Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Sporiace účty slovenských bánk neposkytujú dostatočné možnosti na zhodnocovanie peňazí a v posledných rokoch sa úrokové sadzby nachádzajú veľmi blízko pri nule. Slováci však majú možnosť využiť sporenie v českých bankách, kde sú na tom úrokové sadzby výrazne lepšie. Mnohí z nich, najmä tí, ktorí v Česku žijú alebo pracujú, túto možnosť aj využívajú.

image

Foto: Shutterstock

Trendom je sporiť si

Potvrdzuje to aj šéf marketingu českej Fio banky Jozef Daňo. „Slovenských klientov, ktorí využívajú produkty u nás, máme veľa. Sú to najmä tí, ktorí v Českej republike žijú, alebo tam majú nejaké iné pracovné väzby,“ informuje.

Zároveň dodáva, že celkom má vo Fio banke sporiaci produkt, či už Fio konto, Fio sporiaci účet, alebo termínovaný vklad, asi 3 500 Slovákov, ktorí tu majú uloženú viac ako miliardu českých korún. „Jednotlivé vklady sa líšia od situácie na trhu, motivácia klientov odkladať peniaze na sporiace účty rastie aj klesá. Súčasný trend, aj kvôli inflácii, je však sporiť a ochrániť tak svoje financie,“ hovorí J. Daňo.

Peniaze strácajú na hodnote

Aj analytici odporúčajú predchádzať znehodnocovaniu peňazí alebo aspoň čiastočne tlmiť negatívne vplyvy inflácie, a teda nedržať veľké objemy peňazí na bežných účtoch. Na umiestnenie svojich úspor by sme preto v prvom rade mali poznať vhodné spôsoby.

Okrem investovania, ktoré so sebou nesie určité riziko, ale zvyčajne aj vyšší výnos, banky ponúkajú rôzne sporiace produkty. Čo je však zásadnou nevýhodou, sporiace účty slovenských bánk v posledných rokoch poskytujú len veľmi nízky výnos, ktorý na udržanie hodnoty peňazí na účte ani zďaleka nepostačuje.

Keďže mnoho Slovákov žije a pracuje v susednom Česku, pozreli sme sa na to, aké úrokové sadzby na sporiacich účtoch poskytujú české banky a aké možnosti a podmienky majú Slováci práve v nich.

Podmienky v českých bankách sa líšia

České banky už takmer osem rokov ponúkajú vyššie úrokové sadzby na sporiacich účtoch ako sú tie slovenské. V marci tohto roku rozdiel predstavoval až takmer 1,3 percentuálneho bodu.

Slováci majú vo viacerých českých bankách rovnaký prístup k sporeniu ako Česi, niektoré však vyžadujú aj dokladovanie navyše. „Ako každý príslušník cudzieho štátu sa musí Slovák preukázať buď občianskym preukazom, alebo pasom, a podľa zákona musí preukázať aj vzťah k Českej republike, napríklad nájomnou zmluvou, pracovnou zmluvou, prípadne majetkom v Česku,“ hovorí manažérka externej komunikácie Raiffeisen Bank Petra Kopecká.

To znamená, že podmienkou je dokázanie príjmu na území Českej republiky, respektíve zamestnanie či podnikanie. Hovorkyňa Raiffeisen bank Tereza Kaiseršotová však dodáva, že rovnaké podmienky z hľadiska produktových výhod platia pre Slovákov aj Čechov.

Sadzby na sporení v Česku dosahujú až 5 %

Trinity Bank v súčasnosti ponúka najvyššiu úrokovú sadzbu sporenia na českom trhu vo výške 5,08 % ročne. „Evidujeme tak všeobecne zvýšený záujem o založenie si sporiacich účtov. Medziročne sa počet našich klientov zvýšil viac než trikrát. Počet nových klientov so slovenskou národnosťou je za prvé štyri mesiace tohto roka vyšší, než bol za celý minulý rok,“ tvrdí hovorkyňa banky Radka Černá.

Raiffeisen bank aktuálne poskytuje úrokovú sadzbu až 3 % ročne do limitu sporenia 150-tisíc Kč (v prepočte približne 6-tisíc eur), ak klient splní podmienky aktívneho využívania účtu. „Klienti môžu využiť aj termínované vklady, kde si môžu sadzbu ‚zafixovať‘ na určité obdobie a na vyššie sumy než na sporiacom účte. Sadzby sa pohybujú od 2 % do 3 % ročne,“ približuje P. Kopecká.

V českej ČSOB zase na založenie sporiaceho účtu občanom Slovenskej republiky stačia platné doklady totožnosti. Na sporiacich účtoch vedených v českých korunách banka aktuálne ponúka sadzbu 2,25 % ročne do jedného milióna korún v prípade, že klient využíva aplikáciu Smart. Stačí sa však len prihlásiť aspoň raz za tri mesiace.

„V prípade, že klient aplikáciu nevyužíva, ponúkaná sadzba je na 1,5 % ročne až do limitu jeden milión korún. Sumy nad milión sa úročia sadzbou 0,15 % ročne,“ opisuje hovorca skupiny ČSOB Patrik Madle.

Banka zároveň poskytuje sporiace účty v eurách, tie sú však výrazne menej výnosné, keďže úrokové sadzby sú takmer na nulovej úrovni, len na 0,01 % ročne. Okrem toho má v ponuke aj termínované vklady v českých korunách, v rámci ktorých je možné získať sadzbu 2,5 % ročne na vklady viazané na 6 mesiacov a na vklady s viazanosťou na 12 mesiacov sadzbu 3,0 % ročne.

Slovenské výnosy zo sporenia sú takmer na nule

V slovenských bankách je situácia výrazne iná, pretože úrokové sadzby v nich dosahujú veľmi nízke úrovne. Väčšina bánk v rámci sporiacich účtov ponúka výnosy na úrovni 0,1 % ročne alebo ešte menej.

„Sporiace účty aktuálne ponúkajú možnosť bonusovej úrokovej sadzby 0,10 až 0,20 % ročne v závislosti od typu sporiaceho účtu, pričom podmienkou vyplatenia bonusového úroku je pravidelné sporenie od 20 do tisíc eur mesačne a bez výberu v danom mesiaci,“ vysvetľuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Podľa jeho slov sa bonusový úrok pripisuje mesačne, pričom sa posudzuje vždy predchádzajúci mesiac. Inou kategóriou je termínovaný vklad Kombiprodukt, ktorý ponúka úrok 2,5 % ročne na 12 mesiacov v kombinácii s investíciou do podielových fondov v pomere jedna ku dvom. Ostatné vkladové účty ponúkajú momentálne minimálne úrokové sadzby 0,01 % ročne.

Aj preto dodáva, že pri súčasnej vysokej inflácii odporúča sporiť formou pravidelného investovania do podielových fondov, čo je možné už od 20 eur mesačne. Ochrániť svoje peniaze pred infláciou a uchovať ich hodnotu, prípadne očakávať ich zhodnotenie, je reálne len prostredníctvom investovania.

Klienti Tatra banky si v rámci balíka služieb Tatra Personal môžu otvoriť až 15 sporení k účtu. Hoci si tu klienti môžu odkladať peniaze na horšie časy, v žiadnom prípade tieto účty nebojujú s infláciou, keďže aktuálna sadzba na nich je podľa hovorkyne banky Simony Miklošovičovej 0 % ročne. Zároveň dodáva, že ak klienti majú záujem o zhodnotenie peňazí, banka im ponúka investičné sporenie alebo doplnkové dôchodkové sporenie.

Výnimkou je 365.bank

Výrazne inak má stratégiu nastavenú 365.bank, ktorá naďalej ponúka automatický typ sporenia s názvom Syslenie, kde klient dostane úrok 3,65 % ročne. „Sporenie funguje na princípe jedného z dvoch sporiacich pravidiel, ktoré si volí klient podľa svojej preferencie. Môže si vybrať buď zaokrúhľovanie platieb kartou na 1, 5 alebo 10 eur, alebo bezcentový účet. V oboch prípadoch mu banka vzniknutý rozdiel automaticky pošle na Syslenie a úročí,“ vysvetľuje PR manažérka Linda Valko Gáliková. Maximálna suma úspor úročená týmto úrokom je 2-tisíc eur.

Novinkou v tejto banke je termínovaný vklad so zvýhodnenou úrokovou sadzbou 2 % ročne. Doba viazanosti prostriedkov na tomto type produktu je štyri roky, pričom klienti si môžu zhodnotiť financie vo výške od 500 do 100-tisíc. eur. Okrem toho si môžu klienti 365.bank založiť sporenie s cieľom, na ktorom môžu získať úrok 0,0365 % ročne, respektíve úrokovú sadzbu 0,365 % ročne tí, ktorí majú rozšírený Účet plus.

Slovenské úrokové sadzby sú nižšie aj od sadzieb v eurozóne

Aj v porovnaní s eurozónou sú na Slovensku vklady s dohodnutou splatnosťou nad dva roky v poslednej dekáde prevažne výrazne nižšie úročené ako tie v krajinách eurozóny. Podľa D. Mišu úrokové sadzby na sporiacich či vkladových účtoch vychádzajú predovšetkým zo základnej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá zatiaľ napriek vysokej inflácii sadzby nezvýšila. „To znamená, že úrokové sadzby na sporiacich účtoch a vkladových produktoch v eurách zostávajú naďalej na nízkych úrovniach,“ dodáva.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.12.2022 Andrej Vida

Aj v bytovom dome sa dajú účinne znižovať náklady na spotrebu energií – časť 3

Nárast cien energií a s tým spojené zvyšovanie nákladov na vykurovanie a bežnú prevádzku sú veľkou výzvou pre každého správcu ...

7.12.2022 Martin Jamnický

Gastropodniky a športoviská budú mať tri mesiace 10-percentnú DPH

Niektoré odvetvia cestovného ruchu na Slovensku dostanú finančnú injekciu. Lanovky, vleky, akvaparky, športové zariadenia, stravovacie a ...

7.12.2022 Robert Juriš

Generácia Z hľadá na TikToku finančné poradenstvo. Finfluencerov uprednostňuje pred sprostredkovateľmi

Nie je to tak dávno, čo zľudovelo vyhlásenie, že všetko podstatné sa dá nájsť na webe. V súčasnosti to stále platí, no s jemnou ...

7.12.2022 Redakcia FinReport

Hodnota stravovacích poukážok sa od 1. januára 2023 zvýši o 30 centov na 5,10 eura

Minimálna hodnota stravného lístka sa od 1. januára 2023 zvyšuje zo súčasných 4,80 eura na 5,10 eura. Smerom nahor sa upravuje aj výška ...

7.12.2022 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti Towardssource

Národná banka Slovenska, ako banka dohliadajúca na slovenský finančný trh, upozorňuje na činnosť spoločnosti Towardssource, ktorá ponúka ...

7.12.2022 Redakcia FinReport

V treťom štvrťroku 2022 sa podarilo dokončiť viac bytov ako v rokoch pred pandémiou

Tretí štvrťrok 2022 priniesol zdynamizovanie dokončovania bytovej výstavby. Pribudlo o tretinu viac bytov ako v rokoch pred vypuknutím ...

6.12.2022 Martin Jamnický

O ďalšie zdražovanie hypotekárnych úverov sa postarali VÚB banka a Prima banka

Zdražovanie hypotekárnych úverov na Slovensku pokračuje aj v poslednom mesiaci tohto roku. Pustili sa doň zatiaľ dve banky – VÚB banka a ...

6.12.2022 Zuzana Fryč

Poisťovne majú nedostatok kvalitných obchodníkov, preto neustále hľadajú nových

Poisťovne neustále hľadajú nových obchodníkov. Svoje siete majú permanentne rozhodené na finančnom trhu, a to bez ohľadu na to, či majú ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa poistných zmlúv neživotného poistenia a poistenia schopnosti splácať úver slovenskej pobočky medzinárodnej ...

29.11.2022 Redakcia FinReport

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala pokutu 3 milióny eur. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Pokuta sa týka ...

26.11.2022 Redakcia FinReport

Európska únia chce posilniť dohľad nad bankami, aby zvýšila ich odolnosť

Európska únia sa chystá zvýšiť odolnosť bánk pôsobiacich v Únii. Plánuje tiež posilniť dohľad nad nimi a riadenie rizík. Toto všetko ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Exportérom pomôže s platením za elektriku a plyn Eximbanka SR

Energetická kríza privádza veľké množstvo firiem do vážnych finančných ťažkostí. Novou možnosťou ako ich preklenúť, je siahnuť po ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot prináša novinky najmä v poistení majetku a pripoisteniach

Poisťovňa Wüstenrot prináša niekoľko noviniek súvisiacich s poskytovaním svojho finančného produktu. Zmeny sa týkajú poistenia majetku, ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Poisťovne v Česku aj na Slovensku majú v digitalizácii onboardingových služieb rezervy

Prívetivý zákaznícky servis je pre klientov českých a slovenských poisťovní čoraz dôležitejší. Z prieskumu spoločnosti Trask však ...

21.11.2022 Roland Régely

Detský účet: Ktoré banky ho ponúkajú a aké výhody prináša?

Odborníci na financie sa zhodujú, že detský účet je krokom v ústrety finančnej gramotnosti. Väčšina bankových účtov pre deti je zadarmo ...

18.11.2022 Robert Juriš

Tatra banka a Slovenská sporiteľňa zvyšujú úroky svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v novembri 2022 zatiaľ nie je také intenzívne ako v predchádzajúcom období, najmä na ...

16.11.2022 Redakcia FinReport

Príčinou každej tretej škodovej udalosti v domácnosti je voda

V posledných štyroch rokoch predstavovalo najčastejšiu poistnú udalosť v domácnosti poškodenie vodou pochádzajúcou z vodovodných ...

15.11.2022 Roland Régely

Deutsche Bank chce skončiť s finančnou hotovosťou. Čaká nás niečo podobné aj na Slovensku?

Najväčšia nemecká banka a jedna z najväčších finančných inštitúcií v Európe plánuje prestať vydávať peňažnú hotovosť vo ...

Aplikácia

 1. 1.
  Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej
 2. 2.
  Poisťovne majú nedostatok kvalitných obchodníkov, preto neustále hľadajú nových
 3. 3.
  O ďalšie zdražovanie hypotekárnych úverov sa postarali VÚB banka a Prima banka
 4. 4.
  Generácia Z hľadá na TikToku finančné poradenstvo. Finfluencerov uprednostňuje pred sprostredkovateľmi
 5. 5.
  Daňový bonus na dieťa sa zvyšuje na 140 eur a mení sa aj výpočet nároku