Hľadaj

Prečo sú na finančnom trhu nielen komerčné, ale aj centrálne banky a ako fungujú?

Dominik Horváth Banky a poisťovne Poslať

Centrálne banky sú kľúčovým hráčom vo svetovej ekonomike a zohrávajú nenahraditeľnú úlohu pri riadení menovej politiky, regulácii finančného systému a udržiavaní makroekonomickej stability. Ich hlavnými cieľmi sú udržiavanie cenovej stability, monitorovanie trhu a ochrana hospodárskej stability. Nie sú to však komerčné banky, majú svoje špecifiká, líšia sa od bežných bánk a ľudovo sa nazývajú aj banky bánk.

Európska centrálna banka

Zdroj: Freepik

V Európskej únii hrajú kľúčovú úlohu Európska centrálna banka (ECB) a národné centrálne banky jednotlivých členských štátov. Spoločným úsilím sa snažia dosiahnuť ekonomickú stabilitu a harmonizovaný finančný systém, pričom jedna aj druhá strana majú jasne dané práva a povinnosti, ktoré spadajú pod ich správu.

Čo je centrálna banka?

Najprv si vysvetlime, čo je to centrálna banka. Vo všeobecnosti je definovaná ako nezávislý orgán, ktorý má kontrolu nad peniazmi, menovou politikou a dostupnosťou úverov v danej krajine. Hrá kľúčovú úlohu v riadení monetárnej politiky a jej základnými cieľmi sú udržiavanie cenovej stability, monitorovanie trhu a ochrana hospodárskej stability.

Centrálna banka nie je komerčná banka. Od bežných bánk sa líši v mnohých ohľadoch. Napríklad súkromná osoba si v nej nemôže otvoriť účet ani požiadať o úver. Dôležité je si tiež uvedomiť, že je verejným subjektom, a preto jej účelom nie je tvorba zisku. V rámci ekonomiky má právny monopol, pretože ako jediná inštitúcia má právo vydávať bankovky a raziť mince.

87579

Centrálne banky tiež zabezpečujú plynulé fungovanie platobných systémov pre komerčné banky a spravujú devízové rezervy štátu. Ich zodpovednosť je aj ochrana finančného systému, ktorá zahŕňa monitorovanie a riadenie jeho rizík a vykonávanie dohľadu nad finančným trhom.

Banka bánk 

Vo väčšine svetových ekonomík platí, že každá komerčná banka, ktorá chce pôsobiť na danom trhu, musí mať v príslušnej centrálnej banke otvorený účet. Ten sa najčastejšie používa, keď si chce komerčná banka požičať peniaze. Práve kvôli tomu sa centrálna banka niekedy prezýva aj banka bánk.

Komerčné banky si však od nej môžu požičiavať peniaze spravidla len na pokrytie svojich krátkodobých potrieb. Za tento úver musia zložiť zábezpeku – väčšinou v podobe cenných papierov – ktoré sú zárukou splatenia úveru.

87939

Zostatky na účtoch v centrálnej banke sa využívajú aj na vyrovnanie dlhov medzi bankami. Okrem toho na účte v centrálnej banke musia komerčné banky držať aj takzvané povinné minimálne rezervy (PMR). Tie slúžia na ochranu veriteľov a ako tlmič pre prípad, ak by sa príliš veľa zákazníkov banky rozhodlo vybrať svoje vklady. V Európskej únii sú v súčasnosti PMR stanovené vo výške 1 % z celkovej hodnoty všetkých vkladov danej banky.

Veriteľ poslednej inštancie

V prípade krízy alebo finančných turbulencií môžu mať komerčné banky ťažkosti s likviditou. Bežným príkladom je takzvaný beh na banku (bank run), pri ktorom banka stratí dôveru svojich zákazníkov. Tí začnú vo veľkom vyberať svoje vklady a banka nemá dostatok hotovosti na pokrytie výberov. V tomto prípade vstupuje na trh centrálna banka ako veriteľ poslednej inštancie. Komerčným bankám poskytne núdzovú likviditu, čím ich zachráni od krachu, a tým udržuje stabilitu finančného systému. Nie každá banka má však nárok na poskytnutie núdzovej likvidity. Po finančnej kríze z roku 2008 sa tento proces výrazne obmedzil a v Európskej únii podlieha silnej regulácii.

Ako to funguje v Európe

Európska únia predstavuje z pohľadu centrálneho bankovníctva unikátny systém. Jeho hlavnými subjektmi sú Európska centrálna banka (ECB) a národné centrálne banky jednotlivých štátov EÚ. ECB je centrálnou bankou pre eurozónu, ktorá zahŕňa 20 z 27 členských krajín Európskej únie platiacich eurom. Okrem toho v EÚ existuje aj Európsky systém centrálnych bánk (ESCB) zahŕňajúci ECB a národné centrálne banky všetkých členských štátov EÚ vrátane tých, ktoré euro neprijali.

ECB vznikla v roku 1998 a sídli vo Frankfurte nad Mohanom. Jej právnym základom je Amsterdamská zmluva, ktorá zmenila a doplnila Zmluvu o Európskej únii. ECB zohráva kľúčovú úlohu v riadení menovej politiky v eurozóne. Banka sa v spolupráci s NCB snaží dosiahnuť ekonomickú stabilitu a harmonizovaný finančný systém.

Na dosahovanie týchto cieľov používa viaceré nástroje, akými sú napríklad úrokové sadzby, nákupy a predaje cenných papierov, regulačné opatrenia a iné. V praxi to znamená, že ECB v rámci eurozóny stanovuje prostredníctvom týchto nástrojov dlhodobé a krátkodobé ciele a Národná banka Slovenska (NBS) má na starosti plnenie týchto cieľov na Slovensku.

73520

NBS je podobne ako centrálne banky ostatných štátov členom hlavného riadiaceho orgánu ECB Rady guvernérov. Prostredníctvom neho guvernéri hlasujú o budúcnosti menovej politiky. Rozhodnutia rady sa podrobne zdôvodňujú na tlačovej konferencii, ktorá sa koná každých šesť týždňov. Svoje špecifické postavenie má ešte aj prezident ECB, ktorý vystupuje ako hlavný reprezentant ECB. Tento post od roku 2019 patrí Christine Lagardovej.

Práva a povinnosti NBS

Čo presne patrí pod správu ECB a čo pod správu NBS? Okrem formulovania monetárnej politiky ECB určuje množstvo peňazí v obehu a výšku úrokových sadzieb v eurozóne. Taktiež má na starosti správu devízových rezerv eurozóny a realizuje operácie na devízových trhoch. Sú však aj úlohy, ktoré patria výhradne pod správu NBS. Najdôležitejšou úlohou je výkon dohľadu nad domácim finančným trhom. Ten zahŕňa dohľad nad bankovým trhom, trhom cenných papierov, poistným trhom a nad finančným poradenstvomsprostredkovaním. NBS tiež priamo chráni klientov bánk a monitoruje pravidlá hospodárskej súťaže. Úlohou banky je tiež informovanie verejnosti prostredníctvom rôznych štatistík, vyhlásení a prognóz.

Cena peňazí

Ako sme si povedali na začiatku, jeden z hlavných cieľov centrálnych bánk je udržiavanie cenovej stability, čo znamená dosiahnutie nízkej a stabilnej inflácie. Toto je aj mandátom ECB, ktorý stanovuje, že „hlavným cieľom ECB je udržiavanie inflácie pod alebo blízko úrovni 2 %“. Nízka inflácia podporuje dôveru spotrebiteľov a podnikateľov, zvyšuje kúpnu silu meny a udržiava ekonomickú stabilitu. Ako môže centrálna banka znížiť infláciu?  

Prostredníctvom azda najdôležitejšieho nástroja, ktorý má vo svojich rukách – výškou úrokových sadzieb. Medzi infláciou a úrokovými sadzbami existuje inverzný vzťah. Ak je teda potrebné infláciu znížiť, centrálna banka zvýši svoje úrokové sadzby, čím znižuje objem úverov a pôžičiek na trhu, pretože sú drahšie. Naopak, ak je v prípade krízy potrebné ekonomiku naštartovať, centrálna banka zníži úrokové sadzby, čím sa úvery a pôžičky stanú dostupnejšími. Centrálna banka týmto spôsobom ovplyvňuje tok peňazí a úverov v ekonomike a v skutočnosti stanovuje „cenu peňazí“.

Udalosti posledných rokov sú dobrým príkladom tohto inverzného vzťahu a ECB siahla na úrokové sadzby nejedenkrát. Po vypuknutí finančnej krízy v roku 2008 znížila ECB všetky kľúčové úrokové sadzby blízko k nule. Postupne ich začala v roku 2010 zvyšovať a dlhé roky sa držali na úrovni 2 až 3 %.

V roku 2019 však prepukla koronakríza a ECB bola opäť nútená znížiť sadzby na nulu. S postupným oživovaním ekonomiky prišla vysoká inflácia, ktorá ku koncu roku 2022 dosahovala v rámci EÚ v priemere cez 11 %. ECB tak začala so sériou zvyšovania úrokových sadzieb, ktoré postupne navýšila desaťkrát po sebe, naposledy v septembri tohto roka. Z grafu môžeme pekne vidieť, ako na toto zvyšovanie zareagovala inflácia, ktorá v novembri tohto roka klesla na 3,6 %.

logo
Prečítajte si tiež:
6.10.2024 Redakcia FinReport

Top 7 rád pre zdravý cash flow a finančnú stabilitu vo firme

Takmer tretina slovenských firiem čelí problémom v oblasti cash flow, čo významne ovplyvňuje plánovanie investícií a často aj ich bežné ...

6.10.2024 Redakcia FinReport

V USA sa nachádza 82 % všetkých bitcoinových bankomatov na svete, v Európe sú len 4 %

Na území Spojených štátov sa nachádza až 82 % všetkých bitcoinových bankomatov, ktoré sú v prevádzke na svete. Je ich 20-násobne viac, ...

5.10.2024 Redakcia FinReport

Podniky nie sú dostatočne pripravené na digitálnu transformáciu, chýbajú im tí správni ľudia

Hoci hnacím motorom podnikových transformačných programov je rýchly technologický pokrok, spoločnosti s ním majú problém držať krok ...

5.10.2024 Redakcia FinReport

Trh s kryptomenami zaznamenal nezákonné transakcie za 121 miliárd dolárov

Hoci počet nezákonných transakcií s kryptomenami vlani medziročne klesol až o takmer 40 %, ich objem dosiahol masívnych 24,2 miliardy ...

4.10.2024 Robert Juriš

Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?

Slovenskí podnikatelia sa dočkali novej dane. Reč je o transakčnej dani, ktorá im prináša povinnosť platiť tri nové poplatky – 0,4 % z ...

4.10.2024 Redakcia FinReport

Novoprijatá transakčná daň zrejme prinesie rast šedej ekonomiky na Slovensku

Prijaté opatrenia zahrnuté v konsolidačnom balíčku zvýšia objem hotovostných operácií a prinesú rozšírenie šedej ekonomiky. Výkonnosť ...

4.10.2024 Redakcia FinReport

Už o tri mesiace vodičom v celej EÚ postačí mať elektronickú zelenú kartu v mobile

Viacero krajín zapojených do systému zelenej karty už v minulosti zaviedlo možnosť preukázať sa pri cestnej kontrole elektronickou zelenou ...

3.10.2024 Mário Špilberger

Poistenie čelného skla: Kedy sa vám zíde PZP, kedy havarijné poistenie a kedy budete potrebovať právnika

Výmena čelného skla môže stáť stovky alebo niekoľko tisíc eur, a preto sa motoristi často rozhodujú, či si majú, alebo nemajú poistiť ...

3.10.2024 Redakcia FinReport

mBank prináša osobnú pôžičku s úrokom 5,89 % ročne aj s jej vylepšeným poistením

Digitálna mBank prichádza s osobnou pôžičkou s úrokom 5,89 % ročne. Tento úver je s poistením, ako aj bez poistenia, bez poplatkov za ...

1.10.2024 Redakcia FinReport

NBS: Odolnosť bánk na Slovensku zostáva naďalej vysoká

Banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu vlani vygenerovali zisk presahujúci rekordnú miliardu eur. V tomto roku sa im darí takmer rovnako ...

30.9.2024 Roland Régely

Samostatní finanční agenti si budúci rok opäť priplatia za dohľad od NBS

Náklady na činnosť väčšiny samostatných finančných agentov od roku 2025 stúpnu. Vyplýva to z rozhodnutia Národnej banky Slovenska (NBS). ...

27.9.2024 Mário Špilberger

Banky: Transakčná daň môže prispieť k rastu úrokových sadzieb úverov

Každý podnikateľský subjekt by mal mať podľa návrhu vlády, ktorý sa už dostal aj na prerokovanie do parlamentu, od nového roka aspoň ...

26.9.2024 Robert Juriš

Slovensko má piate najdrahšie hypotéky aj spotrebné úvery v eurozóne

Úrokové sadzby hypotekárnych aj spotrebných úverov na Slovensku sú piate najvyššie v eurozóne. Priemerný ročný úrok hypotekárnych ...

25.9.2024 Redakcia FinReport

Prečo sa dojednané poistné zvýšilo až o 30 % a prečo „stredná trieda“ prehliada životné poistenie?

Najväčší dopyt po životnom poistení majú nielen ľudia, ktorí zarábajú najviac, ale aj tí s nižšími príjmami. Naopak, ľudia s ...

25.9.2024 Redakcia FinReport

UniCredit Bank znížila úroky niektorých svojich hypoték pod 4 %

UniCredit Bank sa presne po mesiaci opäť rozhodla znížiť úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. A ide na to zostra, pretože len ako ...

24.9.2024 Robert Juriš

Analýza: Vysoké úrokové sadzby hypoték len minimálne zvýšili počet nesplácaných úverov

Splácanie, respektíve nesplácanie, hypotekárnych úverov po zvýšení úrokových sadzieb v uplynulých dvoch rokoch sa na Slovensku stalo ...

24.9.2024 Redakcia FinReport

Talianska UniCredit Group kúpila ďalšie akcie nemeckej Commerzbank

Tohtoročný september sa nesie v znamení šachovej partie medzi talianskou finančnou skupinou UniCredit Group a nemeckým finančným domom ...

20.9.2024 Mário Špilberger

Opravujete si rodinný dom svojpomocne? Pozor na úrady a na výluky v poistení

Zatepľovanie rodinných domov je slovenským folklórom a obľúbenou letnou, no v prípade priaznivého počasia aj jesennou aktivitou mnohých ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay