Povinné aj dobrovoľné: Aké sú dostupné očkovania pre deti aj dospelých a ako je to s platením za ne?
Deti na Slovensku sú už od nízkeho veku očkované proti viacerým chorobám. Niektoré vakcíny sú povinné, iné zase dobrovoľné. Mať vo všetkom prehľad je náročné, preto sme pre vás pripravili zhrnutie všetkých očkovaní, ktoré dieťa môže aj nemusí absolvovať.

Foto: Shutterstock
Povinné očkovanie pre malé deti
Deti po dosiahnutí dvoch mesiacov, najneskôr však do 10 mesiacov, musia povinne absolvovať dva typy očkovania:
1) Proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B a hemofilovým invazívnym nákazám – očkovanie sa vykonáva tromi dávkami v 3., 5. a 11. mesiaci. Prvá dávka sa môže podať už v 10. týždni života dieťaťa.
2) Proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam – očkovanie sa vykonáva rovnako v troch dávkach v 3., 5. a 11. mesiaci života.
Deti, ktoré dosiahli vek 14 až 17 mesiacov, sa očkujú jednou látkou určenou proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Očkovanie je povinné a vykonávať sa môže najskôr v 15. mesiaci života a najneskôr v 18. mesiaci. Následne v 5. roku je potrebné dieťa preočkovať. U detí narodených od 1. januára 2010 do 31. decembra 2015 sa druhá dávka očkovacej látky preočkováva až v 11. roku života.
Očkovanie detí od 5 do 13 rokov
V 5. roku života sa preočkováva proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Okrem toho je dôležité vykonať ešte jedno preočkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne.
Vo veku 13 rokov sa musia deti preočkovať druhýkrát proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne.
Ďalšie možnosti očkovania
Okrem povinných očkovaní existujú aj očkovania dobrovoľné. Toto sú niektoré z nich:
1) Hepatitída A – očkovanie proti tomuto ochoreniu sa odporúča hlavne pri ceste do zahraničia, presnejšie do krajín tropického a subtropického pásma. Očkuje sa dvomi dávkami. Druhá sa podáva v rozmedzí 6 až 12 mesiacov od prvej. Pretrvávanie protilátok sa predpokladá na približne 20 až 25 rokov.
2) Chrípka – očkovanie je jednodávkové a odporúča sa ako prevencia proti sezónnej a pandemickej chrípke. Po očkovaní si telo začne vytvárať protilátky do 7 až 10 dní.
3) Ovčie kiahne – toto očkovanie je určené pre deti nad 13 rokov a je dvojfázové. Druhá dávka sa podáva v intervale 4 až 8 týždňov po prvej.
4) HPV – očkovanie sa odporúča deťom vo veku 13 až 14 rokov. Podáva sa v dvoch dávkach.
5) Meningokoková meningitída – lekári toto očkovanie odporúčajú dospelým osobám a deťom, ktoré cestujú do subsaharskej Afriky a Južnej Ameriky. Povinné je napríklad pre cestujúcich do Mekky a Mediny.
Príspevky na očkovanie
Očkovania pre deti sú povinné, a preto ich hradí poisťovňa v plnej výške. Ďalšie možnosti očkovania, predovšetkým tie dobrovoľné, si poistenci hradia sami. No každá zo zdravotných poisťovní pôsobiacich na slovenskom trhu sa im na tento druh prevencie pred ochoreniami usiluje prispieť.
Partner témy
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 2.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 3.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 4.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 5.Ruské posily mali hromadnú nehodu na Krymskom moste, príliš ssa ponáhľali