S platobnou kartou na dovolenke – pozor na poplatky, drahé konverzie či skimming
Dovolenkové obdobie sa spája s pohodou a platenie kartami túto pohodu umožňuje aj pri nakupovaní. Turisti by si však ešte pred cestou mali uvedomiť niekoľko zásadných skutočností, napríklad preveriť si výšku poplatkov za používanie bankomatov, výšku výmenných kurzov v zmenárňach, a tiež dávať si pozor na sofistikovaných podvodníkov.

Foto: Shutterstock
Hotovosť či bankomat?
Pred cestou do zahraničia je dobré mať pripravený nielen cestovateľský itinerár, ale aj informácie o cenách v danej krajine, rozpočet a aspoň nejakú hotovosť v cudzej mene. Cestovateľom to môže nielen ušetriť čas a prípadné komplikácie, ale v neposlednom rade aj peniaze. Ak cestujete do krajín mimo eurozóny, nie je vôbec jedno, či si peniaze zameníte doma, v cudzine, v zmenárni či v banke, alebo si ich vyberiete na mieste z bankomatu. Ideálne je zameniť si hotovosť ešte doma.
Ak si danú menu neviete zameniť na Slovensku, je dôležité si pred plánovanou cestou zistiť výšku poplatku, ktorý zaplatíte za výber z bankomatu v zahraničí. „Poplatky si určuje každá banka individuálne. Ide buď o fixnú sumu, alebo o percento z vyberanej sumy. Túto informáciu si overte ešte pred odchodom do zahraničia, aby vás poplatok za výber hotovosti v zahraničí nezaskočil,“ radí hovorkyňa Poštovej banky Lenka Kalafut Lendacká.
„Pozor aj na poplatok, ktorý si môže zaúčtovať prevádzkovateľ konkrétneho bankomatu v zahraničí, čo vaša banka ovplyvniť nevie. Bankomat vás naň upozorní ešte pred zrealizovaním výberu, a peniaze si vyberiete až po potvrdení poplatku. Z toho dôvodu odporúčame využívať bankomaty tých peňažných inštitúcií, ktoré poplatok nemajú,“ dodáva.
Akú menu si vybrať pri platbe kartou
Našinci v zahraničí využívajú platobnú kartu aj na výber hotovosti z ATM. Všeobecne platí pravidlo, že je lepšie vybrať si jednorazovo vyššiu sumu. Pri výbere mimo krajín eurozóny je potrebné voliť domácu menu a bez konverzie.
„Ak si vyberáme peniaze z bankomatu mimo eurozóny, je možné, že nám bude ponúknutá možnosť zúčtovania transakcie dvoma spôsobmi – v mene danej krajiny bez konverzie, alebo v mene mojej platobnej karty či v inej mene, napríklad v dolároch, s využitím služby DCC – Dynamic Currency Conversion. Služba DCC, inými slovami konverzia, môže byť na strane prevádzkovateľa bankomatu spoplatnená. Preto odporúčame vyberať si v zahraničí peniaze z bankomatu bez využitia služby DCC v lokálnej mene, pretože je to pre klienta výhodnejšie a lacnejšie,“ odporúča L. Kalafut Lendacká.
Pri platbe kartou zvýšte pozornosť
U obchodníkov či v reštauráciách v zahraničí je najvýhodnejšie platiť kartou. V krajinách mimo eurozóny platia pri platbe kartou rovnaké zásady ako pri výbere z bankomatu. Na termináli si teda treba zvoliť platbu v domácej mene krajiny bez konverzie. Služba DCC by nemala byť na termináli nastavená automaticky a klient by mal mať vždy možnosť voľby.
Pri bezhotovostných platbách, najmä mimo Európy, nezabúdajte na opatrnosť. V niektorých krajinách (India, Indonézia a v iných) sa často vyskytuje skimming – podvodná praktika spojená s kopírovaním platobných kariet. V Číne si treba dať pozor na platby cez internet. Vyhýbajte sa nakupovaniu v podozrivých e-shopoch a obmedzte platby cez magnetický prúžok. Pri strate, krádeži či podozrení na zneužitie karty v zahraničí je potrebné okamžite kontaktovať svoju banku a požiadať o jej zablokovanie.
Dá sa to urobiť aj online, no hlavným pravidlom je neprihlasovať sa do svojho internetbankingu vo verejných wifi sieťach na letiskách, námestiach a podobne. Vhodné je využívať len zabezpečenú sieť alebo vlastné mobilné dáta.
TOP 10 pravidiel pri platbe kartou v zahraničí
1) Na dovolenku si vždy berte kombináciu platobnej karty a hotovosti.
2) Majte k dispozícii aspoň dve platobné karty pre prípad, že by ste jednu stratili, museli dať zablokovať či prečerpali limit.
3) Vopred si overte poplatky spojené s výberom hotovosti v danej krajine. Na výber hotovosti si vyberte bankomat, kde si prevádzkovateľ neúčtuje poplatok za jeho využitie.
4) Pri výbere hotovosti, alebo platbe kartou mimo menovej únie, vždy voľte možnosť v lokálnej mene.
5) Svoju platobnú kartu nikdy nedávajte do ruky iným ľuďom, neumožnite im, aby sa s vašou kartou vzdialili.
6) Obmedzte platby cez magnetický prúžok.
7) Nikdy pri platbách nevyužívajte verejné wifi siete.
8) PIN si nikdy nepíšte na platobnú kartu, nedávajte si ho do peňaženky, na miesto, kde by ho podvodník vedel získať.
9) Pokiaľ využívate virtuálnu kartu, dostatočne si zabezpečte odomknutie obrazovky svojho telefónu.
10) Pri akomkoľvek podozrení zo zneužitia platobnej karty obratom kontaktujte svoju banku a kartu zablokujte.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finančné aktuality 37/2018: Podnikatelia slabo využívajú sociálne siete
- 2.Na trhu je čoraz menej poisťovní so slovenským kapitálom
- 3.NBS potvrdila, že Generali bude na Slovensku pôsobiť už len ako pobočka zahraničnej poisťovne
- 4.Hamas prepustil 12 rukojemníkov, z izraelských väzení prepustia dokopy 30 Palestínčanov
- 5.Štátna firma zabezpečovala bez súťaže delá od firiem s väzbami na Kaliňáka, upozorňuje Zastavme Korupciu