Privátne bankovníctvo: Jeden z dôvodov, prečo sa oplatí byť bohatý!
Rozdeľovanie klientov na základe ich majetku nie je pre banky nič nové. Pre ľudí, ktorí svoje úspory nepočítajú na stovky, ponúkajú svet neobmedzených možností. Zdravie a šťastie si za peniaze stále nekúpite, ale o všetko ostatné sa postará privátny bankár.

Poschodie pre „horných desaťtisíc“
Najbohatší Slováci už dávno nechodia do banky a nekonzultujú svoje investičné zámery v pobočkách. K dispozícii im je 24 hodín denne osobný bankár s fundovaným poradenstvom a exkluzívnymi ponukami. Dostať sa do elitného klubu a získať prestížne bonusy niečo stojí. „Na získanie služieb privátneho bankovníctva nie sú stanovené striktné pravidlá. Jedným z rozhodujúcich faktorov je objem majetku, ktorý dokáže klient deponovať do banky na účely jeho správy a zhodnocovania,“ hovorí Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky, ktorá sa už od svojho vzniku orientuje na bonitnejšiu klientelu. Pojem privátne bankovníctvo však dnes v praxi uplatňujú aj iné slovenské banky. Vložený majetok je minimálne od 200-tisíc eur. Niekedy sa však hodnotí nielen priamy peňažný vklad, ale aj potenciál. „Klientmi privátneho bankovníctva sa môžu stať aj ľudia s perspektívou v krátkom čase splniť kritérium napríklad tým, že využívali služby privátneho bankovníctva v iných bankových domoch, majú zaujímavé príjmy, dočasne investovali do nehnuteľností a podobne,“ vysvetľuje Michaela Kaňová, riaditeľka Erste Private Banking na Slovensku. Napríklad hranica pre vstup medzi klientov Erste Private Banking na Slovensku je na úrovni 200-tisíc eur pod ich správou, ale priemerne majú klienti uložených takmer pol milióna eur.
Diskrétnosť a bezpečie
Dva hlavné piliere, na ktorých privátna banková starostlivosť stojí. Ľudia s nadštandardnými príjmami považujú absolútnu diskrétnosť za samozrejmosť. Aj preto je podľa slov M. Kaňovej už samotné vedenie klienta v bankových systémoch v diskrétnom režime. Dôvodom diskrétnosti nie je len ochrana majetku, ale aj fakt, že bankár sa pre klienta stáva takmer rodinným partnerom, keďže služby poskytuje aj rodinným príslušníkom.
„Privátny bankár pozná potreby svojho klienta, jeho podnikanie, zázemie, záujmy a životný štýl. Pravidelne analyzuje aktuálny stav finančných trhov aj investičných príležitostí a na základe týchto poznatkov vytvára na mieru šitý prehľad o možnostiach v investovaní, správe a ochrane majetku. Komunikácia vždy rešpektuje hlavné atribúty privátneho bankovníctva, a to bezpečnosť a diskrétnosť,“ dodáva A. Macaláková. Vďaka tomu klient získava voľnosť a čas, keď sa môže venovať tomu, čo potrebuje.
„Privátny bankár pozná potreby svojho klienta, jeho podnikanie, zázemie, záujmy a životný štýl.“
Bohatí ešte bohatšími
Poslaním privátneho bankovníctva je nielen vytvoriť priestor na intímnejšiu komunikáciu klienta s bankou, ale ponúknuť aj nové formy zhodnotenia majetku. Bohatí totiž vedia, že termínovaný vklad pre nich nie je riešenie. Vďaka individuálnemu prístupu získavajú možnosť zhodnotenia financií, ktoré sú pri malých finančných objemoch nedostupné. Často je možné spojiť s investovaním aj záľuby. Využívajú sa všetky dostupné finančné aj nefinančné nástroje vrátane produktov tretích strán. Otvorená architektúra umožňuje klientom nakúpiť akýkoľvek obchodovaný cenný papier. Privátne bankovníctvo je aj o aktívnom vyhľadávaní investičných príležitostí. „Nedávno sme reagovali na očakávania ekonómov týkajúce sa odstúpenia Českej národnej banky od kurzového záväzku voči euru a pripravili sme investičný certifikát naviazaný na akcie jednej z najvýznamnejších energetických spoločností. Celú emisiu v hodnote 2,6 milióna eur sme vypredali v priebehu dvoch dní,“ hovorí M. Kaňová o bežnej praxi privátneho bankára.
„Otvorená architektúra umožňuje klientom nakúpiť akýkoľvek obchodovaný cenný papier.“
„Benefitom je otvorená štruktúra investičných produktov, vďaka čomu sa nám darí flexibilne reagovať na pohyby na trhu a priniesť klientom zaujímavý výnos aj v čase poklesu úrokových sadzieb alebo nestabilnej situácie v okolitých štátoch,“ dodáva Mária Mahútová
z Tatra banky. Práve vďaka takejto aktívnej bankovej politike je možné majetok zhodnocovať naozaj nadštandardne. „Najvyšší prínos je profesionalita, odbornosť, flexibilita a ústretovosť. V nemalej miere je to aj úspora času klientov, keďže privátny bankár zabezpečuje sledovanie vývoja klientovho portfólia na dennej báze,“ dodáva Blažena Strečanská, vedúca oddelenia privátnych klientov z VÚB banky. To znamená, že o svoje peniaze má klient vždy postarané bez toho, aby sa o ne musel zaujímať.
„Privátne bankovníctvo rozhodne netreba okliešťovať iba na oblasť financií.“
Služby pre lepší život
Privátne bankovníctvo rozhodne netreba okliešťovať iba na oblasť financií. Pre klientov je pripravený plný rozsah doplnkových služieb. „Hovoríme o manažmente životného štýlu. V rámci vzťahu s partnermi im pomáhame hľadať možnosti, ako si svoj majetok užívať a obohatiť svoj voľný čas,“ hovorí A. Macaláková. To, samozrejme, pri každej banke znamená odlišnú ponuku služieb, no najčastejšie ide o concierge služby, daňové a právne konzultácie, služby spojené s investovaním do nehnuteľností, drahých vín, umenia, špeciálne dovolenkové ponuky, úschovu zlatých odliatkov v banke, investovanie do diamantov a podobne. „Ak klient napríklad chce ísť na vypredaný koncert, úlohou privátneho bankára je zabezpečiť lístky. Ak chce klient otvoriť galériu, môže mu pomôcť vyhľadať vhodný priestor či zabezpečiť konzultácie u kunsthistorikov, s ktorými sa môže poradiť o výbere konkrétnych diel,“ uvádza príklady Kaňová. Samozrejme, tieto aktivity nevykonáva privátny bankár sám, ale má k dispozícii celý tím ľudí ako v rámci banky, tak aj v rámci spolupracujúcich organizácií. Pre klienta to však znamená nadštandardný servis naviazaný na nadštandardné zhodnocovanie majetku.
„Ak klient napríklad chce ísť na vypredaný koncert, úlohou privátneho bankára je aj zabezpečiť pre neho lístky.“
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Nedeľa bude o hodinu kratšia, no na pol roka nám prinesie letný čas
- 2.Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023
- 3.Investori sa vracajú k dlhopisom. Prinášajú im lepšie zhodnotenie ako pred rokom či dvomi
- 4.Daniari pre svoju e-kasu predĺžili spoluprácu s firmou Allexis za 1,2 milióna eur
- 5.Ceny pohonných látok znovu začali klesať a benzín je opäť lacnejší ako nafta