Stúpajúce úroky zatiaľ hypotéky nebrzdia, v Česku však prudko klesá objem požičaných peňazí
Rastúce úrokové sadzby sa zatiaľ neprejavili vo výrazne zníženom dopyte po hypotékach. Kým na Slovensku sa zmeny zatiaľ prakticky neprejavili, v Česku od začiatku tohto roka už zásadne klesla priemerná výška sprostredkovaných úverov.

Foto: Shutterstock
Na Slovensku stále intenzívny záujem
„Zdražovanie hypoték sa v našej maklérskej sieti zatiaľ výrazne neprejavilo v zníženom dopyte po hypotékach. Ľudia sa stále intenzívne zaujímajú, ako môžu čo najvýhodnejšie financovať kúpu novej nehnuteľnosti, ale aj rekonštrukciu bývania či stavbu domu. Je pravda, že pri vyšších úrokoch sa niektorí klienti v bankách kvalifikujú na nižšiu sumu úveru, ako by to bolo vlani,“ konštatuje riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGo.sk Eva Šablová.
Podľa jej slov ľudí obmedzuje aj maximálny úverový strop a nutnosť dofinancovať kúpu vlastnými prostriedkami na úrovni 20 %, no to všetko sú situácie, ktoré sú ešte stále väčšinou riešiteľné. Výsledkom je, že výška sprostredkovaných hypoték maklérmi spoločnosti sa od začiatku tohto roku prakticky nezmenila. Kým v januári 2022 to bolo 105-tisíc eur, v máji veľmi podobných 102-tisíc eur.
V Česku významne klesá výška hypoték
Situácia v Česku je predsa len trochu odlišná od tej na Slovensku. U našich západných susedov sa úrokové sadzby hypoték začínajú približne od 5,9 %. „Napriek tomu v našej obchodnej sieti neregistrujeme znížený dopyt po hypotekárnych úveroch. Ak sa pozrieme na počet úverov spracovaných našimi maklérmi v máji, ten je porovnateľný s januárom, keď podľa Českej národnej banky (ČNB) priemerný úrok hypoték dosahoval 3,3 %,“ hovorí riaditeľ pre marketing a inovácie FinGo.sk Jakub Ryba.
To, čo sa zmenilo, je výrazný pokles priemernej výšky hypotéky. Kým na začiatku roka si klienti požičali v priemere 3,6 milióna Kč (v prepočte 147-tisíc eur), začiatkom leta priemerná sprostredkovaná hypotéka klesla na 2,5 milióna Kč (v prepočte 102-tisíc eur).
„Ľudia si v aktuálnej situácii berú nižšie úvery – také, na ktoré dosiahnu vzhľadom na svoje príjmy. Pokles záujmu o hypotéky sme však nezaznamenali,“ dodáva odborník s tým, že túto situáciu má na svedomí kombinácia troch faktorov – prudký nárast cien bytov a domov, zavedenie regulácie úverov zo strany ČNB a rekordná inflácia, ktorá sa v Česku blíži k 17 %.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 2.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 3.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 4.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 5.Ruské posily mali hromadnú nehodu na Krymskom moste, príliš ssa ponáhľali