Polícia aj SIS onedlho získajú nový nástroj na sledovanie bankových účtov
Štát bude mať čoskoro lepší prehľad o každom, kto si na Slovensku vedie bankový účet či prenajíma bezpečnostnú schránku. Nová vyhláška, ktorá má vstúpiť do platnosti už od októbra tohto roku, má stanoviť podrobnosti týkajúce sa zasielania údajov do Centrálneho registra účtov. Banky budú mať šesť mesiacov na to, aby nahliadanie do účtov umožnili. Podobné registre sú zavedené vo všetkých členských štátoch EÚ.

Foto: Freepik
Bez pohybu a stavu na účte
Nová vyhláška Ministerstva financií SR ustanovuje podrobnosti o zasielaní údajov do Centrálneho registra účtov (CRÚ) tak, aby sa povinné osoby, ktorými sú najmä banky, mohli začať pripravovať na zasielanie údajov o účtoch do centrálneho registra.
Do Centrálneho registra účtov sa podľa rezortu financií nenahlasujú pohyby alebo stavy na účtoch klientov v bankách. „Úlohou Centrálneho registra účtov je poskytnúť zoznam čísiel účtov a ich majiteľov oprávneným orgánom pri vyšetrovaní podozrení z vykonávania trestných činov,“ informuje Ministerstvo financií SR.
Policajti či príslušníci tajnej služby tak budú vedieť priradiť čísla účtov ku konkrétnym osobám či firmám. „Základným predpokladom je, aby všetky dotknuté finančné inštitúcie zabezpečili pravidelné zasielanie údajov do Centrálneho registra účtov,“ vysvetľuje rezort financií.
Uľahčí prácu policajtom
Do centrálneho registra budú finančné inštitúcie zasielať údaje prostredníctvom zabezpečenej formy komunikácie. Novinka teda prinesie novú zabezpečenú linku, pomocou ktorej budú finančné inštitúcie zasielať tieto údaje.
Centrálny register účtov má podľa policajného prezídia zefektívniť prácu Policajného zboru SR pri identifikácii výnosu z trestnej činnosti, jeho umiestnenie a dispozíciu s týmto výnosom. „Zníži administratívne zaťaženie nielen na strane policajtov, ale aj v bankových inštitúciách, taktiež zníži náklady, urýchli konania, zefektívni prácu,“ informuje tlačový odbor prezídia.
Policajti či tajné služby si doposiaľ vyžiadavali tieto údaje písomne od každej banky, čo predlžovalo a sťažovalo vyšetrovanie prípadných podozrení z páchania trestnej činnosti.
V EÚ je to bežná vec
V Centrálnom registri účtov sa budú nachádzať údaje o všetkých účtoch klientov finančných inštitúcií – o fyzických aj právnických osobách. Takýto systém nie je v Európe ničím novým, Slovenská republika sa len pridala k ostatným členským štátom, ktoré už takýto register prevádzkujú.
Napokon, zriadenie takýchto centrálnych registrov v členských štátoch EÚ vyplýva zo smernice, a teda je pre členské štáty záväzné.
„Z európskeho pohľadu možno centrálne registre účtov zaradiť medzi základné prvky európskych opatrení na boj proti financovaniu terorizmu a praniu špinavých peňazí,“ vysvetľuje tlačové oddelenie Ministerstva financií SR.
Čo všetko uvidia policajti vďaka novému CRÚ
● názov, adresa sídla a identifikačné číslo finančnej inštitúcie, ktorá vedie účet alebo prenajíma bezpečnostnú schránku,
● dátum založenia účtu,
● dátum začatia prenájmu bezpečnostnej schránky,
● číslo účtu a medzinárodné bankové číslo účtu IBAN, ak bolo pridelené,
● jednoznačné označenie bezpečnostnej schránky,
● identifikačné údaje klienta v rozsahu:
○ 1) meno, priezvisko, rodné číslo alebo dátum narodenia, ak rodné číslo nebolo pridelené, adresa trvalého pobytu alebo iného pobytu, ak ide o fyzickú osobu,
○ 2) údaje podľa prvého bodu, obchodné meno, adresa miesta podnikania a identifikačné číslo, ak ide o fyzickú osobu – podnikateľa,
○ 3) názov, adresa sídla a identifikačné číslo, ak ide o právnickú osobu,
● meno, priezvisko, rodné číslo alebo dátum narodenia, ak rodné číslo nebolo pridelené, a adresa trvalého alebo iného pobytu konečného užívateľa výhod klienta,
● dátum vzniku a zániku oprávnenia klienta na nakladanie s finančnými prostriedkami na účte,
● dátum zrušenia účtu,
● dátum ukončenia prenájmu bezpečnostnej schránky.
Nový register stojí 3 milióny eur
Ministerstvo financií SR uviedlo, že pre rôznu náročnosť a počet funkcionalít jednotlivých systémov je pomerne ťažké odhadnúť cenu nového centrálneho registra. „V súčasnosti ešte nemáme výslednú sumu, ale pri vývoji projektu sa stále počíta so sumou okolo 3 milióny eur, ktoré by mali byť hradené z Plánu obnovy a odolnosti,“ uvádza rezort financií.
Vývoj systému podľa vyjadrení ministerstva nebude mať výraznejší vplyv na rozpočet verejných financií. Rezort tiež upozorňuje, že má ísť o bezpečný systém, v ktorom sa nemôže stať, že „údaje budú akýmkoľvek spôsobom neoprávnene spracúvané, zneužité, upravené, stratené, zničené alebo poškodené“.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finančné aktuality 37/2018: Podnikatelia slabo využívajú sociálne siete
- 2.Na trhu je čoraz menej poisťovní so slovenským kapitálom
- 3.NBS potvrdila, že Generali bude na Slovensku pôsobiť už len ako pobočka zahraničnej poisťovne
- 4.Slovak Lines spustil bezkontaktné platby kartou v autobusoch do Viedne
- 5.V Slovenskej sporiteľni nakupovali ľudia štátne dlhopisy aj v noci. Vďaka Georgeovi