Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Škody spôsobené tornádom kryjú poisťovne v rámci poistenia živelných rizík. Pozor však na podpoistenie

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Silné letné búrky spojené s krupobitím, víchrice či dokonca tornáda dokážu dramaticky skomplikovať životy ľudí. Najmä ak živel spôsobí rozsiahle škody na rodinných alebo bytových domoch. Ak sa nestane nič horšie, riešením by malo byť poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Ale pozor, keďže ceny bytov a domov sa v posledných rokoch výrazne zvyšujú, náhrada škody nemusí byť dostatočná, ak nehnuteľnosť nie je poistená podľa svojej reálnej hodnoty.

image

Foto: Shutterstock

Následky poisťovne kryjú zo živelných rizík

Riziká víchrice, krupobitia, povodní, tornád a ďalších hrozieb sú väčšinou súčasťou základných poistných balíkov poistenia nehnuteľnosti. Poistné plnenia sa následne vyplácajú maximálne do výšky poistnej sumy s prípadným odpočítaním dojednanej spoluúčasti. Pri uzatváraní poistenia nehnuteľnosti je preto dôležité zamerať sa najmä na výber rizík a poistnú sumu majetku.

Náhradu škody na majetku v dôsledku tornáda, ktoré sa minulý týždeň prehnalo Moravou, vypláca naša poisťovňa z poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. Takto vzniknuté škody preplácame z rizika víchrica. Víchrica patrí v našej poisťovni spolu s krupobitím, povodňou a záplavou, atmosférickými zrážkami a ďalšími živelnými rizikami medzi základné poistné riziká v rámci poistenia majetku,“ potvrdzuje hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Podľa jej slov škody na budovách poisťovne kryjú z poistenia nehnuteľnosti, škody na zariadení, nábytku, spotrebičoch či oblečení z poistenia domácnosti. Ak voda či víchrica poškodia auto, tieto škody poisťovňa preplatí z havarijného poistenia.

Podobne nastavené to má aj poisťovňa Kooperativa. „V základnom balíku pre poistenie majetku a zodpovednosti za škodu občanov ,Bezstarostný domov´ je automaticky zahrnutý ,združený živel´, ktorý obsahuje aj riziko víchrice so silou vetra minimálne 75 km/h a viac, teda vrátane tornáda,“ reaguje hovorkyňa poisťovne Silvia Nosková Illášová.

Možnosťou je podľa nej aj balík Excelent, ktorý dokonca obsahuje poistenie škôd následkom búrlivého vetra, čo znamená, že kryje škody pri sile vetra už od 60 km/h.

Nezabudnite na poistenie domácnosti

Pri poistení majetku, je okrem poistenia nehnuteľnosti rovnako dôležité aj poistenie domácnosti. Pri živelných pohromách, ale aj požiari, vodovodných kolíziách či výbuchu plynu môže dôjsť k značnému poškodeniu nielen samotnej budovy, ale aj zariadenia v nej. Zariadiť si novú domácnosť tak môže byť podobne nákladné ako opraviť poškodenú nehnuteľnosť. Niektoré poisťovne preto ponúkajú poistenie nehnuteľnosti aj domácnosti v rámci jedného balíka.

Pozor na podhodnotenie majetku

S určením približnej hodnoty majetku sa klienti môžu zvyčajne obrátiť na odborníkov, ktorí na základe viacerých parametrov, akými je napríklad zastavaná plocha, rekonštrukcia domu, pivnica, podkrovie a mnohé ďalšie, dokážu klientom odporučiť vhodnú poistnú sumu.

Hovorkyňa Kooperativy  upozorňuje, že klienti si často vyberajú len základný balík krytia, ktorý je najlacnejším variantom, pretože toto krytie vyžaduje banka k hypotekárnemu úveru. Upozorňuje, že mnoho ľudí má svoj majetok podhodnotený – podpoistený. „Podľa skúseností majú klienti tendenciu poistnú hodnotu vybavenia domácnosti pri odhadoch znižovať. Spravidla je ich odhad oproti skutočnosti nižší až o 30 až 40 %,“ dopĺňa.

9

Riziko podpoistenia môže naznačiť už samotná dĺžka poistnej zmluvy. Hodnota majetku totiž z roka na rok narastá aj tým, ako si ľudia svoj majetok zveľaďujú. Klientom preto odporúčame, aby poistné zmluvy pravidelne prehodnocovali a v prípade, že svoj majetok zveľadili, aby zvýšili aj poistnú sumu. Budú si tak istí, že v prípade poistnej udalosti im poistné krytie vystačí na znovunadobudnutie nehnuteľnosti či vybavenie domácnosti v potrebnej hodnote,“ vysvetľuje K. Kukurová a dodáva, že nielen klienti poisťovne Generali, ale ktokoľvek môže na správne určenie hodnoty svojej domácnosti využiť aplikáciu tejto poisťovne.

Byť poistený zle, je ako nebyť poistený vôbec

Podobne radí aj úverová analytička Swiss Life Select Slovensko Zuzana Šimonová. Hoci už poistenie nehnuteľnosti máte, poistná suma by mala zodpovedať reálnej hodnote vášho majetku. „Ceny nehnuteľností za posledné roky prudko rastú. Ak ste tomuto vývoju neprispôsobili aj poistné sumy vášho poistenia nehnuteľnosti, ste pravdepodobne podpoistení. V tom prípade, ak by bol váš dom alebo byt totálne zničený, poisťovňa by vám nevyplatila dostatok peňazí na to, aby ste si mohli kúpiť alebo postaviť nehnuteľnosť rovnakej veľkosti a kvality,“ opisuje analytička.

PR manažérka Komunálnej poisťovne Viera Puškárová pre správne poistenie odporúča v poistnej zmluve dojednať indexáciu poistnej sumy, čo znamená, že poistná suma sa každoročne navyšuje aspoň o inflačný index. Vďaka nej aj po niekoľkých rokoch suma zodpovedá novej cene, za akú sa dá poistená nehnuteľnosť znovu postaviť.

Niektorí klienti neupravujú svoje poistné zmluvy desiatky rokov, pričom hrozí, že sú poistení len na zlomok reálnej hodnoty svojho majetku. „Byť poistený zle, je ako nebyť poistený vôbec, iba o niečo drahšie. Preto by sa mali majetkové poistenia, najmä v čase rastu cien nehnuteľností, prehodnocovať aspoň každé dva či tri roky,“ odporúča poistný analytik Swiss Life Select Slovensko Peter Mocker.

Ako zdokumentovať škody

 • V prípade vzniknutej škodovej udalosti je prioritou ochrana zdravia a zabezpečenie pomoci. Zaistite preto, aby sa škoda ďalej nezväčšovala a nerozširovala.
 • S finálnou opravou a odstraňovaním škôd počkajte až na pokyn poisťovne. Pokiaľ nejde o predmety podliehajúce rýchlej skaze, uchovajte poškodené veci do vykonania obhliadky poisťovňou. Ak je z hygienických alebo bezpečnostných dôvodov nevyhnutné začať s odstraňovaním škôd skôr, môžete to urobiť.
 • Nezabudnite riadne zdokumentovať vzniknuté škody a zhotoviť detailné fotografie, prípadne aj videá všetkých poškodených predmetov. Na fotografiách, hoci aj z mobilného telefónu, by mal byť viditeľný konečný rozsah poškodenia.
 • Mnohé poistné udalosti dnes už viaceré poisťovne riešia telefonicky a využívajú aj videoobhliadku.

Ako nahlásiť škodovú udalosť

 • Škodovú udalosť nahláste poisťovni v najkratšom možnom čase.
 • Využite online nahlásenie škodovej udalosti na webových stránkach poisťovne, prípadne telefonicky, e-mailom alebo osobne.
 • Pred hlásením si pripravte údaje o zmluve (číslo poistnej zmluvy), krátky opis škodovej udalosti (čo a kde sa stalo) a telefónne číslo.
 • Ak nie je možné doložiť doklad, ktorý poisťovňa požaduje, je potrebné uviesť dôvod, prípadne predložiť iný doklad, ktorý ho nahrádza.
 • Pripojením správne vyplnených dokumentov a fotodokumentácie prispejete k urýchleniu likvidácie škodovej udalosti.
 • Po nahlásení získate číslo škodovej udalosti a na e-mail vám príde potvrdenie o registrácii.
 • Podľa typu a rozsahu škody vás bude kontaktovať technik kvôli obhliadke škody.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
2.8.2021 Zuzana Mecková

Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu

Od začiatku tohto roka Národná banka Slovenska (NBS) udelila finančným sprostredkovateľom viacero sankcií a niektorým aj odobrala licenciu. ...

2.8.2021 Redakcia FinReport

Záťažové testy potvrdili odolnosť bankového systému eurozóny aj pri nepriaznivom scenári vývoja

Európska centrálna banka (ECB) zverejnila výsledky záťažového testu, podľa ktorých je bankový systém eurozóny odolný aj voči ...

1.8.2021 Redakcia FinReport

Cestovný ruch prechádza náročným obdobím, no nikdy v ňom nepodnikalo viac firiem ako dnes

Cestovný ruch už druhý rok prechádza kvôli pandémii koronavírusu veľmi náročným obdobím. Spoločnosti podnikajúce v tejto oblasti stále ...

1.8.2021 Redakcia FinReport

Dekarbonizácia je pre Európu príležitosťou na znovuzískanie pozície svetového lídra

Už od konca roku 2007 prinášajú európske akcie nižšie zhodnotenie ako americké. Dôvodom sú dva hlavné faktory. Prvým je nástup ...

31.7.2021 Naďa Černá

Obchádzanie zákonov sa jej vypomstilo. Najväčšia burza kryptomien Binance je v problémoch

Binance, najväčšia burza kryptomien na svete, sa dostala do problémov s regulačnými úradmi vo Veľkej Británii. Chýba jej totiž povolenie ...

31.7.2021 Redakcia FinReport

Skontrolovali investičných poradcov. Zistili aj nedostatky, neboli však zásadné

Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) si posvietil na sprostredkovateľov a finančné inštitúcie, presnejšie na investičné ...

30.7.2021 Redakcia FinReport

Bezplatná medicínska poradňa pomáha klientom poisťovne NN Slovensko s postcovidovým syndrómom

Každý tretí človek, ktorý prekonal ochorenie koronavírusu, môže aj sedem mesiacov po odznení tohto ochorenia pociťovať takzvaný ...

30.7.2021 Dominik Horváth

Čo znamená, keď sa vo svete investovania povie býk alebo medveď? Obaja dokážu poriadne zatriasť trhom

Vo svete investovania majú výrazy „býk“ a „medveď“ dlhodobú históriu. Aj keď nikto presne nevie, ako tieto pomenovania vznikli, dnes ...

30.7.2021 Redakcia FinReport

Ženy majú na sporiacich účtoch v priemere 2-tisíc eur a dokážu si ušetriť viac ako muži

Ženy síce zarábajú v priemere o pätinu menej ako muži, no na sporiacich účtoch majú nasporených približne o 8 % viac finančných ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Prieskum UniCredit Bank: Až dvaja z troch Slovákov aktívne spravujú svoje financie cez mobil

Aký nástroj použije Slovák, keď chce poslať platbu alebo skontrolovať zostatok na svojom účte? Už dávno to nie je banková pobočka alebo ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa bude vydávať už len recyklovateľné Visa karty s predĺženou platnosťou

Slovenská sporiteľňa bude odteraz vydávať iba Visa karty vyrobené z rozložiteľných alebo recyklovaných materiálov. Zároveň sa predlžuje ...

28.7.2021 Magdaléna Švančarková

Koalícia chce regulovať zisky zdravotných poisťovní. Po skúsenosti s Ústavným súdom SR si ich netrúfne zakázať

Na stole je opäť návrh, ktorý chce riešiť zisk zdravotných poisťovní. Ten zaujíma vládne strany už naozaj dlhodobo. V roku 2007 im ...

28.7.2021 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR schválil koncentráciu dvoch lízingoviek – „dcéry“ Tatra banky a spoločnosti Impuls-Leasing

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní nepriamej výlučnej kontroly podnikateľa Tatra banka, ...

27.7.2021 Magdaléna Švančarková

Pod vplyvom českého tornáda Slováci začali zásadne prehodnocovať poistenie svojho majetku

Leto prinieslo živelné katastrofy vo viacerých krajinách. Na Slovensku zvlášť zarezonovalo tornádo na Morave a záplavy v Nemecku, ale aj u ...

27.7.2021 Robert Juriš

Skupina Wüstenrot utlmuje stavebnú sporiteľňu, no rozbieha novú brokerskú spoločnosť

Nad stavebným sporením na Slovensku sa zmráka. Wüstenrot stavebná sporiteľňa končí s predajom nových zmlúv stavebného sporenia a ...

26.7.2021 Zuzana Mecková

TOP 7 tipov, ako na kúpu rekreačnej nehnuteľnosti. Zvážte, čo naozaj chcete a koľko ste do toho ochotní investovať

Keďže počas pretrvávajúcej pandémie koronavírusu čoraz viac ľudí potrebovalo uniknúť z bytov v mestách do voľnejšieho priestoru, dopyt ...

26.7.2021 Redakcia FinReport

Tatra banka: Klienti si môžu vybrať, či budú bankovať v Lite alebo Full verzii mobilnej aplikácie

Tatra banka upravila svoju mobilnú aplikáciu tak, že pri jej používaní dáva svojim klientom na výber. Buď si zvolia Lite verziu, ktorá ...

22.7.2021 Redakcia FinReport

Cestovná kancelária YS Group vyhlásila insolventnosť, klientov odškodní Európska cestovná poisťovňa

Cestovná kancelária YS Group informovala Európsku cestovnú poisťovňu o vyhlásení úpadku. Poisťovňa aktuálne čaká na oficiálne ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu
 2. 2.
  Záťažové testy potvrdili odolnosť bankového systému eurozóny aj pri nepriaznivom scenári vývoja
 3. 3.
  Používanie cookies
 4. 4.
  OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat
 5. 5.
  Skontrolovali investičných poradcov. Zistili aj nedostatky, neboli však zásadné