Stavebné sporenie je tradičný produkt pre opatrných
Stavebné sporenie je na Slovensku už zakotvený a dobre známy produkt. Na slovenskom trhu sa objavuje už tretie desaťročie, nastavenie tohto nástroja sa však v čase mení. V súčasnosti platí, že stavebné sporenie je určené mimoriadne konzervatívnym sporiteľom.
Stavebné sporenie sa točí okolo cieľovej sumy, ktorú si klient určuje na úplnom začiatku sporenia. Táto suma sa v podstate skladá zo štyroch zložiek. Ide o vlastné nasporené prostriedky, pripísané úroky, štátnu prémiu a úver.
Okrem produktov pre dospelých ponúkajú stavebné sporiteľne na Slovensku aj produkty určené deťom. Rodičia tak môžu zlepšiť prístup svojim potomkom k vlastnému bývaniu.
Stavebné sporenie funguje na základe šesťročného cyklu, môže však trvať kratšie aj dlhšie. Dĺžka sporenia však má vplyv na nároky sporiteľa. Ak klient sporenie ukončí do dvoch rokov, tak môže počítať s finančnými prostriedkami, ktoré tvoria vlastné vklady a úrok. Použitie týchto prostriedkov je ľubovoľné. Ak sa sporenie ukončí v období medzi dvomi a šiestimi rokmi, klient získa vlastné vklady, úrok a štátnu prémiu. V tomto prípade je však táto suma účelovo viazaná a musí byť použitá na bývanie. Po uplynutí šiestich rokov má klient nárok na vlastné prostriedky, úrok a štátnu prémiu, tieto prostriedky však už nie sú účelovo viazané. Navyše po šiestich rokoch môže klient čerpať stavebný úver.
„Súčasťou stavebného sporenia je úver, na ktorý existuje zákonný nárok.“
Na tento úver majú pritom sporitelia zákonný nárok, preto je úver dostupnejší aj v prípade vyššieho veku, prípadne relatívne nižšieho príjmu.
Ak klient potrebuje úver skôr ako mu vznikne nárok, môže čerpať takzvaný medziúver a dostať sa k určenej cieľovej sume skôr. Ide o úver, ktorý klient čerpá v prípade, že mu ešte nevzniká nárok na čerpanie stavebného úveru. Klient naďalej sporí, teda uskutočňuje vklady. Zároveň spláca poskytnutý medziúver.
Tento nástroj je vo všeobecnosti drahší ako stavebný úver, zároveň je náročnejšie ho získať a potrebné je založenie nehnuteľnosti či iné ručenie. Medziúver je nastavený tak, že sa po splnení podmienok transformuje na stavebný úver. Kým sa tak stane, výška istiny sa nemení a klient spláca úroky.
Konzervatívny nástroj
Stavebné sporenie je produkt, v ktorom sa taktiež odráža prostredie nízkych úrokových sadzieb. Úrokové zhodnotenie, ktoré je aktuálne na trhu, sa pohybuje na úrovni od 1 % do 1,5 %. Úrok sa pripisuje raz ročne na konci roka. Miera zhodnotenia naznačuje, že ide o konzervatívne sporenie pre opatrných sporiteľov. Stavebná sporiteľňa musí svoje zdroje spravovať tak, aby na úroku, ktorý je zmluvne dohodnutý, nevytvárala stratu.
V prípade čerpania úveru sa úroková sadzba aktuálne pohybuje na úrovni 3,9 % až 5 %. Ak sa klient rozhodne čerpať úver, dostáva sa z fázy sporenia do fázy čerpania. Stavebná sporiteľňa vyplatí cieľovú sumu, ktorej súčasťou je úver. Tak prestáva vyplácať „zhodnocovací“ úrok klientovi a začína inkasovať úrok, ktorý je spojený s poskytnutím úveru.
Štátna podpora
Špeciálnou okolnosťou stavebného sporenia je štátna prémia. Štát stavebné sporenie dotuje, táto dotácia sa však znižuje, dokonca sa objavujú úvahy o jej zrušení.
V roku 1993 sa výška štátnej prémie pohybovala na úrovni približne 200 eur. Pre rok 2017 je štátna prémia na úrovni najviac 66,39 eura. Prémia sa vypočítava ako určené percento z vkladov na sporiaci účet. Aj tento podiel sa významne mení, prevažne sa znižuje. Aktuálne si klienti ako prémiu pripíšu buď maximum, alebo 5 % vkladov. V roku 1993 bol tento podiel 40 %.
Pre získanie maximálnej štátnej prémie bol v roku 1993 potrebný minimálny vklad vo výške 497,90 eura, roku 2017 je to 1 327,80 eura.
„Sporenie zvýhodňuje štátna prémia, objavili sa však úvahy o jej obmedzení.“
Budúcnosť štátnej prémie vzhľadom na tento trend nie je istá. Už v roku 2016 sa objavili návrhy na zrušenie štátnej prémie pre sporiteľov s vyšším príjmom. Dlhoročným kritikom štátnej prémie je Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS). Tento inštitút upozorňuje na to, že štát dotuje aj veľmi majetných sporiteľov.
Klient môže mať aktuálne uzatvorených viacero stavebných sporení. Štátnu prémiu si však môže uplatniť iba na jednu zmluvu, na ostatné zmluvy sa konkrétnemu klientovi jednoducho pripisovať nebude. Tieto prostriedky dokonca nepodliehajú zdaneniu. Klient platí iba daň z úrokov na úroky, ktoré mu stavebná poisťovňa pripísala.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Páchatelia extrémistickej trestnej činnosti preferujú anonymitu internetu, správa poukazuje aj na radikalizáciu mládeže
- 2.Vo vesmíre nastal enormný a silný výbuch, po ktorom zostala v kope galaxií obrovská ryha
- 3.Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?
- 4.Ako fungujú kryptomeny? (Otázky a odpovede)
- 5.Ficova vláda viac zdaní nehnuteľnosti, tabak a lieh, upraví daňový bonus na dieťa a pribudne možno aj nová daň