Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Škody spôsobené tornádom kryjú poisťovne v rámci poistenia živelných rizík. Pozor však na podpoistenie

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Silné letné búrky spojené s krupobitím, víchrice či dokonca tornáda dokážu dramaticky skomplikovať životy ľudí. Najmä ak živel spôsobí rozsiahle škody na rodinných alebo bytových domoch. Ak sa nestane nič horšie, riešením by malo byť poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Ale pozor, keďže ceny bytov a domov sa v posledných rokoch výrazne zvyšujú, náhrada škody nemusí byť dostatočná, ak nehnuteľnosť nie je poistená podľa svojej reálnej hodnoty.

image

Foto: Shutterstock

Následky poisťovne kryjú zo živelných rizík

Riziká víchrice, krupobitia, povodní, tornád a ďalších hrozieb sú väčšinou súčasťou základných poistných balíkov poistenia nehnuteľnosti. Poistné plnenia sa následne vyplácajú maximálne do výšky poistnej sumy s prípadným odpočítaním dojednanej spoluúčasti. Pri uzatváraní poistenia nehnuteľnosti je preto dôležité zamerať sa najmä na výber rizík a poistnú sumu majetku.

Náhradu škody na majetku v dôsledku tornáda, ktoré sa minulý týždeň prehnalo Moravou, vypláca naša poisťovňa z poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. Takto vzniknuté škody preplácame z rizika víchrica. Víchrica patrí v našej poisťovni spolu s krupobitím, povodňou a záplavou, atmosférickými zrážkami a ďalšími živelnými rizikami medzi základné poistné riziká v rámci poistenia majetku,“ potvrdzuje hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Podľa jej slov škody na budovách poisťovne kryjú z poistenia nehnuteľnosti, škody na zariadení, nábytku, spotrebičoch či oblečení z poistenia domácnosti. Ak voda či víchrica poškodia auto, tieto škody poisťovňa preplatí z havarijného poistenia.

Podobne nastavené to má aj poisťovňa Kooperativa. „V základnom balíku pre poistenie majetku a zodpovednosti za škodu občanov ,Bezstarostný domov´ je automaticky zahrnutý ,združený živel´, ktorý obsahuje aj riziko víchrice so silou vetra minimálne 75 km/h a viac, teda vrátane tornáda,“ reaguje hovorkyňa poisťovne Silvia Nosková Illášová.

Možnosťou je podľa nej aj balík Excelent, ktorý dokonca obsahuje poistenie škôd následkom búrlivého vetra, čo znamená, že kryje škody pri sile vetra už od 60 km/h.

Nezabudnite na poistenie domácnosti

Pri poistení majetku, je okrem poistenia nehnuteľnosti rovnako dôležité aj poistenie domácnosti. Pri živelných pohromách, ale aj požiari, vodovodných kolíziách či výbuchu plynu môže dôjsť k značnému poškodeniu nielen samotnej budovy, ale aj zariadenia v nej. Zariadiť si novú domácnosť tak môže byť podobne nákladné ako opraviť poškodenú nehnuteľnosť. Niektoré poisťovne preto ponúkajú poistenie nehnuteľnosti aj domácnosti v rámci jedného balíka.

Pozor na podhodnotenie majetku

S určením približnej hodnoty majetku sa klienti môžu zvyčajne obrátiť na odborníkov, ktorí na základe viacerých parametrov, akými je napríklad zastavaná plocha, rekonštrukcia domu, pivnica, podkrovie a mnohé ďalšie, dokážu klientom odporučiť vhodnú poistnú sumu.

Hovorkyňa Kooperativy  upozorňuje, že klienti si často vyberajú len základný balík krytia, ktorý je najlacnejším variantom, pretože toto krytie vyžaduje banka k hypotekárnemu úveru. Upozorňuje, že mnoho ľudí má svoj majetok podhodnotený – podpoistený. „Podľa skúseností majú klienti tendenciu poistnú hodnotu vybavenia domácnosti pri odhadoch znižovať. Spravidla je ich odhad oproti skutočnosti nižší až o 30 až 40 %,“ dopĺňa.

9

Riziko podpoistenia môže naznačiť už samotná dĺžka poistnej zmluvy. Hodnota majetku totiž z roka na rok narastá aj tým, ako si ľudia svoj majetok zveľaďujú. Klientom preto odporúčame, aby poistné zmluvy pravidelne prehodnocovali a v prípade, že svoj majetok zveľadili, aby zvýšili aj poistnú sumu. Budú si tak istí, že v prípade poistnej udalosti im poistné krytie vystačí na znovunadobudnutie nehnuteľnosti či vybavenie domácnosti v potrebnej hodnote,“ vysvetľuje K. Kukurová a dodáva, že nielen klienti poisťovne Generali, ale ktokoľvek môže na správne určenie hodnoty svojej domácnosti využiť aplikáciu tejto poisťovne.

Byť poistený zle, je ako nebyť poistený vôbec

Podobne radí aj úverová analytička Swiss Life Select Slovensko Zuzana Šimonová. Hoci už poistenie nehnuteľnosti máte, poistná suma by mala zodpovedať reálnej hodnote vášho majetku. „Ceny nehnuteľností za posledné roky prudko rastú. Ak ste tomuto vývoju neprispôsobili aj poistné sumy vášho poistenia nehnuteľnosti, ste pravdepodobne podpoistení. V tom prípade, ak by bol váš dom alebo byt totálne zničený, poisťovňa by vám nevyplatila dostatok peňazí na to, aby ste si mohli kúpiť alebo postaviť nehnuteľnosť rovnakej veľkosti a kvality,“ opisuje analytička.

PR manažérka Komunálnej poisťovne Viera Puškárová pre správne poistenie odporúča v poistnej zmluve dojednať indexáciu poistnej sumy, čo znamená, že poistná suma sa každoročne navyšuje aspoň o inflačný index. Vďaka nej aj po niekoľkých rokoch suma zodpovedá novej cene, za akú sa dá poistená nehnuteľnosť znovu postaviť.

Niektorí klienti neupravujú svoje poistné zmluvy desiatky rokov, pričom hrozí, že sú poistení len na zlomok reálnej hodnoty svojho majetku. „Byť poistený zle, je ako nebyť poistený vôbec, iba o niečo drahšie. Preto by sa mali majetkové poistenia, najmä v čase rastu cien nehnuteľností, prehodnocovať aspoň každé dva či tri roky,“ odporúča poistný analytik Swiss Life Select Slovensko Peter Mocker.

Ako zdokumentovať škody

 • V prípade vzniknutej škodovej udalosti je prioritou ochrana zdravia a zabezpečenie pomoci. Zaistite preto, aby sa škoda ďalej nezväčšovala a nerozširovala.
 • S finálnou opravou a odstraňovaním škôd počkajte až na pokyn poisťovne. Pokiaľ nejde o predmety podliehajúce rýchlej skaze, uchovajte poškodené veci do vykonania obhliadky poisťovňou. Ak je z hygienických alebo bezpečnostných dôvodov nevyhnutné začať s odstraňovaním škôd skôr, môžete to urobiť.
 • Nezabudnite riadne zdokumentovať vzniknuté škody a zhotoviť detailné fotografie, prípadne aj videá všetkých poškodených predmetov. Na fotografiách, hoci aj z mobilného telefónu, by mal byť viditeľný konečný rozsah poškodenia.
 • Mnohé poistné udalosti dnes už viaceré poisťovne riešia telefonicky a využívajú aj videoobhliadku.

Ako nahlásiť škodovú udalosť

 • Škodovú udalosť nahláste poisťovni v najkratšom možnom čase.
 • Využite online nahlásenie škodovej udalosti na webových stránkach poisťovne, prípadne telefonicky, e-mailom alebo osobne.
 • Pred hlásením si pripravte údaje o zmluve (číslo poistnej zmluvy), krátky opis škodovej udalosti (čo a kde sa stalo) a telefónne číslo.
 • Ak nie je možné doložiť doklad, ktorý poisťovňa požaduje, je potrebné uviesť dôvod, prípadne predložiť iný doklad, ktorý ho nahrádza.
 • Pripojením správne vyplnených dokumentov a fotodokumentácie prispejete k urýchleniu likvidácie škodovej udalosti.
 • Po nahlásení získate číslo škodovej udalosti a na e-mail vám príde potvrdenie o registrácii.
 • Podľa typu a rozsahu škody vás bude kontaktovať technik kvôli obhliadke škody.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.5.2022 Redakcia FinReport

Ak svadba, tak bez dlhov. Radšej si na ňu nasporiť, ako ju organizovať na úver

Pre vyše 40 % Slovákov je svadba stále veľmi dôležitá udalosť a nepovažujú ju za prežitok. Éra veľkolepých svadobných hostín je však ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý

Úroveň marcovej inflácie v USA na úrovni 8,5 % bola najvyššia za posledných štyridsať rokov. Dobrou správou je, že v apríli dokázala ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher

Priekopnícka britská elektronická hudobná skupina, ktorá vznikla pred 45 rokmi, ohlásila smrť svojho zakladajúceho člena. Slávni Depeche ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Dvojtýždňovú otcovskú dovolenku nebude hradiť zamestnávateľ, ale Sociálna poisťovňa

Vláda schválila dva týždne plateného voľna pre otcov, hoci matka poberá súčasne materský alebo rodičovský príspevok. Novinku prináša ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa od 1. júna 2022 spúšťa elektronickú PN

Sociálna poisťovňa od 1. júna 2022 poskytne novú službu – elektronickú PN (ePN) – aj pre zamestnávateľov. Komunikácia a výmena údajov ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Stavebná sporiteľňa Wüstenrot skončila rok 2021 so stratou 750-tisíc eur

Wüstenrot stavebná sporiteľňa v roku 2021 zastavila ponuku nových stavebných sporení a medziúverov, a rok skočila v strate trištvrte ...

27.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na ETF (2. časť)

ETF fondy sa v posledných rokoch stali obľúbenou alternatívou investorov. Je to najmä vďaka tomu, že sa nezameriavajú len na jeden typ ...

27.5.2022 Naďa Černá

Twitter sprísňuje pravidlá. Je to na truc Elonovi Muskovi?

To, že sú sociálne siete miestom mnohých dezinformácií potvrdzuje aj fakt, že niektoré z nich sa v tejto oblasti snažia zakročiť zmenou ...

26.5.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa upozorňuje na zmeny v nemocenskom poistení platné od 1. júna 2022

Sociálna poisťovňa pripomína poistencom legislatívne úpravy v krátkodobých dávkach, ktoré nadobúdajú účinnosť od 1. júna 2022. Zmeny ...

25.5.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot minulý rok v životnom poistení narástla o takmer 40 %

Poisťovni Wüstenrot sa minulý rok podarilo dosiahnuť rast v novom obchode. Len v oblasti životného poistenia to predstavovalo takmer 40 %. ...

24.5.2022 Redakcia FinReport

365.bank zlacňuje hypotéky s 5-ročným fixom až o 0,7 %

Od začiatku tohto roku žiadna banka pôsobiaca na slovenskom finančnom trhu neznížila úrokové sadzby svojich úverov na bývanie. Od februára ...

24.5.2022 Robert Juriš

Allianz Global Report: Poistný biznis na Slovensku stále klesá, za minulý rok o 4,9 %

Celosvetové poistné sa podľa správy Allianz Global Report v roku 2021 zvýšilo o 5,1 %. Len niekoľko krajín sveta vlani zaznamenalo pokles, ...

24.5.2022 Roland Régely

Odborníci radia, ako správne postupovať pri financovaní stavby rodinného domu

Rast cien stavebných materiálov a energií, stúpajúca inflácia či neustále sa zvyšujúce úrokové sadzby na hypotékach. To sú aktuálne ...

21.5.2022 Redakcia FinReport

Slovenské zdravotníctvo zachraňujú pracujúci. Do systému platia najviac a čerpajú z neho najmenej

Z každých 100 eur z celého vyzbieraného zdravotného poistenia v slovenskom zdravotníctve zaplatia pracujúci ľudia a firmy až 76,11 eura. Z ...

20.5.2022 Redakcia FinReport

Bankové produkty OTP Banky Slovensko sa definitívne presunú do ČSOB

Včlenenie klientov OTP Banky Slovensko do ekosystému ČSOB sa počas tohto víkendu ukončí. Viaceré finančné produkty OTP nebudú počas ...

20.5.2022 Roland Régely

Vo VÚB banke a mBank už hypotéky pod 1,99 % ročne nepredávajú

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov pokračuje aj v máji 2022. Začiatkom tohto týždňa zmenila sadzobník internetová banka ...

18.5.2022 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska chce vytvoriť jednotný dátový sklad a inovuje aj svoju webstránku

Národná banka má pred sebou dôležitý projekt. Pripravuje sa na vytvorenie celobankového dátového skladu, ktorý zabezpečí, že všetky ...

Aplikácia

 1. 1.
  Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi
 2. 2.
  Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý
 3. 3.
  Obchod Európskej únie s recyklovateľnými surovinami je na vzostupe
 4. 4.
  Stavebná sporiteľňa Wüstenrot skončila rok 2021 so stratou 750-tisíc eur
 5. 5.
  Rubeľ už mal padnúť, no on je rekordne silný. Čo sa to deje s ruskou menou?