Slováci dôverujú bankám viac ako štátnym inštitúciám či politikom
Bankám dôveruje takmer polovica obyvateľov Slovenska. Vďaka tomu sú tretím najdôveryhodnejším subjektom v krajine po obecných samosprávach a ozbrojených zložkách. V rebríčku dôveryhodnosti predbehli štátne inštitúcie, cirkev, komerčné subjekty, neziskový sektor aj politikov.

Foto: Freepik
Bankám dôveruje 45 % opýtaných
Okrem toho, že bankám dôveruje až 45 % ľudí, viac ako dve tretiny opýtaných v septembrovom prieskume agentúry Ipsos uviedli, že vklady v bankách sú podľa nich v bezpečí a dôverujú bankám v oblasti bezpečnosti ich financií.
„Zároveň sa však ukázalo, že ak by boli banky v strate alebo by nedosahovali dostatočný zisk, až 8 z 10 Slovákov by do nich nevložili svoje úspory a nezverili by im svoje financie. Respondenti v prieskume reagovali len na fiktívny scenár nestability bánk, keďže bankový sektor na Slovensku patrí dlhodobo k najstabilnejším v rámci Európy. Je však zaujímavé sledovať, ako by sa Slováci zachovali v takejto situácii,“ približuje výkonná riaditeľka Slovenskej bankovej asociácie Milena Koreňová.
„Banky sa výsledkami v prieskume zaradili medzi top tri sektory, s ktorých službami sú ľudia na Slovensku najspokojnejší. Vyššiu spokojnosť so službami vyjadrili len telekomunikačným službám a pošte,“ vysvetľuje Account Director agentúry Ipsos Roman Pudmarčík. Prevažná väčšina reprezentatívnej populácie má s bankami dobré alebo priemerné skúsenosti, zlé skúsenosti s bankami uviedlo len 7 % respondentov.
Pomohli inovatívne riešenia
Bankový sektor na Slovensku patrí medzi najinovatívnejšie v Európe. Prostredníctvom nových riešení, ktoré banky neustále prinášajú svojim klientom, pomáhajú zjednodušiť ich každodenný život a prispievajú k ich spokojnosti. Banky intenzívne vnímajú dynamiku digitalizácie a jej trendy, preto kontinuálne zvyšujú zákaznícky komfort.
„Technologické novinky bánk na Slovensku klienti nielenže vítajú, ale si ich aj s obľubou osvojujú. Aj toto je prejav vysokej dôvery Slovákov v bankové služby, pričom mnohí by si ich už nedokázali predstaviť bez internetbankingu, bankových aplikácií v mobile, platieb smart zariadeniami, vyberania hotovosti z bankomatu a tiež bez okamžitých platieb,“ vymenúva M. Koreňová.
Milióny okamžitých platieb
Mimochodom, v súčasnosti je približne každá šiesta platba v eurozóne zrealizovaná prostredníctvom systému TIPS je zo Slovenska. Za rok od spustenia okamžitých platieb uskutočnili slovenské banky už viac ako 35 miliónov okamžitých platieb, vďaka čomu je podiel Slovenska na spracovaní platieb v systéme TIPS najvyšším v eurozóne.
Projekt okamžitých platieb na Slovensku funguje od 1. februára minulého roku. Technické riešenie pripravili Národná banka Slovenska v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, VÚB bankou a Tatra bankou. V budúcnosti sa počíta s tým, že k projektu sa pripoja aj ďalšie banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Muž položil hlavu na koľaj pred prichádzajúci vlak
- 3.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru
- 4.mBank zvyšuje úrokovú sadzbu na svojom sporiacom účte
- 5.V poľskom meste Jaworzno prasklo v bani potrubie s vodou, pri incidente zomreli štyria muži