Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Účet zadarmo, šifrované platby či nulové úroky pri úveroch. Vybrali sme to najlepšie a vyskladali top banku na Slovensku

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Ak sa spýtate slovenských spotrebiteľov, ktorá banka je podľa nich najlepšia a prečo, zrejme sa nedočkáte jednoznačnej odpovede. Je to pochopiteľné – bankového partnera si každý vyberá podľa vlastných kritérií, pričom dokonalá banka zrejme neexistuje. V redakcii magazínu Financial Report sme sa preto pokúsili vybrať to najlepšie z ponuky finančných inštitúcií pôsobiacich na Slovensku, a vytvoriť tak ideálnu banku poskladanú z tých najlepších produktov a klientskych benefitov.

top banka na Slovensku

Foto: Financial Report

logo 365.bank
365.bank: Účet zadarmo, s výhodami a bez dodatočných podmienok

Účet zadarmo môže byť zaujímavým benefitom pre spotrebiteľa, a to najmä vo chvíli, ak nie je podmienený splnením ďalších kritérií, ako pravidelný príjem či trvalé príkazy na úhradu. Účet bez akýchkoľvek poplatkov v súčasnosti ponúkajú takmer všetky banky na Slovensku, no len niektoré ho smú propagovať aj ako účet zadarmo bez potreby spĺňať dodatočné podmienky. 

Bezplatný účet bez zmluvných „chytákov“ či poznámok pod čiarou dnes ponúkajú tri banky: 365.bank, mBank a Fio banka. Pred niekoľkými rokmi k nim patrila aj ZUNO banka, tá však pred 3,5 rokom ukončila svoju činnosť.

Banka 365.bank pridáva k bezplatnému účtu aj možnosť založiť si konto z pohodlia domova, postačí k tomu len smartfón či tablet. Za vedenie bežného účtu si banka neúčtuje žiaden poplatok, navyše ponúka inovatívne sporenie založené na zaokrúhľovaní platieb s názvom Syslenie a úrokom 3,65 % ročne.

unicredit-bank
UniCredit Bank: Výbery z ktoréhokoľvek bankomatu bez poplatkov

Platiť v hotovosti je čoraz menej populárne. Počas koronakrízy sa darí najmä bezkontaktným platbám. Napokon občanov k tomu nabáda aj štát, keď v rámci opatrení pred šírením koronavírusu odporúča nepoužívať finančnú hotovosť, ale skúsiť radšej bezkontaktné platenie kartou, mobilom či hodinkami. Ak sa predsa len rozhodnete používať na platenie hotovosť, mali by ste vedieť dôležitú vec – banky v roku 2020 upravili svoje sadzobníky smerom nahor a klientov sa snažia „odlákať“ od hotovostných platieb vyššími poplatkami za fyzické výbery peňazí z bankového účtu. 

Alternatívou zostávajú výbery z bankomatov, no aj tam platia isté obmedzenia. Niektoré banky spoplatňujú, ak si vyberiete peniaze viac ako 1 – 2-krát za mesiac, prípadne platíte za každý výber a najmä za tie z cudzích bánk. 

Riešenie, ako sa vyhnúť poplatkom za výber z bankomatu, ponúka U Konto v UniCredit banke. Hotovosť si vďaka tomuto účtu vyberiete bez poplatkov, a to v akejkoľvek krajine a od ktoréhokoľvek poskytovateľa. UniCredit v prípade bezplatných výberov uvádza jednu podmienku – na účte klienta musí každý mesiac pribudnúť suma minimálne 400 eur, čo je však menej ako aktuálna minimálna mzda.

Tatra banka
Tatra banka: Poskytuje najbezpečnejšie „bankovanie“

Aplikácia Tatra banky stojí už niekoľko rokov na piedestáli mobilných bankových služieb nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Okrem ľúbivého a unikátneho dizajnu ponúka aj vysoké štandardy bezpečnosti či ochrany osobných údajov. Aplikácia Tatra banky napríklad ako prvá priniesla prihlasovanie cez biometrické údaje, a pri platení používa bezpečné šifrované metódy.

Dnes s bankovou aplikáciou Tatra banky viete zakladať digitálne platobné karty s okamžitým použitím, viete získavať jednorazové kódy pre bezpečné platenie na internete a samozrejmosťou je prihlásenie sa do účtu pomocou spomínanej biometrie, prípadne PIN kódu. 

Tatra banka koncom minulého roka medzi prvými priniesla jednoduché a bezpečné platby cez četovacie aplikácie, ako WhatsApp, Messenger či Viber, prostredníctvom služby PayMe. Rovnako aj výbery z bankomatu Tatra banky je možné realizovať bezpečnejšie vygenerovaním kódu cez aplikáciu, čo potenciálnym zlodejom znemožní krádež osobných údajov cez rôzne zariadenia nainštalované na bankomate. Samozrejmosťou je tiež podpora bezpečných platobných metód cez mobil alebo hodinky prostredníctvom Apple Pay a Google Pay.

Slovenská sporiteľňa
Slovenská sporiteľňa: Nemusím ísť do banky, všetko vybavím cez mobil

Vybrať jednu bankovú aplikáciu, ktorá je používateľsky najlepšia, to znie takmer ako nemožná úloha. Niežeby nebolo z čoho vyberať, práve naopak – konkurencia je z roka na rok silnejšia a nové technológie menia svet mobilov takmer nepretržite. Posledné roky sa v rôznych používateľských anketách umiestňovali na najvyšších priečkach najmä aplikácie Tatra banky, VÚB banky či Slovenskej sporiteľne. Podľa používateľských hodnotení práve SLSP zaznamenala najväčší skok v pozitívnom vnímaní funkcionalít bankovej aplikácie.

87

Aplikácia Slovenskej sporiteľne sa volá George a hravo zvládne nahradiť fyzickú návštevu banky. Vďačí za to zrejme aj koronakríze, ktorá preverila online schopnosti všetkých bánk, a tak inovácie za posledný rok pribúdali pomerne rýchlo aj v SLSP. 

Dnes už cez Georgea vybavíte napríklad zmenu limitu na karte, pohyby na účte vidíte aj mimo aplikácie (cez push notifikácie), obnovíte zabudnuté heslo a v neposlednom rade si cez špeciálny e-shop jednoducho založíte účet, sporenie, získate pôžičku, poistenie, či dokonca zvládnete aj pravidelné investovanie. V čase prísnych protiepidemiologických opatrení je preto dobré, že používateľ už do banky nemusí ani vkročiť, všetko dôležité si nosí vo svojom mobile.

CSOB
ČSOB: Mám viacero účtov, ale vystačím si s jedinou aplikáciou

Mať bankový účet je dnes pre väčšinu občanov už samozrejmosťou. Mnohí Slováci dokonca využívajú aj niekoľko bankových účtov naraz. Jedno konto vlastnia kvôli hypotéke, ďalšie napríklad preto, lebo vedenie účtu je zadarmo. A presne na tých, ktorí majú viacero bankových účtov, sa zamerala aj Československá obchodná banka. 

ČSOB nedávno priniesla takzvaný multibanking. Ide o službu fungujúcu v zabezpečenom prostredí, kde vďaka jednej aplikácii viete ovládať viaceré bankové účty. Môžete tak prehľadne sledovať zostatky na svojom účte či históriu pohybov. Pre vybavenie prístupu do viacerých bánk z jedného miesta ich nemusíte ani fyzicky navštíviť.

Platby zadané cez multibanking od ČSOB sa autorizujú samostatne, a službu zatiaľ nie je možné prepojiť so všetkými bankovými systémami na Slovensku. Aktuálne sa dajú simultánne používať účty Tatra banky, Slovenskej sporiteľne, VÚB banky a Raiffeisen banky.

VUB-banka
VÚB banka: Platenie faktúr so Scan & Pay nikdy nebolo jednoduchšie

Časy, keď sme na platenie faktúr potrebovali manuálne vypisovať číslo účtu či IBAN sú, zdá sa, preč. Hoci je platenie faktúry cez QR kódy štandardom už niekoľko rokov, VÚB túto funkcionalitu posunula ešte o kúsok ďalej. Po novom môžete PDF faktúry jednoducho nahrať do bankovej aplikácie VÚB banky, automaticky dôjde k nasnímaniu IBAN či QR kódu, a faktúra je tak predpripravená na zaplatenie. 

Funkcia Scan & Pay môže výrazne skrátiť čas tým občanom či podnikateľom, ktorých rukami prejdú desiatky či stovky faktúr mesačne.

postova-banka
Poštová banka: Spotrebiteľský úver s nulovým úrokom a bez poplatku

Pandémia koronavírusu priniesla mnohým spotrebiteľom finančné problémy. Tí, ktorí prišli o svoje príjmy, a teda aj schopnosť splácať pôžičky či úvery, mohli finančné inštitúcie požiadať o odklad splátok. So zaujímavým riešením prišla krátko po vypuknutí koronakrízy Poštová banka. Priniesla úver, ktorý je vo svojej podstate zadarmo.

Finančné prostriedky od 600 do 1 000 eur môže klient použiť prakticky na čokoľvek, pričom svoj úver musí splatiť najneskôr do 20 mesiacov. Úroková sadzba je 0 % a ak ide o klienta Poštovej banky, respektíve ak má v tejto banke založený bankový účet, neplatí žiadny poplatok za poskytnutie úveru. V tomto ohľade ponúka Poštová banka najlacnejší úver na trhu.

prima-banka
Prima banka: Hypotekárny úver s nízkym úrokom a malými splátkami

Získať financie na kúpu nového bytu alebo rodinného domu je pre bežného občana v posledných rokoch o niečo ťažšie ako v minulosti. Podmienky hypoték sú z roka na rok prísnejšie a Národná banka Slovenska tlačí občanov k tomu, aby pri financovaní bývania viac využívali vlastné zdroje a menej tie požičané. Zato úrokové sadzby hypotekárnych úverov už niekoľko rokov klesajú a v súčasnosti sa nebezpečne približujú k nule.  

Podľa prieskumu magazínu Financial Report jedno z najvýhodnejších riešení pre vaše bývanie predstavuje hypotekárny úver od Prima banky. Pri hodnote nehnuteľnosti, napríklad 85-tisíc eur, si môžete požičať 55-tisíc eur s 3-ročnou fixáciou úrokovej sadzby 0,60 %. Nehnuteľnosť splatíte o 35 rokov, vaša mesačná splátka bude približne 145 eur, pričom úver preplatíte len o približne 6-tisíc eur. Ak vám to váš vek dovolí, splácanie úveru si môžete predĺžiť až na 40 rokov, čo spôsobí ďalšie zníženie mesačnej splátky hypotéky až na úroveň bežnú skôr pre podstatne nižšie spotrebiteľské úvery. Na druhej strane dlhšia doba splácania zvýši celkové náklady na úver.

logo
Prečítajte si tiež:
1.12.2023 Redakcia FinReport

Aplikácia ePeňaženka umožní overovať pravosť bločkov aj reklamovať tovar

Finančná správa SR pripravila novú aplikáciu na overovanie pravosti pokladničných dokladov. Takzvaná ePeňaženka je určená na použitie ...

1.12.2023 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok na Slovensku klesajú už štvrtý týždeň za sebou

Pohonné látky predávané na Slovensku upravujú svoje cenovky smerom nadol. Znižovanie už nie je dramatické ako pred dvomi týždňami, no v ...

1.12.2023 Redakcia FinReport

Na nových eurobankovkách sa môžu objaviť kultúrne motívy alebo európske rieky či vtáky

Architektúru, ktorá je už viac ako dve desaťročia hlavným motívom na eurobankovkách, o niekoľko rokov nahradia nové témy. Rada guvernérov ...

1.12.2023 Roland Régely

Poistenie kybernetických rizík chráni pred krádežou peňazí, ale aj identity

Kybernetické riziká dnes ohrozujú nielen firmy, ale aj jednotlivcov. Kyberpoistenie pomáha ochrániť klienta pred zneužitím osobných údajov, ...

1.12.2023 Redakcia FinReport

Precedens: Google bude platiť kanadským médiám ročne 100 miliónov dolárov

V Kanade došlo k vzniku mimoriadne zaujímavého precedensu o platení za spravodajský obsah umiestňovaný v prehliadači Google. Zákon o online ...

1.12.2023 Robert Juriš

Žalobám čelí nielen kryptoburza Binance, ale už aj jej marketingová tvár Cristiano Ronaldo

Kauza kryptomenovej burzy Binance, ktorá čelí obžalobe z prania špinavých peňazí a nepovoleného predaja cenných papierov, naberá nový ...

30.11.2023 Zuzana Fryč

Životnému poisteniu sa tento rok výrazne darí, záujem klesá o hypotéky

Podľa finančných sprostredkovateľov sa tento rok mimoriadne darí životnému poisteniu, ktoré oproti vlaňajšku zaznamenáva výrazný ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Dopravné nehody: Rizikové sú najmä pondelky, letné mesiace a sivé vozidlá

Škodovosť vozidiel narastá. V roku 2023 sa podarilo prekonať aj najvyššie čísla spred vypuknutia pandémie koronavírusu. Najnehodovejším ...

28.11.2023 Robert Juriš

Neživotné poistenie rýchlo rastie, pomohla mu vysoká inflácia

Životné poistenie po pandémii koronavírusu už druhý rok za sebou rastie. Nárast je síce len mierny, no trend je pozitívny. Vzostup je ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Online podvody: Každý druhý človek sa už stretol s podvodníkom

Počet online podvodov významne rastie. Len za posledné necelé tri roky sa zvýšil o 530 %. Metódy podvodníkov sú sofistikované. Sú veľmi ...

27.11.2023 Andrej Vida

Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru

Na slovenskom realitnom trhu nastal v poslednom období útlm. Predaj nehnuteľností klesol skokovo vtedy, keď naše banky začali zdvíhať ...

22.11.2023 Robert Juriš

Digitalizácia v bankovníctve by mohla uľahčiť život úplne každému

Digitalizácia bankovníctva sa začala ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu. No práve počas nej akcelerovala najrýchlejšie. Mnohé ...

22.11.2023 Redakcia FinReport

Digitálna úverová novinka určená pre podnikateľov

Tatra banka pre svojich klientov – podnikateľov pripravila ďalšiu digitálnu novinku. V mobilnej aplikácii môžu po zadaní niektorých ...

22.11.2023 Redakcia FinReport

Uniqa: Celková výška škôd po zemetrasení je takmer 3,5 milióna eur

Mesiac po zemetrasení na východe Slovenska eviduje poisťovňa Uniqa už 1 181 nahlásených poistných udalostí v odhadovanej výške 3,4 ...

21.11.2023 Zuzana Fryč

Kooperativa predbehla Allianz, stala sa lídrom na slovenskom poistnom trhu

Novou jednotkou na slovenskom poistnom trhu sa v prvom polroku tohto roku stala poisťovňa Kooperativa. Dosiahla najvyššie predpísané poistné, ...

20.11.2023 Redakcia FinReport

V UniCredit Bank sa schyľuje k štrajku. Zamestnancom vadia nízke platy

Zamestnanci UniCredit Bank sa so svojím vedením nevedia dohodnúť na budúcoročných platoch. Začali preto zbierať podpisy na vyhlásenie ...

16.11.2023 Zuzana Fryč

Ceny PZP sa zvyšujú o 6 až 8,5 %. Ktorí vodiči zaplatia najviac a ktorí najmenej?

Poisťovne pri predlžovaní zmlúv avizujú zdražovanie povinného zmluvného poistenia (PZP) medziročne v priemere okolo 6 až 8,5 %, hoci ...

16.11.2023 Redakcia FinReport

Rakúska banka Gutmann prináša na Slovensko svoje privátne bankovníctvo

Rakúska privátna banka s viac ako 100-ročnou tradíciou mieri aj na Slovensko. Chce osloviť najmä slovenskú privátnu klientelu so záujmom o ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay