Umelú inteligenciu využíva už desiatka bánk na Slovensku
Umelá inteligencia je fenoménom súčasnosti a nevyhýba sa jej ani svet financií. Slovenská banková asociácia (SBA) urobila prieskum, z ktorého okrem iného vyplýva, že umelú inteligenciu aktívne implementuje do svojich procesov aj desiatka bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu.
Foto: Shutterstock
Jazykové modely a strojové učenie
„Z nášho prieskumu vyplynulo, že väčšina bánk pri svojej činnosti využíva generatívne modely, strojové učenie a jazykové modely. Za kľúčové prvky umelej inteligencie považujú rozsah dát, z ktorých sa umelá inteligencia učí, a jazykové modely, ktoré dokážu spracovať prirodzený jazyk, generovať obsah a do určitej miery porozumieť informáciám a simulovať interakciu podobnú tej ľudskej,“ konštatuje výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Marcel Klimek.
Bankoví respondenti prieskumu potvrdili svoj záujem o využívanie jazykových modelov s dôrazom na slovenský jazyk. Vidia tu potenciál na zlepšenie zákazníckych služieb a efektívnejšiu komunikáciu.
„Najväčším prínosom umelej inteligencie je pri detekcii podvodov automatizácia bežných procesov, ako sú zadávanie údajov či spracovanie transakcií. Vďaka analýze veľkého množstva transakčných údajov v reálnom čase napomáha umelá inteligencia bankám v mnohých prípadoch rozpoznať neštandardné správanie a zamedziť tak podvodným aktivitám skôr, než dôjde k stratám,“ pokračuje SBA.
S dôrazom na ochranu dát
„Trendy spojené s implementáciou umelej inteligencie výrazne prispievajú k transformácii finančného sektora na Slovensku tým, že umožňujú rýchlejšie rozhodovanie a efektívnejšie riadenie finančných operácií, čo vedie k vyššej spokojnosti klientov, a tiež vyššej úrovni bezpečnosti,“ vysvetľuje M. Klimek.
V tejto súvislosti je však zásadnou výzvou napríklad aj zabezpečenie ochrany osobných údajov a citlivých informácií. Pre banky je kľúčovou najmä presnosť výstupov vyprodukovaných umelou inteligenciou, a to je faktor, ktorý vždy zodpovedne posudzujú pred jej nasadením do príslušných procesov.
V tomto by im mal pomôcť aj akt o umelej inteligencii, ktorý má priniesť jednotný právny rámec pre jej využívanie a zodpovedný rozvoj v rámci Európskej únie, a ktorý sa vzťahuje nielen na verejné a súkromné subjekty, ale aj na banky na Slovensku.
Právny predpis nadobudol účinnosť v auguste 2024 a v členských štátoch sa bude plne uplatňovať o dva roky neskôr. Zákazy nadobudnú účinnosť po šiestich mesiacoch, pravidlá riadenia a povinnosti pre modely umelej inteligencie na všeobecné účely sa začnú uplatňovať po 12 mesiacoch a pravidlá pre systémy, ktoré sú súčasťou regulovaných výrobkov, sa začnú uplatňovať po 36 mesiacoch.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2025
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Seniori, bankový účet pre dôchodcov môžete mať aj zadarmo
- 2.Poistné za povinné zmluvné poistenie je také nízke, že často nepokrýva ani náklady poisťovní
- 3.Na webe FBI znova zverejnili fotografie zachytávajúce útok na Pentagon z 11. septembra 2001
- 4.Opatrovateľské príspevky sú vyššie a po prvý raz v plnej sume
- 5.Havarijné poistenie: Pre nové vozidlá a neskúsených vodičov je to nevyhnutnosť, pre veterány zbytočnosť