Top 10 najčastejších otázok o poistení zimnej dovolenky
Pády, zlomeniny či nepríjemné strety na svahu sú najčastejšie hlásené poistné udalosti počas zimnej dovolenky na lyžiach. Niekedy sa poistné plnenie počíta až v desiatkach tisíc eur. S blížiacimi sa jarnými prázdninami, ktoré sa môžu niesť aj v znamení výživnej lyžovačky, by ste nemali zabudnúť na niekoľko zásadných vecí. Vybrali sme tie naozaj najdôležitejšie.

Foto: Shutterstock
1) S rodinou sa plánujeme ísť lyžovať. Aké poistenie by sme si mali zvoliť?
Súčasťou zimnej výbavy by malo byť cestovné poistenie, ktoré vás kryje na dovolenke v zahraničí aj na Slovensku. Vhodné je komplexné poistenie, ktoré kryje riziká, ako sú smrteľné úrazy, liečebné náklady v zahraničí (úraz pri lyžovaní), odškodné za trvalé následky úrazu či škody z poistenia občianskej zodpovednosti spôsobené napríklad pri strete lyžiarov na svahu. Ak patríte medzi turistov, ktorí v priebehu roka často a radi cestujú do hôr, či už na Slovensku, alebo do zahraničia, odporúča sa uzatvoriť si celoročné cestovné poistenie, ktoré je cenovo výhodnejšie.
2) Prečo je dôležité mať uzatvorené cestovné poistenie na lyžovačke?
Na svahu sa môže zraniť každý, či už je to začiatočník, alebo skúsený lyžiar, a náklady na liečbu sa môžu vyšplhať až na tisíce eur. „V poisťovni evidujeme prípad klienta, ktorý sa bol lyžovať v rakúskych Alpách. Žiaľ, nešťastným pádom utrpel silný otras mozgu a stratu pamäte, čo si vyžiadalo okamžitý prevoz vrtuľníkom do najbližšej nemocnice. Výška poistného plnenia sa vyšplhala na viac ako 7 300 eur,“ spomína Eva Štefančínová z poisťovne Generali.
3) Kryje moje cestovné poistenie aj krádež batožiny alebo lyžiarskeho výstroja?
Niektoré poisťovne ponúkajú balíky cestovného poistenia, ktoré zahŕňajú aj poistenie batožiny. Kryje osobné veci, ktoré si beriete so sebou na cestu, alebo veci, ktoré si kúpite počas dovolenky (oblečenie, obuv, toaletné potreby, kufre, cestovné tašky...). Čo sa týka hodnotnejších vecí, ako sú napríklad lyže či iné športové náradie, je vhodné si ich zabezpečiť napríklad v uzamykateľnom strešnom boxe na aute alebo v stráženej hotelovej šatni. Na voľne odložené lyže sa totiž poistné krytie nevzťahuje.
4) Dojednali sme si cestovné poistenie na 10 dní. Ak by sme sa na dovolenke rozhodli zostať dlhšie, je možné poistenie predĺžiť?
Ak ste si dojednali krátkodobé cestovné poistenie na lehotu určitú a váš pobyt sa nečakane predĺži, poistenie si môžete predĺžiť novou zmluvou – telefonicky alebo online. Mali by ste tak urobiť najneskôr posledný deň platnosti aktuálneho cestovného poistenia.
5) Zranil som sa na svahu, pričom pred jazdou som požil alkohol. Uhradí mi poisťovňa liečebné náklady?
Niektoré poisťovne tolerujú určitú dávku alkoholu bez výluky v poistnom krytí. Napríklad Generali toleruje hladinu alkoholu v krvi do 0,8 promile (0,38 mg/l). Tolerancia je však iba pod podmienkou, že nedôjde k porušeniu miestnych predpisov. Krytie sa vzťahuje na poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, ale aj na poistenie pátrania a záchrany.
6) Dozvedel som sa, že ak sa chcem ísť lyžovať do Talianska, musím mať uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu. Prečo?
V Taliansku platí nariadenie, podľa ktorého musí mať každý športovec na svahu uzatvorené poistenie zodpovednosti pre prípad škody na majetku alebo zdraví spôsobené iným osobám. Zároveň je potrebné sa ním vedieť preukázať ešte pred vstupom na svah. O tom, že poistenie zodpovednosti za škodu je naozaj potrebné, sa presvedčil ďalší klient poisťovne, ktorý mal na svahu v zahraničí nešťastnou náhodou stret s inou lyžiarkou. Jej hospitalizácia, viacero ambulantných vyšetrení a množstvo ďalších nákladov plus súdne trovy sa vyšplhali až do výšky 70-tisíc eur.
7) Je povinné nosiť prilbu pri lyžovaní alebo snoubordovaní?
Každá krajina má iné pravidlá. Na Slovensku je podľa zákona prilba povinnou súčasťou lyžiarskeho vybavenia pre lyžiarov a snoubordistov mladších ako 15 rokov. Nosenie prilby pri zimných športoch je však dôležité pre vašu bezpečnosť, a to bez ohľadu na vek, preto sa odporúča používať ju bez výnimky.
8) Nelyžujem, ale mám rád zimnú turistiku v horách. Mal by som zvážiť nejaké poistenie?
V prípade turistiky na Slovensku sa odporúča dojednať si poistenie na hory, ktoré kryje úhradu nevyhnutných nákladov pri zásahu Horskej záchrannej služby. Ak by ste mali v pláne podniknúť zimnú turistiku v zahraničí, je potrebné si dojednať minimálne krátkodobé cestovné poistenie. Okrem poistenia je vhodné stiahnuť si aj aplikáciu Horská záchranná služba (HZS), s ktorou si privoláte pomoc v núdzi jediným tlačidlom.
9) Môžem si uzatvoriť poistenie na „poslednú chvíľu“?
Ak ste si zabudli uzatvoriť poistenie pred lyžovačkou alebo zimnou turistikou, nič sa nedeje. Poistiť sa môžete aj online, a to aj tesne pred odchodom. Stačí, ak uhradíte poistenie platobnou kartou. Platnosť nadobudne ihneď po zaplatení a všetky potrebné dokumenty dostanete do svojej uvedenej e-mailovej schránky vrátane asistenčnej kartičky. Tú si môžete stiahnuť do mobilu a mať ju tak pri sebe v digitálnej podobe. Poistenie sa však nedá uzatvoriť v momente, keď sa stane úraz, alebo je nutné zavolať záchranárov.
10) Akým spôsobom môžem nahlásiť poistnú udalosť?
Poistnú udalosť je možné nahlásiť telefonicky alebo pomocou online formulára, prípadne písomne či osobne v pobočke poisťovne, v ktorej máte uzatvorenú zmluvu cestovného poistenia.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maturita z matematiky bude povinná
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Bratislavské Nové Mesto bude mať onedlho nový skatepark na Kuchajde – VIDEO
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu