Správa NBS o stave financií je mierne optimistická. Podniky sa zotavujú a bankový sektor je stabilný
Pandémia koronavírusu významne zasiahla slovenskú ekonomiku. Vo všeobecnosti panuje neistota, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Napriek tomu Národná banka Slovenska vo svojej Správe o finančnej stabilite označuje domáci finančný sektor za odolný a stabilný, čo je dobrý predpoklad pre ďalšie fungovanie slovenskej ekonomiky.

Foto: Shutterstock
Najprv je potrebné použiť medicínske, až potom ekonomické opatrenia
„V súvislosti s pandémiou koronavírusu panuje obrovská neistota. Nevieme, ako dlho bude trvať, nepoznáme jej intenzitu, ani charakter následkov. Ekonomická situácia na Slovensku je stále krehká. Podniky sa však zotavujú a bankový sektor je stabilný,“ konštatuje člen bankovej rady NBS a výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability NBS Vladimír Dvořáček.
Podľa neho riešenie koronakrízy nie je otázkou ekonomických, ale medicínskych opatrení. „Potom budeme vedieť vyriešiť aj ekonomické problémy,“ povedal a dodal, že malú a otvorenú slovenskú ekonomiku krízy vždy intenzívne zasiahli, pričom mimoriadne citlivo reagovala na otrasy u našich obchodných partnerov.
Ako príklad uviedol prepad HDP v úvode koronakrízy na začiatku tohto roka. V porovnaní s ostatnou veľkou krízou v roku 2008 bol dvojnásobný. Počas tohtoročného leta sa situácia výrazne zlepšila a na jeseň s druhou vlnou pandémie opäť prišiel ekonomický pokles. Skorý a optimistický návrat do obdobia pred krízou v podobe krivky v tvare písmena V podľa neho zrejme nebude možný.
Bankový segment najviac ohrozuje riziko nesplácania úverov
Správa o finančnej stabilite sa zameriava na analýzu troch možných rizík, ktoré hrozia bankovému sektoru na Slovensku. Sú to riziko nesplácania úverov, zhoršená dostupnosť úverov pre podniky a domácnosti, a celková odolnosť bankového sektora.
Riziko nesplácania úverov naďalej zostáva najvýznamnejším rizikom pre bankový segment. S problémami zápasia podniky aj rodiny. „Našťastie pomohli vládne opatrenia. Program podpory 1. pomoc pre firmy a možnosť odkladu splátok pre domácnosti účinne zmierňujú riziko nesplácania úverov a rozkladajú ho v čase,“ konštatuje V. Dvořáček s tým, že umožniť klientom odklad splátok úverov sa ukazuje ako správne rozhodnutie.
Na margo ďalšej prípadnej podpory podnikom a domácnostiam, ktoré majú problém so splácaním úverov, NBS navrhuje prejsť od plošnej pomoci k cielenej. „Zamerať by sme sa mali najmä na podporu životaschopných podnikov a domácností, ktoré sú najviac zraniteľné,“ hovorí riaditeľ odboru finančnej stability NBS Marek Ličák.
Úroveň zlyhaných úverov vďaka podporným opatreniam zatiaľ zostáva na nízkej úrovni. V budúcnosti sa však počíta s nárastom počtu nesplácaných úverov.
Predaj hypotekárnych úverov rastie, spotrebných, naopak, klesá
Obavy zo zhoršenia dostupnosti úverovania podnikov a domácností sa zatiaľ neprejavili v praxi. Aj v tomto prípade zohral pozitívnu rolu odklad splátok. Banky majú dostatok kapitálu aj likvidity, aby plynulo pokračovali v úverovaní. Dokonca sa tu prejavuje aj istá dynamika rastu. Hlavne na trhu podnikových úverov.
V prípade domácností prudko rastú hypotekárne úvery. Príčinou sú najmä ich dlhodobo nízke úrokové sadzby. Naopak, výrazne do mínusu sa prepadli spotrebné úvery.
„Pri úverovaní podnikov sa banky zameriavajú predovšetkým na väčších a stabilnejších klientov. Stúpa aj počet nových úverov, ktoré sú garantované zo strany štátu. Je ich viac ako 20 %. To znamená, že tento typ pomoci má zmysel,“ vysvetľuje M. Ličák.
Stresové skúšky bánk ukázali, že sú v dobrej kondícii
Pre slovenskú ekonomiku je mimoriadne dôležitá odolnosť bankového sektora. Podľa lídrov NBS bankový sektor na Slovensku má dostatok kapitálu a likvidity, čo je prejavom jeho dobrého zdravia. Potvrdili to aj stresové testy bánk.
Problém však je ziskovosť bánk. Pokles úrokových výnosov sa prejavil už v roku 2019. Ten má vplyv aj na aktuálnu situáciu. K nemu sa však pridal tiež nárast opravných položiek z dôvodu nárastu rizikovosti poskytnutých úverov. Vyskytol sa však aj pozitívny moment, ktorým bolo zrušenie bankového odvodu.
„Zisky bánk v roku 2020 klesajú o približne 40 %. Počas tohtoročného leta to bolo až o 60 %. Aj v roku 2021 sa očakávajú straty na úrovni asi 40 %. Dôležité však je zachovanie kapitálovej primeranosti, pretože sektor je vďaka nej stabilný a odolný,“ vysvetľuje M. Ličák.
Banky zatiaľ majú dostatočný finančný vankúš na vykrytie strát
Napriek koronakríze a jej negatívnemu vplyvu na ekonomiku štátu, banky na Slovensku stále majú dostatok kapitálu na pokrytie možných strát a podporu úverovania. Podľa M. Ličáka bolo správnym rozhodnutím, že banky si v minulom roku ponechali zisk, posilnili svoj vlastný kapitál, a vďaka tomu sa kapitálovú primeranosť bánk darí udržiavať aj počas celého roku 2020. Ako uviedol ďalej, táto téma je kľúčová v každej z európskych krajín. Všetky banky sa usilujú udržať si čo najviac kapitálu, aby dokázali reagovať na prípadné problémové situácie.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 2.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 3.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru
- 4.Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné
- 5.Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023