Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Sporiace účty slovenských bánk neposkytujú dostatočné možnosti na zhodnocovanie peňazí a v posledných rokoch sa úrokové sadzby nachádzajú veľmi blízko pri nule. Slováci však majú možnosť využiť sporenie v českých bankách, kde sú na tom úrokové sadzby výrazne lepšie. Mnohí z nich, najmä tí, ktorí v Česku žijú alebo pracujú, túto možnosť aj využívajú.

slovenskí sporitelia v Česku

Foto: Shutterstock

Trendom je sporiť si

Potvrdzuje to aj šéf marketingu českej Fio banky Jozef Daňo. „Slovenských klientov, ktorí využívajú produkty u nás, máme veľa. Sú to najmä tí, ktorí v Českej republike žijú, alebo tam majú nejaké iné pracovné väzby,“ informuje.

Zároveň dodáva, že celkom má vo Fio banke sporiaci produkt, či už Fio konto, Fio sporiaci účet, alebo termínovaný vklad, asi 3 500 Slovákov, ktorí tu majú uloženú viac ako miliardu českých korún. „Jednotlivé vklady sa líšia od situácie na trhu, motivácia klientov odkladať peniaze na sporiace účty rastie aj klesá. Súčasný trend, aj kvôli inflácii, je však sporiť a ochrániť tak svoje financie,“ hovorí J. Daňo.

Peniaze strácajú na hodnote

Aj analytici odporúčajú predchádzať znehodnocovaniu peňazí alebo aspoň čiastočne tlmiť negatívne vplyvy inflácie, a teda nedržať veľké objemy peňazí na bežných účtoch. Na umiestnenie svojich úspor by sme preto v prvom rade mali poznať vhodné spôsoby.

Okrem investovania, ktoré so sebou nesie určité riziko, ale zvyčajne aj vyšší výnos, banky ponúkajú rôzne sporiace produkty. Čo je však zásadnou nevýhodou, sporiace účty slovenských bánk v posledných rokoch poskytujú len veľmi nízky výnos, ktorý na udržanie hodnoty peňazí na účte ani zďaleka nepostačuje.

Keďže mnoho Slovákov žije a pracuje v susednom Česku, pozreli sme sa na to, aké úrokové sadzby na sporiacich účtoch poskytujú české banky a aké možnosti a podmienky majú Slováci práve v nich.

Podmienky v českých bankách sa líšia

České banky už takmer osem rokov ponúkajú vyššie úrokové sadzby na sporiacich účtoch ako sú tie slovenské. V marci tohto roku rozdiel predstavoval až takmer 1,3 percentuálneho bodu.

Slováci majú vo viacerých českých bankách rovnaký prístup k sporeniu ako Česi, niektoré však vyžadujú aj dokladovanie navyše. „Ako každý príslušník cudzieho štátu sa musí Slovák preukázať buď občianskym preukazom, alebo pasom, a podľa zákona musí preukázať aj vzťah k Českej republike, napríklad nájomnou zmluvou, pracovnou zmluvou, prípadne majetkom v Česku,“ hovorí manažérka externej komunikácie Raiffeisen Bank Petra Kopecká.

To znamená, že podmienkou je dokázanie príjmu na území Českej republiky, respektíve zamestnanie či podnikanie. Hovorkyňa Raiffeisen bank Tereza Kaiseršotová však dodáva, že rovnaké podmienky z hľadiska produktových výhod platia pre Slovákov aj Čechov.

Sadzby na sporení v Česku dosahujú až 5 %

Trinity Bank v súčasnosti ponúka najvyššiu úrokovú sadzbu sporenia na českom trhu vo výške 5,08 % ročne. „Evidujeme tak všeobecne zvýšený záujem o založenie si sporiacich účtov. Medziročne sa počet našich klientov zvýšil viac než trikrát. Počet nových klientov so slovenskou národnosťou je za prvé štyri mesiace tohto roka vyšší, než bol za celý minulý rok,“ tvrdí hovorkyňa banky Radka Černá.

Raiffeisen bank aktuálne poskytuje úrokovú sadzbu až 3 % ročne do limitu sporenia 150-tisíc Kč (v prepočte približne 6-tisíc eur), ak klient splní podmienky aktívneho využívania účtu. „Klienti môžu využiť aj termínované vklady, kde si môžu sadzbu ‚zafixovať‘ na určité obdobie a na vyššie sumy než na sporiacom účte. Sadzby sa pohybujú od 2 % do 3 % ročne,“ približuje P. Kopecká.

V českej ČSOB zase na založenie sporiaceho účtu občanom Slovenskej republiky stačia platné doklady totožnosti. Na sporiacich účtoch vedených v českých korunách banka aktuálne ponúka sadzbu 2,25 % ročne do jedného milióna korún v prípade, že klient využíva aplikáciu Smart. Stačí sa však len prihlásiť aspoň raz za tri mesiace.

„V prípade, že klient aplikáciu nevyužíva, ponúkaná sadzba je na 1,5 % ročne až do limitu jeden milión korún. Sumy nad milión sa úročia sadzbou 0,15 % ročne,“ opisuje hovorca skupiny ČSOB Patrik Madle.

Banka zároveň poskytuje sporiace účty v eurách, tie sú však výrazne menej výnosné, keďže úrokové sadzby sú takmer na nulovej úrovni, len na 0,01 % ročne. Okrem toho má v ponuke aj termínované vklady v českých korunách, v rámci ktorých je možné získať sadzbu 2,5 % ročne na vklady viazané na 6 mesiacov a na vklady s viazanosťou na 12 mesiacov sadzbu 3,0 % ročne.

Slovenské výnosy zo sporenia sú takmer na nule

V slovenských bankách je situácia výrazne iná, pretože úrokové sadzby v nich dosahujú veľmi nízke úrovne. Väčšina bánk v rámci sporiacich účtov ponúka výnosy na úrovni 0,1 % ročne alebo ešte menej.

„Sporiace účty aktuálne ponúkajú možnosť bonusovej úrokovej sadzby 0,10 až 0,20 % ročne v závislosti od typu sporiaceho účtu, pričom podmienkou vyplatenia bonusového úroku je pravidelné sporenie od 20 do tisíc eur mesačne a bez výberu v danom mesiaci,“ vysvetľuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Podľa jeho slov sa bonusový úrok pripisuje mesačne, pričom sa posudzuje vždy predchádzajúci mesiac. Inou kategóriou je termínovaný vklad Kombiprodukt, ktorý ponúka úrok 2,5 % ročne na 12 mesiacov v kombinácii s investíciou do podielových fondov v pomere jedna ku dvom. Ostatné vkladové účty ponúkajú momentálne minimálne úrokové sadzby 0,01 % ročne.

Aj preto dodáva, že pri súčasnej vysokej inflácii odporúča sporiť formou pravidelného investovania do podielových fondov, čo je možné už od 20 eur mesačne. Ochrániť svoje peniaze pred infláciou a uchovať ich hodnotu, prípadne očakávať ich zhodnotenie, je reálne len prostredníctvom investovania.

Klienti Tatra banky si v rámci balíka služieb Tatra Personal môžu otvoriť až 15 sporení k účtu. Hoci si tu klienti môžu odkladať peniaze na horšie časy, v žiadnom prípade tieto účty nebojujú s infláciou, keďže aktuálna sadzba na nich je podľa hovorkyne banky Simony Miklošovičovej 0 % ročne. Zároveň dodáva, že ak klienti majú záujem o zhodnotenie peňazí, banka im ponúka investičné sporenie alebo doplnkové dôchodkové sporenie.

Výnimkou je 365.bank

Výrazne inak má stratégiu nastavenú 365.bank, ktorá naďalej ponúka automatický typ sporenia s názvom Syslenie, kde klient dostane úrok 3,65 % ročne. „Sporenie funguje na princípe jedného z dvoch sporiacich pravidiel, ktoré si volí klient podľa svojej preferencie. Môže si vybrať buď zaokrúhľovanie platieb kartou na 1, 5 alebo 10 eur, alebo bezcentový účet. V oboch prípadoch mu banka vzniknutý rozdiel automaticky pošle na Syslenie a úročí,“ vysvetľuje PR manažérka Linda Valko Gáliková. Maximálna suma úspor úročená týmto úrokom je 2-tisíc eur.

Novinkou v tejto banke je termínovaný vklad so zvýhodnenou úrokovou sadzbou 2 % ročne. Doba viazanosti prostriedkov na tomto type produktu je štyri roky, pričom klienti si môžu zhodnotiť financie vo výške od 500 do 100-tisíc. eur. Okrem toho si môžu klienti 365.bank založiť sporenie s cieľom, na ktorom môžu získať úrok 0,0365 % ročne, respektíve úrokovú sadzbu 0,365 % ročne tí, ktorí majú rozšírený Účet plus.

Slovenské úrokové sadzby sú nižšie aj od sadzieb v eurozóne

Aj v porovnaní s eurozónou sú na Slovensku vklady s dohodnutou splatnosťou nad dva roky v poslednej dekáde prevažne výrazne nižšie úročené ako tie v krajinách eurozóny. Podľa D. Mišu úrokové sadzby na sporiacich či vkladových účtoch vychádzajú predovšetkým zo základnej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá zatiaľ napriek vysokej inflácii sadzby nezvýšila. „To znamená, že úrokové sadzby na sporiacich účtoch a vkladových produktoch v eurách zostávajú naďalej na nízkych úrovniach,“ dodáva.

logo
Prečítajte si tiež:
17.6.2024 Martin Jamnický

Agentúra Moody´s: Hodnotenie Slovenska zostáva vysoké, no s negatívnym výhľadom

Aj tretia veľká ratingová agentúra ponechala, a teda neznížila Slovensku pôvodné hodnotenie. Po S&P a Fitch Rating aj Moody´s potvrdila ...

17.6.2024 Roland Régely

Na výšku úrokových sadzieb hypoték majú vplyv aj rozhodnutia slovenských politikov

Dopyt po nových hypotékach síce v prvom kvartáli tohto roka klesol na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov, banky však zostávajú ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Objednávky v priemysle začali po prvý raz v tomto roku rásť

Hodnota nových objednávok v priemysle začala v apríli tohto roku konečne stúpať, keď sa zvýšila o 5,7 % a dosiahla objem 5,83 miliardy eur. ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Od 1. júla sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie

Už o tri týždne, od 1. júla 2024, sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých osôb. Zmenu v ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Poisťovňa Kooperativa prináša do bratislavskej Trnávky 102 nájomných bytov

Poisťovňa Kooperativa po predchádzajúcich skúsenostiach v iných krajských mestách Slovenska rozbieha svoj prvý rozsiahly projekt ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

SAPI: Asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje sa po novom zacieli najmä na udržateľnú energetiku

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Švajčiarska FlowBank prišla o licenciu a putuje do konkurzu

Ďalšia banka skrachovala. Do konkurzného konania vstúpila švajčiarska online maklérska a obchodná banka FlowBank so sídlom v Ženeve. O ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Cestovné kancelárie vlani zaznamenali druhý najlepší rok od začiatku tisícročia

Cestovné kancelárie na Slovensku vlani dokázali o dve tretiny zvýšiť počty turistov, ktorí si kúpili ich zájazdy. Po troch rokoch boja s ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Počet kryptomenových bankomatov rastie, na celom svete ich je takmer 40-tisíc

Kryptomenám sa darí, a tak stúpa aj počet kryptomenových bankomatov. Úspešné obdobie však trvá len približne 10 posledných mesiacov, ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Európsky preukaz zdravotného poistenia v zahraničí stačiť nemusí, potrebné je cestovné poistenie

Pri plánovaní cesty do zahraničia je jedným z najdôležitejších krokov zabezpečiť si vhodné cestovné poistenie. Toto poistenie je ...

12.6.2024 Mário Špilberger

Poistenie extrémnych športov má niekoľko podôb, no neponúkajú ho všetky poisťovne

Tešíte sa na zdolanie ďalšej skaly? Ste nadšencom potápania, alebo chcete vyskúšať netradičný šport na Slovensku či za našimi ...

10.6.2024 Zuzana Fryč

Poistné zmluvy je potrebné občas aktualizovať. Ako často by sme to mali urobiť?

Zmeny životných situácií či výška inflácie a jej vplyv najmä na majetkové poistenie v posledných rokoch prinášajú otázku, ako často ...

9.6.2024 Roland Régely

Kto má po novom nárok na štátnu pomoc pri zvýšenej splátke hypotéky

Štát priebežne eviduje nízky záujem o príspevok na pomoc pri zvýšených splátkach hypoték. Preto došlo k zmene pravidiel a pomoc do ...

9.6.2024 Redakcia FinReport

Motorkári, bez PZP na cesty ani nechoďte!

Nástup príjemne teplých mesiacov pozval na cesty množstvo motorkárov. V správach sa tak opäť začali objavovať informácie o ich kolíziách ...

7.6.2024 Redakcia FinReport

Pillow poisťovňa dosiahla hneď dva miliardové míľniky

Česká Pillow poisťovňa, ktorá od sklonku uplynulého roku pôsobí aj na Slovensku, po štyri a pol roku svojej činnosti dosiahla dva ...

6.6.2024 Robert Juriš

ECB konečne začala znižovať svoje kľúčové úrokové sadzby

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa konečne rozhodla pristúpiť k uvoľňovaniu svojej sprísnenej monetárnej politiky. Dlho ...

6.6.2024 Roland Régely

Investovanie do kryptomien: Kedy vám môže banka zablokovať či zrušiť účet?

Investovanie na trhu s kryptoaktívami zahŕňa aj rôzne riziká, pričom jedným z nich sú časté podvody. Národná banka Slovenska (NBS) preto ...

6.6.2024 Redakcia FinReport

Záplavy: Poisťovne evidujú stovky poistných udalostí. Ako nahlásiť škody po povodni?

Aktuálna povodňová situácia na Slovensku udržiava v napätí nielen občanov, ktorí bývajú a žijú v blízkosti rozvodnených vodných ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay