Spotrebiteľské úvery na Slovensku sú výrazne drahšie ako priemer eurozóny. Ani koronakríza s nimi nepohla
Úrokové sadzby spotrebných úverov na Slovensku sa dlhodobo držia nad priemerom eurozóny. Rozdiel v sadzbách sa pohybuje až okolo 2 % v náš neprospech. V čase koronakrízy predaj spotrebných úverov bankami výrazne klesol. Zvýšená neistota na trhu a zdržanlivosť klientov čerpať nové úvery spôsobila, že banky prichádzajú o svoje úrokové príjmy. Ani to však neprinútilo populárne „spotrebáky“ zlacnieť.

Foto: Shutterstock
Predaj spotrebných úverov klesol o 40 %
Koronakríza výrazne ovplyvnila klientov bánk pri čerpaní spotrebných úverov. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) už na začiatku krízy, teda v marci 2020, banky poskytli nižšie objemy spotrebných úverov ako v predchádzajúcich mesiacoch. Počas koronakrízy podľa NBS klesol ich predaj až o 40 %. Úrokové sadzby za poskytnutie spotrebných úverov sa však stále držia na vysokej úrovni.
Dokonca v porovnaní s eurozónou a jej priemernou úrokovou sadzbou na spotrebných úveroch máme na Slovensku dlhodobo vyššie úrokové sadzby s rozdielom pohybujúcim sa okolo 2 %. V tomto roku sa rozdiel v úrokových sadzbách medzi Slovenskom a eurozónou neznížil, naopak, od júna sa dokonca ešte viac prehĺbil.
Priemerná úroková sadzba spotrebiteľských úverov na Slovensku v septembri 2020 predstavovala 8,38 % ročne. V rámci krajín eurozóny to bolo len 5,23 % ročne. Rozdiel v priemerných úrokových sadzbách sa vyšplhal na viac ako 3 %.
Za poklesom objemu úverov sú opatrenia a neistota
Koronakríza a s ňou spojené opatrenia vlády proti šíreniu koronavírusu výrazne ovplyvnili aj nákupné správanie klientov bánk. „Počas krízy ľudia obmedzili spotrebu a kupovali najmä nevyhnutné veci,“ tvrdí hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
„Nová produkcia spotrebných úverov medziročne poklesla o −5,3 % a zväčša kopírovala vývoj na trhu aj z dôvodu legislatívnych zmien, no najväčší podiel má jednoznačne pandémia a opatrenia s tým súvisiace,“ vysvetľuje hovorca VÚB banky Dominik Miša.
Podľa neho za poklesom apetítu po ďalšom zadlžovaní sa domácností sú aj obavy klientov z budúcnosti. Mnohým klientom sa tiež znížila možnosť získania ďalšieho úveru, keďže momentálne splácajú vysoké záväzky v pomere k ich ročnému príjmu.
Aj Tatra banka potvrdila, že súčasná situácia s úvermi odráža aktuálnu situáciu na trhu. „Môžeme potvrdiť, že klienti sú v súčasnosti opatrnejší, čo má vplyv aj na predaj úverov,“ uviedla Nadežda Palušová z Tatra banky.
Rovnako Poštová banka už počas prvej vlny koronakrízy zaznamenala pokles dopytu po spotrebných úveroch. „Slováci boli opatrní a zamerali sa skôr na odklad splátok, pretože nikto nevedel predpovedať, ako sa bude finančná situácia vyvíjať,“ hodnotí hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.
Výrazné znižovanie úrokových sadzieb je v nedohľadne
Hoci bankám výrazne klesla produkcia spotrebných úverov, k radikálnemu znižovaniu úrokových sadzieb spotrebiteľských úverov zatiaľ nepristúpili a snažia sa rešpektovať vývoj na trhu. Akceptujú tiež regulačné opatrenia zo strany NBS, ktoré počas ostatných dvoch rokov postupne vstupovali do platnosti.
Slovenská sporiteľňa považuje prísnejšie pravidlá NBS pre poskytovanie úverov už zadlženým domácnostiam i jednotlivcom za oprávnené a správne. „Majú zabrániť tomu, aby sa ľudia nadmerne zadlžili,“ komentuje M. Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne.
Podľa nej klienti bánk, ktorí už čerpajú hypotekárny či spotrebný úver a požiadali o odklad splátok, v tomto období o ďalšie úvery nežiadajú a ani svoje úvery nenavyšujú. O odklad požiadali desiatky tisíc domácností, preto aj to má logicky vplyv na čerpanie ďalších úverov.
Banky veľké zmeny v poskytovaní úverov neplánujú
Keďže banky majú záujem o udržanie nízkej hladiny rizika klientov, aktuálne nerobia v úrokových sadzbách výrazné zmeny. Ako dôvod uvádzajú, že zvýšenie spotreby vďaka výraznejšiemu zníženiu úrokových sadzieb by klientov po čase mohlo priviesť k neschopnosti splácať svoje úvery.
„Úrokové sadzby naďalej držíme na stabilnej úrovni aj napriek koronakríze a zvyšujúcemu sa riziku z dôvodu prípadnej neschopnosti splácať úver. Úroková sadzba je stanovená individuálne na základe komplexného posúdenia bonity klienta a schopnosti splácať úver,“ približuje N. Palušová.
Niektoré banky reagovali na zmeny trhu viac, iné menej. V Poštovej banke sú súčasné úrokové sadzby spotrebných úverov nižšie, ako má konkurencia. „Pre našich klientov máme momentálne v ponuke spotrebný úver s úrokom už od 4 % ročne, ktorý si môžu zobrať na čokoľvek, alebo ním môžu refinancovať svoj starý úver a mesačne tak ušetriť,“ vraví L. Žáčková z Poštovej banky.
Znížením úrokovej sadzby spotrebných úverov v rámci akcie Black Friday zareagovala aj VÚB banka. Jej zvýhodnená ponuka znela na 7,9 % ročne.
Čo je to spotrebný úver?
Spotrebné úvery poskytujú banky svojim klientom na nákup spotrebného tovaru alebo služieb. V praxi ide napríklad o úver na auto, elektroniku či dofinancovanie hypotéky. Banka klientovi požičia na vopred stanovené obdobie istú sumu peňazí, a klient sa zaviaže poskytnuté peniaze vrátiť a zaplatiť úroky. Klient úver spláca v pravidelných splátkach, ktoré zahŕňajú splátku istiny, ako aj úrokov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 2.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 3.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru
- 4.Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023
- 5.Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné