatra banke je povinnosťou klienta uhradiť minimálne 5 % dlžnej sumy do 17. dňa nasledujúceho mesiaca pri kreditnej karte Visa štandardná alebo do 21. dňa nasledujúceho mesiaca v prípade kreditnej karty Visa zlatá a Visa Platinum. Do daného dňa čerpá klient finančné prostriedky bezúročne,“ opisuje PR manažérka Tatra banky Nadežda Palušová.

Vo všeobecnosti platí, že počas bezúročného obdobia môže klient využívať peniaze banky zadarmo. Stačí, ak celú dlžnú sumu splatí najneskôr do vopred stanoveného termínu. Pozor však na výbery hotovosti z bankomatu. Tie sú u kreditných kariet zvyčajne spoplatnené aj v bezúročnom období. Existujú však výnimky, keďže niektoré banky ponúkajú aj kreditky s možnosťou výberu hotovosti z bankomatu zadarmo.

Bez splatenia celej dlžnej sumy sa kreditka predraží

Pre disciplinovaných klientov splátky kreditných úverov nebývajú problém. Nevýhodnými sa stávajú až pri nedodržaní hraničného termínu splatnosti. Ak klient nedorovná účet a nesplatí požičané peniaze banke do termínu splatnosti, za každý deň sa mu z nesplatenej sumy pripočítavajú úroky. Výška úrokov je v niektorých bankách známa aj ako „poplatok za komfort“. 

Ak sa klient ocitne vo finančnej tiesni a nie je schopný splatiť celkovú požičanú sumu z kreditnej karty, banky požadujú splatiť aspoň minimálnu požadovanú sumu. Jej výška závisí aj od nastavenia úverového rámca, do výšky ktorého klient môže čerpať finančné prostriedky.

V prípade, že na splátky nechcete myslieť, stačí si s bankou dohodnúť aspoň splácanie povinnej minimálnej splátky bezhotovostným odpísaním peňažných prostriedkov z vášho účtu.

V prípade, že v mesiaci nesplatíte z kreditného úveru nič, teda ani povinnú minimálnu splátku, banky vám k základnému úroku, ktorý je už sám osebe dosť vysoký, a u niektorých sa šplhá až ku 20 %, pripočítajú aj legislatívne stanovený úrok z omeškania vo výške ďalších 5 % k štandardnej úrokovej sadzbe. Nazýva sa aj sankčný úrok a spolu so základným úrokom nabieha na dennej báze.

Úrokové sadzby narástli na takmer 20 % ročne

V Slovenskej sporiteľni je štandardná úroková sadzba kreditných kariet nastavená takmer vo výške 20 %. Ide o klientov, ktorí vlastnia a používajú kreditnú kartu VISA Classic, kde úroková sadzba za nesplatenú časť kreditného úveru je 19,5 % ročne. „V prípade VISA Gold je to 13,5 % ročne, respektíve zvýhodnená sadzba 12,5 % ročne z nesplatenej sumy čerpania,“ uvádza M. Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne.

Pre porovnanie, úrokové sadzby v Tatra banke sú v prípade kreditnej karty Visa štandardná 18,8 %, Visa zlatá 14,9 % a Visa Platinum 10,9 %. „Tieto úroky začínajú nabiehať klientovi po skončení bezúročného obdobia, čiže od 18. dňa nasledujúceho mesiaca za predpokladu, že klient nesplatil 100 % čerpanej sumy,“ dopĺňa N. Palušová z Tatra banky.

„Ak klient nesplatí minimálnu sumu splátky, v prípade krátkodobejšieho omeškania si môže banka uplatniť zmluvnú pokutu za omeškanie v sume 8 eur,“ vysvetľuje M. Cesnaková.

Zároveň dodáva, že legislatívne stanovený úrok z omeškania 5 % ročne si banka uplatňuje iba v prípade dlhodobého omeškania a nesplatenia celej pohľadávky, kde sa v tomto prípade na rozdiel od iných bánk prestáva pripočítavať štandardný úrok.

Dôvodom je chýbajúci tlak od spotrebiteľov

Otázka znie, prečo sú úrokové sadzby kreditných kariet omnoho vyššie než u ostatných úverových bankových produktov. Keďže klienti nepožadujú zásadné zníženie úrokových sadzieb na kreditných kartách, je logické, že banky si stanovujú ich výšku, aby boli čo najviac ziskové.   

Na tomto tvrdení sa zhodujú viaceré banky. „V súčasnosti nepociťujeme tlak od spotrebiteľov na zníženie úrokových sadzieb pre kreditné karty, ani neposkytujeme kreditné karty v rámci balíkov, resp. kreditné karty nie sú predávané k iným produktom,“ potvrdil PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Rovnaký pohľad „zdieľa“ aj PR manažérka Tatra banky N. Palušová. Podľa nej Tatra banka v súčasnosti nezaznamenáva žiadne výrazné tlaky zo strany spotrebiteľov na zníženie úrokových sadzieb na kreditných kartách.

7 rád, ako používať kreditku efektívne a bez zadlženia

Dávajte si pozor na výber peňazí z bankomatu kreditkou. U väčšiny klasických kreditných kariet sú výbery z bankomatu spoplatnené.

Výpisy z účtov nevyhadzujte hneď, naopak, pravidelne si ich kontrolujte.

Cieľom je mať prehľad o tom, aké sumy ste zaplatili vašou kreditkou, a v prípade nezrovnalostí čo najskôr informujte svoju banku, aby preverila transakciu.

Urobte si poznámku, aby ste celkovú sumu požičaných peňazí zaplatili do dátumu splatnosti. Len tak sa vyhnete zbytočne drahým úrokom.

Aj keď podmienkou banky je splatenie minimálnej sumy, najlepšie urobíte, ak splatíte celú požičanú sumu.

Nastavte si na vašom bežnom účte 100 % inkaso, čím si zabezpečíte, že dlžnú sumu na kreditnej karte vždy splatíte v bezúročnom období.

Berte na vedomie, že v prípade nesplatenia ani minimálnej sumy sa vám ku klasickému úroku pripočíta za každý deň ešte sankčný úrok vo výške 5 % ročne.

logo
Prečítajte si tiež:
22.6.2024 Redakcia FinReport

Slováci skúšajú šťastie v e-commerce. Toto je top 5 rád, ako uspieť

Polovicu tržieb e-shopov na Slovensku generujú približne dve desiatky najväčších elektronických obchodov pôsobiacich na trhu. O druhú ...

22.6.2024 Redakcia FinReport

Visa a Mastercard ponúkli takmer 200 miliónov dolárov na urovnanie skupinovej žaloby

Visa a Mastercard sa dohodli, že zaplatia 197 miliónov dolárov za urovnanie dlhotrvajúcej skupinovej žaloby, ktorá ich obviňuje z umelo ...

21.6.2024 Robert Juriš

Banky na Slovensku zvyšujú svoje zisky, hoci majú jedno z najvyšších daňových zaťažení v EÚ

Kumulovaný zisk v bankovom sektore v prvých troch mesiacoch tohto roka dosiahol 255,5 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého ...

21.6.2024 Martin Jamnický

Dovolenkári, pozor! Za niektoré suveníry môžete dostať pokutu, dokonca ísť aj do väzenia

Blížia sa veľké letné prázdniny a spolu s nimi prichádza aj čas masívneho exodu ľudí na dovolenku. Značná časť Slovákov mieri do ...

21.6.2024 Eva Sadovská

Index slovenského investora je na novom maxime. Ktoré fondy zarábajú najviac?

Po dvoch rokoch rekordne vysokej inflácie sa viac ako predtým hovorí o rozumnom investovaní, ktoré môže straty z inflácie znížiť, alebo ju ...

21.6.2024 Redakcia FinReport

Len každý piaty prvopoistenec si vyberá vlastnú DSS, väčšina to vôbec nerieši

Klienti, ktorým vznikla odvodová povinnosť po 1. máji minulého roku, automaticky vstupujú aj do druhého piliera dôchodkového sporenia. Za ...

21.6.2024 Redakcia FinReport

Znižovanie cien pohonných látok sa na začiatku tohtoročného leta zastavilo

Znižovanie cien pohonných látok sa po niekoľkých týždňoch dobrých správ v tom uplynulom zastavilo. Na prahu letnej sezóny tak motoristi ...

18.6.2024 Redakcia FinReport

Na Slovensko mieri litovská digitálna banka myTU

Na slovenský finančný trh vstupuje nová digitálna banka. Má licenciu Litovskej centrálnej banky a nazýva sa jednoducho myTU. Banka sa už ...

17.6.2024 Roland Régely

Na výšku úrokových sadzieb hypoték majú vplyv aj rozhodnutia slovenských politikov

Dopyt po nových hypotékach síce v prvom kvartáli tohto roka klesol na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov, banky však zostávajú ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Poisťovňa Kooperativa prináša do bratislavskej Trnávky 102 nájomných bytov

Poisťovňa Kooperativa po predchádzajúcich skúsenostiach v iných krajských mestách Slovenska rozbieha svoj prvý rozsiahly projekt ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Švajčiarska FlowBank prišla o licenciu a putuje do konkurzu

Ďalšia banka skrachovala. Do konkurzného konania vstúpila švajčiarska online maklérska a obchodná banka FlowBank so sídlom v Ženeve. O ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Európsky preukaz zdravotného poistenia v zahraničí stačiť nemusí, potrebné je cestovné poistenie

Pri plánovaní cesty do zahraničia je jedným z najdôležitejších krokov zabezpečiť si vhodné cestovné poistenie. Toto poistenie je ...

12.6.2024 Mário Špilberger

Poistenie extrémnych športov má niekoľko podôb, no neponúkajú ho všetky poisťovne

Tešíte sa na zdolanie ďalšej skaly? Ste nadšencom potápania, alebo chcete vyskúšať netradičný šport na Slovensku či za našimi ...

10.6.2024 Zuzana Fryč

Poistné zmluvy je potrebné občas aktualizovať. Ako často by sme to mali urobiť?

Zmeny životných situácií či výška inflácie a jej vplyv najmä na majetkové poistenie v posledných rokoch prinášajú otázku, ako často ...

9.6.2024 Roland Régely

Kto má po novom nárok na štátnu pomoc pri zvýšenej splátke hypotéky

Štát priebežne eviduje nízky záujem o príspevok na pomoc pri zvýšených splátkach hypoték. Preto došlo k zmene pravidiel a pomoc do ...

9.6.2024 Redakcia FinReport

Motorkári, bez PZP na cesty ani nechoďte!

Nástup príjemne teplých mesiacov pozval na cesty množstvo motorkárov. V správach sa tak opäť začali objavovať informácie o ich kolíziách ...

7.6.2024 Redakcia FinReport

Pillow poisťovňa dosiahla hneď dva miliardové míľniky

Česká Pillow poisťovňa, ktorá od sklonku uplynulého roku pôsobí aj na Slovensku, po štyri a pol roku svojej činnosti dosiahla dva ...

6.6.2024 Roland Régely

Investovanie do kryptomien: Kedy vám môže banka zablokovať či zrušiť účet?

Investovanie na trhu s kryptoaktívami zahŕňa aj rôzne riziká, pričom jedným z nich sú časté podvody. Národná banka Slovenska (NBS) preto ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay