Slováci majú platby kartou radi, hotovosť je na ústupe
Bezkontaktné platby fungujú na na Slovensku už vyše desať rokov. Do druhého desaťročia sme vstúpili 31. júla. Platby kartou vo všeobecnosti sú na Slovensku čoraz populárnejšie.

Zdroj foto: Freepik.com
Slováci platia kartou za čoraz drobnejšie nákupy. „ Ešte pred desiatimi rokmi bolo na Slovensku zvykom platiť za menšie nákupy prevažne hotovosťou, dnes to už neplatí. Slováci totiž využívajú platobné karty čoraz viac aj pri menších platbách. Kým v roku 2008 bola priemerná suma nákupu zaplateného kartou 45 eur, v súčasnosti je to zhruba o 20 eur menej,“ upozorňuje Združenie pre bankové karty (ZBK).
Kľúčové pre používanie kariet je rozvoj technológií. „Platobné karty zaznamenali svoj boom aj vďaka internetu. Platí, že čím je viac e-shopov a nových možností nákupu na internete, tým viac platieb kartami evidujeme,“ upozorňuje ZBK.
Hotovosť má v súčasnosti oproti kartám viacero nevýhod, týka sa to občanov a aj štátu. „V súčasnosti je na Slovensku v obehu približne 5,2 milióna platobných kariet. To, že ľudia využívajú pri platení za nákup karty, je plusom aj pre krajinu. Pre ekonomiku každého štátu je totiž podstatný výber daní. Pokiaľ však platby prebiehajú v hotovosti, bez bločkov a potvrdení, štát môže prichádzať o peniaze, nakoľko obchodníci nemusia príjmy priznať,“ upozorňuje ZBK.
„Len vďaka platobným kartám sa na Slovensku zaplatí ročne bezhotovostne niekoľko miliárd eur,“ vraví Marcela Králová, podpredseda Združenia pre bankové karty. „Čím viac hotovosti je v prevádzkach, a aj u ľudí, tým viac stúpa riziko možných krádeží a zvyšujú sa náklady na prevoz i spracovanie hotovosti,“ dodáva.
Používanie kariet významne ovplyvňuje aj bezkontaktná technológia. „K nárastu platenia kartami prispelo najmä to, že až 92 percent kariet vydaných na Slovensku je bezkontaktných. Vďaka tomu, že je možné kartou platiť bezkontaktne, a teda aj bezpečne a rýchlo, si ľudia zvykli platiť menšie sumy a zároveň platia kartami oveľa častejšie,“ hovorí Králová.
Väčšina platieb kartou je v súčasnosti bezkontaktných. „V priemere tri zo štyroch platieb kartou v obchode (77%) sú dnes realizované bezkontaktne. Pre porovnanie, v roku 2015 bola bezkontaktná v priemere len jedna z troch platieb (32%),“ upozorňuje spoločnosť ČSOB s tým, že Slovensko patrí medzi lídrov v používaní bezkontaktnej technológie. Bezkontaktné platby boli na Slovensku prvýkrát k dispozícii 31. júla 2008.
Kým celkovo sa znižuje suma, ktorú platia klienti kartou, zároveň stúpa priemerná suma, ktorú zákazníci platia bezkontaktne. „Kým v roku 2015 to bolo 9,55 eura, v roku 2018 je to už 18,7 eura,“ upozorňuje ČSOB. V tomto prípade však klienti narážajú na strop pre bezkontaktné platby na úrovni 20 eur.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Hypotéky s 1%-ným úrokom od Štátneho fondu rozvoja bývania: Pre koho sú určené a ako ich získať?
- 2.Test v strede reklama
- 3.Napriek letnej sezóne sú vo Vysokých Tatrách v plnom prúde prípravy na zimu, týkajú sa aj Tatranského ľadového dómu
- 4.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 5.Na Bratislavskej burze cenných papierov má už štvrtý rok po sebe najväčší obrat obchodov J&T Banka