Top 6 vecí, ktoré potrebujete vedieť o možnostiach kúpeľnej liečby pre deti
Mohlo by sa zdať, že kúpeľná liečba je určená len pre starších ľudí s cieľom zlepšiť ich zdravotný stav. Nie je to však pravda, pretože do kúpeľov chodia nielen seniori a dospelí ľudia, ale aj deti. Preto je dobré vedieť, ako máte postupovať, ak vaše dieťa potrebuje takúto liečbu, pričom v tomto texte sa dozviete všetko potrebné.
Foto: Shutterstock
Má moje dieťa nárok na kúpele?
Či by vaše dieťa mohlo ísť do kúpeľov, si viete overiť v takzvanom indikačnom zozname, kde sú vymenované diagnózy a zároveň aj kontraindikácie, ktoré môžu byť prekážkou pre kúpeľnú liečbu.
Pokiaľ si nie ste istí, či diagnóza vášho dieťaťa patrí do zoznamu, kontaktujte všeobecného lekára vášho dieťaťa, alebo lekára špecialistu, ktorý lieči vaše dieťa a najepšie pozná jeho zdravotný stav.
Môžeme si to vôbec dovoliť?
Detskí pacienti majú nárok na bezplatné liečenie v kúpeľoch. Celý pobyt hradí zdravotná poisťovňa. Ide nielen o náklady na procedúry, ale aj ubytovanie a stravu. Pacienti si sami uhrádzajú len miestne poplatky a dane vo výške 1,70 eura za jeden deň, manipulačné poplatky a prípadné doplatky za služby, ktoré si určí kúpeľné zariadenie.
Môžem ísť do kúpeľov s dieťaťom?
Napríklad zdravotná poisťovňa Union schvaľuje sprievod detičkám, ktoré ešte nedovŕšili siedmy rok veku. Nezáleží na tom, či to bude mama, otec alebo babka. Podobne je to aj v prípade starších detí, ak sú držiteľmi preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
Poisťovňa hradí kúpeľom náklady na rodiča, stravu si už však zabezpečuje sám. Existuje aj možnosť, že rodič, prípadne iný sprievodca, môže ísť do kúpeľov po dohovore s kúpeľným zariadením ako samoplatiteľ.
Ako vybavím kúpele?
Prvým krokom je návšteva lekára – špecialistu alebo pediatra, ktorý môže vystaviť návrh na základe nálezu špecialistu. Každá poisťovňa má zverejnený prehľad vyšetrení potrebných pre vystavenie návrhu na kúpeľnú starostlivosť, preto pri podaní žiadosti nezabudnite priložiť aj tieto potrebné dokumenty.
Takisto sa prikladajú klinické a laboratórne vyšetrenia nie staršie ako tri mesiace. Po zaslaní dokumentácie nasleduje v poisťovni schvaľovací proces, ktorý trvá najviac 30 dní.
Aký dlhý je detský pobyt v kúpeľoch?
Spravidla je dĺžka kúpeľnej liečby stanovená na 21 dní, teda tri týždne. Union ako jediná zdravotná poisťovňa prepláca detským pacientom ešte 7 dní navyše. Rodičia sa tak môžu rozhodnúť, či pre svoje dieťa vyberú troj- alebo štvortýždňový pobyt.
Kde môžem podstúpiť kúpeľnú liečbu s dieťaťom?
Po schválení kúpeľnej liečby vám poisťovňa zašle zoznam, z ktorého si môžete sami vyberať tie kúpele, ktoré vám najviac vyhovujú. Potom sa už sami skontaktujete s pracovníkmi kúpeľov a odporučíte im schválený kompletný návrh kúpeľnej starostlivosti. Takto si vyberiete aj termín liečenia.
Kúpeľnú liečbu je možné absolvovať aj v zahraničí. Najskôr však potrebujete schválenie kúpeľného návrhu od zdravotnej poisťovne tak, ako keby ste išli do kúpeľov na Slovensku.
„Následne absolvujete liečbu vo vami vybraných kúpeľoch v zahraničí, uhradíte ju a požiadate o refundáciu svoju poisťovňu. Tá vám uhradí priemernú zmluvnú cenu dohodnutú so slovenskými poskytovateľmi za poskytnutú zdravotnú starostlivosť,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.