Úrazové poistenie je potrebné prehodnocovať a aktualizovať rovnako ako poistenie nehnuteľnosti
Úrazy sa častejšie stávajú mužom ako ženám. Najohrozenejšou vekovou skupinou sú „násťroční“ študenti či žiaci, a potom dospelí medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou. Najviac úrazov sa stáva doma, pričom pre takéto príležitosti je vhodné mať uzatvorené úrazové poistenie a priebežne prehodnocovať a aktualizovať.
Zdroj: Freepik
Podvrtnutia, pomliaždenia, zlomeniny
Najviac rizikovou skupinou sú mladiství od 11 do 20 rokov a následne ľudia vo veku od 41 do 50 rokov. „Úrazy u mladistvých sa najčastejšie stávajú počas hry a voľnočasových aktivít. Najčastejšie ide o úrazy v súvislosti so skákaním na trampolíne, bicyklovaním či pádom z kolobežky,“ vymenúva riaditeľka úseku poistenia osôb Komunálnej poisťovne Beata Vojtechová.
Túto vekovú kategóriu neobchádzajú ani vážnejšie úrazy, ktoré si neraz vyžadujú aj hospitalizáciu v nemocnici. „Medzi najčastejšie úrazy u detí patria podvrtnutia, pomliaždenia mäkkých častí, neúplné zlomeniny dolných častí vretenných kostí či zlomeniny prstov na rukách a nohách,“ pokračuje odborníčka.
Poisťovňa za posledných päť rokov registruje takmer 10-tisíc úrazov. Až 59 % z nich sa týkalo mužov. Najvyššia poistná suma bola vyplatená vo výške 7 100 eur za roztrieštenú vnútrokĺbovú zlomeninu členka, ktorá sa nehojila, a pacient musel podstúpiť viacero reoperácií.
Úraz je len začiatok
K úrazom najčastejšie dochádza v domácnosti a na svedomí ich majú zvyčajne nielen pády, ale aj oheň, rôzne ostré predmety, ako napríklad nože, horúce kvapaliny či nezaistené elektrické zásuvky. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) bolo vlani na Slovensku kvôli úrazu hospitalizovaných viac ako 65-tisíc osôb, čo bolo o takmer 11 % viac ako pred rokom.
Priemerný čas, ktorý pacient strávil po úraze v nemocnici, bol 6,1 dňa. To však býva len začiatok a domáca liečba môže trvať aj niekoľko ďalších týždňov. „Úrazové poistenie dokáže zmierniť finančné vplyvy dlhodobej práceneschopnosti alebo pobytu v nemocnici. Priemerná výška poistného plnenia, ktorá je vyplácaná našim klientom v súvislosti s úrazmi, je 230 eur, pričom má stúpajúcu tendenciu,“ pokračuje B. Vojtechová.
Poistku je potrebné pravidelne prehodnocovať
Podobne, ako pri poistení nehnuteľnosti, aj pri životnom poistení, ktorého súčasťou je aj úrazové poistenie, sa pri uzatvorení neoplatí „poistku“ odložiť do šuplíka. Odborníčka odporúča poistnú zmluvu pravidelne aktualizovať, a to dokonca aj v prípadoch, ak sa životná situácia klienta výraznejšie nemení.
„Ak ste si totiž poistili invaliditu pred 20 rokmi, ceny za pomôcky či náklady na rehabilitáciu boli oveľa nižšie, ako sú dnes. Aby poistná suma reflektovala realitu, je dobré z času na čas prehodnotiť výšku poistných súm či krytie rizík,“ uzatvára B. Vojtechová.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.V nedeľu 15. septembra je sviatok, väčšina obchodov bude zatvorená
- 2.Veronika Velez Zuzulová podporila slovenských pretekárov Špeciálnej olympiády – poslala im svoje helmy s podpisom
- 3.Exšéfka ústavného súdu Macejková nebude pre zaujatosť rozhodovať o väzbe obvinených sudcov
- 4.Nemecká tajná služba sledovala zahraničných novinárov
- 5.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024