Slovenská sporiteľňa a VÚB banka v prvom štvrťroku 2022 zaznamenali zisk 61 miliónov eur
Dve najväčšie banky na Slovensku počas prvých troch mesiacov tohto roka vygenerovali čistý zisk presahujúci 60 miliónov eur. Slovenská sporiteľňa dosiahla za prvý štvrťrok 2022 zisk po zdanení 35,8 milióna eur. Je to o 5 miliónov viac ako v rovnakom období minulého roku. Zvýšil sa aj čistý úrokový výnos o 0,9 %, príjem z poplatkov o 19,3 %, objem poskytnutých úverov o 9,9 % a objem vkladov klientov o 3,8 %. Darilo sa aj VÚB banke, ktorej čistý zisk sa vyšplhal na 25,2 milióna eur.

Foto: Shutterstock
SLSP: Potešili najmä okamžité platby
„Napriek tomu, že z hľadiska bezpečnosti aj ekonomiky zažívame v Európe stav, ktorý sme tu nemali dlhé roky, vplyv vojny ani inflácie sa na našich výsledkoch za prvý štvrťrok zatiaľ negatívne neprejavil. Biznisu sa darí – záujem ľudí aj firiem o úvery je stále vysoký, darí sa nám aj s investovaním a poistením, čo vidno najmä na našom pomerne výraznom raste prevádzkového zisku,“ hovorí finančný riaditeľ a člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne Pavel Cetkovský.
Podľa neho však treba brať do úvahy fakt, že skutočný vplyv rastúcej inflácie a očakávané ochladenie ekonomiky sa zrejme prejavia až neskôr. „Teší ma, že vo februári 2022 sa nám podarilo spustiť okamžité platby, a vďaka tomu môžeme trocha nadnesene povedať, že sa na Slovensku sa začala nová éra digitálneho bankovníctva. Hoci to tak nemusí na prvý pohľad vyzerať, išlo o jednu z najväčších, technologicky a finančne najnáročnejších bankových inovácií poslednej dekády,“ dodáva.
Hypotéky stúpli, „spotrebáky“ klesli
Objem úverových produktov klientom vrátane úverov, lízingu a faktoringu dosiahol 16,4 miliardy eur a medziročne sa zvýšil o 9,9 %. Významne sa na tom podieľali úvery poskytnuté obyvateľstvu, ktoré v porovnaní s rokom 2021 vzrástli o 8,9 % (o 1 miliardu eur). Najvýznamnejším zdrojom rastu boli úvery na bývanie, ktoré stúpli o 11,4 %, pričom spotrebné úvery zaznamenali medziročne pokles o 5,6 %. Podiel Slovenskej sporiteľne na slovenskom trhu s úvermi pre obyvateľov tak aktuálne predstavuje 24,6 %.
Dôležitým údajom je, že podiel nesplácaných úverov na celkovom objeme úverov sa medziročne znížil z úrovne 2,4 % na 1,8 % a ich pokrytie opravnými položkami sa zvýšilo zo 102,1 % na 116,9 %. Vklady obyvateľstva medziročne vzrástli z 13,6 miliardy na 13,8 miliardy eur. Celkové záväzky voči klientom v porovnaní s rokom 2021 vzrástli z 15,4 miliardy na 15,9 miliardy eur.
VÚB banka: Vysoká kapitálová primeranosť
VÚB banka v prvom štvrťroku 2022 dosiahla prevádzkový zisk 45 miliónov eur pri medziročnom náraste o 3,9 %. Čistý zisk vyčíslila na 25 miliónov eur. Kapitálová primeranosť banky v marci tohto roku predstavovala 19,24 %, čo je vysoko nad minimálnymi požiadavkami stanovenými Národnou bankou Slovenska.
Celkové úverové portfólio banky aktuálne dosahuje 16,6 miliardy eur, čo znamená medziročný nárast o 8,9 %. Rovnaký nárast zaznamenali aj vklady klientov, ktoré momentálne dosahujú 13,9 miliardy eur.
Po zelenej hypotéke spustili zelený úver
„V prvom štvrťroku sme v rámci ESG stratégie po zelenej hypotéke spustili zelený úver. Situácia na finančných trhoch sa v posledných mesiacoch zhoršila, čo sa odrazilo v silnej inflácii, vyšších cenách energií a rastúcich úrokových sadzbách. V súvislosti s vojnou na Ukrajine sme okamžite predstavili niekoľko možností, ako finančne podporiť neziskové organizácie poskytujúce pomoc, ako podporiť naše obce pri prijímaní utečencov a urobili sme všetky potrebné opatrenia, aby sme Ukrajincom uľahčili pobyt na Slovensku a postarali sa o nich,“ hovorí generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch s tým, že najviac je hrdý na „buddy program“, ktorý umožnil zamestnancom VÚB banky aktívne pomáhať najmä rodinám kolegov zo sesterskej Pravex Bank
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
- 2.Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
- 3.Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
- 4.Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
- 5.Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %