Sedem z desiatich mladých ľudí túži po vlastnom štartovacom bývaní. Spoliehajú sa predovšetkým na pomoc rodiny
Mladí Slováci do 30 rokov túžia po vlastnom bývaní. A to i napriek tomu, že mnohí z nich aj v dospelosti zostávajú bývať so svojimi rodičmi v spoločnej domácnosti, pretože ich príjmy a iné dôvody im neumožňujú zabezpečiť si vlastnú strechu nad hlavou. Vlastniť nehnuteľnosť však chce viac než 70 % z nich. Vo väčších mestách sa obzerajú najmä po menších bytoch, a v menších mestách si, naopak, kupujú byty väčšie.

Foto:
Záujem o poskytovanie hypotekárnych úverov neustal ani v čase pandémie koronavírusu. Hypotekárnym aktivitám napomáhajú stále nízke úrokové sadzby úverov.
Väčšie mesto = menší byt, menšie mesto = väčší byt
Ako vyplýva z prieskumu UniCredit Bank o situácii mladých ľudí vo veku od 21 do 30 rokov, priemerná výška prvej hypotéky pre mladých ľudí je vo väčších mestách 66-tisíc eur, v menších 54-tisíc eur. Pri dofinancovaní kúpy bytu sa mladí spoliehajú predovšetkým na výpomoc rodinných príslušníkov.
Pandémia koronavírusu síce úverovanie mierne spomalila, ale záujem o financovanie vlastného bývania je stále vysoký. Aké sú však možnosti mladých ľudí, ktorí premýšľajú o vlastnom bývaní?
„Z nášho posledného prieskumu vychádza, že 70 % mladých ľudí do 30 rokov by chcelo ako štartovacie bývanie vlastniť 1 – 2-izbové byty, ktoré sú však v prepočte na meter štvorcový cenovo najdrahšie. Žiadosť o prvú hypotéku si podávajú vo veku 26 – 31 rokov, z toho viac ako dve tretiny takých žiadateľov (68 %) tvoria páry,“ konštatuje hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.
Nehnuteľnosť ako hmatateľná investícia
Mladí Slováci podľa nej v nehnuteľnostiach vidia hmatateľnú investíciu, túžia po vlastnom bývaní, a na tento cieľ sú z veľkej väčšiny pripravení využiť výpomoc od rodiny v podobe založenia nehnuteľnosti alebo rodinných finančných prostriedkov.
„Len čo sa zastabilizujú v prvom zamestnaní a príjem im to dovoľuje, chcú si zabezpečiť prvé bývanie cez hypotekárny úver. A nízke úrokové sadzby ich na to priam navádzajú,“ tvrdí hovorkyňa.
O kúpe bytu rozhoduje niekoľkio kritérií
Ceny nehnuteľností závisia od niekoľkých kritérií – veľkosť mesta, lokalita, dostupnosť dopravy, občianska vybavenosť, bezpečnosť. Hoci by nemalo byť prekvapujúce, že sa mladí sťahujú do väčších miest kvôli vyššiemu vzdelaniu alebo za lepšími ponukami práce, aj oni premýšľajú o alternatívach, ktoré by mohli zlepšiť ich finančnú situáciu.
Preto vo väčších mestách žiadajú menšie byty a, naopak, v menších si môžu dovoliť vybrať byt s väčšou metrážou. Priemerná cena hypotéky napríklad v Bratislave alebo Košiciach je rádovo až o 12-tisíc eur vyššia ako v menších mestách.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maturita z matematiky bude povinná
- 2.Bratislavské Nové Mesto bude mať onedlho nový skatepark na Kuchajde – VIDEO
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 5.Slovák vytvoril inteligentné AI lietadlo ovládané hlasom