Slováci stále uprednostňujú neživotné poistenie pred životným
Slováci si poistením stále chránia viac majetok ako zdravie a život. V priemere si uzatvárajú až 5,5-násobne viac zmlúv neživotného poistenia ako zmlúv životného poistenia.
Foto: Shutterstock
„Klienti na Slovensku si ešte stále viac chránia majetok ako svoj vlastný život, hoci život a zdravie sú tým najdôležitejším, čo máme. Ak totiž nie sme zdraví, väčšinou nedokážeme zarábať peniaze a bez peňazí si nedokážeme kúpiť dom, byt či auto, respektíve nedokážeme splácať pôžičky,“ hovorí poistná analytička spoločnosti SIMPLEA Tünde Ďuričeková.
V akom veku uzavrieť životné poistenie?
Podľa jej slov je najvhodnejšie uzatvoriť si životné poistenie v mladom veku, keď je klient mladý a zdravý a poisťovňa ho považuje za nízke riziko. „Čím skôr si klienti uzatvoria životné poistenie, tým nižšie je mesačné poistné a väčší rozsah krytia,“ zdôrazňuje odborníčka.
Naopak, s narastajúcim vekom stúpa aj riziko civilizačných chorôb vrátane kardiovaskulárnych a nádorových ochorení, ochorení obehovej a dýchacej sústavy. „Čím má človek horší zdravotný stav, tým menšia je pravdepodobnosť, že ho niektorá poisťovňa poistí. Aj v týchto prípadoch je však možné dojednať si poistenie, no môže byť limitované v rozsahu krytí a ich výške,“ upozorňuje.
Kto by sa mal poistiť?
Z reprezentatívneho prieskumu spoločnosti SIMPLEA vyplynulo, že až 87 % opýtaných by odporučilo životné poistenie ľuďom s rizikovými povolaniami, 80 % rodičom detí a 79 % tomu partnerovi, ktorý je zdrojom príjmov domácnosti.
„Ak si viac ako 80 % ľudí uvedomuje možné riziká a dôležitosť chránenia seba a svojich blízkych pred nimi, ako je možné, že na Slovensku je stále 94 % ľudí bez životného poistenia?“ kladie si otázku T. Ďuričeková.
Často sa podľa nej stáva, že klient na jednej strane chápe dôležitosť životného poistenia, chápe, že sa jemu a jeho blízkym môže oplatiť a že im môže v kritickej životnej situácii pomôcť. Na druhej strane skôr poistí svoj majetok ako život, pretože hovorí, že životné poistenie niečo stojí. Výpadok príjmu v kritickej situácii, napríklad v dôsledku ťažkej choroby alebo úrazu, invalidity či dokonca smrti, však môže ohroziť celú domácnosť.
Kľúčové je správne nastavenie poistného krytia
Pri uzatváraní životného poistenia je kľúčové správne nastavenie rozsahu poistného krytia a poistnej sumy. „Nesprávne nastavená výška poistného krytia môže mať vážne dôsledky. Žiaľ, sú aj prípady, keď mali pozostalí problém so splácaním hypotéky, pretože z poistky zomrelého dostali nižšie poistné plnenie, než potrebovali na vyrovnanie dlhu,“ upozorňuje T. Ďuričeková.
Podľa nej je preto dôležité pravidelne, v prípade životného poistenia minimálne raz za dva roky, kontrolovať poistné zmluvy, napríklad aj pri významných životných zmenách, akými sú narodenie dieťaťa, kúpa nehnuteľnosti, zmena zamestnania či príjmu, odporúča prehodnotenie výšky poistného krytia.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 3.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 4.Drony zaútočili na ruský závod v Tatársku vyrábajúci strategické bombardéry Tu-160
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor