Hľadaj

Úrokové sadzby kreditných kariet sa blížia k 20 %. Banky by ich aj znížili, ale klienti ich o to nežiadajú

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Kreditné karty sú užitočný finančný nástroj. Pri ich používaní prostriedky nečerpáme z vlastného účtu, ale priamo z banky. Aby sme sa zbytočne nezadlžili, potrebné je poznať, ako fungujú. Pri nedodržaní splatnosti požičanej sumy sa nám totiž po bezúročnom období začnú pripočítavať štandardné úrokové sadzby, ktoré u bežných kreditiek aktuálne dosahujú až takmer 20 % ročne. Prečo sú také vysoké?

image

Foto: Shutterstock

Hlavne nezabudnúť na termín splatnosti

Kreditné karty prispievajú k nášmu komfortu pri platení a mnohí si život bez nich nevedia takmer ani predstaviť. Iní ich zase príliš neobľubujú, keďže platby kreditnou kartou sa niekedy dokážu poriadne predražiť.

Výhodou je, že financie sa dajú čerpať do výšky nastaveného limitu, či už na online nákupy, rezervácie ubytovania, leteniek alebo na čokoľvek iné, pričom požičané finančné prostriedky od banky je potrebné splatiť do termínu zúčtovania. V opačnom prípade za nesplatenú sumu nabiehajú za každý deň vysoké úroky.

Peniaze, ktoré klient čerpá v priebehu jedného kalendárneho mesiaca, stačí zvyčajne vrátiť okolo 15. až 21. dňa nasledujúceho mesiaca. Podrobnosti stanoví banka v závislosti od typu kreditnej karty. Dlžnú sumu môže klient uhradiť jednoducho cez internetbanking či mobilnú bankovú aplikáciu na účet danej banky, alebo tak urobí osobne v ktorejkoľvek bankovej pobočke.

Bezúročné obdobie netrvá večne

„Bezúročné obdobie, ktoré zvyčajne trvá 45 až 50 dní, termín splatnosti, ako aj výška minimálnej splátky, ktorá bežne predstavuje 5 % z čerpanej sumy alebo 5 % z úverového rámca, je nastavená rôzne v závislosti od konkrétnej karty,“ približuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

„V Tatra banke je povinnosťou klienta uhradiť minimálne 5 % dlžnej sumy do 17. dňa nasledujúceho mesiaca pri kreditnej karte Visa štandardná alebo do 21. dňa nasledujúceho mesiaca v prípade kreditnej karty Visa zlatá a Visa Platinum. Do daného dňa čerpá klient finančné prostriedky bezúročne,“ opisuje PR manažérka Tatra banky Nadežda Palušová.

Vo všeobecnosti platí, že počas bezúročného obdobia môže klient využívať peniaze banky zadarmo. Stačí, ak celú dlžnú sumu splatí najneskôr do vopred stanoveného termínu. Pozor však na výbery hotovosti z bankomatu. Tie sú u kreditných kariet zvyčajne spoplatnené aj v bezúročnom období. Existujú však výnimky, keďže niektoré banky ponúkajú aj kreditky s možnosťou výberu hotovosti z bankomatu zadarmo.

Bez splatenia celej dlžnej sumy sa kreditka predraží

Pre disciplinovaných klientov splátky kreditných úverov nebývajú problém. Nevýhodnými sa stávajú až pri nedodržaní hraničného termínu splatnosti. Ak klient nedorovná účet a nesplatí požičané peniaze banke do termínu splatnosti, za každý deň sa mu z nesplatenej sumy pripočítavajú úroky. Výška úrokov je v niektorých bankách známa aj ako „poplatok za komfort“. 

Ak sa klient ocitne vo finančnej tiesni a nie je schopný splatiť celkovú požičanú sumu z kreditnej karty, banky požadujú splatiť aspoň minimálnu požadovanú sumu. Jej výška závisí aj od nastavenia úverového rámca, do výšky ktorého klient môže čerpať finančné prostriedky.

V prípade, že na splátky nechcete myslieť, stačí si s bankou dohodnúť aspoň splácanie povinnej minimálnej splátky bezhotovostným odpísaním peňažných prostriedkov z vášho účtu.

V prípade, že v mesiaci nesplatíte z kreditného úveru nič, teda ani povinnú minimálnu splátku, banky vám k základnému úroku, ktorý je už sám osebe dosť vysoký, a u niektorých sa šplhá až ku 20 %, pripočítajú aj legislatívne stanovený úrok z omeškania vo výške ďalších 5 % k štandardnej úrokovej sadzbe. Nazýva sa aj sankčný úrok a spolu so základným úrokom nabieha na dennej báze.

Úrokové sadzby narástli na takmer 20 % ročne

V Slovenskej sporiteľni je štandardná úroková sadzba kreditných kariet nastavená takmer vo výške 20 %. Ide o klientov, ktorí vlastnia a používajú kreditnú kartu VISA Classic, kde úroková sadzba za nesplatenú časť kreditného úveru je 19,5 % ročne. „V prípade VISA Gold je to 13,5 % ročne, respektíve zvýhodnená sadzba 12,5 % ročne z nesplatenej sumy čerpania,“ uvádza M. Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne.

Pre porovnanie, úrokové sadzby v Tatra banke sú v prípade kreditnej karty Visa štandardná 18,8 %, Visa zlatá 14,9 % a Visa Platinum 10,9 %. „Tieto úroky začínajú nabiehať klientovi po skončení bezúročného obdobia, čiže od 18. dňa nasledujúceho mesiaca za predpokladu, že klient nesplatil 100 % čerpanej sumy,“ dopĺňa N. Palušová z Tatra banky.

„Ak klient nesplatí minimálnu sumu splátky, v prípade krátkodobejšieho omeškania si môže banka uplatniť zmluvnú pokutu za omeškanie v sume 8 eur,“ vysvetľuje M. Cesnaková.

Zároveň dodáva, že legislatívne stanovený úrok z omeškania 5 % ročne si banka uplatňuje iba v prípade dlhodobého omeškania a nesplatenia celej pohľadávky, kde sa v tomto prípade na rozdiel od iných bánk prestáva pripočítavať štandardný úrok.

Dôvodom je chýbajúci tlak od spotrebiteľov

Otázka znie, prečo sú úrokové sadzby kreditných kariet omnoho vyššie než u ostatných úverových bankových produktov. Keďže klienti nepožadujú zásadné zníženie úrokových sadzieb na kreditných kartách, je logické, že banky si stanovujú ich výšku, aby boli čo najviac ziskové.   

Na tomto tvrdení sa zhodujú viaceré banky. „V súčasnosti nepociťujeme tlak od spotrebiteľov na zníženie úrokových sadzieb pre kreditné karty, ani neposkytujeme kreditné karty v rámci balíkov, resp. kreditné karty nie sú predávané k iným produktom,“ potvrdil PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Rovnaký pohľad „zdieľa“ aj PR manažérka Tatra banky N. Palušová. Podľa nej Tatra banka v súčasnosti nezaznamenáva žiadne výrazné tlaky zo strany spotrebiteľov na zníženie úrokových sadzieb na kreditných kartách.

7 rád, ako používať kreditku efektívne a bez zadlženia

Dávajte si pozor na výber peňazí z bankomatu kreditkou. U väčšiny klasických kreditných kariet sú výbery z bankomatu spoplatnené.

Výpisy z účtov nevyhadzujte hneď, naopak, pravidelne si ich kontrolujte.

Cieľom je mať prehľad o tom, aké sumy ste zaplatili vašou kreditkou, a v prípade nezrovnalostí čo najskôr informujte svoju banku, aby preverila transakciu.

Urobte si poznámku, aby ste celkovú sumu požičaných peňazí zaplatili do dátumu splatnosti. Len tak sa vyhnete zbytočne drahým úrokom.

Aj keď podmienkou banky je splatenie minimálnej sumy, najlepšie urobíte, ak splatíte celú požičanú sumu.

Nastavte si na vašom bežnom účte 100 % inkaso, čím si zabezpečíte, že dlžnú sumu na kreditnej karte vždy splatíte v bezúročnom období.

Berte na vedomie, že v prípade nesplatenia ani minimálnej sumy sa vám ku klasickému úroku pripočíta za každý deň ešte sankčný úrok vo výške 5 % ročne.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.1.2021 Správy

Mimovládka Transparency skúmala dotácie na nájomné, našla pochybnosti pri 24 spoločnostiach

20.1.2021 (Webnoviny.sk) - Štátne dotácie na nájomné dostávajú podľa zistení Transparency International Slovensko (TIS) aj firmy bez ...

20.1.2021 Dominik Horváth

Trištvrte roka trvalo americkému Kongresu vyrokovanie a schválenie balíka pomoci za takmer bilión dolárov

Po viac ako osem mesiacov trvajúcej sérii rokovaní prijal americký Kongres balík opatrení na zmiernenie dôsledkov pandémie koronavírusu vo ...

20.1.2021 Redakcia FinReport

Zahraničné e-shopy zatiaľ vedú nad slovenskými, ale rozdiely v tržbách sa pomaly zmenšujú

V predchádzajúcom roku prakticky všetci ľudia zmenili svoje tradičné nákupné zvyky. Navyše v dôsledku obmedzení mnohí spotrebitelia ...

19.1.2021 Redakcia FinReport

Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká

V polovici januára 2021 sa zvŕšila ďalšia etapa integrácie spoločnosti AXA do Uniqa. Dokončilo sa preznačenie kontaktných miest a budov ...

19.1.2021 Redakcia FinReport

Každý tretí človek je ochotný za protihodnotu poskytnúť svoje citlivé údaje a každý šiesty to už urobil

Dátum narodenia, adresa, informácie o zdravotnom stave alebo nákupné správanie – to všetko sú osobné údaje, ktoré sú ľudia ochotní za ...

18.1.2021 Redakcia FinReport

Koronakríza urýchlila investície do digitalizácie. Máme síce kvalitných odborníkov, ale musíme spolupracovať

Firmy zo strednej a východnej Európy prežívajú zložitú ekonomickú situáciu. Napriek tomu považujú investície do digitalizácie za ...

18.1.2021 Roland Régely

Monopolné postavenie Googlu, Facebooku, Apple či Amazonu je ohrozené. Bidenovi demokrati si na ne brúsia zuby

V roku 2021 zrejme dôjde k „skroteniu“ dominantného postavenia niektorých internetových firiem. Firmy ako Google, Facebook, Apple či Amazon ...

16.1.2021 Redakcia FinReport

Pandémia pomohla objaviť výhody opakovaného eReceptu. Lekárom šetrí prácu, pacientom zase zdravie

Pandémia nového koronavírusu, s ktorou Slovensko bojuje od marca minulého roka, sa podpísala aj pod zvýšenie počtu predpísaných ...

12.1.2021 Redakcia FinReport

Až dve tretiny Slovákov sa hrnú do hypotéky nepripravení, nemajú finančnú rezervu a sú príliš zaúverovaní

Slováci sa často ponáhľajú zobrať si úver, hoci na to vôbec nemusia byť pripravení. Podľa prieskumu spoločnosti FinGo.sk až dvom ...

10.1.2021 Redakcia FinReport

Tisíckam domácností sa končia odklady splátok úverov, Národná banka Slovenska zostáva optimistická

Približne 150-tisíc slovenských domácností v rámci zákona Lex Korona využilo možnosť odkladu splácania svojich úverov. Takmer tri ...

30.12.2020 Zuzana Mecková

Odklad splátok úverov sa blíži ku koncu. Problémy so splácaním v roku 2021 očakávajú 4 % zadlžených domácností

Odklad splátok úverov mnohým domácnostiam, hlavne tým, ktoré prišli o príjmy, priniesol dočasnú úľavu od finančnej záťaže. No ...

28.12.2020 Redakcia FinReport

Pri sporoch o nedodaný tovar či podvodoch falošných e-shopov pomôže poistenie kybernetických rizík

Prieskumy hovoria, že ľudia až polovicu tohtoročných vianočných darčekov nakúpili online cez e-shopy. Tento spôsob nakupovania si vyžaduje ...

21.12.2020 Zuzana Mecková

Po slovenských cestách jazdí až 200-tisíc áut bez povinného zmluvného poistenia. Vodičov neodrádza ani trojtisícová pokuta

Na Slovensku sa stále pohybujú desiatky tisíc vozidiel, ktorým chýba povinné zmluvné poistenie (PZP). Ako postupovať, ak vinníkom vašej ...

15.12.2020 Redakcia FinReport

Poisťovňa Uniqa, ktorá si kúpou AXY posilnila svoju pozíciu na trhu, začala so zmenou značky

Rakúska poisťovacia spoločnosť Uniqa Insurance Group, v rámci ktorej pôsobí aj slovenská Uniqa poisťovňa, ukončila prevzatie spoločností ...

11.12.2020 Redakcia FinReport

Poisťovňa Union sa rozrastá – kúpila Poštovú poisťovňu a získala 160-tisíc nových klientov

Poštová poisťovňa mení majiteľa. Po dlhých a náročných rokovaniach s viacerými záujemcami ju nakoniec kúpila poisťovňa Union. Svoj ...

7.12.2020 Zuzana Mecková

Spotrebiteľské úvery na Slovensku sú výrazne drahšie ako priemer eurozóny. Ani koronakríza s nimi nepohla

Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku sa dlhodobo držia nad priemerom eurozóny. Rozdiel v sadzbách sa pohybuje až okolo 2 % v náš ...

3.12.2020 Magdaléna Švančarková

Vykurovacia sezóna prináša viac požiarov a poisťovne majú plné ruky práce

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch počas zimnej sezóny sú zanesené komíny, kozuby, pece, ale aj neudržiavané ...

2.12.2020 Magdaléna Švančarková

Stratová OTP Banka Slovensko už má nového vlastníka. Kúpila ju ČSOB, ktorá si posilnila pozíciu na trhu

Belgická KBC Bank získala všetky povolenia regulátorov a stala sa takmer stopercentným vlastníkom OTP Banky Slovensko. Na Slovensku pôsobí ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
 2. 2.
  Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká
 3. 3.
  Mimovládka Transparency skúmala dotácie na nájomné, našla pochybnosti pri 24 spoločnostiach
 4. 4.
  Zahraničné e-shopy zatiaľ vedú nad slovenskými, ale rozdiely v tržbách sa pomaly zmenšujú
 5. 5.
  Trištvrte roka trvalo americkému Kongresu vyrokovanie a schválenie balíka pomoci za takmer bilión dolárov