Slovákov hnevajú absurdné poplatky v bankách. Podľa bankárov sa týkajú len malého počtu klientov
Zriaďte si bankový účet, využívajte balík služieb a nebudete platiť nič navyše. Taká je reakcia slovenských bánk na nedávnu anketu s názvom TOP 5 najabsurdnejších bankových poplatkov. Spoplatnenie niektorých základných finančných operácií sa podľa bankových domov týka najmä neklientov alebo len veľmi malého percenta zákazníkov.
Foto: Shuttesrtock
Financial Report prináša prehľad poplatkov, ktoré v ankete TOP 5 najabsurdnejších bankových poplatkov najviac rozčúlili respondentov, a tiež reakcie najväčších slovenských bánk.
1) Vyberať peniaze v pobočke sa už neoplatí
Pandémia koronavírusu a s ňou súvisiace lockdowny za uplynulý rok urýchlili digitalizáciu bánk. Tie investovali nemalé prostriedky do vzdialenej komunikácie s klientom, vylepšili svoje mobilné aplikácie, a prevádzky kamenných pobočiek premenili skôr na poradenské domy.
Zvýšené náklady kamenných prevádzok potom začali banky postupne premietať do poplatkov. Jedným z najmenej obľúbených je poplatok za vklad peňazí na vlastný účet alebo výber v pobočke, ktorý sa v ankete absurdných poplatkov umiestnil na prvej priečke.
„Dôvodom zmien v sadzobníku poplatkov hotovostných transakcií je hlavne rast prevádzkových a investičných nákladov na zabezpečovanie hotovostných platobných služieb,“ zdôvodňuje vyššie poplatky za fyzické operácie v banke hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.
Samotné finančné inštitúcie v súvislosti s vyššími poplatkami v pobočkách radia klientom používať bankomaty, vkladomaty a k lacnejšiemu bankovaniu tiež využívať takzvaný balík služieb k účtu. V opačnom prípade vás čakajú poplatky.
„Balík služieb má zriadený viac ako 98 % klientov, ktorí za službu teda neplatia nič,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. Ak teda občan nemá založený účet v banke, alebo aktívne nevyužíva jej služby, za hotovostné operácie si musí priplatiť.
2) Odmena za používanie bankových inovácií
Druhým najabsurdnejším poplatkom sú podľa respondentov ankety poplatky za vedenie účtu. Tie na Slovensku neplatia klienti 365.bank, mBank a Fio banky bez potreby splnenia dodatočných podmienok. Ostatné banky vedenie účtu spoplatňujú niekoľkými eurami.
Na druhej strane platí, že ten, kto má zriadený balík služieb, alebo aktívne využíva bankové inovácie, zvyčajne nedopláca za vedenie účtu ani cent. Napríklad Tatra banka uplatňuje program odmeňovania, v rámci ktorého klienti môžu mať účet za polovičnú cenu, prípadne neplatia vôbec nič.
„Ak si otvoríte bežný účet s balíkom služieb Tatra Personal cez našu aplikáciu, získate ho na 12 mesiacov bez poplatku za vedenie účtu,“ vysvetľuje hovorkyňa banky Zuzana Žiaranová. No ak si klient založí účet mimo tejto akcie, prípadne nevyužíva bankové inovácie, mesačne ho správa účtu vyjde až na 7 eur.
Aktívne využívanie účtu znamená nulový poplatok aj v prípade klientov Slovenskej sporiteľne. Stačí mať aktíva na účte vo výške 15-tisíc eur, prípadne splniť každý mesiac tri podmienky – platba kartou v hodnote aspoň 200 eur, tri pravidelné prevody peňazí a pravidelné sporenie na sporiacom účte. Aj tu však platí, že v prípade nesplnenia stanovených podmienok klient platí 5,90 eura mesačne.
Najvyšší poplatok, 8 eur za vedenie účtu, platia klienti UniCredit bank. Je to však iba v tom prípade, ak je súčet prichádzajúcich bezhotovostných platieb na účet nižší ako 400 eur mesačne.
3) Debetné karty bývajú zadarmo, kreditky sú drahší špás
Tretie miesto v ankete najabsurdnejších poplatkov získal mesačný poplatok za kartu. V tomto ohľade však treba povedať, že poplatok za debetnú kartu klienti bánk väčšinou neplatia. Je totiž súčasťou balíka k účtu a je zahrnutý v mesačnom „paušále“ za vedenie účtu. Výnimkou je v tomto ohľade ČSOB banka, kde za debetnú kartu platia klienti, ktorí síce majú bankový účet, no nevyužívajú takzvaný balík služieb. Mesačný poplatok 2,50 eura platia v súčasnosti podľa vyjadrení hovorkyne ČSOB zhruba 2 % klientov.
Niektoré banky si potom účtujú aj takzvaný ročný poplatok za štandardnú debetnú kartu. UniCredit Bank uvádza v cenníku pri tejto položke najvyššiu sumu spomedzi slovenských bánk – 8 eur.
Ak by sme porovnali poplatky súvisiace s používaním debetných kariet s kreditnými, v cenníkoch bánk uvidíme väčšie cenové rozdiely. Pri kreditke sa totiž platí takmer za každý úkon – za vydanie karty, mesačné vedenie účtu a tiež sa dopláca aj napríklad za jej stratu či zničenie.
4) Poplatky za zrušenie účtu takmer neexistujú
Poplatok za zrušenie účtu sa síce ocitol medzi najabsurdnejšími poplatkami, v skutočnosti si ho drvivá väčšina bánk na Slovensku neuplatňuje. Oslovili sme šesticu najväčších bánk, a tie uviedli, že za zrušenie účtu neúčtujú svojim klientom žiaden poplatok.
Po porovnaní cenníkov ostatných finančných inštitúcií sme takýto poplatok našli len v OTP banke. Za zrušenie bežného či sporiaceho účtu sa v tejto banke dopláca 6,70 eura + 0,3 % zo zostatku na rušenom účte.
5) Vyberať z cudzieho bankomatu sa väčšinou neoplatí
Posledným spomedzi poplatkov, ktoré hnevajú bankových klientov, je poplatok za výber z bankomatu inej banky. Kým niektoré banky túto operáciu spoplatňujú len v prípade viacerých výberov, iné si pýtajú od klientov poplatok za každé vybratie peňazí.
Za výbery z cudzích bankomatov na Slovensku v minulosti neplatili klienti UniCredit Bank. To však už neplatí. Neobmedzené výbery hotovosti sa pred časom „scvrkli“ na dva bezplatné výbery mesačne z bankomatov iných bánk či prevádzkovateľov na Slovensku alebo v zahraničí.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 2.Investície do SHP CELEX patrili v Bosne a Hercegovine v minulom roku k tým najvýznamnejším
- 3.Vianočné brigády na Slovensku lákajú flexibilným pracovným časom aj mzdami
- 4.Pražská burza pracuje na systéme vyrovnania, ktorý využívajú aj kryptomeny
- 5.V gréckych mestách sa hromadí odpad, smetiari štrajkujú za lepšie podmienky