Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Toto sú najčastejšie škody, ktoré vznikajú na motorových vozidlách. Ako si ich poistiť čo najefektívnejšie?

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

K najčastejším poistným udalostiam na motorových vozidlách patrí poškodenie čelného a iných skiel či náraz vozidla do pevnej prekážky. Krytie najčastejších škôd na autách sa v jednotlivých poisťovniach mierne líši, keďže niektoré z nich sú zahrnuté v povinnom zmluvnom poistení, iné v havarijnom poistení, prípadne je potrebné pripoistenie. Pripravili sme preto súhrn, aké typy poistení by sme mali mať, aby sme si zabezpečili čo najefektívnejšiu ochranu, a teda náhradu vzniknutej škody, prípadne škôd.

image

Foto: Shutterstock

Pozor najmä na poškodenie skla a nárazy do prekážok

Pri dopravných nehodách či v ďalších neočakávaných prípadoch dochádza na motorových vozidlách k rôznym škodám. Medzi najčastejšie patrí poškodenie čelného a iných skiel alebo náraz s vozidlom do pevnej prekážky. Poškodenie skla predstavuje až 28 % všetkých škôd a nabúranie do zábradlí, stĺpov, prípadne iných stabilných prekážok tvorí podobne výrazných 26 %. Tretiu pozíciu v rebríčku rizík s 18 % podielom predstavuje stret s iným účastníkom cestnej premávky.

„Uvedený rebríček je za posledné roky v princípe konštantný. Len počas pandémie sme evidovali drobné zníženie počtu poistných udalostí, ktoré vznikli prostredníctvom stretu s iným účastníkom cestnej premávky,“ tvrdí analytička skupiny Wüstenrot Zuzana Adamcová. Zároveň dodáva, že s uvoľnením opatrení však opäť začína stúpať počet hlásených poistných udalostí.

Ako si správne poistiť vybrané riziká na vozidlách

Pre lepší prehľad sme zisťovali, ktoré škody hradia poisťovne z povinného zmluvného poistenia (PZP), ktoré z havarijného poistenia a ktoré z nich je potrebné si pripoistiť. Rebríček je zostavený podľa siedmich najčastejších poistných udalostí na autách tak, ako ho zostavila poisťovňa Wüstenrot.

1) Poškodenie čelného alebo iného skla na poistenom motorovom vozidle

Keďže ide o jednu z najčastejších škôd vzniknutých na vozidlách, podľa špecialistky externej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne Heleny Kanderkovej je toto poškodenie možné uplatniť si zo zákonného poistenia (PZP), ak je známy vinník. V tom prípade sa škoda uplatní z PZP vinníka. „Ak vinníka nepoznáme, poškodenie skla je kryté v rámci havarijného poistenia v druhom z troch balíkov poistenia vozidla Moje auto,“ dodáva H. Kanderková.

Podobne je to aj vo Wüstenrot poisťovni. Škoda sa dá uplatniť prostredníctvom havarijného poistenia, alebo z PZP s pripoistením čelného skla.

Hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová tvrdí, že túto škodu kryje pripoistenie k PZP,  havarijné poistenie v základnom krytí so spoluúčasťou alebo s pripoistením bez spoluúčasti. „Ku každému z troch balíčkov PZP si klienti môžu pripoistiť tiež čelné sklo, ktoré kryje poškodenie v prípade havárie, živelnej udalosti, vandalizmu, odleteného kamienka alebo krádeže auta,“ dopĺňa K. Kukurová.

V Komunálnej poisťovni je poškodenie čelného skla hradené v rámci pripoistenia čelného skla, ktoré je možné uzatvoriť k PZP. V prípade havárie poškodenie čelného a iného skla hradí poisťovňa škodu v rámci pripoistenia čelného skla k havarijnému poisteniu.

2) Náraz s vozidlom do pevnej prekážky

Druhou veľmi častou škodou na motorových vozidlách je náraz s vozidlom do pevnej prekážky. Allianz – Slovenská poisťovňa tento prípad identifikuje ako haváriu, pri ktorej sa škody na vozidle kryjú v rámci najvyššieho balíka havarijného poistenia vozidla MAX.

Aj v Komunálnej a Wüstenrot poisťovni sa škoda uplatní jedine z havarijného poistenia. Poisťovňa Generali vypláca škodu z havarijného poistenia už v základnom krytí.

3) Stret s iným účastníkom cestnej premávky     

Podobne ako v predošlom prípade, Allianz – Slovenská poisťovňa túto škodu klasifikuje ako haváriu, z ktorej poisťovňa kryje škody na vozidle v rámci najvyššieho balíka havarijného poistenia vozidla MAX. Ak túto škodu spôsobí niekto iný a vinník je známy, je možné si ju preplatiť z jeho zákonnej poistky. Poisťovňa však aj v tomto prípade odporúča nahlásiť škodu cez havarijné poistenie, keďže to celý proces vyplatenia škody výrazne urýchli.

Podobne aj poisťovňa Wüstenrot vzniknuté škody rieši cez havarijnú poistku alebo prostredníctvom PZP podľa toho, kto škodu spôsobil. Ak je vinník známy, škoda sa vypláca z jeho PZP.

Generali vzniknutú škodu vyplatí z PZP v základnom krytí v prípade plnenia tretej osobe, alebo ak zodpovednosť za škodu nesie vlastník motorového vozidla, poisťovňa ju vyplatí z havarijného poistenia v základnom krytí. 

V Komunálnej poisťovni kryje havarijné poistenie haváriu z vlastnej viny a zákonné poistenie zodpovednosť za škody tretím osobám na zdraví, živote, majetku a ušlom zisku na Slovensku a v členských štátoch Zelenej karty. „V prípade stretu s iným účastníkom cestnej premávky sú teda poškodenému hradené škody z PZP vinníka nehody,“ dodáva PR manažérka Viera Puškárová.

4) Škoda na zaparkovanom vozidle

V prípade škody na zaparkovanom aute je potrebné v prvom rade rozlíšiť, z akého dôvodu vznikla. Ak je škoda spôsobená iným vozidlom a vinník je známy, v Allianz – Slovenskej sporiteľni je možné si ju uplatniť z PZP vinníka.

„V prípade, že je škoda na zaparkovanom aute spôsobená živlom, vandalizmom či z inej príčiny, poškodený si ju môže uplatniť v rámci havarijného poistenia,“ vysvetľuje H. Kanderková.

Poisťovňa Generali škody na zaparkovanom aute rieši buď prostredníctvom PZP, alebo havarijného poistenia. Ak je zistený vinník, v tom prípade sú škody kryté z jeho PZP už v základnom balíku. V ostatných prípadoch sa škody kryjú havarijným poistením v základnom krytí. Podobne to má nastavené aj poisťovňa Wüstenrot. Škody vykryje PZP alebo havarijné poistenie podľa toho, kto škodu spôsobil.

V Komunálnej poisťovni sú z havarijného poistenia hradené škody na zaparkovanom vozidle, ktoré vodič spôsobí napríklad pri cúvaní na parkovisku či v garáži. Zákonnou poistkou sú v poisťovni kryté len škody vyplývajúce z prevádzky motorového vozidla.

5) Stret so zverou

Piate najčastejšie riziko pre slovenských motoristov predstavuje stret so zverou. To patrí medzi zvlášť nepríjemné a neočakávané udalosti. Podľa analytičky Z. Adamcovej stret so zverou predstavuje riziko pre vodiča a aj pre vozidlo. Ak dôjde k stretu auta so vzácnym alebo chráneným živočíchom, ide aj o spoločenskú škodu. V Allianz – Slovenskej sporiteľni sú riziko a prípadné škody spôsobené stretom so zverou kryté už v základnom balíku havarijného poistenia.

Vo Wüstenrot poisťovni tieto škody kryje havarijné poistenie alebo zákonné poistenie s pripoistením stretu so zverou. Poisťovňa Generali má poistenie proti tomuto riziku nastavené podobne, keďže škody kryje havarijné poistenie v základnom krytí alebo PZP v balíku XL. Možnosť pripoistenia stretu so zverou k PZP ponúka aj Komunálna poisťovňa. „Toto riziko je zároveň súčasťou troch zo štyroch balíkov havarijného poistenia,“ hovorí V. Puškárová.

6) Živel

Poistenie škôd na motorovom vozidle spôsobené živlami je v poisťovni Allianz – SP, Wüstenrot a Komunálnej poisťovni krytý havarijným poistením. Poisťovňa Generali kryje škody pomocou PZP v balíku L a XL, alebo havarijným poistením od balíka PLUS.

7) Vandalizmus

Medzi výrazne menej hlásené poistné udalosti patrí poškodenie áut vandalmi, ktoré tvorí približne 2 %. Škody vzniknuté vandalizmom sú v Allianz – Slovenskej poisťovni kryté v druhom balíku havarijného poistenia. Generali má toto riziko zahrnuté v havarijnom poistení od balíka PLUS a vyššie. Podobne aj Komunálna poisťovňa a Wüstenrot poisťovňa kryjú toto riziko iba havarijnou poistkou.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.10.2021 Redakcia FinReport

E-shopom sa darí, predvianočné nákupy sľubujú možno aj nový rekord

Pandémia prinútila ľudí meniť svoje nákupné zvyky a presunula oveľa viac ľudí do online priestoru. Dáta ukazujú, že časť Slovákov pri ...

26.10.2021 Redakcia FinReport

Počet bankrotov sa oproti minulému rekordnému roku znížil

Do konca septembra tohto roka o takzvaný malý konkurz požiadalo viac ako 5-tisíc ľudí. Číslo sa síce zdá vysoké, no je podstatne nižšie ...

26.10.2021 Naďa Černá

Vyšetrenie plodnosti: Začína muž, ale žena ich podstúpi viac. Ako to riešia poisťovne?

Plánovanie rodiny sa niekedy nezaobíde bez komplikácií. Jednou z čoraz častejšie sa vyskytujúcich býva otázka plodnosti jedného alebo aj ...

26.10.2021 Redakcia FinReport

Z dvoch depozitárov cenných papierov bude definitívne jeden

Proces vytvorenia jedného centrálneho depozitára cenných papierov na Slovensku sa blíži do finále. Rada guvernérov Európskej centrálnej ...

26.10.2021 Redakcia FinReport

Zrovnoprávnením gastrolístkov a finančných príspevkov štát ušetrí na zamestnancoch

Gastrolístky aj finančné príspevky na stravovanie sa zrovnoprávnia. Rozhodli o tom poslanci parlamentu, ktorí schválili novelu Zákonníka ...

26.10.2021 Roland Régely

Zrušenie bankového účtu trvá bežne aj mesiac a často nebýva zadarmo

Bankový účet si dnes založíte online a za pár minút. Čo však v prípade, že sa ho rozhodnete zrušiť? V mnohých slovenských bankách to ...

25.10.2021 Robert Juriš

Banky sa topia v zisku, napriek tomu im chýbajú kvalitní ľudia

Slovenským bankám chýbajú ľudia. Najmä tí s dlhšou praxou na seniorských finančných pozíciách. Odborári tvrdia, že poznajú príčinu. ...

25.10.2021 Zuzana Mecková

Franšízová spoluúčasť pri poistení sa môže oplatiť, výhodou je nižšia cena

Spoluúčasť v poisťovníctve je známa vec, keď sa úhrada škody delí medzi klienta a poisťovňu. Niekedy sa však využíva aj menej známa ...

25.10.2021 Redakcia FinReport

Spor o zdaňovanie či nezdaňovanie príjmov z predaja ETF akcií

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi tvrdí, že Finančná správa SR vo svojom stanovisku zneistila investorov a v radoch bežných občanov ...

25.10.2021 Redakcia FinReport

Strach, nevedomosť a nezáujem – to sú najčastejšie dôvody, prečo Slováci málo investujú

Až traja zo štyroch Slovákov nemajú žiadne skúsenosti s investovaním. Medzi najčastejšie dôvody investičnej pasivity patria ...

25.10.2021 Redakcia FinReport

Súťaž v mene Slovenskej pošty o 10-tisíc eur je podvod

Slovenská pošta upozorňuje na podvodnú súťaž, ktorú niekto organizuje v jej mene. Lákadlom pre záujemcov je možnosť získať rôzne ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

21.10.2021 Naďa Černá

Ošetrenie u zubára vás môže vyjsť lacnejšie, ako si myslíte. Na aké zľavy máte nárok?

Návšteva lekára sa nezaobíde bez platenia vyšších súm za ošetrenie alebo jednotlivé medicínske výkony. Aj bežné vŕtanie zuba môže ...

20.10.2021 Magdaléna Švančarková

Prenajímate byt? V problémovej situácii vám môže pomôcť pripoistenie nájomníka

Vytopení susedia, rozbité okno či poškodený nábytok. Škody na majetku zvyčajne kryje poistenie zodpovednosti za škodu alebo poistenie ...

19.10.2021 Zuzana Mecková

Spotrebiteľský úver s úrokom 0,00 % ponúkajú tri banky. Ich podmienky sa líšia najmä v poplatkoch

Spotrebiteľský úver s úrokovou sadzbou 0,00 % ročne, to znie naozaj lákavo. Aby ste využili tú najvýhodnejšiu pôžičku na trhu, je dobré ...

18.10.2021 Zuzana Mecková

Väčšina úrokových sadzieb sporiacich účtov na Slovensku sa nachádza hlboko pod úrovňou súčasnej inflácie

Úrokové sadzby sporiacich účtov u jednotlivých bánk sa v súčasnosti výrazne líšia a väčšina z nich ani zďaleka nedosahuje úroveň ...

17.10.2021 Redakcia FinReport

Väčšina krajín EÚ považuje COVID-19 v súvislosti s prácou za chorobu z povolania, tri za pracovný úraz

Európsky štatistický úrad Eurostat zrealizoval celoeurópsky prieskum o tom, či je ochorenie na koronavírus v súvislosti s prácou na úrovni ...

16.10.2021 Redakcia FinReport

Na cestách sa zvyšuje počet kolízií áut so zverou, škody bývajú vysoké. Ako minimalizovať riziko?

Jesenné obdobie so sebou prináša aj častejšie komplikácie na cestách. Okrem tradičného zhoršenia počasia, výdatnejších zrážok, ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Banky sa topia v zisku, napriek tomu im chýbajú kvalitní ľudia
 2. 2.
  Zrušenie bankového účtu trvá bežne aj mesiac a často nebýva zadarmo
 3. 3.
  Spor o zdaňovanie či nezdaňovanie príjmov z predaja ETF akcií
 4. 4.
  Vyšetrenie plodnosti: Začína muž, ale žena ich podstúpi viac. Ako to riešia poisťovne?
 5. 5.
  Gastrolístky: Diskrimináciu pri zdaňovaní je potrebné opraviť v zákone, no jeho schválenie je zatiaľ neisté