Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Toto sú najčastejšie škody, ktoré vznikajú na motorových vozidlách. Ako si ich poistiť čo najefektívnejšie?

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

K najčastejším poistným udalostiam na motorových vozidlách patrí poškodenie čelného a iných skiel či náraz vozidla do pevnej prekážky. Krytie najčastejších škôd na autách sa v jednotlivých poisťovniach mierne líši, keďže niektoré z nich sú zahrnuté v povinnom zmluvnom poistení, iné v havarijnom poistení, prípadne je potrebné pripoistenie. Pripravili sme preto súhrn, aké typy poistení by sme mali mať, aby sme si zabezpečili čo najefektívnejšiu ochranu, a teda náhradu vzniknutej škody, prípadne škôd.

image

Foto: Shutterstock

Pozor najmä na poškodenie skla a nárazy do prekážok

Pri dopravných nehodách či v ďalších neočakávaných prípadoch dochádza na motorových vozidlách k rôznym škodám. Medzi najčastejšie patrí poškodenie čelného a iných skiel alebo náraz s vozidlom do pevnej prekážky. Poškodenie skla predstavuje až 28 % všetkých škôd a nabúranie do zábradlí, stĺpov, prípadne iných stabilných prekážok tvorí podobne výrazných 26 %. Tretiu pozíciu v rebríčku rizík s 18 % podielom predstavuje stret s iným účastníkom cestnej premávky.

„Uvedený rebríček je za posledné roky v princípe konštantný. Len počas pandémie sme evidovali drobné zníženie počtu poistných udalostí, ktoré vznikli prostredníctvom stretu s iným účastníkom cestnej premávky,“ tvrdí analytička skupiny Wüstenrot Zuzana Adamcová. Zároveň dodáva, že s uvoľnením opatrení však opäť začína stúpať počet hlásených poistných udalostí.

Ako si správne poistiť vybrané riziká na vozidlách

Pre lepší prehľad sme zisťovali, ktoré škody hradia poisťovne z povinného zmluvného poistenia (PZP), ktoré z havarijného poistenia a ktoré z nich je potrebné si pripoistiť. Rebríček je zostavený podľa siedmich najčastejších poistných udalostí na autách tak, ako ho zostavila poisťovňa Wüstenrot.

1) Poškodenie čelného alebo iného skla na poistenom motorovom vozidle

Keďže ide o jednu z najčastejších škôd vzniknutých na vozidlách, podľa špecialistky externej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne Heleny Kanderkovej je toto poškodenie možné uplatniť si zo zákonného poistenia (PZP), ak je známy vinník. V tom prípade sa škoda uplatní z PZP vinníka. „Ak vinníka nepoznáme, poškodenie skla je kryté v rámci havarijného poistenia v druhom z troch balíkov poistenia vozidla Moje auto,“ dodáva H. Kanderková.

Podobne je to aj vo Wüstenrot poisťovni. Škoda sa dá uplatniť prostredníctvom havarijného poistenia, alebo z PZP s pripoistením čelného skla.

Hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová tvrdí, že túto škodu kryje pripoistenie k PZP,  havarijné poistenie v základnom krytí so spoluúčasťou alebo s pripoistením bez spoluúčasti. „Ku každému z troch balíčkov PZP si klienti môžu pripoistiť tiež čelné sklo, ktoré kryje poškodenie v prípade havárie, živelnej udalosti, vandalizmu, odleteného kamienka alebo krádeže auta,“ dopĺňa K. Kukurová.

V Komunálnej poisťovni je poškodenie čelného skla hradené v rámci pripoistenia čelného skla, ktoré je možné uzatvoriť k PZP. V prípade havárie poškodenie čelného a iného skla hradí poisťovňa škodu v rámci pripoistenia čelného skla k havarijnému poisteniu.

2) Náraz s vozidlom do pevnej prekážky

Druhou veľmi častou škodou na motorových vozidlách je náraz s vozidlom do pevnej prekážky. Allianz – Slovenská poisťovňa tento prípad identifikuje ako haváriu, pri ktorej sa škody na vozidle kryjú v rámci najvyššieho balíka havarijného poistenia vozidla MAX.

Aj v Komunálnej a Wüstenrot poisťovni sa škoda uplatní jedine z havarijného poistenia. Poisťovňa Generali vypláca škodu z havarijného poistenia už v základnom krytí.

3) Stret s iným účastníkom cestnej premávky     

Podobne ako v predošlom prípade, Allianz – Slovenská poisťovňa túto škodu klasifikuje ako haváriu, z ktorej poisťovňa kryje škody na vozidle v rámci najvyššieho balíka havarijného poistenia vozidla MAX. Ak túto škodu spôsobí niekto iný a vinník je známy, je možné si ju preplatiť z jeho zákonnej poistky. Poisťovňa však aj v tomto prípade odporúča nahlásiť škodu cez havarijné poistenie, keďže to celý proces vyplatenia škody výrazne urýchli.

Podobne aj poisťovňa Wüstenrot vzniknuté škody rieši cez havarijnú poistku alebo prostredníctvom PZP podľa toho, kto škodu spôsobil. Ak je vinník známy, škoda sa vypláca z jeho PZP.

Generali vzniknutú škodu vyplatí z PZP v základnom krytí v prípade plnenia tretej osobe, alebo ak zodpovednosť za škodu nesie vlastník motorového vozidla, poisťovňa ju vyplatí z havarijného poistenia v základnom krytí. 

V Komunálnej poisťovni kryje havarijné poistenie haváriu z vlastnej viny a zákonné poistenie zodpovednosť za škody tretím osobám na zdraví, živote, majetku a ušlom zisku na Slovensku a v členských štátoch Zelenej karty. „V prípade stretu s iným účastníkom cestnej premávky sú teda poškodenému hradené škody z PZP vinníka nehody,“ dodáva PR manažérka Viera Puškárová.

4) Škoda na zaparkovanom vozidle

V prípade škody na zaparkovanom aute je potrebné v prvom rade rozlíšiť, z akého dôvodu vznikla. Ak je škoda spôsobená iným vozidlom a vinník je známy, v Allianz – Slovenskej sporiteľni je možné si ju uplatniť z PZP vinníka.

„V prípade, že je škoda na zaparkovanom aute spôsobená živlom, vandalizmom či z inej príčiny, poškodený si ju môže uplatniť v rámci havarijného poistenia,“ vysvetľuje H. Kanderková.

Poisťovňa Generali škody na zaparkovanom aute rieši buď prostredníctvom PZP, alebo havarijného poistenia. Ak je zistený vinník, v tom prípade sú škody kryté z jeho PZP už v základnom balíku. V ostatných prípadoch sa škody kryjú havarijným poistením v základnom krytí. Podobne to má nastavené aj poisťovňa Wüstenrot. Škody vykryje PZP alebo havarijné poistenie podľa toho, kto škodu spôsobil.

V Komunálnej poisťovni sú z havarijného poistenia hradené škody na zaparkovanom vozidle, ktoré vodič spôsobí napríklad pri cúvaní na parkovisku či v garáži. Zákonnou poistkou sú v poisťovni kryté len škody vyplývajúce z prevádzky motorového vozidla.

5) Stret so zverou

Piate najčastejšie riziko pre slovenských motoristov predstavuje stret so zverou. To patrí medzi zvlášť nepríjemné a neočakávané udalosti. Podľa analytičky Z. Adamcovej stret so zverou predstavuje riziko pre vodiča a aj pre vozidlo. Ak dôjde k stretu auta so vzácnym alebo chráneným živočíchom, ide aj o spoločenskú škodu. V Allianz – Slovenskej sporiteľni sú riziko a prípadné škody spôsobené stretom so zverou kryté už v základnom balíku havarijného poistenia.

Vo Wüstenrot poisťovni tieto škody kryje havarijné poistenie alebo zákonné poistenie s pripoistením stretu so zverou. Poisťovňa Generali má poistenie proti tomuto riziku nastavené podobne, keďže škody kryje havarijné poistenie v základnom krytí alebo PZP v balíku XL. Možnosť pripoistenia stretu so zverou k PZP ponúka aj Komunálna poisťovňa. „Toto riziko je zároveň súčasťou troch zo štyroch balíkov havarijného poistenia,“ hovorí V. Puškárová.

6) Živel

Poistenie škôd na motorovom vozidle spôsobené živlami je v poisťovni Allianz – SP, Wüstenrot a Komunálnej poisťovni krytý havarijným poistením. Poisťovňa Generali kryje škody pomocou PZP v balíku L a XL, alebo havarijným poistením od balíka PLUS.

7) Vandalizmus

Medzi výrazne menej hlásené poistné udalosti patrí poškodenie áut vandalmi, ktoré tvorí približne 2 %. Škody vzniknuté vandalizmom sú v Allianz – Slovenskej poisťovni kryté v druhom balíku havarijného poistenia. Generali má toto riziko zahrnuté v havarijnom poistení od balíka PLUS a vyššie. Podobne aj Komunálna poisťovňa a Wüstenrot poisťovňa kryjú toto riziko iba havarijnou poistkou.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.6.2022 Eva Sadovská

Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila ani koronakríza, a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Ceny vo väčšine odvetví priemyslu každý mesiac dramaticky rastú

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v máji 2022 medziročne vyššie o 40,9 %. Ceny v dodávke elektriny a plynu boli vyššie ako ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Cestovná kancelária Alchemy Travel ohlásila úpadok

Prázdniny sa ešte ani nezačali a prvá spomedzi cestovných kancelárií pôsobiacich na Slovensku skrachovala. Úpadok ohlásila cestovná ...

28.6.2022 Naďa Černá

Ethereum sa pripravuje na zásadnú zmenu – ušetrí na energiách a bude aj ekologickejšie

Kryptomena ethereum sa chystá na veľkú zmenu. Uprostred tohtoročného leta by mala prejsť z konceptu proof-of-work na šetrnejší koncept ...

28.6.2022 Robert Juriš

Hrozba stagflácie je čoraz reálnejšia. Centrálne banky musia byť mimoriadne opatrné

Prakticky celý svet v súčasnosti čelí dramatickému rastu cien tovarov a služieb. Nárast inflácie ešte urýchlili dôsledky vojenského ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Od 1. júla sa zvyšujú dávky v nezamestnanosti, „maximálka“ dosiahne až 1 234,30 eura

Od tohtoročného júla sa novým žiadateľom zvýšia dávky v nezamestnanosti. Týkať sa to bude tých, ktorí sa po 1. júli 2022 zaevidujú na ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu

Za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. Podľa štatistík Policajného zboru SR ide o medziročný nárast o 24 %, v prípade ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Tatra banka opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték

K bankám, ktoré aj v júni 2022 zvýšili úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov, sa pridala aj Tatra banka. Takmer dva mesiace dokázala ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot ide do útlmu aj ČSOB stavebná sporiteľňa. Rozhodla sa, že od 1. júla 2022 už nebude uzatvárať žiadne ...

27.6.2022 Robert Juriš a Roland Régely

Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %

Zdražovanie hypoték na Slovensku stále trvá. Cez víkend zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov Prima banka. Dnes tak urobila ...

26.6.2022 Redakcia FinReport

S platobnou kartou na dovolenke – pozor na poplatky, drahé konverzie či skimming

Dovolenkové obdobie sa spája s pohodou a platenie kartami túto pohodu umožňuje aj pri nakupovaní. Turisti by si však ešte pred cestou mali ...

24.6.2022 Robert Juriš

NBS: Banky budú musieť vytvárať väčší kapitálový vankúš

Zadlženosť súkromného sektora rastie. Domácnosti sa obávajú stúpajúcich cien nehnuteľností, zvyšujúcich sa úrokových sadzieb úverov a ...

23.6.2022 Zuzana Fryč

Dopravné nehody bez zranení už nebude riešiť polícia, ale priamo poisťovne

Novela zákona o cestnej premávke prináša viacero zmien a medzi nimi aj jednu zásadnú novinku – k dopravným nehodám, pri ktorých sa nikto ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Vodiči pozor, z nových zelených kariet vyškrtli Rusko aj Bielorusko

Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej ...

21.6.2022 Zuzana Fryč

Záujem o poistenie právnej ochrany stúpa, poisťovne reagujú rozširovaním svojej ponuky

Poistenie právnej ochrany získava čoraz väčšie povedomie medzi ľuďmi a záujem oň rastie najmä v rámci práva v susedských sporoch či ...

20.6.2022 Robert Juriš

NBS: Najzraniteľnejší klienti nevyužili príležitosť na refixáciu úrokov svojich hypoték dostatočne

Na Slovensku sme v súvislosti s hypotekárnymi úvermi počas uplynulých rokov poznali len pokles. Bol oveľa výraznejší ako v iných krajinách ...

17.6.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték

Najväčšia slovenská banka – Slovenská sporiteľňa opätovne zvyšuje úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. Zmena sa týka úverov, ...

15.6.2022 Redakcia FinReport

VÚB banka už piatykrát zvyšuje úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

Zdražovanie hypotekárnych úverov sa v júni mierne spomalilo, ale neprestáva. Po UniCredit Bank sa k nemu rozhodla pristúpiť aj VÚB banka. Od ...

Aplikácia

 1. 1.
  Ethereum sa pripravuje na zásadnú zmenu – ušetrí na energiách a bude aj ekologickejšie
 2. 2.
  Od 1. júla sa zvyšujú dávky v nezamestnanosti, „maximálka“ dosiahne až 1 234,30 eura
 3. 3.
  Ceny vo väčšine odvetví priemyslu každý mesiac dramaticky rastú
 4. 4.
  Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %
 5. 5.
  Hrozba stagflácie je čoraz reálnejšia. Centrálne banky musia byť mimoriadne opatrné