Štát požičiava peniaze študentom výhodnejšie ako banky, no v nižších sumách
Aktuálna ponuka študentských pôžičiek je v porovnaní s minulosťou obmedzenejšia. V súčasnosti je jedinou bankou poskytujúcou štandardnú študentskú pôžičku Slovenská sporiteľňa. Alternatívou je možnosť požiadať štát o pôžičku cez Fond na podporu vzdelávania. Medzi štátnym a komerčným úverom pre študentov sú rozdiely v úročení, celkovej výške úveru, ale aj v podmienkach získania takejto pôžičky.

Foto: Shutterstock
Už iba v jednej banke
Študentská pôžička je formou spotrebného úveru, keď študent nemusí preukazovať využitie poskytnutých peňazí. Študenti ju môžu použiť na zaplatenie školného, bývania na internáte aj na cestovanie.
Slovenská sporiteľňa ako jediná komerčná banka na slovenskom finančnom trhu poskytuje štandardnú študentskú bankovú pôžičku. Aktuálna úroková sadzba dosahuje 5,99 % ročne, a to bez ohľadu na dĺžku splatnosti úveru. Táto pôžička je určená pre vysokoškolákov denného štúdia od prvého ročníka, ako aj pre interných doktorandov vo veku od 18 do 26 rokov.
Najväčšia slovenská banka umožňuje požiadať o pôžičku vo výške od 300 do 40-tisíc eur a poskytuje ju všetkým študentom bez ohľadu na to, v akej krajine študujú. Cieľom je pomôcť študentom financovať štúdium, študijné pobyty, kurzy doma aj v zahraničí a ďalšie nečakané výdavky.
Alternatívou je spotrebný úver
Študenti však môžu požiadať aj o štandardný bezúčelový spotrebný úver, ktorý ponúkajú všetky komerčné banky na Slovensku. Pre tieto úvery je podmienkou mať trvalý príjem, čo je pre študenta denného štúdia často neuskutočniteľné.
Výhodou pôžičky od Slovenskej sporiteľne je, že neobsahuje žiadne poplatky za predčasné splatenie, ani za mimoriadne splátky. Pôžičku je možné získať aj na počkanie, a lehota splatnosti sa pohybuje od jedného do ôsmich rokov. Študent nemusí platiť žiadny poplatok za poskytnutie pôžičky.
Pri tejto forme úveru je dôležité mať spoludlžníka, ktorý sa za študenta zaručí, takže študent nemusí mať v tom čase žiadny trvalý príjem. Stačí vyplniť žiadosť a predložiť doklad totožnosti a potvrdenie o štúdiu. Spoludlžníkom býva najčastejšie rodič alebo iná blízka osoba študenta.
Štátny úver je výhodnejší
Druhou alternatívou, ako môže študent získať financie, je pôžička z Fondu na podporu vzdelávania. Pre študentov bez trvalého príjmu je táto voľba najvýhodnejšia. Úrok pôžičky je nastavený na 3,50 % ročne počas celej lehoty splatnosti. Študentskú pôžičku od štátu možno získať bez poplatkov za vybavenie úveru, mimoriadne splátky či predčasné splatenie. Aj v tomto prípade platí, že je potrebné mať ručiteľa s preukázateľným zdrojom príjmu.
Nevýhodou môže byť nižší limit požičanej sumy. Pre bakalárske a magisterské štúdium je maximálna suma 5-tisíc eur, pri internom doktorandskom štúdiu je to 10-tisíc eur.
Splatnosť pôžičky je od päť do desať rokov. Výhodou však je, že počas denného štúdia sa uplatňuje odklad, keď sa suma neúročí. Odklad začiatku splácania spolu s 3,5-percentnou úrokovou sadzbou, ktorá je nižšia ako súčasná inflácia, úver výrazne zlacňuje. Na základe odôvodnenej žiadosti je možné predĺžiť splatnosť študentskej pôžičky od štátu až na 20 rokov. Rozhoduje o ňom rada Fondu na podporu vzdelávania.
Porovnanie študentskej pôžičky od štátu vs. od komerčnej banky
Fond na podporu vzdelávania
- úver od 1 000 do 10-tisíc eur,
- lehota splatnosti až 10 rokov (až po skončení VŠ),
- úrok 3,5 % ročne,
- čerpanie dvakrát ročne,
- potreba ručiteľa,
- peniaze na účte do dvoch mesiacov,
- bez dodatočných poplatkov,
- pre študentov od 18 do 26 rokov, ale aj starších.
Slovenská sporiteľňa
- úver od 300 do 40-tisíc,
- lehota splatnosti 1 až 8 rokov (ihneď po načerpaní úveru),
- úrok od 4,49 % ročne,
- možnosť čerpania kedykoľvek,
- potreba ručiteľa,
- peniaze na účte okamžite,
- bez dodatočných poplatkov,
- pre študentov od 18 do 26 rokov.
Žiadosť sa podáva na jeseň
Fond na podporu vzdelávania prijíma žiadosti o študentskú pôžičku dvakrát ročne s konečnými termínmi na podanie žiadostí. Po týchto termínoch nie je možné získať študentskú pôžičku dodatočne. Prvý termín na podanie žiadosti je do 15. septembra 2023 a druhý termín je do 31. októbra 2023.
Po schválení žiadosti nasleduje určitá administratívna procedúra. Študenti dostanú zmluvu o pôžičke, ktorú je potrebné podpísanú zaslať späť na adresu Fondu na podporu vzdelávania. Až po definitívnom prijatí všetkých potrebných dokumentov môžu byť finančné prostriedky pripísané na účet študenta.
Celý tento proces môže byť pomerne zdĺhavý. Ak študenti podajú žiadosť v septembrovom termíne, finančné prostriedky budú dostupné približne v polovici novembra. V prípade, že žiadosť podajú v októbrovom termíne, finančné prostriedky budú na ich účet načerpané až v januári nasledujúceho roku.
Mamičky a nezamestnaní majú nárok na odklad
Študenti, ktorí ukončili bakalárske štúdium a majú v úmysle pokračovať v magisterskom alebo inžinierskom štúdiu, musia o tejto skutočnosti informovať Fond na podporu vzdelávania. Po ukončení vysokoškolskej dochádzky sa totiž očakáva začatie splácania pôžičky. Ak sa študent rozhodne pokračovať vo vzdelávaní, má znovu nárok na odklad splátok až do ukončenia svojho štúdia.
Ak študent po ukončení vysokoškolského štúdia nezačne okamžite pracovať, ale je registrovaný ako uchádzač o zamestnanie na úrade práce, rovnako má nárok na odklad splátok. Opäť však o tejto skutočnosti musí informovať fond a požiadať o odklad. V tomto prípade platí, že počas odkladu bude nezamestnaný absolvent platiť iba úroky z pôžičky, nie celkovú sumu splátky. Nárok na odklad splátky majú aj mamičky, a to počas celého obdobia materskej dovolenky.
Šance na získanie študentskej pôžičky sú vyššie, ak študent:
- pochádza z rodiny, ktorej je poskytovaná štátna pomoc v hmotnej núdzi,
- poberá aj sociálne štipendium,
- je zároveň aj rodičom nezaopatreného dieťaťa,
- dosahuje výborný prospech počas štúdia na vysokej škole,
- doteraz nečerpal žiadnu inú študentskú pôžičku, napríklad od banky.
Pôžička od štátu aj pre pedagógov
Fond na podporu vzdelávania poskytuje špeciálnu pôžičku aj pre pedagógov, respektíve zamestnancov škôl pôsobiacich v oblasti vzdelávania. Medzi týchto zamestnancov patria pedagogickí pracovníci, odborní zamestnanci, zamestnanci vysokých škôl do 35 rokov, vysokoškolskí učitelia, výskumní pracovníci, umeleckí pracovníci a interní doktorandi.
Učitelia si od štátu môžu požičať od 1 000 do 15-tisíc eur, bezúčelovo „len“ do 10-tisíc eur. Bez ručiteľa môžu pedagógovia získať štátny úver do výšky 3-tisíc eur. Obdobie splácania je od 8 do 15 rokov, úrok rovnako ako pri študentoch je 3,5 % ročne.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby
- 2.Pozor na veľký počet finančných podvodov, najmä prostredníctvom autorizovaných platieb
- 3.Cestovný ruch sa zotavuje, no pracovných ciest je stále výrazne menej
- 4.Explodovala raketa Elona Muska Starship, ľudí mala dopraviť až na Mars (video)
- 5.Hit Muzikál Vyznanie 8. - 21. decembra 2023