Rýchla jazda na elektrických kolobežkách prináša aj škodové udalosti. Užitočné je mať poistenie zodpovednosti
S pribúdajúcimi slnečnými dňami sa na cestách objavuje čoraz viac bicyklov, ale aj elektrických kolobežiek. Viaceré mestá na Slovensku spustili systémy zdieľanej mobility, a prenajať si elektrokolobežku a previezť sa na nej po meste môže prakticky každý. Na druhej strane tento spôsob dopravy niekedy sprevádzajú aj drobné či väčšie nehody. Otázka znie, kto je za čo zodpovedný a ako si uplatniť prípadnú škodu?

Foto: Shutterstock
Elektrokolobežkári sú súčasťou cestnej premávky. To znamená, že musia dodržiavať pravidlá, ktoré upravuje novela zákona o cestnej premávke platná od 1. januára 2020.
Škody na zdraví alebo majetku
Podľa štatistík poisťovne Uniqa najčastejšie škody pri jazde na elektrokolobežke vznikajú pri nárazoch do motorových vozidiel stojacich na ulici. Výnimkou nie sú ani kolízie s chodcami či s idúcimi vozidlami.
„Ak vodič jazdou na kolobežke spôsobí škodu na zdraví alebo na majetku, je za ňu zodpovedný. Poškodený má právo na náhradu škody,“ reaguje špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa Helena Kanderková. Vinník môže spôsobenú škodu uplatniť zo svojho poistenia zodpovednosti, ktoré je zvyčajne súčasťou majetkového poistenia.
„Poistenie zodpovednosti kryje škody spôsobené členmi domácnosti iným osobám, a teda aj škody na zdraví alebo majetku zapríčinené jazdou na kolobežke, či už svojej, alebo zdieľanej,“ vysvetľuje hovorkyňa Generali Katarína Kukurová. Ak „kolobežkár“ takéto poistenie nemá, poškodený si môže uplatniť náhradu škody v občiansko-právnom konaní.
Pripoistenie nie je samozrejmosťou
„V prípade, že majiteľ kolobežky má uzatvorené poistenie domácnosti, v rámci poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti má poistené aj škody na zdraví či majetku, ktoré spôsobí svojou jazdou. Škodu v takom prípade za neho uhradí poisťovňa,“ hovorí pracovník oddelenia poistenia zodpovednosti Uniqa Pavol Pastír. Takéto poistenie platí nielen na Slovensku, ale v celej Európe.
Pripoistenie zodpovednosti však nie je automatickou súčasťou každého poistenia domácnosti. „Je veľmi užitočnou pomocou, ktorá pomáha riešiť bežné situácie od poškodenia auta či rozbitia skla pri hre detí s loptou, cez škody spôsobené psom až po prevrhnutie pohára na návšteve, alebo poškodenie notebooku, prípadne inej elektroniky,“ vysvetľuje možnosti finančný analytik OVB Allfinanz Marián Búlik s tým, že pripoistenie sa vzťahuje aj na škody spôsobené bicyklom či kolobežkou.
Podobne ako pri bicykli, aj tu platí, že pri spôsobenej škode nesmiete porušiť pravidlá cestnej premávky, keďže elektrokolobežka sa považuje za nemotorové vozidlo. Medzi najbežnejšie porušenia pravidiel patrí konzumácia alkoholu. Ak kolobežkár prekročí 0,5 promile alkoholu v krvi, nemá nárok na úhradu spôsobenej škody. Hranica 0,5 promile sa však vzťahuje len na územie mesta, pretože mimo územia mesta sa alkohol netoleruje vôbec.
Čo robiť priamo na mieste pri vzniku škody
V prípade škodovej udalosti na vozidle spôsobenej jazdou na elektrokolobežke platí pravidlo, že ak je výška škodovej udalosti nižšia ako 3 999 eur, políciu volať nemusíte. „Je však potrebné spísať jednoduchý záznam o škodovej udalosti s podpismi vinníka a poškodeného,“ objasňuje M. Búlik. Škodu je zároveň potrebné dôkladne nafotiť. „Ak poškodený utrpí v dôsledku zrážky s kolobežkou úraz, dôležité je preukázať rozsah ujmy na zdraví lekárskymi správami. Všetky tieto dokumenty bude poisťovňa od poškodeného požadovať,“ objasňuje K. Kukurová.
Jazdia rýchlo, vo dvojici a parkujú v strede chodníka
Jazda na elektrokolobežke prináša viacero výhod, ako je ľahšia preprava v meste, jednoduchá skladovateľnosť, bezproblémové parkovanie. Najmä chodci však poukazujú na štýl jazdy a spôsoby parkovania. Na sociálnych sieťach ľudia často komentujú, ale aj kritizujú používanie elektrokolobežiek. Viacerí poukazujú najmä na spôsob parkovania. Zdieľané elektrokolobežky používatelia často bezohľadne odstavia aj v strede chodníka, a tie potom chodcom prekážajú v pohybe.
Napríklad Krajské riaditeľstvo policajného zboru SR v Trnave nedávno upozornilo na svojom facebookovom profile na „nešvár“, že ľudia jazdia arogantne, rýchlo a vo dvojici. Takýto spôsob jazdy nie je povolený.
Jazda na elektrokolobežke má svoje pravidlá
Elektrickú kolobežku označujeme ako kolobežku s prídavným motorčekom. Má status nemotorového vozidla, tak ako bicykel, a na ceste na nej môže jazdiť len osoba staršia ako 15 rokov. Nevzťahuje sa to však na lesné cesty, obytné zóny a cestičky pre cyklistov. Tam môžu na elektrokolobežkách jazdiť aj mladšie osoby. Na elektrokolobežke sa jazdí po pravej strane vozovky.
Pre jej používateľov platia tieto pravidlá – na ceste, cyklotrase, chodníku alebo priechode nesmú svojou jazdou obmedziť cyklistov ani chodcov. Jazda po klasickom chodníku síce nie je úplne zakázaná, ale cyklista alebo elektrokolobežkár nesmie prekročiť rýchlosť chôdze. Kolobežky môžu jazdiť iba za sebou, nie vedľa seba. Na elektrokolobežke môže jazdiť iba jeden človek a nesmie súčasne viesť psa alebo iné zviera.
Nehody na elektrokolobežkách a ich dôsledky
Na žilinskom sídlisku vybuchla kolobežka. Po nabíjaní začala dymiť, majiteľ ju vyložil na balkón a polial vodou. Vzápätí došlo k explózii.
Pred dvomi rokmi v Londýne pri nehode na elektrickej kolobežke zomrela youtuberka a televízna moderátorka Emily Hartridgeová. Na kruhovom objazde ju zrazilo nákladné auto.
Po tom, ako v Berlíne povolili používanie elektrokolobežiek, polícia za tri mesiace zaznamenala 74 nehôd s ich účasťou. Pri dopravných incidentoch sa zranilo 16 ľudí.
Niektoré mestá kolobežky dočasne zakázali – napríklad americké San Francisco a Santa Monica.
Vo francúzskom Lyone zase rozhorčení odporcovia tohto typu dopravy nahádzali stovku elektrokolobežiek priamo do rieky.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Ďalší dvaja manažéri skrachovanej spoločnosti Wirecard sú obvinení zo sprenevery
- 2.Desiatky ozbrojencov prepadli firmu Prosegur, ukoristili milióny
- 3.Farmári blokujú cesty naprieč celým Francúzskom na protest proti nízkym zárobkom a rastúcim nákladom (foto)
- 4.Atentátnik na Fica možno nebol osamelý vlk, Šutaj Eštok upozornil na jeho vymazanú komunikáciu na sociálnej sieti (video)
- 5.Cestovanie vlakom zadarmo čakajú nové pravidlá