Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Škody spôsobené tornádom kryjú poisťovne v rámci poistenia živelných rizík. Pozor však na podpoistenie

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Silné letné búrky spojené s krupobitím, víchrice či dokonca tornáda dokážu dramaticky skomplikovať životy ľudí. Najmä ak živel spôsobí rozsiahle škody na rodinných alebo bytových domoch. Ak sa nestane nič horšie, riešením by malo byť poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Ale pozor, keďže ceny bytov a domov sa v posledných rokoch výrazne zvyšujú, náhrada škody nemusí byť dostatočná, ak nehnuteľnosť nie je poistená podľa svojej reálnej hodnoty.

image

Foto: Shutterstock

Následky poisťovne kryjú zo živelných rizík

Riziká víchrice, krupobitia, povodní, tornád a ďalších hrozieb sú väčšinou súčasťou základných poistných balíkov poistenia nehnuteľnosti. Poistné plnenia sa následne vyplácajú maximálne do výšky poistnej sumy s prípadným odpočítaním dojednanej spoluúčasti. Pri uzatváraní poistenia nehnuteľnosti je preto dôležité zamerať sa najmä na výber rizík a poistnú sumu majetku.

Náhradu škody na majetku v dôsledku tornáda, ktoré sa minulý týždeň prehnalo Moravou, vypláca naša poisťovňa z poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. Takto vzniknuté škody preplácame z rizika víchrica. Víchrica patrí v našej poisťovni spolu s krupobitím, povodňou a záplavou, atmosférickými zrážkami a ďalšími živelnými rizikami medzi základné poistné riziká v rámci poistenia majetku,“ potvrdzuje hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Podľa jej slov škody na budovách poisťovne kryjú z poistenia nehnuteľnosti, škody na zariadení, nábytku, spotrebičoch či oblečení z poistenia domácnosti. Ak voda či víchrica poškodia auto, tieto škody poisťovňa preplatí z havarijného poistenia.

Podobne nastavené to má aj poisťovňa Kooperativa. „V základnom balíku pre poistenie majetku a zodpovednosti za škodu občanov ,Bezstarostný domov´ je automaticky zahrnutý ,združený živel´, ktorý obsahuje aj riziko víchrice so silou vetra minimálne 75 km/h a viac, teda vrátane tornáda,“ reaguje hovorkyňa poisťovne Silvia Nosková Illášová.

Možnosťou je podľa nej aj balík Excelent, ktorý dokonca obsahuje poistenie škôd následkom búrlivého vetra, čo znamená, že kryje škody pri sile vetra už od 60 km/h.

Nezabudnite na poistenie domácnosti

Pri poistení majetku, je okrem poistenia nehnuteľnosti rovnako dôležité aj poistenie domácnosti. Pri živelných pohromách, ale aj požiari, vodovodných kolíziách či výbuchu plynu môže dôjsť k značnému poškodeniu nielen samotnej budovy, ale aj zariadenia v nej. Zariadiť si novú domácnosť tak môže byť podobne nákladné ako opraviť poškodenú nehnuteľnosť. Niektoré poisťovne preto ponúkajú poistenie nehnuteľnosti aj domácnosti v rámci jedného balíka.

Pozor na podhodnotenie majetku

S určením približnej hodnoty majetku sa klienti môžu zvyčajne obrátiť na odborníkov, ktorí na základe viacerých parametrov, akými je napríklad zastavaná plocha, rekonštrukcia domu, pivnica, podkrovie a mnohé ďalšie, dokážu klientom odporučiť vhodnú poistnú sumu.

Hovorkyňa Kooperativy  upozorňuje, že klienti si často vyberajú len základný balík krytia, ktorý je najlacnejším variantom, pretože toto krytie vyžaduje banka k hypotekárnemu úveru. Upozorňuje, že mnoho ľudí má svoj majetok podhodnotený – podpoistený. „Podľa skúseností majú klienti tendenciu poistnú hodnotu vybavenia domácnosti pri odhadoch znižovať. Spravidla je ich odhad oproti skutočnosti nižší až o 30 až 40 %,“ dopĺňa.

9

Riziko podpoistenia môže naznačiť už samotná dĺžka poistnej zmluvy. Hodnota majetku totiž z roka na rok narastá aj tým, ako si ľudia svoj majetok zveľaďujú. Klientom preto odporúčame, aby poistné zmluvy pravidelne prehodnocovali a v prípade, že svoj majetok zveľadili, aby zvýšili aj poistnú sumu. Budú si tak istí, že v prípade poistnej udalosti im poistné krytie vystačí na znovunadobudnutie nehnuteľnosti či vybavenie domácnosti v potrebnej hodnote,“ vysvetľuje K. Kukurová a dodáva, že nielen klienti poisťovne Generali, ale ktokoľvek môže na správne určenie hodnoty svojej domácnosti využiť aplikáciu tejto poisťovne.

Byť poistený zle, je ako nebyť poistený vôbec

Podobne radí aj úverová analytička Swiss Life Select Slovensko Zuzana Šimonová. Hoci už poistenie nehnuteľnosti máte, poistná suma by mala zodpovedať reálnej hodnote vášho majetku. „Ceny nehnuteľností za posledné roky prudko rastú. Ak ste tomuto vývoju neprispôsobili aj poistné sumy vášho poistenia nehnuteľnosti, ste pravdepodobne podpoistení. V tom prípade, ak by bol váš dom alebo byt totálne zničený, poisťovňa by vám nevyplatila dostatok peňazí na to, aby ste si mohli kúpiť alebo postaviť nehnuteľnosť rovnakej veľkosti a kvality,“ opisuje analytička.

PR manažérka Komunálnej poisťovne Viera Puškárová pre správne poistenie odporúča v poistnej zmluve dojednať indexáciu poistnej sumy, čo znamená, že poistná suma sa každoročne navyšuje aspoň o inflačný index. Vďaka nej aj po niekoľkých rokoch suma zodpovedá novej cene, za akú sa dá poistená nehnuteľnosť znovu postaviť.

Niektorí klienti neupravujú svoje poistné zmluvy desiatky rokov, pričom hrozí, že sú poistení len na zlomok reálnej hodnoty svojho majetku. „Byť poistený zle, je ako nebyť poistený vôbec, iba o niečo drahšie. Preto by sa mali majetkové poistenia, najmä v čase rastu cien nehnuteľností, prehodnocovať aspoň každé dva či tri roky,“ odporúča poistný analytik Swiss Life Select Slovensko Peter Mocker.

Ako zdokumentovať škody

 • V prípade vzniknutej škodovej udalosti je prioritou ochrana zdravia a zabezpečenie pomoci. Zaistite preto, aby sa škoda ďalej nezväčšovala a nerozširovala.
 • S finálnou opravou a odstraňovaním škôd počkajte až na pokyn poisťovne. Pokiaľ nejde o predmety podliehajúce rýchlej skaze, uchovajte poškodené veci do vykonania obhliadky poisťovňou. Ak je z hygienických alebo bezpečnostných dôvodov nevyhnutné začať s odstraňovaním škôd skôr, môžete to urobiť.
 • Nezabudnite riadne zdokumentovať vzniknuté škody a zhotoviť detailné fotografie, prípadne aj videá všetkých poškodených predmetov. Na fotografiách, hoci aj z mobilného telefónu, by mal byť viditeľný konečný rozsah poškodenia.
 • Mnohé poistné udalosti dnes už viaceré poisťovne riešia telefonicky a využívajú aj videoobhliadku.

Ako nahlásiť škodovú udalosť

 • Škodovú udalosť nahláste poisťovni v najkratšom možnom čase.
 • Využite online nahlásenie škodovej udalosti na webových stránkach poisťovne, prípadne telefonicky, e-mailom alebo osobne.
 • Pred hlásením si pripravte údaje o zmluve (číslo poistnej zmluvy), krátky opis škodovej udalosti (čo a kde sa stalo) a telefónne číslo.
 • Ak nie je možné doložiť doklad, ktorý poisťovňa požaduje, je potrebné uviesť dôvod, prípadne predložiť iný doklad, ktorý ho nahrádza.
 • Pripojením správne vyplnených dokumentov a fotodokumentácie prispejete k urýchleniu likvidácie škodovej udalosti.
 • Po nahlásení získate číslo škodovej udalosti a na e-mail vám príde potvrdenie o registrácii.
 • Podľa typu a rozsahu škody vás bude kontaktovať technik kvôli obhliadke škody.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.10.2021 Redakcia FinReport

Prichádza nová príležitosť na investovanie do perspektívnych firiem v podobe SPAC

SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je nový investičný model, ktorý sa po úspechu v USA a západnej Európe presúva do ďalších ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada poslancov parlamentu, aby opätovne prehodnotili návrh novely Zákonníka ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook musí platiť: Vo Francúzsku médiám za obsah a v Británii 60-miliónovú pokutu

Sociálnu sieť Facebook čaká náročné obdobie. Britský protimonopolný úrad mu uložil pokutu vo výške 50,5 milióna libier, čo predstavuje ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

22.10.2021 Dominik Horváth

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann končí. Osobné dôvody alebo vyčerpanosť zo sporov?

Najdlhšie slúžiaci guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann oznámil, že ku koncu tohto roka rezignuje na všetky svoje ...

21.10.2021 Naďa Černá

Ošetrenie u zubára vás môže vyjsť lacnejšie, ako si myslíte. Na aké zľavy máte nárok?

Návšteva lekára sa nezaobíde bez platenia vyšších súm za ošetrenie alebo jednotlivé medicínske výkony. Aj bežné vŕtanie zuba môže ...

21.10.2021 Redakcia FinReport

Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere

Bratislavčan Tomáš Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce ...

20.10.2021 Magdaléna Švančarková

Prenajímate byt? V problémovej situácii vám môže pomôcť pripoistenie nájomníka

Vytopení susedia, rozbité okno či poškodený nábytok. Škody na majetku zvyčajne kryje poistenie zodpovednosti za škodu alebo poistenie ...

19.10.2021 Zuzana Mecková

Spotrebiteľský úver s úrokom 0,00 % ponúkajú tri banky. Ich podmienky sa líšia najmä v poplatkoch

Spotrebiteľský úver s úrokovou sadzbou 0,00 % ročne, to znie naozaj lákavo. Aby ste využili tú najvýhodnejšiu pôžičku na trhu, je dobré ...

18.10.2021 Zuzana Mecková

Väčšina úrokových sadzieb sporiacich účtov na Slovensku sa nachádza hlboko pod úrovňou súčasnej inflácie

Úrokové sadzby sporiacich účtov u jednotlivých bánk sa v súčasnosti výrazne líšia a väčšina z nich ani zďaleka nedosahuje úroveň ...

17.10.2021 Redakcia FinReport

Väčšina krajín EÚ považuje COVID-19 v súvislosti s prácou za chorobu z povolania, tri za pracovný úraz

Európsky štatistický úrad Eurostat zrealizoval celoeurópsky prieskum o tom, či je ochorenie na koronavírus v súvislosti s prácou na úrovni ...

16.10.2021 Redakcia FinReport

Na cestách sa zvyšuje počet kolízií áut so zverou, škody bývajú vysoké. Ako minimalizovať riziko?

Jesenné obdobie so sebou prináša aj častejšie komplikácie na cestách. Okrem tradičného zhoršenia počasia, výdatnejších zrážok, ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

Agentúra Moody’s Investors Service zvýšila Tatra banke rating z úrovne A3 na A2

Ratingová agentúra Moody’s Investors Service zvýšila dlhodobý depozitný rating Tatra banky o jeden stupeň z úrovne A3 na A2. Rating banky ...

13.10.2021 Andrej Vida

Refinancovanie hypotéky nie je len o získaní najnižšieho úroku. Čo všetko musíme zobrať do úvahy?

Dostali ste z banky list, že sa onedlho skončí obdobie fixácie úrokovej sadzby vášho úveru? Ak áno, mnohí z vás sa určite zamysleli, či ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

mBank prináša eKartu na internetové platby, ktorá nie je vyrobená z plastu, ale je virtuálna

Klienti mBank majú k dispozícii nový finančný nástroj. Je ním virtuálna platobná eKarta, ktorá im umožní realizovať online platby na ...

12.10.2021 Magdaléna Švančarková

Havarijné poistenie: Pre nové vozidlá a neskúsených vodičov je to nevyhnutnosť, pre veterány zbytočnosť

Havarijné poistenie dokáže vykryť škody majiteľovi motorového vozidla, ktorý spôsobil dopravnú nehodu. Odporúča sa pri nových či ...

9.10.2021 Redakcia FinReport

Slovenská záručná a rozvojová banka vyplatila cestovkám v rámci návratnej pomoci prvých 20 miliónov eur

Za prvé tri týždne od zverejnenia výzvy na podávanie žiadostí o návratnú finančnú pomoc pre cestovné kancelárie prijala Slovenská ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Slovensko opäť zaplavia žlté narcisy, nádej pre onkologických pacientov
 2. 2.
  GLOBALEXPO: Vystavovať sa dá celosvetovo aj bez nutnosti návštevy veľtrhov
 3. 3.
  O vakcínach by mal rozhodovať už len Lengvarský, Remišová dúfa, že chaos okolo Sputnika uprace
 4. 4.
  Nehôd je čoraz viac, pomôcť majú asistenčné služby
 5. 5.
  Rakúšanky boli po prvom kole plné optimizmu, Brunnerová však napokon pustila do nohavíc