Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Účet zadarmo, šifrované platby či nulové úroky pri úveroch. Vybrali sme to najlepšie a vyskladali top banku na Slovensku

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Ak sa spýtate slovenských spotrebiteľov, ktorá banka je podľa nich najlepšia a prečo, zrejme sa nedočkáte jednoznačnej odpovede. Je to pochopiteľné – bankového partnera si každý vyberá podľa vlastných kritérií, pričom dokonalá banka zrejme neexistuje. V redakcii magazínu Financial Report sme sa preto pokúsili vybrať to najlepšie z ponuky finančných inštitúcií pôsobiacich na Slovensku, a vytvoriť tak ideálnu banku poskladanú z tých najlepších produktov a klientskych benefitov.

image

Foto: Financial Report

logo 365.bank
365.bank: Účet zadarmo, s výhodami a bez dodatočných podmienok

Účet zadarmo môže byť zaujímavým benefitom pre spotrebiteľa, a to najmä vo chvíli, ak nie je podmienený splnením ďalších kritérií, ako pravidelný príjem či trvalé príkazy na úhradu. Účet bez akýchkoľvek poplatkov v súčasnosti ponúkajú takmer všetky banky na Slovensku, no len niektoré ho smú propagovať aj ako účet zadarmo bez potreby spĺňať dodatočné podmienky. 

Bezplatný účet bez zmluvných „chytákov“ či poznámok pod čiarou dnes ponúkajú tri banky: 365.bank, mBank a Fio banka. Pred niekoľkými rokmi k nim patrila aj ZUNO banka, tá však pred 3,5 rokom ukončila svoju činnosť.

Banka 365.bank pridáva k bezplatnému účtu aj možnosť založiť si konto z pohodlia domova, postačí k tomu len smartfón či tablet. Za vedenie bežného účtu si banka neúčtuje žiaden poplatok, navyše ponúka inovatívne sporenie založené na zaokrúhľovaní platieb s názvom Syslenie a úrokom 3,65 % ročne.

unicredit-bank
UniCredit Bank: Výbery z ktoréhokoľvek bankomatu bez poplatkov

Platiť v hotovosti je čoraz menej populárne. Počas koronakrízy sa darí najmä bezkontaktným platbám. Napokon občanov k tomu nabáda aj štát, keď v rámci opatrení pred šírením koronavírusu odporúča nepoužívať finančnú hotovosť, ale skúsiť radšej bezkontaktné platenie kartou, mobilom či hodinkami. Ak sa predsa len rozhodnete používať na platenie hotovosť, mali by ste vedieť dôležitú vec – banky v roku 2020 upravili svoje sadzobníky smerom nahor a klientov sa snažia „odlákať“ od hotovostných platieb vyššími poplatkami za fyzické výbery peňazí z bankového účtu. 

Alternatívou zostávajú výbery z bankomatov, no aj tam platia isté obmedzenia. Niektoré banky spoplatňujú, ak si vyberiete peniaze viac ako 1 – 2-krát za mesiac, prípadne platíte za každý výber a najmä za tie z cudzích bánk. 

Riešenie, ako sa vyhnúť poplatkom za výber z bankomatu, ponúka U Konto v UniCredit banke. Hotovosť si vďaka tomuto účtu vyberiete bez poplatkov, a to v akejkoľvek krajine a od ktoréhokoľvek poskytovateľa. UniCredit v prípade bezplatných výberov uvádza jednu podmienku – na účte klienta musí každý mesiac pribudnúť suma minimálne 400 eur, čo je však menej ako aktuálna minimálna mzda.

Tatra banka
Tatra banka: Poskytuje najbezpečnejšie „bankovanie“

Aplikácia Tatra banky stojí už niekoľko rokov na piedestáli mobilných bankových služieb nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Okrem ľúbivého a unikátneho dizajnu ponúka aj vysoké štandardy bezpečnosti či ochrany osobných údajov. Aplikácia Tatra banky napríklad ako prvá priniesla prihlasovanie cez biometrické údaje, a pri platení používa bezpečné šifrované metódy.

Dnes s bankovou aplikáciou Tatra banky viete zakladať digitálne platobné karty s okamžitým použitím, viete získavať jednorazové kódy pre bezpečné platenie na internete a samozrejmosťou je prihlásenie sa do účtu pomocou spomínanej biometrie, prípadne PIN kódu. 

Tatra banka koncom minulého roka medzi prvými priniesla jednoduché a bezpečné platby cez četovacie aplikácie, ako WhatsApp, Messenger či Viber, prostredníctvom služby PayMe. Rovnako aj výbery z bankomatu Tatra banky je možné realizovať bezpečnejšie vygenerovaním kódu cez aplikáciu, čo potenciálnym zlodejom znemožní krádež osobných údajov cez rôzne zariadenia nainštalované na bankomate. Samozrejmosťou je tiež podpora bezpečných platobných metód cez mobil alebo hodinky prostredníctvom Apple Pay a Google Pay.

Slovenská sporiteľňa
Slovenská sporiteľňa: Nemusím ísť do banky, všetko vybavím cez mobil

Vybrať jednu bankovú aplikáciu, ktorá je používateľsky najlepšia, to znie takmer ako nemožná úloha. Niežeby nebolo z čoho vyberať, práve naopak – konkurencia je z roka na rok silnejšia a nové technológie menia svet mobilov takmer nepretržite. Posledné roky sa v rôznych používateľských anketách umiestňovali na najvyšších priečkach najmä aplikácie Tatra banky, VÚB banky či Slovenskej sporiteľne. Podľa používateľských hodnotení práve SLSP zaznamenala najväčší skok v pozitívnom vnímaní funkcionalít bankovej aplikácie.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Aplikácia Slovenskej sporiteľne sa volá George a hravo zvládne nahradiť fyzickú návštevu banky. Vďačí za to zrejme aj koronakríze, ktorá preverila online schopnosti všetkých bánk, a tak inovácie za posledný rok pribúdali pomerne rýchlo aj v SLSP. 

Dnes už cez Georgea vybavíte napríklad zmenu limitu na karte, pohyby na účte vidíte aj mimo aplikácie (cez push notifikácie), obnovíte zabudnuté heslo a v neposlednom rade si cez špeciálny e-shop jednoducho založíte účet, sporenie, získate pôžičku, poistenie, či dokonca zvládnete aj pravidelné investovanie. V čase prísnych protiepidemiologických opatrení je preto dobré, že používateľ už do banky nemusí ani vkročiť, všetko dôležité si nosí vo svojom mobile.

CSOB
ČSOB: Mám viacero účtov, ale vystačím si s jedinou aplikáciou

Mať bankový účet je dnes pre väčšinu občanov už samozrejmosťou. Mnohí Slováci dokonca využívajú aj niekoľko bankových účtov naraz. Jedno konto vlastnia kvôli hypotéke, ďalšie napríklad preto, lebo vedenie účtu je zadarmo. A presne na tých, ktorí majú viacero bankových účtov, sa zamerala aj Československá obchodná banka. 

ČSOB nedávno priniesla takzvaný multibanking. Ide o službu fungujúcu v zabezpečenom prostredí, kde vďaka jednej aplikácii viete ovládať viaceré bankové účty. Môžete tak prehľadne sledovať zostatky na svojom účte či históriu pohybov. Pre vybavenie prístupu do viacerých bánk z jedného miesta ich nemusíte ani fyzicky navštíviť.

Platby zadané cez multibanking od ČSOB sa autorizujú samostatne, a službu zatiaľ nie je možné prepojiť so všetkými bankovými systémami na Slovensku. Aktuálne sa dajú simultánne používať účty Tatra banky, Slovenskej sporiteľne, VÚB banky a Raiffeisen banky.

VUB-banka
VÚB banka: Platenie faktúr so Scan & Pay nikdy nebolo jednoduchšie

Časy, keď sme na platenie faktúr potrebovali manuálne vypisovať číslo účtu či IBAN sú, zdá sa, preč. Hoci je platenie faktúry cez QR kódy štandardom už niekoľko rokov, VÚB túto funkcionalitu posunula ešte o kúsok ďalej. Po novom môžete PDF faktúry jednoducho nahrať do bankovej aplikácie VÚB banky, automaticky dôjde k nasnímaniu IBAN či QR kódu, a faktúra je tak predpripravená na zaplatenie. 

Funkcia Scan & Pay môže výrazne skrátiť čas tým občanom či podnikateľom, ktorých rukami prejdú desiatky či stovky faktúr mesačne.

postova-banka
Poštová banka: Spotrebiteľský úver s nulovým úrokom a bez poplatku

Pandémia koronavírusu priniesla mnohým spotrebiteľom finančné problémy. Tí, ktorí prišli o svoje príjmy, a teda aj schopnosť splácať pôžičky či úvery, mohli finančné inštitúcie požiadať o odklad splátok. So zaujímavým riešením prišla krátko po vypuknutí koronakrízy Poštová banka. Priniesla úver, ktorý je vo svojej podstate zadarmo.

Finančné prostriedky od 600 do 1 000 eur môže klient použiť prakticky na čokoľvek, pričom svoj úver musí splatiť najneskôr do 20 mesiacov. Úroková sadzba je 0 % a ak ide o klienta Poštovej banky, respektíve ak má v tejto banke založený bankový účet, neplatí žiadny poplatok za poskytnutie úveru. V tomto ohľade ponúka Poštová banka najlacnejší úver na trhu.

prima-banka
Prima banka: Hypotekárny úver s nízkym úrokom a malými splátkami

Získať financie na kúpu nového bytu alebo rodinného domu je pre bežného občana v posledných rokoch o niečo ťažšie ako v minulosti. Podmienky hypoték sú z roka na rok prísnejšie a Národná banka Slovenska tlačí občanov k tomu, aby pri financovaní bývania viac využívali vlastné zdroje a menej tie požičané. Zato úrokové sadzby hypotekárnych úverov už niekoľko rokov klesajú a v súčasnosti sa nebezpečne približujú k nule.  

Podľa prieskumu magazínu Financial Report jedno z najvýhodnejších riešení pre vaše bývanie predstavuje hypotekárny úver od Prima banky. Pri hodnote nehnuteľnosti, napríklad 85-tisíc eur, si môžete požičať 55-tisíc eur s 3-ročnou fixáciou úrokovej sadzby 0,60 %. Nehnuteľnosť splatíte o 35 rokov, vaša mesačná splátka bude približne 145 eur, pričom úver preplatíte len o približne 6-tisíc eur. Ak vám to váš vek dovolí, splácanie úveru si môžete predĺžiť až na 40 rokov, čo spôsobí ďalšie zníženie mesačnej splátky hypotéky až na úroveň bežnú skôr pre podstatne nižšie spotrebiteľské úvery. Na druhej strane dlhšia doba splácania zvýši celkové náklady na úver.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
10.12.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa pripravila kalkulačku na výpočet valorizácie dôchodkov v roku 2023

Penzisti, chcete vedieť, aký dôchodok budete poberať v roku 2023? Na stránke Sociálnej poisťovne nájdete kalkulačku na výpočet ...

9.12.2022 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok stále klesajú. Takto „lacno“ sme tankovali naposledy na konci februára 2022

Ceny pohonných látok klesajú už tretí týždeň za sebou. Výsledkom cenovej korekcie je, že aktuálne tankujeme pohonné látky za ceny, ...

9.12.2022 Redakcia FinReport

Počet registrácií podnikov klesá, počet bankrotov stúpa

Indikátorom stavu ekonomiky v krajinách Európskej únie je tiež pohľad na počty novozaregistrovaných firiem, respektíve na počet tých, ...

9.12.2022 Redakcia FinReport

Priemyselná produkcia v októbri 2022 ešte viac prehĺbila svoj prepad do mínusu

Priemyselnú produkciu na Slovensku aj v desiatom mesiaci tohto roku zásadne ovplyvnil dlhodobý prepad energetiky. Výrobu tlmili tiež gumári a ...

9.12.2022 Redakcia FinReport

Takto bude vyzerať pomoc v hmotnej núdzi v roku 2023

V Zbierke zákonov dnes bolo uverejnené Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o úprave súm pomoci v ...

9.12.2022 Robert Juriš

Vstavané financie majú budúcnosť. Do piatich rokov by sa ich hodnota mala vyšvihnúť na 183 miliárd dolárov

Trh s Embedded Finance, teda so vstavanými financiami, do konca tohto roku dosiahne trhovú hodnotu približne 65 miliárd dolárov. Podľa ...

8.12.2022 Redakcia FinReport

UniCredit Bank podrží úrokovú sadzbu hypoték s trojročným fixom pod 3 % až do nového roku

UniCredit Bank aj počas decembra 2022 podrží úrokovú sadzbu hypotekárnych úverov s trojročnou fixáciou na doterajšej úrovni 2,99 % ročne. ...

6.12.2022 Martin Jamnický

O ďalšie zdražovanie hypotekárnych úverov sa postarali VÚB banka a Prima banka

Zdražovanie hypotekárnych úverov na Slovensku pokračuje aj v poslednom mesiaci tohto roku. Pustili sa doň zatiaľ dve banky – VÚB banka a ...

6.12.2022 Zuzana Fryč

Poisťovne majú nedostatok kvalitných obchodníkov, preto neustále hľadajú nových

Poisťovne neustále hľadajú nových obchodníkov. Svoje siete majú permanentne rozhodené na finančnom trhu, a to bez ohľadu na to, či majú ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa poistných zmlúv neživotného poistenia a poistenia schopnosti splácať úver slovenskej pobočky medzinárodnej ...

29.11.2022 Redakcia FinReport

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala pokutu 3 milióny eur. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Pokuta sa týka ...

26.11.2022 Redakcia FinReport

Európska únia chce posilniť dohľad nad bankami, aby zvýšila ich odolnosť

Európska únia sa chystá zvýšiť odolnosť bánk pôsobiacich v Únii. Plánuje tiež posilniť dohľad nad nimi a riadenie rizík. Toto všetko ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Exportérom pomôže s platením za elektriku a plyn Eximbanka SR

Energetická kríza privádza veľké množstvo firiem do vážnych finančných ťažkostí. Novou možnosťou ako ich preklenúť, je siahnuť po ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot prináša novinky najmä v poistení majetku a pripoisteniach

Poisťovňa Wüstenrot prináša niekoľko noviniek súvisiacich s poskytovaním svojho finančného produktu. Zmeny sa týkajú poistenia majetku, ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Poisťovne v Česku aj na Slovensku majú v digitalizácii onboardingových služieb rezervy

Prívetivý zákaznícky servis je pre klientov českých a slovenských poisťovní čoraz dôležitejší. Z prieskumu spoločnosti Trask však ...

21.11.2022 Roland Régely

Detský účet: Ktoré banky ho ponúkajú a aké výhody prináša?

Odborníci na financie sa zhodujú, že detský účet je krokom v ústrety finančnej gramotnosti. Väčšina bankových účtov pre deti je zadarmo ...

18.11.2022 Robert Juriš

Tatra banka a Slovenská sporiteľňa zvyšujú úroky svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v novembri 2022 zatiaľ nie je také intenzívne ako v predchádzajúcom období, najmä na ...

16.11.2022 Redakcia FinReport

Príčinou každej tretej škodovej udalosti v domácnosti je voda

V posledných štyroch rokoch predstavovalo najčastejšiu poistnú udalosť v domácnosti poškodenie vodou pochádzajúcou z vodovodných ...

Aplikácia

 1. 1.
  Česko si pripomína 70. výročie popravy Milady Horákovej, komunisti hovoria o nenávisti
 2. 2.
  Takto bude vyzerať pomoc v hmotnej núdzi v roku 2023
 3. 3.
  Priemyselná produkcia v októbri 2022 ešte viac prehĺbila svoj prepad do mínusu
 4. 4.
  Kam sa v zime lieta z Bratislavy a aké novinky sú v pláne na rok 2023?
 5. 5.
  Ceny pohonných látok stále klesajú. Takto „lacno“ sme tankovali naposledy na konci februára 2022