Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Sporiace účty slovenských bánk neposkytujú dostatočné možnosti na zhodnocovanie peňazí a v posledných rokoch sa úrokové sadzby nachádzajú veľmi blízko pri nule. Slováci však majú možnosť využiť sporenie v českých bankách, kde sú na tom úrokové sadzby výrazne lepšie. Mnohí z nich, najmä tí, ktorí v Česku žijú alebo pracujú, túto možnosť aj využívajú.

image

Foto: Shutterstock

Trendom je sporiť si

Potvrdzuje to aj šéf marketingu českej Fio banky Jozef Daňo. „Slovenských klientov, ktorí využívajú produkty u nás, máme veľa. Sú to najmä tí, ktorí v Českej republike žijú, alebo tam majú nejaké iné pracovné väzby,“ informuje.

Zároveň dodáva, že celkom má vo Fio banke sporiaci produkt, či už Fio konto, Fio sporiaci účet, alebo termínovaný vklad, asi 3 500 Slovákov, ktorí tu majú uloženú viac ako miliardu českých korún. „Jednotlivé vklady sa líšia od situácie na trhu, motivácia klientov odkladať peniaze na sporiace účty rastie aj klesá. Súčasný trend, aj kvôli inflácii, je však sporiť a ochrániť tak svoje financie,“ hovorí J. Daňo.

Peniaze strácajú na hodnote

Aj analytici odporúčajú predchádzať znehodnocovaniu peňazí alebo aspoň čiastočne tlmiť negatívne vplyvy inflácie, a teda nedržať veľké objemy peňazí na bežných účtoch. Na umiestnenie svojich úspor by sme preto v prvom rade mali poznať vhodné spôsoby.

Okrem investovania, ktoré so sebou nesie určité riziko, ale zvyčajne aj vyšší výnos, banky ponúkajú rôzne sporiace produkty. Čo je však zásadnou nevýhodou, sporiace účty slovenských bánk v posledných rokoch poskytujú len veľmi nízky výnos, ktorý na udržanie hodnoty peňazí na účte ani zďaleka nepostačuje.

Keďže mnoho Slovákov žije a pracuje v susednom Česku, pozreli sme sa na to, aké úrokové sadzby na sporiacich účtoch poskytujú české banky a aké možnosti a podmienky majú Slováci práve v nich.

Podmienky v českých bankách sa líšia

České banky už takmer osem rokov ponúkajú vyššie úrokové sadzby na sporiacich účtoch ako sú tie slovenské. V marci tohto roku rozdiel predstavoval až takmer 1,3 percentuálneho bodu.

Slováci majú vo viacerých českých bankách rovnaký prístup k sporeniu ako Česi, niektoré však vyžadujú aj dokladovanie navyše. „Ako každý príslušník cudzieho štátu sa musí Slovák preukázať buď občianskym preukazom, alebo pasom, a podľa zákona musí preukázať aj vzťah k Českej republike, napríklad nájomnou zmluvou, pracovnou zmluvou, prípadne majetkom v Česku,“ hovorí manažérka externej komunikácie Raiffeisen Bank Petra Kopecká.

To znamená, že podmienkou je dokázanie príjmu na území Českej republiky, respektíve zamestnanie či podnikanie. Hovorkyňa Raiffeisen bank Tereza Kaiseršotová však dodáva, že rovnaké podmienky z hľadiska produktových výhod platia pre Slovákov aj Čechov.

Sadzby na sporení v Česku dosahujú až 5 %

Trinity Bank v súčasnosti ponúka najvyššiu úrokovú sadzbu sporenia na českom trhu vo výške 5,08 % ročne. „Evidujeme tak všeobecne zvýšený záujem o založenie si sporiacich účtov. Medziročne sa počet našich klientov zvýšil viac než trikrát. Počet nových klientov so slovenskou národnosťou je za prvé štyri mesiace tohto roka vyšší, než bol za celý minulý rok,“ tvrdí hovorkyňa banky Radka Černá.

Raiffeisen bank aktuálne poskytuje úrokovú sadzbu až 3 % ročne do limitu sporenia 150-tisíc Kč (v prepočte približne 6-tisíc eur), ak klient splní podmienky aktívneho využívania účtu. „Klienti môžu využiť aj termínované vklady, kde si môžu sadzbu ‚zafixovať‘ na určité obdobie a na vyššie sumy než na sporiacom účte. Sadzby sa pohybujú od 2 % do 3 % ročne,“ približuje P. Kopecká.

V českej ČSOB zase na založenie sporiaceho účtu občanom Slovenskej republiky stačia platné doklady totožnosti. Na sporiacich účtoch vedených v českých korunách banka aktuálne ponúka sadzbu 2,25 % ročne do jedného milióna korún v prípade, že klient využíva aplikáciu Smart. Stačí sa však len prihlásiť aspoň raz za tri mesiace.

„V prípade, že klient aplikáciu nevyužíva, ponúkaná sadzba je na 1,5 % ročne až do limitu jeden milión korún. Sumy nad milión sa úročia sadzbou 0,15 % ročne,“ opisuje hovorca skupiny ČSOB Patrik Madle.

Banka zároveň poskytuje sporiace účty v eurách, tie sú však výrazne menej výnosné, keďže úrokové sadzby sú takmer na nulovej úrovni, len na 0,01 % ročne. Okrem toho má v ponuke aj termínované vklady v českých korunách, v rámci ktorých je možné získať sadzbu 2,5 % ročne na vklady viazané na 6 mesiacov a na vklady s viazanosťou na 12 mesiacov sadzbu 3,0 % ročne.

Slovenské výnosy zo sporenia sú takmer na nule

V slovenských bankách je situácia výrazne iná, pretože úrokové sadzby v nich dosahujú veľmi nízke úrovne. Väčšina bánk v rámci sporiacich účtov ponúka výnosy na úrovni 0,1 % ročne alebo ešte menej.

„Sporiace účty aktuálne ponúkajú možnosť bonusovej úrokovej sadzby 0,10 až 0,20 % ročne v závislosti od typu sporiaceho účtu, pričom podmienkou vyplatenia bonusového úroku je pravidelné sporenie od 20 do tisíc eur mesačne a bez výberu v danom mesiaci,“ vysvetľuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Podľa jeho slov sa bonusový úrok pripisuje mesačne, pričom sa posudzuje vždy predchádzajúci mesiac. Inou kategóriou je termínovaný vklad Kombiprodukt, ktorý ponúka úrok 2,5 % ročne na 12 mesiacov v kombinácii s investíciou do podielových fondov v pomere jedna ku dvom. Ostatné vkladové účty ponúkajú momentálne minimálne úrokové sadzby 0,01 % ročne.

Aj preto dodáva, že pri súčasnej vysokej inflácii odporúča sporiť formou pravidelného investovania do podielových fondov, čo je možné už od 20 eur mesačne. Ochrániť svoje peniaze pred infláciou a uchovať ich hodnotu, prípadne očakávať ich zhodnotenie, je reálne len prostredníctvom investovania.

Klienti Tatra banky si v rámci balíka služieb Tatra Personal môžu otvoriť až 15 sporení k účtu. Hoci si tu klienti môžu odkladať peniaze na horšie časy, v žiadnom prípade tieto účty nebojujú s infláciou, keďže aktuálna sadzba na nich je podľa hovorkyne banky Simony Miklošovičovej 0 % ročne. Zároveň dodáva, že ak klienti majú záujem o zhodnotenie peňazí, banka im ponúka investičné sporenie alebo doplnkové dôchodkové sporenie.

Výnimkou je 365.bank

Výrazne inak má stratégiu nastavenú 365.bank, ktorá naďalej ponúka automatický typ sporenia s názvom Syslenie, kde klient dostane úrok 3,65 % ročne. „Sporenie funguje na princípe jedného z dvoch sporiacich pravidiel, ktoré si volí klient podľa svojej preferencie. Môže si vybrať buď zaokrúhľovanie platieb kartou na 1, 5 alebo 10 eur, alebo bezcentový účet. V oboch prípadoch mu banka vzniknutý rozdiel automaticky pošle na Syslenie a úročí,“ vysvetľuje PR manažérka Linda Valko Gáliková. Maximálna suma úspor úročená týmto úrokom je 2-tisíc eur.

Novinkou v tejto banke je termínovaný vklad so zvýhodnenou úrokovou sadzbou 2 % ročne. Doba viazanosti prostriedkov na tomto type produktu je štyri roky, pričom klienti si môžu zhodnotiť financie vo výške od 500 do 100-tisíc. eur. Okrem toho si môžu klienti 365.bank založiť sporenie s cieľom, na ktorom môžu získať úrok 0,0365 % ročne, respektíve úrokovú sadzbu 0,365 % ročne tí, ktorí majú rozšírený Účet plus.

Slovenské úrokové sadzby sú nižšie aj od sadzieb v eurozóne

Aj v porovnaní s eurozónou sú na Slovensku vklady s dohodnutou splatnosťou nad dva roky v poslednej dekáde prevažne výrazne nižšie úročené ako tie v krajinách eurozóny. Podľa D. Mišu úrokové sadzby na sporiacich či vkladových účtoch vychádzajú predovšetkým zo základnej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá zatiaľ napriek vysokej inflácii sadzby nezvýšila. „To znamená, že úrokové sadzby na sporiacich účtoch a vkladových produktoch v eurách zostávajú naďalej na nízkych úrovniach,“ dodáva.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.6.2022 Magdaléna Švančarková

Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku

Výhody, zľavy, špeciálne salóniky a miliónové poistné krytie pri cestovnom poistení patrili medzi bonusy kreditnej karty Diners Club. Tá ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti

„Éra ultranízkej inflácie v eurozóne sa už pravdepodobne nevráti,“ povedala prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Dnes je posledný deň na podanie odloženého daňového priznania

Na podanie odloženého daňového priznania k dani z príjmov, ako aj na zaplatenie dane za rok 2021, zostávajú už posledné hodiny. Tým, ktorí ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Finanční riaditelia spoločnosti Achmea si na Slovensku a v Grécku vymenia svoje pozície

Po piatich rokoch pôsobenia v slovenskom Unione, ktorý je dcérskou spoločnosťou holandskej firmy Achmea, bol finančný riaditeľ (CFO) René ...

30.6.2022 Naďa Černá

Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém

Dlho očakávaný príchod streamovacej platformy Disney+ sa stal realitou už aj na Slovensku. Pre diváka to znamená rozšírenie ponuky o ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne

Príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny bude v júli, auguste a septembri 2022 až trikrát vyšší, ako bol doteraz. Po novom bude ...

29.6.2022 Monika Jakábová

Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia

Drahšie vklady, doručenie výpisov poštou či služby v pobočkách. Mnohé banky menia s príchodom letných mesiacov svoje cenníky. Zmeny ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu

Za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. Podľa štatistík Policajného zboru SR ide o medziročný nárast o 24 %, v prípade ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Tatra banka opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték

K bankám, ktoré aj v júni 2022 zvýšili úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov, sa pridala aj Tatra banka. Takmer dva mesiace dokázala ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot ide do útlmu aj ČSOB stavebná sporiteľňa. Rozhodla sa, že od 1. júla 2022 už nebude uzatvárať žiadne ...

27.6.2022 Robert Juriš a Roland Régely

Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %

Zdražovanie hypoték na Slovensku stále trvá. Cez víkend zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov Prima banka. Dnes tak urobila ...

26.6.2022 Redakcia FinReport

S platobnou kartou na dovolenke – pozor na poplatky, drahé konverzie či skimming

Dovolenkové obdobie sa spája s pohodou a platenie kartami túto pohodu umožňuje aj pri nakupovaní. Turisti by si však ešte pred cestou mali ...

24.6.2022 Robert Juriš

NBS: Banky budú musieť vytvárať väčší kapitálový vankúš

Zadlženosť súkromného sektora rastie. Domácnosti sa obávajú stúpajúcich cien nehnuteľností, zvyšujúcich sa úrokových sadzieb úverov a ...

23.6.2022 Zuzana Fryč

Dopravné nehody bez zranení už nebude riešiť polícia, ale priamo poisťovne

Novela zákona o cestnej premávke prináša viacero zmien a medzi nimi aj jednu zásadnú novinku – k dopravným nehodám, pri ktorých sa nikto ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Vodiči pozor, z nových zelených kariet vyškrtli Rusko aj Bielorusko

Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej ...

21.6.2022 Zuzana Fryč

Záujem o poistenie právnej ochrany stúpa, poisťovne reagujú rozširovaním svojej ponuky

Poistenie právnej ochrany získava čoraz väčšie povedomie medzi ľuďmi a záujem oň rastie najmä v rámci práva v susedských sporoch či ...

20.6.2022 Robert Juriš

NBS: Najzraniteľnejší klienti nevyužili príležitosť na refixáciu úrokov svojich hypoték dostatočne

Na Slovensku sme v súvislosti s hypotekárnymi úvermi počas uplynulých rokov poznali len pokles. Bol oveľa výraznejší ako v iných krajinách ...

17.6.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték

Najväčšia slovenská banka – Slovenská sporiteľňa opätovne zvyšuje úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. Zmena sa týka úverov, ...

Aplikácia

 1. 1.
  Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
 2. 2.
  Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti
 3. 3.
  Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém
 4. 4.
  Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku
 5. 5.
  Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia