Slovensko má piate najdrahšie hypotéky aj spotrebné úvery v eurozóne
Úrokové sadzby hypotekárnych aj spotrebných úverov na Slovensku sú piate najvyššie v eurozóne. Priemerný ročný úrok hypotekárnych úverov na Slovensku v júli tohto roku predstavoval 4,2 %, kým v krajinách eurozóny je to o pol percentuálneho bodu menej (3,7 %). Pri spotrebných úveroch bol úrok na Slovensku 9,7 %, pričom v eurozóne bol o takmer dva percentuálne body nižší (7,8 %).
Foto: Freepik
Úroky hypoték – od najnižších k najvyšším
Podľa údajov Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA) najdrahšie úvery v rámci dvadsiatky krajín eurozóny majú v pobaltských štátoch v Litve, Lotyšsku a Estónsku, kde mali vysokú infláciu a pre investorov sú rizikovejšie.
Kým spotrebné úvery na Slovensku sú dlhodobo drahšie ako priemer eurozóny, u hypotekárnych úverov bola ešte nedávno situácia úplne odlišná. V roku 2021 sa priemerné úrokové sadzby novoposkytnutých hypoték na Slovensku pohybovali na úrovni 1 %, čo bolo takmer najmenej v EÚ, a zároveň to bolo hlboko pod priemerom eurozóny. V máji 2022 však začali slovenské hypotéky zdražovať a v súčasnosti patria k najdrahším v krajinách, kde sa platí eurom.
Priemerná ročná úroková sadzba hypotekárnych úverov
Máme vysoké nálady na bývanie
Drahé hypotéky výrazne zvyšujú náklady na bývanie a platí to aj na Slovensku. Podiel výdavkov na bývanie, elektrinu a plyn na celkových výdavkoch domácností bol vlani u nás na úrovni 30,4 %, čo bolo najviac v rámci celej Európskej únie,“ konštatuje vo svojej správe ISA.
Úrokové sadzby úverov v eurozóne by však postupne mali začať klesať. Európska centrálna banka (ECB) totiž už dvakrát v tomto roku znížila svoje hlavné úrokové sadzby. Dohromady z nich ubrala polovicu percentuálneho bodu. Naposledy tak urobila v septembri 2024, keď depozitnú sadzbu, ktorou ovplyvňuje menovú politiku, znížila o 25 bázických bodov na 3,5 %.
„Cieľom ECB je držať infláciu v eurozóne na 2 %. V auguste tohto roku rástla tempom 2,2 %, čo bol najnižší rast od júla 2021. Do konca roka by však inflácia mala mierne stúpnuť,“ pokračuje ISA s tým, že na Slovensku je situácia mierne odlišná.
Ceny tovarov a služieb u nás v auguste medziročne vzrástli o 3,2 %, pričom nárast zaznamenali druhý mesiac po sebe. V praxi to predstavuje štvrtý najrýchlejší rast v eurozóne po Belgicku (4,5 %), Estónsku (3,4 %) a Holandsku (3,3 %).
Priemerná ročná úroková sadzba spotrebných úverov
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 2.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Od začiatku roku 2025 budú pre jedlo platiť tri rôzne DPH. Ako sa v nich vyznať?
- 5.Tatranský ľadový dóm čoskoro otvorí svoje brány, téma tohto ročníka je však zahalená rúškom tajomstva