Hľadaj

Úrokové sadzby kreditných kariet sa blížia k 20 %. Banky by ich aj znížili, ale klienti ich o to nežiadajú

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Kreditné karty sú užitočný finančný nástroj. Pri ich používaní prostriedky nečerpáme z vlastného účtu, ale priamo z banky. Aby sme sa zbytočne nezadlžili, potrebné je poznať, ako fungujú. Pri nedodržaní splatnosti požičanej sumy sa nám totiž po bezúročnom období začnú pripočítavať štandardné úrokové sadzby, ktoré u bežných kreditiek aktuálne dosahujú až takmer 20 % ročne. Prečo sú také vysoké?

image

Foto: Shutterstock

Hlavne nezabudnúť na termín splatnosti

Kreditné karty prispievajú k nášmu komfortu pri platení a mnohí si život bez nich nevedia takmer ani predstaviť. Iní ich zase príliš neobľubujú, keďže platby kreditnou kartou sa niekedy dokážu poriadne predražiť.

Výhodou je, že financie sa dajú čerpať do výšky nastaveného limitu, či už na online nákupy, rezervácie ubytovania, leteniek alebo na čokoľvek iné, pričom požičané finančné prostriedky od banky je potrebné splatiť do termínu zúčtovania. V opačnom prípade za nesplatenú sumu nabiehajú za každý deň vysoké úroky.

Peniaze, ktoré klient čerpá v priebehu jedného kalendárneho mesiaca, stačí zvyčajne vrátiť okolo 15. až 21. dňa nasledujúceho mesiaca. Podrobnosti stanoví banka v závislosti od typu kreditnej karty. Dlžnú sumu môže klient uhradiť jednoducho cez internetbanking či mobilnú bankovú aplikáciu na účet danej banky, alebo tak urobí osobne v ktorejkoľvek bankovej pobočke.

Bezúročné obdobie netrvá večne

„Bezúročné obdobie, ktoré zvyčajne trvá 45 až 50 dní, termín splatnosti, ako aj výška minimálnej splátky, ktorá bežne predstavuje 5 % z čerpanej sumy alebo 5 % z úverového rámca, je nastavená rôzne v závislosti od konkrétnej karty,“ približuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

„V Tatra banke je povinnosťou klienta uhradiť minimálne 5 % dlžnej sumy do 17. dňa nasledujúceho mesiaca pri kreditnej karte Visa štandardná alebo do 21. dňa nasledujúceho mesiaca v prípade kreditnej karty Visa zlatá a Visa Platinum. Do daného dňa čerpá klient finančné prostriedky bezúročne,“ opisuje PR manažérka Tatra banky Nadežda Palušová.

Vo všeobecnosti platí, že počas bezúročného obdobia môže klient využívať peniaze banky zadarmo. Stačí, ak celú dlžnú sumu splatí najneskôr do vopred stanoveného termínu. Pozor však na výbery hotovosti z bankomatu. Tie sú u kreditných kariet zvyčajne spoplatnené aj v bezúročnom období. Existujú však výnimky, keďže niektoré banky ponúkajú aj kreditky s možnosťou výberu hotovosti z bankomatu zadarmo.

Bez splatenia celej dlžnej sumy sa kreditka predraží

Pre disciplinovaných klientov splátky kreditných úverov nebývajú problém. Nevýhodnými sa stávajú až pri nedodržaní hraničného termínu splatnosti. Ak klient nedorovná účet a nesplatí požičané peniaze banke do termínu splatnosti, za každý deň sa mu z nesplatenej sumy pripočítavajú úroky. Výška úrokov je v niektorých bankách známa aj ako „poplatok za komfort“. 

Ak sa klient ocitne vo finančnej tiesni a nie je schopný splatiť celkovú požičanú sumu z kreditnej karty, banky požadujú splatiť aspoň minimálnu požadovanú sumu. Jej výška závisí aj od nastavenia úverového rámca, do výšky ktorého klient môže čerpať finančné prostriedky.

V prípade, že na splátky nechcete myslieť, stačí si s bankou dohodnúť aspoň splácanie povinnej minimálnej splátky bezhotovostným odpísaním peňažných prostriedkov z vášho účtu.

V prípade, že v mesiaci nesplatíte z kreditného úveru nič, teda ani povinnú minimálnu splátku, banky vám k základnému úroku, ktorý je už sám osebe dosť vysoký, a u niektorých sa šplhá až ku 20 %, pripočítajú aj legislatívne stanovený úrok z omeškania vo výške ďalších 5 % k štandardnej úrokovej sadzbe. Nazýva sa aj sankčný úrok a spolu so základným úrokom nabieha na dennej báze.

Úrokové sadzby narástli na takmer 20 % ročne

V Slovenskej sporiteľni je štandardná úroková sadzba kreditných kariet nastavená takmer vo výške 20 %. Ide o klientov, ktorí vlastnia a používajú kreditnú kartu VISA Classic, kde úroková sadzba za nesplatenú časť kreditného úveru je 19,5 % ročne. „V prípade VISA Gold je to 13,5 % ročne, respektíve zvýhodnená sadzba 12,5 % ročne z nesplatenej sumy čerpania,“ uvádza M. Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne.

Pre porovnanie, úrokové sadzby v Tatra banke sú v prípade kreditnej karty Visa štandardná 18,8 %, Visa zlatá 14,9 % a Visa Platinum 10,9 %. „Tieto úroky začínajú nabiehať klientovi po skončení bezúročného obdobia, čiže od 18. dňa nasledujúceho mesiaca za predpokladu, že klient nesplatil 100 % čerpanej sumy,“ dopĺňa N. Palušová z Tatra banky.

„Ak klient nesplatí minimálnu sumu splátky, v prípade krátkodobejšieho omeškania si môže banka uplatniť zmluvnú pokutu za omeškanie v sume 8 eur,“ vysvetľuje M. Cesnaková.

Zároveň dodáva, že legislatívne stanovený úrok z omeškania 5 % ročne si banka uplatňuje iba v prípade dlhodobého omeškania a nesplatenia celej pohľadávky, kde sa v tomto prípade na rozdiel od iných bánk prestáva pripočítavať štandardný úrok.

Dôvodom je chýbajúci tlak od spotrebiteľov

Otázka znie, prečo sú úrokové sadzby kreditných kariet omnoho vyššie než u ostatných úverových bankových produktov. Keďže klienti nepožadujú zásadné zníženie úrokových sadzieb na kreditných kartách, je logické, že banky si stanovujú ich výšku, aby boli čo najviac ziskové.   

Na tomto tvrdení sa zhodujú viaceré banky. „V súčasnosti nepociťujeme tlak od spotrebiteľov na zníženie úrokových sadzieb pre kreditné karty, ani neposkytujeme kreditné karty v rámci balíkov, resp. kreditné karty nie sú predávané k iným produktom,“ potvrdil PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Rovnaký pohľad „zdieľa“ aj PR manažérka Tatra banky N. Palušová. Podľa nej Tatra banka v súčasnosti nezaznamenáva žiadne výrazné tlaky zo strany spotrebiteľov na zníženie úrokových sadzieb na kreditných kartách.

7 rád, ako používať kreditku efektívne a bez zadlženia

Dávajte si pozor na výber peňazí z bankomatu kreditkou. U väčšiny klasických kreditných kariet sú výbery z bankomatu spoplatnené.

Výpisy z účtov nevyhadzujte hneď, naopak, pravidelne si ich kontrolujte.

Cieľom je mať prehľad o tom, aké sumy ste zaplatili vašou kreditkou, a v prípade nezrovnalostí čo najskôr informujte svoju banku, aby preverila transakciu.

Urobte si poznámku, aby ste celkovú sumu požičaných peňazí zaplatili do dátumu splatnosti. Len tak sa vyhnete zbytočne drahým úrokom.

Aj keď podmienkou banky je splatenie minimálnej sumy, najlepšie urobíte, ak splatíte celú požičanú sumu.

Nastavte si na vašom bežnom účte 100 % inkaso, čím si zabezpečíte, že dlžnú sumu na kreditnej karte vždy splatíte v bezúročnom období.

Berte na vedomie, že v prípade nesplatenia ani minimálnej sumy sa vám ku klasickému úroku pripočíta za každý deň ešte sankčný úrok vo výške 5 % ročne.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.4.2021 Arian Ali

Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov

Kapitálový trh sa neustále vyvíja. Či už postupne pod tlakom konkurencie a regulácií, alebo skokovo pod vplyvom krízy. Normy prijímané ...

16.4.2021 Redakcia FinReport

Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov

Spoločnosť Visa oznámila rozšírenie svojej platformy o riešenie Visa Direct Payout na priame platby v reálnom čase. Inovácia umožňuje ...

15.4.2021 Redakcia FinReport

Inflácia medziročne poskočila o 1,4 % a smeruje k 2 %. Tabak a benzín zdraželi, no energie a jedlo sú lacnejšie

Spotrebiteľské ceny v marci 2021 vzrástli medzimesačne o 0,5 % a medziročne dokonca o 1,4 %. Hlavnú rolu v náraste inflácie zohrávali tabak ...

15.4.2021 Robert Juriš

Radim Foltýn: Najlepším ambasádorom značky McDonald´s v regióne je šikovný podnikateľ

Niektorými milovaná, inými zatracovaná. Svetovo preslávená a masovo obľúbená značka s nálepkou symbolu konzumnej spoločnosti v čase ...

14.4.2021 Zuzana Mecková

O nemajetkovej ujme pri dopravných nehodách rozhodujú súdy. Zmena môže vodičom priniesť zvýšenie poistného

Škody na majetku, ktoré vzniknú pri dopravných nehodách, sú zo zákona zahrnuté v povinnom zmluvnom poistení (PZP). Čo však urobiť s ...

14.4.2021 Redakcia FinReport

Trh kryptomien sa od začiatku tohto roka zdvojnásobil na dva bilióny dolárov. Polovicu jeho hodnoty tvorí bitcoin

Trh kryptomien neustále naberá na objeme a po prvýkrát v histórii jeho hodnota presiahla dva bilióny dolárov. Vďaka záujmu malých, ale aj ...

13.4.2021 Redakcia FinReport

Produkcia automobilov na Slovensku sa prepadla dvojciferne, aj tak sme svetová veľmoc

Slovensko vlani zaznamenalo medziročne dvojciferný percentuálny pokles v počte vyrobených automobilov. Na prvý pohľad to vyzerá ako zlá ...

13.4.2021 Roland Régely

Teraz je správny čas na „upratanie“ nevýhodných zmlúv. Ušetriť možno desiatky až stovky eur, radia odborníci

Hypotéka, životné poistenie či poistka na auto. Mnohé finančné produkty nestrácajú na popularite ani počas pandémie, a podľa odborníkov ...

8.4.2021 Robert Juriš a Zuzana Mecková

Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt

Rizikové životné poistenie je ako padák. Ak ho človek nemá správne nastavené v okamihu, keď ho najviac potrebuje, je veľmi pravdepodobné, ...

6.4.2021 Zuzana Mecková

Poisťovne vymýšľajú špecifické produkty zamerané na užšie skupiny klientov. Poisťujú aj stres a vyhorenie

Súčasné pandemické obdobie inšpiruje viaceré poisťovne, aby reagovali na aktuálne zmeny v životoch ľudí a prispôsobovali im aj svoje ...

31.3.2021 Magdaléna Švančarková

Digitálne banky už máme v mobile, ich služby možno budú poskytovať aj nemocnice a pobočky sa presunú do kaviarní

Digitálne investovanie na pár klikov, platby mobilom alebo hodinkami, zriadenie sporenia v 2. alebo 3. dôchodkovom pilieri prostredníctvom ...

30.3.2021 Zuzana Mecková

Uzatváraniu online PZP sa v niektorých poisťovniach mimoriadne darí. A to i napriek poklesu registrácie nových áut

Online uzatváranie povinného zmluvného poistenia (PZP) v niektorých poisťovniach na začiatku tohto roka bolo viac ako úspešné. Medziročne ...

24.3.2021 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska varuje pred konaním spoločnosti FEB bank. Klienti sa môžu stať obeťou podvodu

Na slovenskom finančnom trhu sa objavila nová banka. Národná banka Slovenska však upozorňuje, že spoločnosti FEB bank nevydala povolenie na ...

24.3.2021 Zuzana Mecková

Predaj spotrebných úverov sa výrazne spomalil. Takýto pokles sme tu ešte nemali

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) sa predaj spotrebných úverov slovenským domácnostiam spomaľuje. V decembri 2020 došlo k ...

22.3.2021 Roland Régely

Online hazard je na vzostupe. Hráči však bojujú nielen so šťastím, ale aj s vysokými bankovými poplatkami

Pandémia koronavírusu nepomohla len online obchodom, ale tiež stávkovým kanceláriám a online herniam. Slováci do hazardu investujú viac ako ...

16.3.2021 Redakcia FinReport

TOP 10 rád, ako nenaletieť internetovým podvodníkom. Takéto sú ich najčastejšie triky

Internetoví útočníci počas pandémie nespia, práve naopak, nárast počtu online nákupov zneužívajú na to, aby podvodne od ľudí vylákali ...

15.3.2021 Roland Régely

Banky zvýšili poplatky pri návšteve pobočky. Ušetrí ten, kto „bankuje“ online a využíva viacero produktov súčasne

Minuloročný pokles zisku núti banky zmeniť biznis model svojich pobočiek a upravovať cenníky za viaceré poskytované služby. Vklady či ...

10.3.2021 Magdaléna Švančarková

Poisťovne zažili rok ako na hojdačke a to, čo ušetrili, investujú do digitalizácie

Pandemický rok 2020 zanechal finančné stopy na každej oblasti nášho života. Menej sa cestovalo, jazdilo, nakupovalo, študovalo, žilo... ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Bratislave otvorili novú výstavu, ktorá je dostupná aj počas pandémie
 2. 2.
  Prichádzate na Slovensko z krajín EÚ? Ak spĺňate určité podmienky, nemusíte ísť do 14-dňovej karantény
 3. 3.
  Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov
 4. 4.
  Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov
 5. 5.
  Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt