Toto sú najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri uzatváraní poistenia. Vyvarujte sa ich
Dobrá poistná zmluva kryje riziká, ktoré reálne hrozia. Platí to pre všetky druhy poistenia – ako pre dlhodobé životné, tak aj pre jednorazové cestovné poistenie. Štandardne máme poistené autá, nehnuteľnosti, život, zdravie, no nie vždy je jasné, aké plnenie nám v prípade nehody z poistnej zmluvy plynie. Ako si teda nastaviť poistenie a jeho podmienky tak, aby nám vyhovovali pri každej situácii, ktorá sa v našom živote môže vyskytnúť?

Foto: Shutterstock
Najdrahšie riešenie je nepoistiť sa
Najdrahšie riešenie spomedzi všetkých dostupných je nepoistiť sa. No aj nesprávne nastavené podmienky znamenajú finančnú stratu. „Dôležité je kvalitné nastavenie akejkoľvek zmluvy, lebo aj nesprávne nastavené cestovné poistenie môže pri problémoch v zahraničí narobiť veľkú škodu,“ upozorňuje odborník na osobné financie z Partners Group SK Tomáš Jezerčák. Keď sa totiž v zahraničí zraníme pri aktivite, ktorú nemáme zahrnutú v poistnom krytí, nepozornosť pri uzatváraní zmluvy nás môže stáť pekný balík peňazí.
Samostatnou kapitolou je životné poistenie, ktoré má ochrániť náš majetok v prípade straty príjmu v dôsledku dlhodobého ochorenia, v tom najhoršom prípade zabezpečiť rodinu v prípade úmrtia.
„Životné poistenie sa platí dlhé roky, investujeme doň dosť vysokú sumu. Zo skúseností však vieme, že ľudia málokedy venujú zmluvám dostatočný čas na to, aby si poriadne prečítali a aj pochopili, čo si poisťujú. Poistenec si často nevie správne vyhodnotiť, ktoré riziká sa ho týkajú, a ktoré pripoistenia naozaj potrebuje. Špecifikum tohto poistenia je aj v tom, že pri správnom nastavení dostane klient peniaze po uplynutí určitého časového obdobia. Teda je pre neho aj investíciou. Výška závisí od nastavenia investičnej časti poistenia,“ vysvetľuje odborník.
Chybou je výber lacných rizík
Podľa neho je správne nastavené životné poistenie dôležité pre každého, kto má rodinu. Aj tu však platí jedna výnimka. „V prípade, že rodina má dostatočný kapitál, respektíve pasívny príjem na úrovni bežných mesačných výdavkov, vtedy samotné poistenie stráca zmysel. To je však skôr výnimočný prípad,“ upozorňuje ďalej.
Pred uzatvorením zmluvy o životnom poistení je potrebné zamyslieť sa, čo presne potrebujeme ochrániť. Či príjem, úvery, budúcnosť dieťaťa, svoj dôchodok, alebo niečo iné. Z toho potom vyplynie, čo všetko má takáto zmluva obsahovať. Práve túto časť klienti často neodhadnú správne. Životnú poistku si totiž možno predstaviť aj ako súbor viacerých poistiek, ktoré si môžeme vyskladať do jednej.
Aké najčastejšie chyby robíme? Často si vyberáme síce lacné, ale nepotrebné riziká. Napríklad poistenie úrazov, ktoré je relatívne lacnejšie, ale zo štatistík vyplýva, že nejde o najdôležitejšie poistné krytie. Pritom podľa údajov Sociálnej poisťovne človek strávi na dlhodobej PN alebo skončí na invalidnom dôchodku z viac ako 90 % prípadov následkom choroby a nie úrazu.
„Kľúčové pri podpise zmluvy je správne zadefinovanie rizík, určiť si, ktoré z nich by výrazne ovplyvnili moju situáciu a, naopak, pri ktorých skôr hovoríme o bolestnom plnení a nie nevyhnutnosti,“ radí odborník.
Zmluvu je potrebné pravidelne „prekopať“
Raz za päť rokov – takýto údaj uvádzajú odborníci pri otázke, ako často je potrebné poistné zmluvy aktualizovať. Ak aj u nás nenastala zmena, je pravdepodobné, že poisťovňa urobila úpravy v jednotlivých doplnkových poisteniach. „Často sa stretávame s tým, že klient sa roky nestará o svoje zmluvy, a keď sa niečo stane, je prekvapený. O to je dôležitejšia starostlivosť, ktorú poskytujeme našim klientom, kde na pravidelnej báze aktualizujeme zmluvy podľa ich momentálnych možností a potrieb,“ upozorňuje odborník.
Podľa jeho slov sa kontrolou existujúcich zmlúv spolupráca vždy iba začína. Následne je ideálne raz ročne si vyhodnotiť, ako sa zmenila situácia u poistenca, prípadne na finančných trhoch, a portfólio upravovať podľa reálnych potrieb. Pri zvýšení príjmu je potrebné aj navýšenie poistného tak, aby pri plnení dostatočne krylo jeho prípadný výpadok.
Platí to však aj naopak. U niektorých poistení sú takéto zmeny spoplatnené. Pri zmenách v životnom poistení sa preto treba radšej poradiť s odborníkom. Kontrola zmluvy by mala zahŕňať pritom tri základné oblasti – nastavenie lehoty trvania, nastavenie rizík a investičnej časti.
Na sklamanie nie je čas, predchádzajte mu
Správne nastavené poistenie pokrýva najmä dlhodobú stratu príjmu v prípade práceneschopnosti, invalidity, trvalých následkov spôsobených úrazom, kritických ochorení, alebo pre prípad smrti. Správne nastavenie je dôležité aj v prípade, že životné poistenie, teda jeho investičná časť, slúži aj ako investícia do budúcnosti. „Často sa stáva, že klient platí desiatky rokov a konečná nasporená suma ani náhodou nezodpovedá jeho predstavám. A pritom poisťovňa vyplatí všetko tak, ako má. Sklamaniu by predišiel, keby nastavenie poistky konzultoval s odborníkmi. Chybou je aj predčasné ukončenie zmluvy,“ dodáva T. Jezerčák.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finančná správa SR predĺži úradné hodiny svojho call centra, k dispozícii až do polnoci
- 2.Heger predstavil na kongrese ITAPA zameranie plánu obnovy Slovenska, vystúpi aj Sulík
- 3.Vodička pri obci Mierovo neprežila čelnú zrážku s autom, v ktorom sa viezla mladá rodina (foto)
- 4.Cez Slovensko sa budú presúvať americkí aj poľskí vojaci
- 5.Demonštranti vnikli do budovy konzulátu, chceli kričať heslá namierené proti Japonsku