Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Poškodení klienti skrachovanej Sunflower Tours sa môžu obrátiť na českú poisťovňu Slavia

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Počas tohtoročnej letnej sezóny ohlásili úpadok zatiaľ dve cestovné kancelárie. Po Alchemy Travel ponúkajúcej pobyty v exotických destináciách tak pred niekoľkými dňami urobila aj Sunflower Tours, ktorá sa zameriavala najmä na dovolenkové pobyty v Egypte.

image

Foto: Unsplash

 

Položili ju obmedzenia v cestovaní

Sunflower Tours vzhľadom na posledné dva roky silno poznamenané pandémiou koronavírusu, ktoré vážne poškodili aj jej cestovateľský biznis, pred niekoľkými dňami oznámila ukončenie svojej činnosti a na svojej webovej stránke informovala, že už pripravuje návrh na vyhlásenie úpadku spoločnosti.

Cestovná kancelária podľa Finstatu ešte v roku 2018 zažila veľmi úspešný rok s objemom tržieb vo výške viac ako 10 miliónov eur, v ďalšom roku už nasledoval ich pokles na 6 miliónov eur, pričom pandémia koronavírusu prakticky zrazila spoločnosť na kolená, keď jej tržby spadli prakticky takmer na nulu.

Zároveň už predvlani dosiahla prvýkrát stratu vo výške viac ako 244-tisíc eur. Za touto zložitou finančnou situáciou je podľa nej dlhé obdobie obmedzení a zákazov cestovania kvôli pandémii COVID-19.

Neboli členom Slovenskej asociácie cestovných kancelárií

Do akej výšky bola cestovná kancelária Sunflower Tours poistená proti úpadku, sa zatiaľ nevie. „Sunflower Tours bola českou cestovnou kanceláriou a dovolíme si domnievať sa, že na Slovensku predávala svoje produkty prostredníctvom cestovnej agentúry s rovnomenným názvom, pričom tieto subjekty nikdy neboli členom Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA). Podľa českých právnych predpisov sa výška poistnej sumy na poistnom certifikáte nezverejňuje, preto  v tomto momente nevieme ani predpokladať, či výška poistnej sumy pokryje nároky všetkých poškodených klientov,“ tvrdí generálny tajomník SACKA Radoslav Oliver Košík.

Poisťovňa chce odškodniť všetkých

Okrem toho, že sa cestovná kancelária sa snaží svojim zákazníkom vysvetliť túto nepríjemnú situáciu a odškodniť tých, ktorí mali kúpené pobyty či zájazdy, ale ešte nevycestovali do zahraničia, komunikuje potrebné záležitosti aj s českou poisťovňou Slavia, v ktorej je poistená pre prípad insolventnosti.

Hovorca poisťovne Slavia Václav Bálek potvrdil, že cestovná kancelária Sunflower Tours ich už informovala o tom, že kvôli svojej platobnej neschopnosti chce podať návrh na insolvenciu.

„V zahraničí má Sunflower Tours aktuálne 90 klientov a poisťovňa všetkým prostredníctvom asistenčnej služby zaistila, že zostanú vo svojich hoteloch až do konca pobytu a odletia pôvodne plánovanými linkami do Prahy,“ informuje V. Bálek.

Podľa jeho slov sa však úpadok týka aj ďalších zhruba 300 klientov, väčšinou tých, ktorí si  zájazd zaplatili, ale neodleteli naň. Tým poisťovňa peniaze vráti po tom, ako cestovná kancelária vyhlási insolvenciu a poskytne jej všetky informácie pre likvidáciu tejto poistnej udalosti.

Ešte sa uvidí, či výška poistnej sumy je dostatočná

„Zákazníci, ktorí majú v tejto cestovnej kancelárii zaplatený zájazd, budú plne odškodnení zo zákonného poistenia, ktoré cestovná kancelária mala uzatvorené v poisťovni Slavia,“ dodáva hovorca poisťovne. Podľa zákona o poisťovníctve o detailoch odškodnenia zo zákonného poistenia však poisťovňa nemá právo tretie strany informovať, keďže tie môže tretím stranám oznámiť iba poistený.

Generálny tajomník SACKA hovorí, že likvidácia poistnej udalosti Sunflower Tours sa riadi platnými právnymi predpismi v Českej republike, ktoré môžu byť odlišné od tých slovenských. Zároveň dodáva, že po nahlásení všetkých pohľadávok poškodených klientov sa následne zistí ich súčet a až vtedy bude jasné, či výška poistnej sumy postačuje na vyplatenie všetkých záväzkov voči poškodeným klientom, alebo sa budú krátiť.

Zákazníci nemajú nič doplácať

Preto dotknutým klientom radí, ako reagovať na nepríjemnú situáciu. „Štandardne po vyhlásení úpadku cestovnej kancelárie musia klienti počkať na informácie, ktoré cestovka po dohode s poisťovňou zverejní na svojom webovom sídle. Takýto manuál obsahuje presné kroky, ako majú klienti postupovať,“ vysvetľuje a toto odporúčanie radí  striktne dodržať, keďže podnikanie akýchkoľvek iných krokov podľa jeho slov neurýchli riešenie poistnej udalosti.

Štandardne sa však poškodení klienti môžu obrátiť priamo na asistenčnú linku poisťovne, v ktorej mala cestovná kancelária uzatvorené povinné poistenie proti úpadku.

Hovorca poisťovne Slavia tiež pripomína, že zákazníci, ktorí doteraz uhradili iba zálohu na zájazd, zvyšok peňazí doplácať nemajú. „Zaplatená záloha na zájazd bude tiež predmetom poistného plnenia. Nároky vzniknuté v súvislosti s úpadkom cestovnej kancelárie musia oprávnené osoby prihlásiť najneskôr do troch mesiacov v českej poisťovni Slavia,“ dodáva V. Bálek.

Poškodení sa môžu prihlásiť online

Dotknutí zákazníci môžu podľa hovorcu poisťovne nahlásiť svoje nároky na poistné plnenie cez online webový formulár na stránke poisťovne. Zároveň sa pri kliknutí na hlavnú stránku poisťovne každému automaticky otvorí informačné okno s pokynmi, ktoré podklady potrebujú dotknuté osoby predložiť, respektíve zaslať poisťovni.

Poisťovňa k poistnej udalosti požaduje:

Zmluvu o zájazde/cestovnú zmluvu.

Doklad o zaplatení (zálohy/doplatku) k neuskutočnenému zájazdu, pričom môže ísť o výpis z bankového účtu alebo príjmový pokladničný doklad či iný doklad, ktorý preukazuje úhradu.

Informácie k bankovému spojeniu či adresu v prípade poštovej poukážky, na ktorú môže poisťovňa poslať výplatu poistného plnenia. 

Nevyhnutné je aj pri všetkých dokumentoch, ktoré dotknutí posielajú, uvádzať číslo zmluvy o zájazde. 

CK Sunflower agency nie je ohrozená

Na trhu je okrem cestovnej kancelárie Sunflower Tours, ktorá sa dostala do vážnych finančných problémov a oznámila úpadok, aj spoločnosť s podobným obchodným menom CK Sunflowers agency, ktorá je však samostatnou jednotkou na trhu už viac ako 22 rokov a naďalej poskytuje všetky služby v rámci svojej špecializácie na kúpele a wellness. Spoločnosť preto aj na svojich stránkach ubezpečuje klientov, že ide len o úplne náhodnú podobnosť v mene, preto akékoľvek pochybnosti o ukončení jej činnosti sú zbytočné.

 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
18.11.2022 Naďa Černá

Ostrovy na predaj: Za niektoré zaplatíte menej ako na Slovensku za dom. Kde sa nachádzajú?

Na to, aby ste vlastnili ostrov, nemusíte byť miliardárom. Na trhu sa nachádza ponuka na predaj viacerých menších ostrovčekov, ktorých kúpa ...

16.11.2022 Martin Jamnický

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla premiéru celovečerného dokumentu o Michaelovi Kocábovi

Už zajtra na Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý symbolizuje pád komunizmu v Československu, sa v slovenských kinách začne premietať ...

4.11.2022 Roland Régely

Kam na luxusnú dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 4. diel

Niekto si pod luxusnou dovolenkou predstaví konkrétny hotel, iný zase exotické letovisko. V ďalšom pokračovaní dovolenkového seriálu sa ...

31.10.2022 Redakcia FinReport

Mamy s ekologickým cítením vytvorili hru pre deti aj dospelých s názvom Planéta Zem sa usmieva

Inšpirovali sa a vymysleli milú a zároveň poučnú ekologickú hru pre deti aj dospelých. Nazvali ju Planéta Zem sa usmieva. EKO hra dáva ...

29.10.2022 Martin Jamnický

Filmová novinka: Neuveriteľný pravdivý príbeh o mužovi z Československa, ktorého uznáva celý svet – IDENTITA ES

Do slovenských kín prichádza viacnásobne ocenený film o jednom z najuznávanejších svetových imunológov a genetikov, ktorý celý svoj ...

21.10.2022 Naďa Černá

Vianoce 2022: TOP 5 najkrajších vianočných trhov v Európe + bonus v rodisku Santa Clausa

Návšteva vianočných trhov je pre mnohých tradíciou a jedným zo symbolov najkrajšieho obdobia v roku. Možno sa vám zdá, že ešte máte ...

19.10.2022 Redakcia FinReport

Facebook spustí novú funkciu nazvanú Zobraziť viac a Zobraziť menej

Meta predstavuje ďalší spôsob, ako poskytnúť viac kontroly nad obsahom na sociálnej sieti Facebook. Zobraziť viac a Zobraziť menej je nová ...

9.10.2022 Správy

Nobelova cena za literatúru ide francúzskej spisovateľke Annie Ernaux. Dosiahla niečo obdivuhodné a trvalé

9.10.2022 (Webnoviny.sk) - Nobelovu cenu za literatúru získala francúzska spisovateľka Annie Ernaux. Osemdesiatdvaročnú rodáčku z Yvetot ...

7.10.2022 Naďa Černá

Čo nám na jesenné večery pripravili streamovacie spoločnosti Netflix a HBO Max?

Prichádzajúca jeseň a chladnejšie počasie spôsobujú, že vonku na vzduchu budeme tráviť čoraz menej času a čoraz viac ho venujeme ...

1.10.2022 Roland Régely

Kam na dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 3. diel

Zimná exotika je po dvoch rokoch pandémie koronavírusu naplno späť. Podporuje ju neutíchajúci záujem ľudí o dovolenky, ale aj čoraz ...

22.9.2022 Redakcia FinReport

Meta na Instagrame spustí nové bezpečnostné funkcie pre rodičov a tínedžerov. Dočkáme sa aj na Slovensku

Aj slovenskí rodičia a ich potomkovia sa do konca tohto roka na Instagrame a vo všetkých Meta Quest headsetoch dočkajú nových funkcií, ktoré ...

22.9.2022 Magdaléna Švančarková

Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor

Marketingové volania budú mať po novom predvoľbu (0)888. Rozhodol o tom Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií, pričom túto ...

Aplikácia

 1. 1.
  UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ
 2. 2.
  Rast cien nehnuteľností sa spomalil, medziročne sa zvýšili už „len“ o 14,5 %
 3. 3.
  Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu
 4. 4.
  Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov
 5. 5.
  Informácie o budúcom dôchodku budeme dostávať čierne na bielom v takzvanej oranžovej obálke