Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Štyri banky v novom roku ohlásili zmeny vo svojich cenníkoch služieb. Za čo všetko si priplatíme?

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Mnohé banky na Slovensku s príchodom nového roka upravujú svoje cenníky služieb. Niekedy ide o bezvýznamné zmeny, inokedy sa nové poplatky dotknú množstva klientov. Tento rok došlo od 1. januára k zmene len v jednej banke, no štyri finančné inštitúcie upravili cenníky už na jeseň a tri zo štyroch najväčších bánk zmenia poplatky za služby v najbližších týždňoch. Financial Report prináša novoročný sumár cenníkových úprav.

image

Foto: Shutterstock

Prima banka už zmenila cenník služieb

Najčerstvejšou zmenou je úprava cenníka služieb v podaní Prima banky. Tá sa od 1. januára 2022 pri hypotékach rozhodla zrušiť odpustenie poplatku za poskytnutie úveru a taktiež sa končí (po splnení podmienok) vrátenie poplatku za poskytnutie spotrebiteľského úveru.

Poplatok za poskytnutie hypotekárneho úveru v Prima banke je podľa nového cenníka vo výške 1 % z objemu úveru a podmienkou je minimálna suma 300 eur. Predtým banka neúčtovala poplatok za poskytnutie alebo za navýšenie hypotéky vtedy, ak v deň splatnosti poplatku mal klient v Prima banke vedený takzvaný osobný účet.

Banka po novom už tiež neodpustí poplatok za poskytnutie spotrebiteľského úveru, ktorý tvorí 5 % z celkového objemu úveru. Banka predtým vrátila klientovi tento poplatok po 18 mesiacoch od poskytnutia úveru za podmienok, že úver bol splácaný z účtu v Prima banke, klient nebol nikdy v omeškaní viac ako 5 dní so splátkou a nerealizoval predčasné splatenie časti úveru.

Tatra banka sa chystá na okamžité platby

Klienti Tatra banky sa dočkajú zmeny v cenníku služieb k 31. januáru 2022. Nejde však o úpravy cien, zmeny sa dotknú najmä textov pri depozitných produktoch, platobných kartách či úveroch. Banka mení cenník kvôli takzvaným okamžitým platbám.  

Od konca januára tohto roka zavedie tiež zmenu pri zľave z poplatku za vedenie detského účtu. Tá sa vo výške 100 % bude poskytovať deťom od narodenia až kým nedovŕšia 15. rok života.

Banka po novom v cenníkoch spomína aj takzvané access fee. Ide o poplatok pri výbere hotovosti za sprístupnenie bankomatu inej banky, ktorý je klientovi účtovaný majiteľom bankomatu (najčastejšie bankou) a predtým sa tento pojem v cenníkoch Tatra banky nenachádzal. Majiteľ bankomatu je povinný zobraziť informáciu o poplatku v jazyku, ktorý si zvolil držiteľ karty ešte pred začatím výberu. Platí, že držiteľ karty má možnosť výber zrušiť, ak s poplatkom nesúhlasí. Pritom nejde o poplatok Tatra banky, ale majiteľa bankomatu, ktorý stanovuje jeho výšku.

ČSOB zvyšuje poplatky v pobočkách

ČSOB prejde na nový cenník služieb od 1. marca 2022. Zmeny sa dotknú poplatkov za hotovostné a bezhotovostné operácie v pobočke banky a výberov hotovosti debetnými platobnými kartami z bankomatov iných bánk na Slovensku a v krajinách Európskej únie v eurách. Vo väčšine prípadov pôjdu poplatky za služby smerom nahor.

Napríklad výber hotovosti zo sporiaceho účtu bude spoplatnený sumou 6 eur, predtým to bolo o euro menej. Od marca 2022 bude drahší aj vklad v hotovosti. V pobočke za takúto operáciu zaplatíte 3 eurá, predtým to bolo 1 euro. A výber hotovosti v pobočke vyjde na 6 eur, predtým to bolo 5 eur. Zdražejú aj platobné operácie vykonané v pobočke banky. Po novom si za takúto službu zaplatíte 6 eur, predtým to bolo o euro menej.

Dobrou správou pre žiadateľov o hypotéku môže byť skutočnosť, že banka vypustila z cenníka poplatok za interné ohodnotenie nehnuteľnosti bankou vo výške 150 eur.

Cenník mení aj Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa od 1. marca 2022 nahradí svoje pôvodné účty za nové. Po novom budú v ponuke existovať už len dva typy účtov – SPACE účet a SPACE účet X. Takzvaný SPACE účet nahradí štvoricu doterajších účtov: Osobný účet, Space účet Junior, Space účet Študent a Space účet Mladý. Prémiový SPACE účet X je zase náhradou za Osobný účet Exclusive.

Banka mení aj spoplatňovanie účtov a podmienky pre získanie 100 % zľavy z mesačného poplatku za ich vedenie. Účet pre deti od 6 do 14 rokov zostáva bezplatný, rovnako tak aj pre študentov do 26 rokov, ak odovzdajú potvrdenie o návšteve školy. Klienti vo veku 20 až 26 rokov po novom zaplatia  za osobný účet 3 eurá mesačne, predtým to boli 2 eurá. Naopak, klienti od 62 rokov budú mať účet za mesačný poplatok 3 eurá, predtým to bol takmer dvojnásobok, teda 5,90 eura.

Stopercentnú zľavu z poplatku za vedenie účtu (po novom Moja odmena) získa klient v prípade SPACE účtu pri objeme platieb kartou aspoň 250 eur a v prípade prémiového účtu SPACE účtu X pri objeme platieb kartou nad 600 eur. V prípade bežného účtu tak ide o rozdiel 50 eur smerom nahor, v prípade drahšieho účtu je to o 100 eur navyše, ktoré musí klient minúť, ak chce mať účet zadarmo.

Počet pravidelných platieb pre neštudentov vo veku od 20 do 26 rokov banka znižuje na jednu z pôvodných troch a podmienkou zľavy už nie je pravidelné sporenie. Navyše zľava z účtu bude uplatnená v danom mesiaci a nie v nasledujúcom, ako to bolo predtým.

Slovenská sporiteľňa tiež vylepšila zloženie účtov. Súčasťou klasického účtu SPACE aj exkluzívneho SPACE účtu X je neobmedzený počet takzvaných okamžitých platieb. Ak účet nemáte, za okamžitú platbu si priplatíte 0,20 eura.

Po novom sa končí predaj Sporožíra senior a mení sa poplatok za výpis z banky. Sporiteľňa tiež zruší možnosť jednej bezplatnej mimoriadnej splátky úveru nad rámec stanovený zákonom o úveroch na bývanie. Banka mení aj poplatok za založenie trvalého príkazu na úhradu v pobočke z 0 na 6 eur

Zmeny, ktoré ste si (možno) nevšimli

Od 1. septembra 2021 – UniCredit Bank 

Banka zmenila poplatky pri hotovostných a bezhotovostných platobných operáciách. Zo svojho cenníka vyradila niektoré služby týkajúce sa účtov a upravila aj poplatky pri pokladničných a zmenárenských službách. Napríklad vklad v hotovosti stojí 2 eurá, predtým bol zadarmo. Výber v kamennej pobočke vyjde na 7 eur, predtým to bolo 6 eur.

Od 30. septembra 2021 – OTP banka 

Banka zmenila poplatky súvisiace s kreditnou kartou. Za výber sa po novom platia 2 % z celkovej vybranej sumy, minimálne je to vždy 6 eur. Predtým sa v závislosti od banky klienta platilo za výber 2 až 7 eur.

Od 1. októbra 2021 – mBank

Zrušený bol napríklad poplatok za výber finančnej hotovosti v pobočke vo výške 1 % a takisto sa zrušil poplatok za zmenu PIN platobnej karty, za čo sa platilo 3,50 eura. Podmienky pre disponentov sa zjednotili s podmienkami pre majiteľov účtov, disponenti tak získali možnosť výberov z bankomatu či vedenie karty tiež zdarma. Pri platbe za hazard došlo k zavedeniu poplatku 5 % zo sumy pri platbe nad 50 eur. Poplatok za zmeny v katastri stojí po novom 170 eur, predtým to bolo 100 eur.

Od 10. októbra 2021 – VÚB banka

VÚB banka zvýšila poplatky pri hotovostných vkladoch na účty v eurách aj cudzích menách. Ak si chcete v banke uložiť väčší počet mincí či bankoviek, priplatíte si. Pri vkladoch do 50 kusov mincí a bankoviek sa platí poplatok 2 eurá. Pri vkladoch nad 50 kusov sa poplatok 2 eurá platí za každých 50 kusov mincí alebo bankoviek.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.8.2022 Redakcia FinReport

Nástup prváka do školy bude drahší ako doteraz, rodičia zaplatia viac ako 200 eur

Rekordná inflácia zasahuje do všetkých oblastí finančného života a nevyhne sa ani nástupu žiakov do školy. Náklady na základnú výbavu ...

11.8.2022 Správy

Gastrosektor a cestovný ruch môžu žiadať o podporu aj za január a február, podmienky sa nemenia

11.8.2022 (Webnoviny.sk) - Oprávnení záujemcovia v cestovnom ruchu a gastronómii budú môcť žiadať o podporu štátu na zmiernenie vplyvov ...

1.7.2022 Redakcia FinReport

Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov

Dnešný deň, 1. júl 2022, je zaujímavý dátum z pohľadu viacerých zmien, ktoré prinesie do života mnohých obyvateľov Slovenska. Mení sa ...

29.6.2022 Monika Jakábová

Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia

Drahšie vklady, doručenie výpisov poštou či služby v pobočkách. Mnohé banky menia s príchodom letných mesiacov svoje cenníky. Zmeny ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Parlament schválil veľkú novelu zákona o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach

Poslanci parlamentu schválili návrh zákona o energetike. Jeho úlohou je najmä transponovanie európskej legislatívy v oblasti vnútorného trhu ...

19.6.2022 Správy

Minimálna hodnota gastrolístkov má od septembra opäť stúpnuť, zvýšil sa index jedál a nealko nápojov

19.6.2022 (Webnoviny.sk) - Minimálna hodnota stravných lístkov sa má pre státisíce zamestnancov po krátkom čase opäť zvýšiť. Od 1. ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Dvojtýždňovú otcovskú dovolenku nebude hradiť zamestnávateľ, ale Sociálna poisťovňa

Vláda schválila dva týždne plateného voľna pre otcov, hoci matka poberá súčasne materský alebo rodičovský príspevok. Novinku prináša ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa od 1. júna 2022 spúšťa elektronickú PN

Sociálna poisťovňa od 1. júna 2022 poskytne novú službu – elektronickú PN (ePN) – aj pre zamestnávateľov. Komunikácia a výmena údajov ...

26.5.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa upozorňuje na zmeny v nemocenskom poistení platné od 1. júna 2022

Sociálna poisťovňa pripomína poistencom legislatívne úpravy v krátkodobých dávkach, ktoré nadobúdajú účinnosť od 1. júna 2022. Zmeny ...

17.5.2022 Správy

Penzisti dostanú 13. dôchodok už v júli, reakciu na infláciu odobrila aj prezidentka

18.5.2022 (Webnoviny.sk) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes podpísala šesť zákonov, vrátane novely zákona o 13. dôchodku. Informoval o ...

13.5.2022 Zuzana Fryč

Ako mení novela zákona o sociálnom poistení podmienky pre dlhodobo nezamestnaných?

Do platnosti vstúpila ďalšia novela zákona o sociálnom poistení. Jej prínos spočíva najmä v zmene týkajúcej sa dlhodobo nezamestnaných ...

4.5.2022 Redakcia FinReport

Dôchodcovia dostanú 13. dôchodok v plnej výške už v júli tohto roku

Dôchodcovia sú v čase prudko rastúcej inflácie mimoriadne ohrozenou skupinou obyvateľstva. Aj preto sa vláda rozhodla, že im pomôže ...

Aplikácia

 1. 1.
  Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi
 2. 2.
  Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov
 3. 3.
  Kontrolóri odhalili daňový podvod. Podnikateľ vykázal fiktívne náklady na likvidačné práce v baniach
 4. 4.
  Primátorke Zmarzlákovej klesol plat o takmer 800 eur, poslanci Trstenej odklepli navýšenie len o 15 percent
 5. 5.
  TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce