Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Skúsenosť s pandémiou nás núti prehodnotiť svoj vzťah k životnému poisteniu. Trh sa prispôsobuje potrebám ľudí

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Pandémia koronavírusu priniesla množstvo opatrení, ktoré väčšine ľudí zmenili každodenný život a prinútili ich prehodnotiť spotrebu, tvorbu úspor či lepšie nastavenie poistenia a prispôsobiť ich vlastným potrebám. Mnohí si uvedomili dôležitosť životného poistenia, ktoré dokáže výrazne pomôcť pri neočakávaných životných situáciách, akými sú napríklad výpadok príjmu pre práceneschopnosť či závažné choroby.

image

Foto: Shutterstock

S otázkou, čo zmenila pandémia na globálnom poistnom trhu, alebo ako sa bude vyvíjať poistný trh ďalej, sme sa obrátili na viacerých odborníkov.

V osobných financiách chceme mať lepší prehľad

Finanční sprostredkovatelia sa zhodujú na tom, že ľudia si počas pandémie našli čas na urobenie si poriadku vo svojich financiách a zmluvách s finančnými inštitúciami.

To sa týka nielen poistenia, ale aj dôchodkových produktov, investícií a úverov. Pandémia otvorila mnohým klientom oči, keďže si uvedomili, že finančná rezerva je skutočne potrebná a situácia, keď by mohli potrebovať finančný vankúš, môže prísť veľmi nečakane,“ uvádza analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec.

Aj riaditeľ pre produkty a compliance spoločnosti Partners Group SK Peter Matovič vidí v posledných mesiacoch zmenu v správaní sa klientov: „Ľudia majú kvôli obmedzenej spotrebe viac finančných zdrojov, aby si mohli dovoliť poistenie a v dôsledku aktuálnej situácie si aj viac uvedomujú jeho dôležitosť.“

Zároveň dodáva, že v prípade poistenia je najväčším motivátorom osobná skúsenosť, pričom v poslednom roku ju majú ľudia vo zvýšenej miere, či už v rodine, alebo vo svojom blízkom okolí. Odhaduje, že v nasledujúcich mesiacoch sa správanie ľudí asi výrazne nezmení, no v priebehu ďalších rokov bude ešte viac stúpať dôležitosť osvety.

Tieto skúsenosti potvrdzuje aj špecialistka externej komunikácie Helena Kanderková z Allianz – Slovenskej poisťovne, ktorá podľa spätnej väzby od obchodníkov a klientov vidí, že mnohí z nich sa viac zaujímajú o poistenie svojho života a zdravia. „Na druhej strane sú klienti, ktorí sa v dôsledku koronakrízy dostali do finančnej núdze, a preto prehodnocujú svoje náklady, vrátane nákladov na platby poistného,“ dodáva.

Počas pandémie stúpla dôležitosť životného poistenia

Ľudia zmenili svoje priority aj vo vzťahu k životnému poisteniu. „Poistné zmluvy sa čoraz viac dojednávajú s ohľadom na potreby klientov a na ich životnú situáciu a nie na výšku poistného, ktoré chcú za poistenie platiť. Situácia, ktorú priniesla pandémia, iba potvrdila, že táto zmena v dojednávaní poistenia je skutočne v prospech klienta,“ dodáva hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Finančný špecialista zo spoločnosti RHR Tomáš Maga si myslí, že životné poistenie je produkt, ktorý má svoje miesto v portfóliu klienta, a vždy po ňom bude dopyt. „Dlhodobo si všímam, že najväčší záujem o takéto produkty majú ľudia s priemerným príjmom.“

Zároveň dodáva, že pokiaľ je človek dostatočne zabezpečený do takej miery, že ak by od zajtra nepracoval a dokáže v pohode fungovať až do konca svojho života, tak poistenie nepotrebuje. Pokiaľ však v takej situácii nie je, mal by si poistiť aspoň tie najvážnejšie riziká

Aj CEO skupiny Wüstenrot Slovensko Marian Hrotka predpokladá, že skúsenosť s pandémiou v každom prípade zvýrazní najmä význam životného poistenia, pričom poisťovne ju premietnu do svojich plánov pre najbližšiu budúcnosť.

„Globálna pandémia urýchlila vývoj smerovania poisťovníctva či finančných služieb. Pri niektorých produktoch, ako je napríklad rizikové životné poistenie, sme sledovali nárast, keďže časť verejnosti si uvedomila, že v ťažkej situácii majú výhodu tí, ktorí sa nespoliehajú výlučne na pomoc štátnych inštitúcií či rodiny,“ dodáva.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Poistné sumy a pripoistenia prispôsobujeme požiadavkám

Klientov, ktorí už majú uzatvorené životné poistenie, zaujíma najmä to, ako ho majú nastavené. „V mnohých prípadoch sa však deje to, že ľudia majú poistenie nastavené na nízke poistné sumy a chýbajú im niektoré dôležité pripoistenia závažných ochorení, invalidity alebo práceneschopnosti (PN),“ opisuje I. Kahanec.

Podľa partnera Umbrella Group Michala Ďuriša je pri tomto poistnom produkte kľúčové nechať si poradiť od profesionálov. „Môže to znieť ako klišé, ale platí to viac ako kdekoľvek inde. Rozumne nastavené poistné sumy v životnom poistení sú skôr raritou. Často sa stretávame s tým, že klienti poisťovní majú poistené to, čo vôbec nepotrebujú,“ konštatuje odborník.

Na dôležitosť výberu vhodných pripoistení zase upozorňuje P. Matovič z Partners Group SK: „Poistenie PN je kľúčové pri zabezpečení krátkodobých výpadkov príjmu a v poslednom čase sa dostalo do oblasti záujmu klientov, pretože nekryje len úrazy, ale aj výpadky príjmu v dôsledku choroby. To tvorí až 96 % prípadov.“

Podľa neho je pri nastavovaní zmlúv potrebné zvážiť aj ďalšie riziká, ako sú invalidita, poistenie úmrtia či kritických chorôb, a aby boli ľudia krytí v prípade výrazných a dlhodobých poklesov príjmov. „Aj poisťovne v posledných rokoch menia orientáciu týmto smerom, a trend bude pokračovať,“ dopĺňa.

Ak ochoriem, na životné poistenie je už neskoro

Predovšetkým by sme si však mali uvedomiť jednu zásadnú vec. Pandémia ochorenia COVID-19 zmenila podmienky pri uzatváraní životného poistenia. „Platí, že ak sa aktuálne liečite na koronavírus, žiadna poisťovňa vás nepoistí,“ vysvetľuje M. Ďuriš.

Niektoré poisťovne dokonca rozšírili zdravotné dotazníky o otázky smerujúce práve k tomuto ochoreniu. Je preto dôležité myslieť dopredu a uzatvoriť si životnú poistku v predstihu. „Niektoré poisťovne sa pýtajú aj na príznaky COVID-19. Ak teda potenciálny klient vie, že je rizikový pacient, náhle ochorel a chce si narýchlo uzavrieť životnú poistku, už sa mu to asi nepodarí,“ dodáva.

Presun poisťovníctva do online sveta

Okrem množstva zmien, ktoré sa na poistnom trhu dejú, ako je napríklad neustále vylepšovanie produktov, zvyšovanie krytia či výhodnejšie ceny pre klientov, prebieha ešte jedna zásadná inovácia. Ide o presúvanie poisťovníctva do online priestoru. Pandémia tento proces výrazne urýchlila.

„Presun celého trhu do online vnímam veľmi pozitívne nielen z hľadiska inštitúcií a produktov, ale aj z hľadiska mojej profesie. Ľudia viac pátrajú po správnych informáciách na internete a do popredia sa dostávajú odborníci. Verím, že tento trend bude pokračovať aj po pandémii a ľudia budú hľadať kvalitné služby a informácie,“ tvrdí T. Maga.

Vznikajú aj nové poistenia na mieru

Aké ďalšie zmeny nastanú v súvislosti s pandémiou koronavírusu v budúcnosti, ukáže čas. „S istotou však možno povedať, že ovplyvní vývoj nových poistných produktov, pretože poistenie musí vždy reagovať na obavy klientov,“ konštatuje M. Hrotka.

Môže ísť napríklad o sústredenie sa na hypotekárnych klientov, kde poisťovne predstavili špecifické poistenie vhodné práve pre klientov s hypotékou. „Okrem neho je to aj zameranie sa na niektoré povolania a krytie ich špecifických rizík. Napríklad u zdravotníkov, manažérov, vodičov a ďalších,“ vymenúva I. Kahanec.

„Skúsenosť s koronavírusom dokazuje, že pandémia nepozná hranice medzi kontinentmi, zasahuje všetky odvetvia a všetky skupiny obyvateľstva, čo robí riziko nekalkulovateľným. Poisťovne však budú aj naďalej hľadať riešenia, aby klientom pomohli aspoň čiastočne zmierniť následky pandémie. Môžeme hovoriť napríklad o rozšírení asistenčných služieb v existujúcich produktoch,“ hovorí generálny riaditeľ poisťovne Colonnade Marian Bátovský.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2021 Redakcia FinReport

Akcia Kuriér: Podvodníci mohli na spotrebnej dani pripraviť štát o 1,1 milióna eur. Polícia im zhabala 12 ton tabaku

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy pri zásahu pod krycím názvom Kuriér zaistili vyše 12 ton tabaku a zadržali ...

27.9.2021 Zuzana Mecková

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák

Pandemická situácia sa síce zhoršuje, ale všetci cestovatelia veria, že tomuto spôsobu trávenia voľného času určite nie je koniec. Pri ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Odložené sociálne odvody je potrebné uhradiť najneskôr do konca septembra

Zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorí si počas koronakrízy požiadali o odklad poistného za marec 2020, ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné

Akcie firiem zameraných na počítačové hry zažili minulý rok prudký rozmach. V tomto roku sa však situácia obrátila. Nohy im podlomilo ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Tento rok si dovolenku pri mori užilo viac Slovákov. Prezradili ich platby kartou

Tohtoročná letná turistická sezóna bola určite lepšia ako tá minuloročná. Svedčí o tom aj objem zaznamenaných platieb kartou a tiež ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Vývoz produktov chemického priemyslu z krajín EÚ do sveta je oveľa vyšší ako ich dovoz

Krajiny Európskej únie sú dôležitým exportérom produktov chemického priemyslu do zahraničia. Vývoz produktov chemického priemyslu z ...

25.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Amazon vlani prijala pol milióna nových zamestnancov, teraz by chcela ďalších 125-tisíc

Najbohatší muž sveta Jeff Bezos len pred dvomi mesiacmi odstúpil z čela internetového obchodu Amazon. Spoločnosť zanechal vo výbornej ...

25.9.2021 Dominik Horváth

Umelec Damien Hirst predáva farebné škvrny ako NFT. Zarobil už desiatky miliónov dolárov a stále je o ne záujem

Damien Hirst patrí medzi najznámejších svetových umelcov súčasnej doby. Preslávil sa vystavovaním zvierat namočených do formaldehydu. ...

24.9.2021 Magdaléna Švančarková

Na požiadanie o mladomanželskú pôžičku zostáva už iba niekoľko dní. Záujem je zatiaľ len minimálny

Mladomanželské pôžičky, ako pomoc pre mladých ľudí, ktorí si potrebujú zabezpečiť alebo zariadiť svoje prvé spoločné bývanie, ...

22.9.2021 Naďa Černá

Starostlivosť o zrak: Aké zľavy poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne?

Operácie očí sú čoraz viac vyhľadávané. Ľuďom poskytujú možnosť zlepšiť si zrak a zároveň sa zbaviť okuliarov či kontaktných ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky

Ste tehotná a chceli by ste cestovať do zahraničia? Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a cestu vám odporučil aj lekár, pozorne si ...

16.9.2021 Magdaléna Švančarková

Zmena stratégie Wüstenrot stavebnej sporiteľne prináša zmeny podmienok pre stavebných sporiteľov

Skupina Wüstenrot nedávno oznámila zmenu svojej obchodnej stratégie. Začala totiž s utlmovaním činnosti svojej stavebnej sporiteľne s tým, ...

15.9.2021 Redakcia FinReport

Európske poisťovne vlani zaznamenali miliardové straty. Najviac sa prepadlo životné poistenie

Uplynulý pandemický rok bol náročný pre každého, poisťovne nevynímajúc. Celkové poistné kleslo v dvoch tretinách európskych krajín. ...

13.9.2021 Naďa Černá

Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu? Všímajte si benefity a dajte si pozor na termíny

Zdravotná poisťovňa nám musí poskytovať kvalitnú zdravotnú ochranu, ktorá sa odvíja od našich potrieb. Niekedy sa však stane, že nám po ...

13.9.2021 Dominik Horváth

Vatikánska banka: Na účte má 5 miliárd dolárov, za sebou niekoľko škandálov a pred sebou reformy pápeža Františka

Takmer na deň presne po 18 rokoch na Slovensko opäť prišiel na návštevu pápež katolíckej cirkvi a panovník štátu Vatikán. Hoci Svätý ...

10.9.2021 Redakcia FinReport

Najviac škôd tento rok spôsobili povodne a víchrice, najdrahšie vychádza krupobitie

Silné nárazové búrky a následné záplavy na strednom Slovensku, tornádo na východnom Slovensku, ale aj víchrice a krupobitia vo viacerých ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot: Záujem o vzdialenú komunikáciu je cestou k hybridnej starostlivosti o klientov

Čoraz viac Slovákov preferuje vzdialenú komunikáciu. Naučila ich to pandémia koronavírusu. Len v júli tohto roku stúpol počet nových ...

9.9.2021 Zuzana Mecková

Pozor na výbery hotovosti z bankomatu v cudzine. Poplatok za konverziu môže vyjsť až príliš draho

Mnoho občanov Slovenska každoročne navštívi zahraničné krajiny, často aj mimo eurozóny. Pri výbere hotovosti z bankomatu alebo pri ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Starostlivosť o zrak: Aké zľavy poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne?
 2. 2.
  Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák
 3. 3.
  Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané
 4. 4.
  Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné
 5. 5.
  Komunálne voľby v Grazi nečakane vyhrali komunisti, získali takmer 30 percent hlasov