Union: Telemedicína počas pandémie zaznamenala takmer štvornásobný nárast
Viac telefonátov, menej fyzických kontaktov. Pandémia zmenila fungovanie všeobecných lekárov aj lekárov špecialistov. Zdravotníci s pacientmi stále viac komunikujú aj prostredníctvom hovoru, e-mailu alebo SMS správy. Union zdravotná poisťovňa začala už v počiatkoch pandémie preplácať výkony spojené s telemedicínou a záujem o ňu stále rastie.

Foto: Shutterstock
Telefón, video, elektronický recept
„Kým v roku 2020 vyplatila Union za výkony telemedicíny 279 917 eur, vlani to už bolo 1 003 872 eur,“ uvádza hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová. V praxi to predstavuje takmer štvornásobný medziročný nárast.
V rámci telemedicíny sú lekárom preplácané napríklad konzultácia zdravotného stavu cez e-mail, telefonický hovor alebo SMS, ďalej konzultácia stavu pacienta cez videohovor, výkon predpisu elektronického receptu a tiež krízová psychoterapeutická intervencia. Za dva roky eviduje Union zdravotná poisťovňa viac ako dva milióny preplatených výkonov, z toho v súvislosti s diagnózou COVID-19 išlo o 314 236 výkonov.
Najväčší záujem bol na východe Slovenska
Kým v Žilinskom kraji bol počet výkonov v rámci telemedicíny za dva roky 149 817, v Košickom išlo až o 414 102 výkonov. Elektronicky so svojimi lekármi často komunikovali aj Prešovčania (395 630 výkonov) a Banskobystričania (260 988 výkonov). Naopak, najmenej túto formu komunikácie využívali v Trenčianskom (120 002 výkonov) a v Trnavskom kraji (130 420 výkonov počas dvoch rokov pandémie).
Telemedicínu využívajú hlavne praktickí lekári
Podľa dostupných štatistík pacienti využívali telemedicínu predovšetkým na komunikáciu svojho zdravotného stavu so všeobecným lekárom, alebo lekárom pre deti a dorast, respektíve pediatrom. Telefonická, e-mailová alebo SMS-ková komunikácia sa však využívajú aj v ambulanciách rôznych špecialistov.
Pre ochorenie COVID-19 ich najčastejšie používajú pacienti pri komunikácii s pneumológom, klinickým imunológom a alergiológom, a infektológom. Okrem ochorenia COVID-19 sú to gynekologické a pôrodnicke ambulancie, klinický imunológ a alergiológ, psychiater, diabetológ či neurológ.
„Telemedicína odbremeňuje ako ambulancie, tak aj pacientov, a prispieva k efektívnejšiemu manažmentu starostlivosti. Zároveň však dôrazňujeme, že telemedicína nie je vhodná pre každého pacienta a nemôže byť využívaná na úkor kvality zdravotnej starostlivosti,” dodáva hovorkyňa poisťovne.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Spoločnosť Positive digitalizáciou finančného trhu vlani ušetrila 53 ton papiera a teraz vysádza aj nové stromy
- 3.Slovenský investor dosiahol od roku 2017 kumulovaný výnos 13,3 %, no na infláciu to nestačí
- 4.Záujem o hypotéky je najnižší za posledných 10 rokov, úroky sú najvyššie od roku 2014
- 5.Od 1. júna 2023 sa zmenia príplatky za prácu cez víkendy a v noci. O koľko sa zvýšia?