Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Skúsenosť s pandémiou nás núti prehodnotiť svoj vzťah k životnému poisteniu. Trh sa prispôsobuje potrebám ľudí

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Pandémia koronavírusu priniesla množstvo opatrení, ktoré väčšine ľudí zmenili každodenný život a prinútili ich prehodnotiť spotrebu, tvorbu úspor či lepšie nastavenie poistenia a prispôsobiť ich vlastným potrebám. Mnohí si uvedomili dôležitosť životného poistenia, ktoré dokáže výrazne pomôcť pri neočakávaných životných situáciách, akými sú napríklad výpadok príjmu pre práceneschopnosť či závažné choroby.

životné poistenie

Foto: Shutterstock

S otázkou, čo zmenila pandémia na globálnom poistnom trhu, alebo ako sa bude vyvíjať poistný trh ďalej, sme sa obrátili na viacerých odborníkov.

V osobných financiách chceme mať lepší prehľad

Finanční sprostredkovatelia sa zhodujú na tom, že ľudia si počas pandémie našli čas na urobenie si poriadku vo svojich financiách a zmluvách s finančnými inštitúciami.

To sa týka nielen poistenia, ale aj dôchodkových produktov, investícií a úverov. Pandémia otvorila mnohým klientom oči, keďže si uvedomili, že finančná rezerva je skutočne potrebná a situácia, keď by mohli potrebovať finančný vankúš, môže prísť veľmi nečakane,“ uvádza analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec.

Aj riaditeľ pre produkty a compliance spoločnosti Partners Group SK Peter Matovič vidí v posledných mesiacoch zmenu v správaní sa klientov: „Ľudia majú kvôli obmedzenej spotrebe viac finančných zdrojov, aby si mohli dovoliť poistenie a v dôsledku aktuálnej situácie si aj viac uvedomujú jeho dôležitosť.“

Zároveň dodáva, že v prípade poistenia je najväčším motivátorom osobná skúsenosť, pričom v poslednom roku ju majú ľudia vo zvýšenej miere, či už v rodine, alebo vo svojom blízkom okolí. Odhaduje, že v nasledujúcich mesiacoch sa správanie ľudí asi výrazne nezmení, no v priebehu ďalších rokov bude ešte viac stúpať dôležitosť osvety.

Tieto skúsenosti potvrdzuje aj špecialistka externej komunikácie Helena Kanderková z Allianz – Slovenskej poisťovne, ktorá podľa spätnej väzby od obchodníkov a klientov vidí, že mnohí z nich sa viac zaujímajú o poistenie svojho života a zdravia. „Na druhej strane sú klienti, ktorí sa v dôsledku koronakrízy dostali do finančnej núdze, a preto prehodnocujú svoje náklady, vrátane nákladov na platby poistného,“ dodáva.

Počas pandémie stúpla dôležitosť životného poistenia

Ľudia zmenili svoje priority aj vo vzťahu k životnému poisteniu. „Poistné zmluvy sa čoraz viac dojednávajú s ohľadom na potreby klientov a na ich životnú situáciu a nie na výšku poistného, ktoré chcú za poistenie platiť. Situácia, ktorú priniesla pandémia, iba potvrdila, že táto zmena v dojednávaní poistenia je skutočne v prospech klienta,“ dodáva hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Finančný špecialista zo spoločnosti RHR Tomáš Maga si myslí, že životné poistenie je produkt, ktorý má svoje miesto v portfóliu klienta, a vždy po ňom bude dopyt. „Dlhodobo si všímam, že najväčší záujem o takéto produkty majú ľudia s priemerným príjmom.“

Zároveň dodáva, že pokiaľ je človek dostatočne zabezpečený do takej miery, že ak by od zajtra nepracoval a dokáže v pohode fungovať až do konca svojho života, tak poistenie nepotrebuje. Pokiaľ však v takej situácii nie je, mal by si poistiť aspoň tie najvážnejšie riziká

Aj CEO skupiny Wüstenrot Slovensko Marian Hrotka predpokladá, že skúsenosť s pandémiou v každom prípade zvýrazní najmä význam životného poistenia, pričom poisťovne ju premietnu do svojich plánov pre najbližšiu budúcnosť.

„Globálna pandémia urýchlila vývoj smerovania poisťovníctva či finančných služieb. Pri niektorých produktoch, ako je napríklad rizikové životné poistenie, sme sledovali nárast, keďže časť verejnosti si uvedomila, že v ťažkej situácii majú výhodu tí, ktorí sa nespoliehajú výlučne na pomoc štátnych inštitúcií či rodiny,“ dodáva.

87
90

Poistné sumy a pripoistenia prispôsobujeme požiadavkám

Klientov, ktorí už majú uzatvorené životné poistenie, zaujíma najmä to, ako ho majú nastavené. „V mnohých prípadoch sa však deje to, že ľudia majú poistenie nastavené na nízke poistné sumy a chýbajú im niektoré dôležité pripoistenia závažných ochorení, invalidity alebo práceneschopnosti (PN),“ opisuje I. Kahanec.

Podľa partnera Umbrella Group Michala Ďuriša je pri tomto poistnom produkte kľúčové nechať si poradiť od profesionálov. „Môže to znieť ako klišé, ale platí to viac ako kdekoľvek inde. Rozumne nastavené poistné sumy v životnom poistení sú skôr raritou. Často sa stretávame s tým, že klienti poisťovní majú poistené to, čo vôbec nepotrebujú,“ konštatuje odborník.

Na dôležitosť výberu vhodných pripoistení zase upozorňuje P. Matovič z Partners Group SK: „Poistenie PN je kľúčové pri zabezpečení krátkodobých výpadkov príjmu a v poslednom čase sa dostalo do oblasti záujmu klientov, pretože nekryje len úrazy, ale aj výpadky príjmu v dôsledku choroby. To tvorí až 96 % prípadov.“

Podľa neho je pri nastavovaní zmlúv potrebné zvážiť aj ďalšie riziká, ako sú invalidita, poistenie úmrtia či kritických chorôb, a aby boli ľudia krytí v prípade výrazných a dlhodobých poklesov príjmov. „Aj poisťovne v posledných rokoch menia orientáciu týmto smerom, a trend bude pokračovať,“ dopĺňa.

Ak ochoriem, na životné poistenie je už neskoro

Predovšetkým by sme si však mali uvedomiť jednu zásadnú vec. Pandémia ochorenia COVID-19 zmenila podmienky pri uzatváraní životného poistenia. „Platí, že ak sa aktuálne liečite na koronavírus, žiadna poisťovňa vás nepoistí,“ vysvetľuje M. Ďuriš.

Niektoré poisťovne dokonca rozšírili zdravotné dotazníky o otázky smerujúce práve k tomuto ochoreniu. Je preto dôležité myslieť dopredu a uzatvoriť si životnú poistku v predstihu. „Niektoré poisťovne sa pýtajú aj na príznaky COVID-19. Ak teda potenciálny klient vie, že je rizikový pacient, náhle ochorel a chce si narýchlo uzavrieť životnú poistku, už sa mu to asi nepodarí,“ dodáva.

Presun poisťovníctva do online sveta

Okrem množstva zmien, ktoré sa na poistnom trhu dejú, ako je napríklad neustále vylepšovanie produktov, zvyšovanie krytia či výhodnejšie ceny pre klientov, prebieha ešte jedna zásadná inovácia. Ide o presúvanie poisťovníctva do online priestoru. Pandémia tento proces výrazne urýchlila.

„Presun celého trhu do online vnímam veľmi pozitívne nielen z hľadiska inštitúcií a produktov, ale aj z hľadiska mojej profesie. Ľudia viac pátrajú po správnych informáciách na internete a do popredia sa dostávajú odborníci. Verím, že tento trend bude pokračovať aj po pandémii a ľudia budú hľadať kvalitné služby a informácie,“ tvrdí T. Maga.

Vznikajú aj nové poistenia na mieru

Aké ďalšie zmeny nastanú v súvislosti s pandémiou koronavírusu v budúcnosti, ukáže čas. „S istotou však možno povedať, že ovplyvní vývoj nových poistných produktov, pretože poistenie musí vždy reagovať na obavy klientov,“ konštatuje M. Hrotka.

Môže ísť napríklad o sústredenie sa na hypotekárnych klientov, kde poisťovne predstavili špecifické poistenie vhodné práve pre klientov s hypotékou. „Okrem neho je to aj zameranie sa na niektoré povolania a krytie ich špecifických rizík. Napríklad u zdravotníkov, manažérov, vodičov a ďalších,“ vymenúva I. Kahanec.

„Skúsenosť s koronavírusom dokazuje, že pandémia nepozná hranice medzi kontinentmi, zasahuje všetky odvetvia a všetky skupiny obyvateľstva, čo robí riziko nekalkulovateľným. Poisťovne však budú aj naďalej hľadať riešenia, aby klientom pomohli aspoň čiastočne zmierniť následky pandémie. Môžeme hovoriť napríklad o rozšírení asistenčných služieb v existujúcich produktoch,“ hovorí generálny riaditeľ poisťovne Colonnade Marian Bátovský.

logo
Prečítajte si tiež:
29.3.2024 Redakcia FinReport

Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne

Adopcia kryptomien v celosvetovom meradle neustále rastie. V roku 2024 sa očakáva, že medzi vlastníkmi kryptomien celosvetovo pribudne okolo 160 ...

28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Daňové úrady posilňujú podporu a predlžujú úradné hodiny

Posilnené podateľne, dlhšie otvorené daňové úrady a možnosť „drive in“. Daňové úrady po celom Slovensku budú posledné dva dni, ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky pred Veľkou nocou výrazne zdraželi

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov pred veľkonočnými sviatkami stúpli. Dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 20 týždňov. ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov sa vo februári 2024 prepadli o viac ako 15 %. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mali o tretinu ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Vďaka lotérii Mega Milllions je na svete o jedného miliardára viac

Americká lotéria s priliehavým názvom Mega Millions stvorila ďalšieho dolárového miliardára. Zatiaľ neznámy šťastlivec si totiž odnesie ...

27.3.2024 Dominik Horváth

Analýza: Biden vs. Trump – čo môže priniesť ich súboj v amerických prezidentských voľbách

Prezidentské voľby v USA budú mať rovnakých kandidátov ako v roku 2020. Joe Biden a Donald Trump sa opäť stretnú v súboji o Biely dom. ...

27.3.2024 Roland Régely

Ktorý sprostredkovateľ má najviac podriadených finančných agentov a ktorý si vlani najviac polepšil?

Počet podriadených finančných agentov na Slovensku zrejme čoskoro prekročí hranicu 17-tisíc. Svedčia o tom štatistiky Národnej banky ...

27.3.2024 Redakcia FinReport

Tatra banka rozdelí medzi akcionárov viac ako 155 miliónov eur

Tatra banka dosiahla v minulom roku zisk viac ako 237 miliónov eur. Valné zhromaždenie tejto banky včera rozhodlo, ako naloží s týmito ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Tatra banka priniesla finančnú aplikáciu pre deti

Tatra banka prináša novú aplikáciu určenú pre najmladších klientov. Zahŕňa edukačnú časť, ale umožňuje aj správu detského účtu. ...

25.3.2024 Roland Régely

Virtuálne karty sú populárne, no ešte stále nedokážu plne nahradiť plastové

Virtuálne platobné karty sú na Slovensku čoraz obľúbenejšie. Ich výhodou je rýchle zriadenie v ktorejkoľvek banke, bezpečnejšie platenie ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Počet bankových pracovníkov na Slovensku každým rokom klesá

V bankovom sektore na Slovensku aktuálne pôsobí spolu 25 peňažných finančných inštitúcií. Okrem centrálnej banky je to 24 korporácií ...

21.3.2024 Robert Juriš

Poisťovňa Novis je trištvrte roka bez licencie, likvidátor je stále neznámy

Pred trištvrte rokom Národná banka Slovenska odobrala spoločnosti Novis povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti. Zároveň podala návrh ...

21.3.2024 Redakcia FinReport

UNIQA: V minulom roku uzavrela viac zmlúv a priniesla aj vyššie poistné

UNIQA poisťovňa na Slovensku priniesla v minulom roku poistné v celkovej výške 295,6 milióna eur, čo predstavuje medziročný nárast o 6 %. ...

20.3.2024 Redakcia FinReport

Kooperativa vstúpila do tretieho piliera, plánuje aktivity s fondmi aj na realitnom trhu

Ani nie pred týždňom poisťovňa Kooperativa ohlásila vstup do poprednej sprostredkovateľskej spoločnosti a už je tu informácia o ďalšej ...

20.3.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o PZP: Poistené elektrokolobežky a vyššie pokuty

Novela zákona o povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel je po dnešku o krok bližšie k svojmu schváleniu. Novelu z dielne Ministerstva ...

19.3.2024 Roland Régely

Manželia, partneri či single: Kto má šancu získať hypotéku s lepšími podmienkami?

Ľudí, ktorí si vedia zabezpečiť bývanie bez nutnosti financovania úverom, je u nás málo. Väčšina Slovákov si na byt či dom musí ...

18.3.2024 Robert Juriš

ECB zrejme v lete zníži svoje úrokové sadzby, no hypotéky zlacnieť nemusia

Nehnuteľnosti na bývanie sa počas uplynulých dvoch rokov poznačených zásadným nárastom úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v priemere ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

  1. 1.
    Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne
  2. 2.
    Vyslanci z Južnej Kórei sa stretli s Kim Čong-unom, odovzdali mu osobný list od prezidenta Muna
  3. 3.
    Kažimír sa postaví pred súd aj budúci rok, v kauze podplácania vytýčili ešte niekoľko pojednávaní
  4. 4.
    Predsedom strany MODRÍ-ES bude Mikuláš Dzurinda, chce presadzovať politiku Európskej ľudovej strany
  5. 5.
    Ministri 47 krajín odsúdili dodávky rakiet z KĽDR do Ruska, z krajín EÚ chýba slovenský a ešte jeden
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay