Pri celoročnom cestovnom poistení pozor na lehoty návratu do vlasti
Aj keď ste v čase škodovej udalosti neboli pod vplyvom alkoholu, ani ste v zahraničí úmyselne nespôsobili škodu, poisťovňa vám môže odmietnuť vyplatiť odškodné. Dôvodom môže byť prekročenie lehoty návratu na Slovensko, ktorá je spojená s celoročným cestovným poistením. Zisťovali sme, aký význam majú takéto lehoty, akú dĺžku majú a ako možno preukázať návrat domov z pobytu v zahraničí.
Foto: Freepik
Prečo existujú lehoty návratu?
Čím dlhší je pobyt v zahraničí, o to väčšie je riziko, že vznikne poistná udalosť. S tým súvisia aj možné náklady pri poistnom plnení, čo následne poisťovňa premietne do výšky poistného. „Dĺžka trvania jednej cesty má vplyv na cenu poistenia. Klient tak má možnosť vybrať si poistenie, ktoré najviac zodpovedá jeho potrebám,“ dodáva riaditeľka odboru komunikácie poisťovne Allianz Lucia Strnad Muthová.
„Tým, že sa poistený vráti na Slovensko, obnovuje sa mu platnosť poistenia pre ďalší výjazd,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová. Lehotu návratu využíva aj poisťovňa Generali. Vďaka nej reguluje dlhodobé pobyty v zahraničí, ktoré by mohol klient považovať za trvalý či prechodný pobyt v danej krajine.
„Liečebné náklady v cestovnom poistení kryjú klienta iba v zahraničí. To znamená, že ak má klient v krajine trvalý alebo prechodný pobyt, táto krajina sa pre neho nepovažuje za zahraničie. Preto mu v takýchto prípadoch odporúčame uzatvoriť si zdravotné poistenie priamo tam,“ radí hovorkyňa poisťovne Catherine Černochová.
Hoci by to mohlo logicky vyplývať z názvu, celoročné cestovné poistenie neznamená, že poistenie automaticky platí kontinuálne počas celého roka, hoci existuje aj takýto špecifický poistný produkt.
„V celoročnom cestovnom poistení je vždy dané maximálne obdobie jedného nepretržitého pobytu v zahraničí, pričom počet vycestovaní za rok obmedzený nie je. Poistenie je možné uzatvoriť buď na lehotu určitú, teda presne na rok, alebo na lehotu neurčitú s poistným obdobím jeden rok,“ približuje hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Poisťovne a lehoty návratu
Každá poisťovňa má iné lehoty návratu na Slovensko. Môžu trvať 30 dní, no pri špecifickejších produktoch ide aj o obdobie jedného roka.
„Čím je táto lehota pobytu klienta v zahraničí dlhšia, tým si za toto poistenie môže priplatiť viac. Klientom, ktorí cestujú za hranice častejšie, odporúčam uzatvoriť si ročné cestovné poistenie, kde môžu získať dlhšiu lehotu na návrat na Slovensko za lepšiu cenu ako pri krátkodobom poistení, prípadne vhodne nakombinovať celoročné a krátkodobé poistenie vrátane pripoistení,“ radí špecialistka pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Juliana Arvaiová.
Ako a kedy preukázať návrat?
Ak má klient uzatvorené celoročné cestovné poistenie a stane sa poistná udalosť, poisťovňa od neho bude žiadať dôkaz o tom, kedy zo Slovenska vycestoval a kedy sa vrátil. Zohráva to dôležitú úlohu pri posudzovaní, či sa klient dostane k odškodnému.
„Pokiaľ by poistná udalosť v zahraničí nastala po uplynutí maximálnej lehoty pobytu dohodnutej v poistnej zmluve, klient by tým porušil poistné podmienky a poisťovňa by mu mohla poistné plnenie zamietnuť. Dĺžka pobytu klienta v zahraničí sa zvyčajne overuje prostredníctvom trasovania mobilného telefónu, predloženia letenky alebo cestovného lístka,“ dodáva J. Arvaiová.
Aké dôkazy o skutočnom návrate domov akceptujú poisťovne?
Uniqa – cestovný lístok na autobus alebo vlak s dátumom a časom vycestovania, výpisy z bankového účtu, potvrdenia o platbách kartou.
Generali – napríklad letenka, cestovný lístok na vlak, vízum, doklad od zamestnávateľa o čerpaní dovolenky.
Union – letenka, cestovný lístok, vízum, faktúra k ubytovaniu, príkaz na zahraničnú služobnú cestu, výpis hovorov od mobilného operátora, potvrdenie od lekára, zo školy, od zamestnávateľa.
Allianz – Slovenská poisťovňa – letenka, cestovný doklad, potvrdenie od zamestnávateľa alebo školy, návšteva úradu či lekára.
Kooperativa – preukázanie prekročenia hranice vo forme cestovného lístka, SMS od mobilného operátora, kúpa diaľničnej známky, výpis z účtu.
Komunálna poisťovňa – letenky a iné cestovné doklady, potvrdenie o vyšetrení u lekára na Slovensku, potvrdenie od zamestnávateľa.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
2025
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Poisťovňa Uniqa aktualizovala poistenie zodpovednosti pre top manažérov
- 2.NBS: Odolnosť bánk na Slovensku zostáva naďalej vysoká
- 3.Na rekvalifikačné kurzy pre nezamestnaných pôjde 42 miliónov eur
- 4.Takto vyzerá desiatka najdrahšie vydražených obrazov v minulom roku
- 5.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom