Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Skúsenosť s pandémiou nás núti prehodnotiť svoj vzťah k životnému poisteniu. Trh sa prispôsobuje potrebám ľudí

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Pandémia koronavírusu priniesla množstvo opatrení, ktoré väčšine ľudí zmenili každodenný život a prinútili ich prehodnotiť spotrebu, tvorbu úspor či lepšie nastavenie poistenia a prispôsobiť ich vlastným potrebám. Mnohí si uvedomili dôležitosť životného poistenia, ktoré dokáže výrazne pomôcť pri neočakávaných životných situáciách, akými sú napríklad výpadok príjmu pre práceneschopnosť či závažné choroby.

image

Foto: Shutterstock

S otázkou, čo zmenila pandémia na globálnom poistnom trhu, alebo ako sa bude vyvíjať poistný trh ďalej, sme sa obrátili na viacerých odborníkov.

V osobných financiách chceme mať lepší prehľad

Finanční sprostredkovatelia sa zhodujú na tom, že ľudia si počas pandémie našli čas na urobenie si poriadku vo svojich financiách a zmluvách s finančnými inštitúciami.

To sa týka nielen poistenia, ale aj dôchodkových produktov, investícií a úverov. Pandémia otvorila mnohým klientom oči, keďže si uvedomili, že finančná rezerva je skutočne potrebná a situácia, keď by mohli potrebovať finančný vankúš, môže prísť veľmi nečakane,“ uvádza analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec.

Aj riaditeľ pre produkty a compliance spoločnosti Partners Group SK Peter Matovič vidí v posledných mesiacoch zmenu v správaní sa klientov: „Ľudia majú kvôli obmedzenej spotrebe viac finančných zdrojov, aby si mohli dovoliť poistenie a v dôsledku aktuálnej situácie si aj viac uvedomujú jeho dôležitosť.“

Zároveň dodáva, že v prípade poistenia je najväčším motivátorom osobná skúsenosť, pričom v poslednom roku ju majú ľudia vo zvýšenej miere, či už v rodine, alebo vo svojom blízkom okolí. Odhaduje, že v nasledujúcich mesiacoch sa správanie ľudí asi výrazne nezmení, no v priebehu ďalších rokov bude ešte viac stúpať dôležitosť osvety.

Tieto skúsenosti potvrdzuje aj špecialistka externej komunikácie Helena Kanderková z Allianz – Slovenskej poisťovne, ktorá podľa spätnej väzby od obchodníkov a klientov vidí, že mnohí z nich sa viac zaujímajú o poistenie svojho života a zdravia. „Na druhej strane sú klienti, ktorí sa v dôsledku koronakrízy dostali do finančnej núdze, a preto prehodnocujú svoje náklady, vrátane nákladov na platby poistného,“ dodáva.

Počas pandémie stúpla dôležitosť životného poistenia

Ľudia zmenili svoje priority aj vo vzťahu k životnému poisteniu. „Poistné zmluvy sa čoraz viac dojednávajú s ohľadom na potreby klientov a na ich životnú situáciu a nie na výšku poistného, ktoré chcú za poistenie platiť. Situácia, ktorú priniesla pandémia, iba potvrdila, že táto zmena v dojednávaní poistenia je skutočne v prospech klienta,“ dodáva hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Finančný špecialista zo spoločnosti RHR Tomáš Maga si myslí, že životné poistenie je produkt, ktorý má svoje miesto v portfóliu klienta, a vždy po ňom bude dopyt. „Dlhodobo si všímam, že najväčší záujem o takéto produkty majú ľudia s priemerným príjmom.“

Zároveň dodáva, že pokiaľ je človek dostatočne zabezpečený do takej miery, že ak by od zajtra nepracoval a dokáže v pohode fungovať až do konca svojho života, tak poistenie nepotrebuje. Pokiaľ však v takej situácii nie je, mal by si poistiť aspoň tie najvážnejšie riziká

Aj CEO skupiny Wüstenrot Slovensko Marian Hrotka predpokladá, že skúsenosť s pandémiou v každom prípade zvýrazní najmä význam životného poistenia, pričom poisťovne ju premietnu do svojich plánov pre najbližšiu budúcnosť.

„Globálna pandémia urýchlila vývoj smerovania poisťovníctva či finančných služieb. Pri niektorých produktoch, ako je napríklad rizikové životné poistenie, sme sledovali nárast, keďže časť verejnosti si uvedomila, že v ťažkej situácii majú výhodu tí, ktorí sa nespoliehajú výlučne na pomoc štátnych inštitúcií či rodiny,“ dodáva.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Poistné sumy a pripoistenia prispôsobujeme požiadavkám

Klientov, ktorí už majú uzatvorené životné poistenie, zaujíma najmä to, ako ho majú nastavené. „V mnohých prípadoch sa však deje to, že ľudia majú poistenie nastavené na nízke poistné sumy a chýbajú im niektoré dôležité pripoistenia závažných ochorení, invalidity alebo práceneschopnosti (PN),“ opisuje I. Kahanec.

Podľa partnera Umbrella Group Michala Ďuriša je pri tomto poistnom produkte kľúčové nechať si poradiť od profesionálov. „Môže to znieť ako klišé, ale platí to viac ako kdekoľvek inde. Rozumne nastavené poistné sumy v životnom poistení sú skôr raritou. Často sa stretávame s tým, že klienti poisťovní majú poistené to, čo vôbec nepotrebujú,“ konštatuje odborník.

Na dôležitosť výberu vhodných pripoistení zase upozorňuje P. Matovič z Partners Group SK: „Poistenie PN je kľúčové pri zabezpečení krátkodobých výpadkov príjmu a v poslednom čase sa dostalo do oblasti záujmu klientov, pretože nekryje len úrazy, ale aj výpadky príjmu v dôsledku choroby. To tvorí až 96 % prípadov.“

Podľa neho je pri nastavovaní zmlúv potrebné zvážiť aj ďalšie riziká, ako sú invalidita, poistenie úmrtia či kritických chorôb, a aby boli ľudia krytí v prípade výrazných a dlhodobých poklesov príjmov. „Aj poisťovne v posledných rokoch menia orientáciu týmto smerom, a trend bude pokračovať,“ dopĺňa.

Ak ochoriem, na životné poistenie je už neskoro

Predovšetkým by sme si však mali uvedomiť jednu zásadnú vec. Pandémia ochorenia COVID-19 zmenila podmienky pri uzatváraní životného poistenia. „Platí, že ak sa aktuálne liečite na koronavírus, žiadna poisťovňa vás nepoistí,“ vysvetľuje M. Ďuriš.

Niektoré poisťovne dokonca rozšírili zdravotné dotazníky o otázky smerujúce práve k tomuto ochoreniu. Je preto dôležité myslieť dopredu a uzatvoriť si životnú poistku v predstihu. „Niektoré poisťovne sa pýtajú aj na príznaky COVID-19. Ak teda potenciálny klient vie, že je rizikový pacient, náhle ochorel a chce si narýchlo uzavrieť životnú poistku, už sa mu to asi nepodarí,“ dodáva.

Presun poisťovníctva do online sveta

Okrem množstva zmien, ktoré sa na poistnom trhu dejú, ako je napríklad neustále vylepšovanie produktov, zvyšovanie krytia či výhodnejšie ceny pre klientov, prebieha ešte jedna zásadná inovácia. Ide o presúvanie poisťovníctva do online priestoru. Pandémia tento proces výrazne urýchlila.

„Presun celého trhu do online vnímam veľmi pozitívne nielen z hľadiska inštitúcií a produktov, ale aj z hľadiska mojej profesie. Ľudia viac pátrajú po správnych informáciách na internete a do popredia sa dostávajú odborníci. Verím, že tento trend bude pokračovať aj po pandémii a ľudia budú hľadať kvalitné služby a informácie,“ tvrdí T. Maga.

Vznikajú aj nové poistenia na mieru

Aké ďalšie zmeny nastanú v súvislosti s pandémiou koronavírusu v budúcnosti, ukáže čas. „S istotou však možno povedať, že ovplyvní vývoj nových poistných produktov, pretože poistenie musí vždy reagovať na obavy klientov,“ konštatuje M. Hrotka.

Môže ísť napríklad o sústredenie sa na hypotekárnych klientov, kde poisťovne predstavili špecifické poistenie vhodné práve pre klientov s hypotékou. „Okrem neho je to aj zameranie sa na niektoré povolania a krytie ich špecifických rizík. Napríklad u zdravotníkov, manažérov, vodičov a ďalších,“ vymenúva I. Kahanec.

„Skúsenosť s koronavírusom dokazuje, že pandémia nepozná hranice medzi kontinentmi, zasahuje všetky odvetvia a všetky skupiny obyvateľstva, čo robí riziko nekalkulovateľným. Poisťovne však budú aj naďalej hľadať riešenia, aby klientom pomohli aspoň čiastočne zmierniť následky pandémie. Môžeme hovoriť napríklad o rozšírení asistenčných služieb v existujúcich produktoch,“ hovorí generálny riaditeľ poisťovne Colonnade Marian Bátovský.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.6.2021 Redakcia FinReport

Riziko oneskorených platieb na Slovensku sa viac ako zdvojnásobilo

Z aktuálneho celoeurópskeho prieskumu European Payment Report 2021 vyplýva, že polovica skúmaných spoločností je rada, že prežila rok 2020. ...

20.6.2021 Redakcia FinReport

Začíname plánovať svoje letné dovolenky. Väčšina chce zostať oddychovať na Slovensku

Život sa pomaly vracia do normálu a my sa pred letom venujeme plánovaniu dovolenkových aktivít. O svojej letnej dovolenke uvažuje viac ako 60 % ...

19.6.2021 Redakcia FinReport

Bitcoin: Svetová banka Salvádoru nepomôže a britský finančný regulačný úrad varuje pred stratou úspor

Kryptomeny sú fenomén, u ktorého po skúsenostiach z ostatných mesiacov môžeme očakávať prakticky čokoľvek. Opakované kolísanie ceny ...

19.6.2021 Zuzana Mecková

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

18.6.2021 Dominik Horváth

Digitálne súbory, a niekedy aj úplne naivné obrázky, sa na NFT trhu predávajú za státisíce až milióny dolárov

Nová vlna digitálnych tvorcov vytvorila úplne novú umeleckú scénu, v rámci ktorej autori predávajú svoje diela spotrebiteľom v digitálnej ...

18.6.2021 Redakcia FinReport

Počet neplatičov DPH za jediný rok stúpol o 40 %. Doteraz ich nikdy nebolo viac

Náročná medicínska aj ekonomická situácia počas uplynulých mesiacov zásadne ovplyvnila drvivú väčšinu podnikateľov. Podľa aktuálnej ...

16.6.2021 Arian Ali

Neuspeli ste so sťažnosťou u svojej finančnej inštitúcie? Obráťte sa na Národnú banku Slovenska

Na základe opodstatnených žiadostí podaných na Národnú banku Slovenska museli len za uplynulý rok finančné inštitúcie vrátiť ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

Extrémne prejavy počasia ovplyvnené zmenou klímy menia štruktúru poistných udalostí

Škody na nehnuteľnostiach spôsobené lokálnymi živlami sú čoraz nepredvídateľnejšie. A počet poistných udalostí, za ktoré môžu ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila kúpu Poštovej poisťovne poisťovňou Union, ktorá takto získala 160-tisíc nových klientov

Národná banka Slovenska (NBS) schválila, že poisťovňa Union môže definitívne prevziať Poštovú poisťovňu. Financial. Report o tejto ...

12.6.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa predala zelené dlhopisy za 100 miliónov eur

Slovenská sporiteľňa predala emisiu zelených dlhopisov v objeme 100 miliónov eur. Je to prvá emisia zelených dlhopisov tejto banky v rámci ...

11.6.2021 Redakcia FinReport

Novou výkonnou riaditeľkou Poštovej banky sa stala Melinda Burdanová

Poštová banka sa chce ešte viac priblížiť ku svojim klientom v obciach a v menších mestách prostredníctvom širokej distribučnej siete ...

11.6.2021 Redakcia FinReport

TOP 9 rád, na čo by ste nemali zabudnúť pred aj počas cesty autom na dovolenku

Mnohí z nás obľubujú jazdu autom za dovolenkou, pretože poskytuje slobodu, voľnosť a možnosť zažiť dobrodružstvá. Zo Slovenska to máme ...

10.6.2021 Zuzana Mecková

Povinné zmluvné poistenie: Čo robiť, ak ho vinník nemá uzatvorené, alebo dokonca z miesta nehody ušiel?

Ukončenie zákazu vychádzania ako aj postupný príchod leta zvyšujú frekvenciu výskytu vozidiel na cestách. S tým prirodzene súvisí aj ...

8.6.2021 Redakcia FinReport

365.bank prevezme pobočky Poštovej banky a stane sa z nej moderná plnoformátová banka

Poštovú banku čakajú zásadné zmeny. Pod značku 365.bank, ktorá je jej „odštepným závodom“, začiatkom júla prejdú všetky jej ...

8.6.2021 Redakcia FinReport

Počet pracovnoprávnych sporov sa zdvojnásobil, pomôcť môže poistenie právnej ochrany

Kým v roku 2019 dominovali spory ohľadom neplnenia zmluvných záväzkov, v roku 2020 sa Slováci na právnikov najčastejšie obracali v ...

8.6.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa zlikviduje staré platobné karty a vydávať bude už len ekologické

Ekologické aspekty čoraz intenzívnejšie prenikajú aj do bankovníctva. Napríklad Slovenská sporiteľňa vyzvala vlastníkov exspirovaných ...

7.6.2021 Roland Régely

Cestovné poistenie si dnes vybavíte už aj na dovolenku v rizikovej krajine

Získať funkčné cestovné poistenie počas uplynulého roku nebolo jednoduché. Situácia v Európe sa však pred blížiacou sa letnou sezónou ...

5.6.2021 Redakcia FinReport

Počas pandémie narástol počet nielen používateľov internetu, ale aj tých, ktorí si osvojili internetbanking

Pandémia koronavírusu spôsobila, že ľudia museli aj pri bežných činnostiach čoraz viac využívať technológie. V pandemickom období na ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Dunajskej Strede vzbĺkol suchý porast a blízke pole, zasahovať muselo tridsať hasičov (foto)
 2. 2.
  Povinné zmluvné poistenie: Čo robiť, ak ho vinník nemá uzatvorené, alebo dokonca z miesta nehody ušiel?
 3. 3.
  Riziko oneskorených platieb na Slovensku sa viac ako zdvojnásobilo
 4. 4.
  Začíname plánovať svoje letné dovolenky. Väčšina chce zostať oddychovať na Slovensku
 5. 5.
  FinGO.sk: Vďaka hypotékam aj online klientom majú za sebou mimoriadne úspešný rok