Prieskum: Mladí Slováci stále túžia po vlastnom bývaní. Sú ochotní naň počkať aj uskromniť sa
Mladí ľudia do 36 rokov túžia po vlastnom bývaní, a to aj za cenu dlhšieho čakania alebo zľavenia zo svojich pôvodných nárokov. Ich prianie je v súlade so silnou preferenciou vlastníctva svojho bývania v krajinách strednej a východnej Európy. Tí, ktorí už hypotéku splácajú, zostávajú zatiaľ optimistickí a vravia, že dokážu zvládnuť aj vyššie úrokové sadzby a splátky.

Foto: Shutterstock
Prvá hypotéka v 28 rokoch
Mladí ľudia majú podľa prieskumu UniCredit Bank záujem bývať vo vlastnom, rovnako ako predchádzajúca generácia. V strednej a východnej Európe je hodnota vlastníctva výrazne silnejšia než vo zvyšku Európy. Slováci pritom v podiele vlastníctva nehnuteľností patria medzi špičku tohto rebríčka.
Viac než 90 % slovenských domácností býva vo vlastnom. Nízkej popularite nájomného bývania nenahráva ani fakt, že väčšina majiteľov ponúka nájomníkom zmluvu len na rok, čo môže pre niektorých ľudí znamenať neistotu a silnejšiu túžbu bývať vo svojom. Záujem o hypotéky pretrváva. Najčastejšie si mladí ľudia vybavujú hypotéku na prvé bývanie v priemere v 28 rokoch.
Najväčší záujem o vlastné bývanie prejavujú obyvatelia Trnavského a Nitrianskeho kraje, oproti tomu pre 21 % obyvateľov Bratislavského kraja a 25 % obyvateľov Košického kraja je predstava celoživotného bývania v nájme prijateľná.
Ženy viac túžia po vlastnom bývaní
Slovenky o niečo viac než slovenskí muži túžia po vlastnom bývaní. A to aj napriek tomu, že kvôli vlastnému bývaniu sa mnoho ľudí bude musieť výrazne uskromniť. Slovenky, však častejšie než Slováci nedosiahnu na hypotéku kvôli výške svojich príjmov. Dôvodom môže byť prerušenie a zníženie príjmov, napríklad odchodom na materskú, či rodičovskú dovolenku, ale tiež stále existujúce platové rozdiely medzi mužmi a ženami.
Vzhľadom na situáciu na trhu je však pre mnohých záujemcov dostupnosť vysnívaného bývania zložitá. Až 30 % obyvateľov Slovenska je podľa prieskumu ochotných zľaviť zo svojich pôvodných požiadaviek a zobrať si hypotéku na menšiu nehnuteľnosť, než pôvodne zamýšľali, prípadne zmeniť lokalitu za lacnejšiu. Dáta ukazujú, že záujemcovia o hypotéku plánujú tiež našetriť rezervu, než si vezmú hypotéku.
Naopak, 21 % opýtaných plánuje počkať, či sa situácia na trhu nezmení a ceny bytov nepôjdu dole. O „bubline“ na realitnom trhu sa síce hovorí už dlhšie, nemožno však predikovať, či a kedy sa táto situácia zmení. Až 29 % mladých ľudí sa v prieskume vyslovilo, že na hypotéku za existujúcich podmienok nedosahujú, a to ani v prípade, že by si kúpili malý byt do 45 metrov štvorcových.
Dlhodobé fixácie a pomoc rodičov
„Hoci sa situácia na trhu mení, v tomto čase registrujeme niekoľkonásobne viac žiadostí ako štandardne. Zaznamenávame záujem hlavne o dlhodobé fixácie. Zaobstarať si menšie a lacnejšie štartovacie bývanie môže byť cesta pre mladých ľudí, ako si zabezpečiť vlastné bývanie. Vidíme aj to, že pomáhajú rodičia, či už s úsporami alebo poskytujú vlastné bývanie ako zábezpeku,“ konštatuje hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.
Mladí veria, že splácanie zvládnu
Mladí Slováci do 36 rokov, ktorí už majú hypotekárny úver, sú v odlišnej situácii. Väčšina z nich je zatiaľ optimistická ohľadom splácania hypotekárneho úveru v budúcnosti. Presne 23 % opýtaných verí, že hypotéku zvládnu splácať aj pri zvýšení úrokovej sadzby po skončení ich fixácie.
Viac než tretina opýtaných plánuje, že pristúpi k fixácii úroku na dlhšie obdobie. Takmer tretina mladých ľudí sa v prieskume vyslovilo, že zatiaľ nijako nerieši situáciu s rastúcimi úrokovými sadzbami hypoték. Len 9 % opýtaných chce úver splatiť skôr a minimum oslovených (2 %) uvažuje o výmene väčšieho bytu za menší, čím by si znížili splátky.
„Banka eviduje aj záujem o refixácie. V súčasnosti to znamená, že klienti sa rozhodnú radšej predčasne skončiť dohodnuté obdobie a začať nové. Aj za cenu vyššej úrokovej sadzby ako mali doteraz volia jej dlhodobú platnosť a tým nemennosť výšky splátky, aby sa ochránili pred vysokým nárastom o rok či dva. Najvyšší záujem je dlhodobé fixácie, predovšetkým 10-ročnú,“ uzatvára banková hovorkyňa.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
- 2.Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti
- 3.Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém
- 4.Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku
- 5.Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia