Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Študentský účet: Ktoré banky ho ponúkajú zadarmo a aké výhody prináša?

Roland Régely Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Prieskumy z posledných rokov ukazujú, že väčšina stredoškolákov na Slovensku má otvorený bankový účet. Pre vysokoškolských študentov je už bankové konto samozrejmosťou. Viacero bánk ponúka študentský účet s totožnými benefitmi ako v prípade bežného účtu, v porovnaní so štandardným účtom je však ten študentský bez poplatku za vedenie. Navyše niektoré banky odmeňujú mládež vstupnými bonusmi.

image

Foto: Shutterstock

Takmer ako bežný účet

Tak, ako v prípade detských účtov, ani študentské účty nie sú samozrejmosťou v každej banke. Platí však, že väčšina slovenských bánk ich má vo svojej ponuke. Ak si porovnáme študentské účty na Slovensku, uvidíme len minimálne rozdiely. Účet pre študentov zväčša obsahuje všetky základné funkcionality a mládež si tak nemusí doplácať za ďalšie služby

Štandardom je bezplatné vydanie platobnej karty k účtu, neobmedzené používanie internetbankingu či mobilnej aplikácie a výbery z bankomatov vlastnej banky. 

Študenti sú cenovo senzitívnejší, a tak v prípade výberu hotovosti majú výhodu najmä väčšie banky, ktoré prevádzkujú viac bankomatov v mestách a študenti na ne ľahšie natrafia. Jediný výber z bankomatu inej banky totiž dnes môže vyjsť aj na niekoľko eur.

Mileniáli sú na internete

Majiteľmi študentských účtov sú v súčasnosti najmä takzvaní mileniáli. Teda generácia, ktorá nezažila detstvo bez internetu, deti, ktoré sa narodili do globalizovaného a digitalizovaného sveta.

Študentské účty do istej miery ukazujú schopnosť bánk reflektovať na trendy a potreby mladej generácie. Ak sa pozrieme na ponuku slovenských bánk, finančné domy na Slovensku komunikujú výhody účtov pre mladých najmä cez digitálne médiá či influencerov

Súčasťou ponuky mládežníckych účtov sú často digitálne inovácie, ktorými môžu mládežníci ušetriť peniaze, banky ich k sporeniu či využívaniu užitočných funkcií motivujú odmenami. Na získanie nových klientov využívajú súťaže a takisto bonusy za používanie digitálnych inovácií.

Potvrdenie o návšteve školy

Prvou podmienkou na získanie študentského účtu je vekové ohraničenie. To je zväčša od 15 rokov do dovŕšenia 26 rokov. Druhou podmienkou zvykne byť štúdium na strednej alebo vysokej škole v dennej forme. Ak chce študent využívať študentský účet s výhodami, ako je vedenie účtu zadarmo alebo s minimálnym poplatkom, musí zvyčajne doložiť banke oficiálne potvrdenie o štúdiu, prípadne študentskú ISIC kartu. 

Banky na predloženie dokladu nemusia študenta vyzvať, preto si to študent musí ustriehnuť sám, aby nedošlo k tomu, že banka začne účtovať poplatky za vedenie účtu a transakcie ako pri bežných účtoch.

Kým v niektorých finančných domoch stačí predložiť potvrdenie jedenkrát, iné banky od študentov vyžadujú, aby im dôkaz o štúdiu zaslali každý rok. Kedysi bolo potrebné chodiť s potvrdením osobne do banky, dnes ho stačí zaslať elektronicky.

Slovenská sporiteľňa: Space účet do 26 rokov

Najväčšia banka na Slovensku ponúka študentský účet zadarmo. Predpokladom je veková hranica od 15 do 26 rokov a potvrdenie o návšteve školy, ktoré je potrebné každoročne po 1. septembri aktualizovať.

V cene Space účtu od Slovenskej sporiteľne je platobná karta Visa a zadarmo sú aj výbery zo všetkých bankomatov banky. Ak si študent otvorí účet prostredníctvom mobilnej aplikácie, môže získať bonus 60 eur.

VÚB banka: Študentský účet až do 30 rokov

Študentský účet vo VÚB banke je do 20. roku veku bezplatný a mládež do tohto veku nemusí nič dokladovať. Po jeho dosiahnutí však banka informuje študenta o tom, aby jej poskytol potvrdenie o pokračovaní v štúdiu. Ak ho klient predloží, získa bezplatne vedený účet až do 30. roku veku.

Samozrejmosťou v prípade študentského účtu od VÚB je debetná Karta pre mladých, s ktorou má klient nižší poplatok za výber z bankomatov iných bánk na Slovensku a v zahraničí v porovnaní s ostatnými debetnými platobnými kartami.

Okrem platobnej karty sú v cene zahrnuté bezplatné výbery z bankomatov VÚB banky, rovnako tak aj z bankomatov skupiny Intesa Sanpaolo v zahraničí. Nechýbajú ani bezplatné okamžité platby cez internet, trvalé príkazy, inkasá či možnosť založiť si sporiaci účet. 

Klienti vo veku 20 až 26 rokov bez potvrdenia o návšteve školy platia za účet 3 eurá. Aj v tomto prípade však môžu získať účet zadarmo, stačí im splniť tri podmienky mesačne: používať internetbanking, mať príjem aspoň 500 eur a využívať ďalšie dva produkty, ako napríklad kreditnú kartu a sporenie.

Tatra banka: Od 15 do 26 rokov

Študentský účet v Tatra banke je možné otvoriť si od 15 do 26 rokov. Do 19 rokov stačí predložiť občiansky preukaz, neskôr je potrebné už potvrdenie o návšteve školy. Informáciu o návšteve školy stačí doručiť raz, študent tým automaticky získa bezplatný účet až do dovŕšenia 26 rokov.

Študentský účet je obsahovo totožný s bežným Účtom pre modrú planétu. To znamená vydanie debetnej platobnej karty, neobmedzený počet zmien PIN kódu cez bankomat, tak ako aj počet automatizovaných transakcií či platieb kartou. 

Výber z bankomatov Tatra banky a skupiny Raiffeisen je zadarmo, rovnako aj jeden výber hotovosti mesačne z bankomatov iných bánk na Slovensku. Tatra banka študentom starším ako 18 rokov vie poskytnúť aj povolené prečerpanie, teda kontokorent na účte.

ČSOB: Fun účet do 28 rokov

ČSOB ponúka mládeži vo veku od 15 rokov študentský Fun účet, ktorý je po zaslaní jediného potvrdenia o návšteve školy bez poplatku až do dovŕšenia 28 rokov. Študenti vo veku od 15 do 19 rokov nemusia dokladovať svoje štúdium. Fun účet zadarmo znamená okrem bežných funkcionalít aj bonus v podobe poistenia pravidelných výdavkov až na 6 mesiacov bez poplatku

Študentom, ktorí si teraz otvoria študentský účet a prihlásia sa do mobilnej aplikácie ČSOB SmartBanking, banka pošle na účet 30 eur a ďalších 15 eur od ČSOB mladí získajú za investovanie do spoločensky zodpovedných fondov.

Prima banka: Viacero výhod a cashback 

Prima banka takisto ponúka Študentský účet pre mládež vo veku od 15 do 26 rokov bez poplatku. Otvoriť si ho možno aj online, a to prostredníctvom mobilnej aplikácie Peňaženka. Študentom, ktorí študujú na Slovensku, pri zriaďovaní účtu stačí predložiť občiansky preukaz. Mládež, ktorá študuje v zahraničí, musí štúdium doložiť aj potvrdením o návšteve školy, prípadne platnou ISIC kartou.

Študenti získavajú v Prima banke k účtu bezplatne bezkontaktnú a embosovanú debetnú platobnú kartu MasterCard. Všetky platby kartou a výbery z bankomatov vlastnej banky sú bezplatné, rovnako tak aj úhrady cez internetbanking, push notifikácie k účtu a elektronický výpis.

Zaujímavým benefitom pre študentov je odmena vo forme cashbacku za platbu kartou vo výške 0,5 percenta do výšky maximálne 1,90 eura. Mládež si môže zriadiť tri sporiace účty s úrokom 5 % a takisto aj takzvaný Odkladací účet.

mBank: Bezplatný účet #navlastnetriko

mBank ponúka študentom vo veku od 15 do 18 rokov možnosť založiť si bezplatný účet s označením mKonto #navlastnetriko. Banka novým klientom v súčasnosti ponúka odmenu až do výšky 30 eur.

Študentský účet mBank obsahuje mesačne tri výbery z akéhokoľvek bankomatu bez limitu výšky výberu. Klient si pritom tento účet môže zriadiť aj sám bez prítomnosti rodiča. mBank dokonca nevyžaduje ani potvrdenie o návšteve školy.

Zaujímavosťou je možnosť používať aj dobíjateľnú eKartu, ktorá je určená predovšetkým pre ľudí, ktorí často zadávajú údaje zo svojej karty na rôzne weby. Študenti starší ako 18 rokov si môžu po dosiahnutí dospelosti založiť štandardný účet mKonto. Za jeho vedenie sa neplatí a zadarmo sú aj všetky výbery z bankomatov nad 70 eur.

Fio banka: Účet pre mladých do 18 rokov

Fio banka ponúka účet pre mládež do 18 rokov bez poplatku a bez potreby dokladovania štúdia. Zaujímavosťou je, že po dovŕšení 15 rokov môže dieťa využívať Internetbanking a smartbanking prakticky rovnako ako dospelí. Stačí, ak túto možnosť rodičia autorizujú v banke

Po dovŕšení 18 rokov získava študent vo Fio banke automaticky plný prístup k svojmu účtu a k ďalším službám, ktoré sú v ponuke internetbankingu a smartbankingu. Účet aj po dovŕšení 18. narodenín zostáva bez poplatkov a podmienok aj naďalej. Aj tu má študent k dispozícii platobnú kartu, internetbanking a ostatné známe funkcionality z bežných účtov Fio banky.

UniCredit Bank: Namiesto študentského účtu balík Start

UniCredit Bank je jednou z dvoch bánk na Slovensku, ktorá neponúka študentský účet. No študenti si môžu založiť balík Start, ktorý si vedia otvoriť od 15 rokov a je bez poplatku. Samozrejmosťou je platobná karta, internetbanking a výbery zadarmo z bankomatov UniCredit Bank na Slovensku aj v zahraničí.

365.bank: Len bežný účet, ale bez poplatku

Druhou bankou, ktorá neponúka študentský účet, je 365.bank. Študenti si však môžu založiť štandardný bežný účet, ktorý je bez poplatku. K účtu získajú aj platobnú kartu, neobmedzený počet výberov z vlastnej siete bankomatov, možnosť platiť bezkontaktne mobilom či hodinkami a využívať sporiace účty, ktorých si môžu založiť až 50. Študenti tiež môžu pri platení kartou využívať odmeňovacie programy na princípe cashbacku.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.1.2023 Redakcia FinReport

Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?

Firmy sa už druhý rok po sebe najviac obávajú kybernetických útokov a prerušenia prevádzky. Pre rok 2023 však najväčší nárast spomedzi ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Automobilka Rolls-Royce zažila svoj najúspešnejší rok, keď predala 6 021 vozidiel

Automobilka Rolls-Royce v roku 2022 predala rekordných viac ako 6-tisíc vozidiel. Dopyt po tejto luxusnej automobilovej značke vzrástol najmä na ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Ceny benzínu stúpli, naopak, cena nafty jemne klesá

Ceny pohonných látok sa od začiatku tohto roka vyvíjajú ako na hojdačke. Po počiatočnej novoročnej stagnácii sa ceny benzínu začali ...

27.1.2023 Naďa Černá

Niektorým vodičským preukazom sa končí platnosť. Dokedy a ako si vybaviť nové doklady?

V roku 2023 budú mnohí vodiči motorových vozidiel riešiť koniec platnosti svojich vodičských preukazov. Stane sa tak preto, lebo Slovensko sa ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska vydáva tri zberateľské strieborné desaťeurovky

Národná banka Slovenska aj v tomto roku poteší zberateľov zaujímavých mincí. Práve dnes 27. januára 2023 uvádza na trh desaťeurovú ...

27.1.2023 Martin Jamnický

Top šesť najdôležitejších trendov pre podnikateľov v roku 2023. Kľúčovú rolu zohrajú dáta

Globálna ekonomika stále čelí významným výzvam, vrátane vysokej inflácie, ekonomickej recesie, geopolitickej nestabilite, energetickej ...

26.1.2023 Redakcia FinReport

Ako správne nahlásiť analytické údaje za svojich zamestnancov Sociálnej poisťovni

Zamestnávatelia majú novú povinnosť. Od začiatku tohto roku musia oznamovať Sociálnej poisťovni analytické údaje za všetkých svojich ...

26.1.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa upravuje úrokové sadzby svojich hypoték, zdražuje úvery s jednoročnou fixáciou

Aj najväčšia banka so štvrtinovým podielom na slovenskom hypotekárnom trhu sa rozhodla upraviť úrokové sadzby svojich úverov na bývanie ...

25.1.2023 Martin Jamnický

Mladí ľudia s hypotékou môžu získať až 400-eurový daňový bonus, ak splnia tieto podmienky

Mladí ľudia splácajúci hypotekárny úver by si nemali nechať ujsť možnosť získať daňový bonus za už zaplatené úroky z ich úveru. ...

25.1.2023 Robert Juriš

Na klientov VÚB banky útočia podvodníci. Mieria na ich internetbanking a zneužívajú kryptomeny

Klienti VÚB banky pri otváraní služieb internetbankingu čítajú odkaz, v ktorom ich banka dôrazne varuje pred možnými podvodmi. Hrozí im ...

25.1.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa valorizovala dôchodky, pri minimálnych bude vyplácať výhodnejšiu penziu

Dôchodky sa k začiatku tohto roku opäť valorizovali. Tentoraz to bolo o 11,8 %. Dôchodky sa zvyšujú automaticky a penzisti o ich úpravu ...

23.1.2023 Martin Jamnický

Úrokové sadzby svojich hypoték opäť zdvíha aj ČSOB banka

Ďalšou bankou, ktorá na začiatku roku 2023 upravila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov smerom nahor, je ČSOB banka. Zvýšila ich v ...

21.1.2023 Redakcia FinReport

Nepoistené vozidlá budú v roku 2023 stáť vodičov 10 miliónov eur

Poisťovne poskytujúce povinné zmluvné poistenie navyšujú pre rok 2023 garančný fond Slovenskej kancelárie poisťovateľov na 10 miliónov ...

19.1.2023 Robert Juriš

Podvodníci vlani spáchali najviac poistných podvodov v histórii

Poistné podvody sú takmer také staré ako poistky samotné. Keď sa ich počet zvýšil počas pandémie koronavírusu, poisťovne to pripisovali ...

17.1.2023 Redakcia FinReport

Zamestnávatelia musia po novom nahlasovať Sociálnej poisťovni analytické údaje za svojich zamestnancov

Zamestnávatelia majú novú povinnosť. Od začiatku tohto roku musia oznamovať Sociálnej poisťovni analytické údaje za všetkých ...

17.1.2023 Martin Jamnický

mBank zvyšuje úrokovú sadzbu na svojom sporiacom účte

Kým úrokové sadzby hypotekárnych úverov na Slovensku rastú už takmer 12 mesiacov, úroky na sporení sa dvíhajú len veľmi skromne a ...

17.1.2023 Roland Régely

Čím ste starší, tým menej peňazí vám banka požičia. Novým limitom je vek nad 40 rokov

Ľudia starší ako 40 rokov už tento rok môžu mať problém získať vyššiu hypotéku. Ovplyvní to aj mladších klientov, ktorí na získanie ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 2. 2.
  Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?
 3. 3.
  Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
 4. 4.
  Verejné osvetlenie sa chystajú protestne vypnúť aj obce na Zemplíne, demonštráciou poukazujú na problémy
 5. 5.
  Hamran vyvrátil hoax Kotlebu o tom, že mal srdcovú príhodu a je v nemocnici (video)