Poisťovňa Generali finančne podporila novú aplikáciu Horskej záchrannej služby
Horská záchranná služba spúšťa v spolupráci s poisťovňou Generali novú aplikáciu, ktorá prináša turistom viacero výhod a unikátnych funkcií. Záchranári ju odporúčajú každému, kto sa vyberie do hôr. Využijete ju nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Foto: Horská záchranná služba
Rastúci trend digitalizácie a zvyšujúce sa nároky na bezpečnosť priniesli novú aplikáciu s názvom Horská záchranná služba (HZS), ktorá nadväzuje na projekt záchranárskej aplikácie. Tú dosiaľ používa viac ako 65-tisíc používateľov.
Súčasťou základnej výbavy novej aplikácie HZS je možnosť zavolať pomoc v prípade núdze pomocou tlačidla „Privolať pomoc“, ktoré vás okamžite spojí s tiesňovou linkou HZS. Nepočujúci či ľudia neschopní hovoriť kvôli úrazu môžu komunikovať aj cez chat alebo SMS správy. Aplikácia Horskej záchrannej služby však prináša ešte oveľa viac.
Zapíšte sa do knihy vychádzok a túr
Pre turistov, ktorí sa rozhodnú ísť na turistiku sami, je v aplikácii pripravená „Kniha vychádzok a túr“. Vďaka tejto funkcii bude vami zvolená kontaktná osoba vedieť, že ste v bezpečí, alebo naopak v núdzi. „Ide vlastne o virtuálnu knihu, v ktorej si môžu turisti zadať cieľ a čas návratu a v prípade potreby aplikácia oboznámi s problémami blízku osobu alebo Horskú záchrannú službu,“ vysvetľuje riaditeľ HZS Jozef Janiga (na snímke uprostred).
V prípade, že uplynie vami naplánovaný čas na túru, príde vám v aplikácii upozornenie na úspešné potvrdenie cieľa. Ak naň nezareagujete, aplikácia automaticky odošle upozornenie na osobu, ktorú uvediete ako kontaktnú pre prípad núdze. V súčasnosti funkcia predstavuje technologickú novinku v rámci celej Európskej únie.
Okrem toho aplikácia podáva aktuálne upozornenia a výstrahy pre rôzne turistické oblasti v rámci Slovenska. Prehľad o meteorologických výstrahách, o uzavretí chodníkov či zhoršení turistických podmienok na vašej trase si môžete urobiť ešte doma. Aj na základe informácií z aplikácie si tak môžete vopred zvoliť tú najideálnejšiu trasu. Informácie sa však môžu v priebehu dňa meniť, preto je dobré mať aplikáciu v telefóne vždy so sebou. Ak by sa vám podobná situácia stala v teréne, aplikácia sa vám bude snažiť nájsť alternatívnu trasu či vhodnú obchádzku.
Každý správny turista by mal vedieť, čo robiť v prípade núdze a potreby podať prvú pomoc. Aplikácia vám pritom pomôže. Inštruktáž prvej pomoci a správneho postupu nájdete priamo v nej.
Žiadosti o pomoc za 10 rokov narástli o 182 %
Počet zásahov HZS z roka na rok pribúda, pričom najčastejšie ide o stratených turistov v horách. Veľkú pomoc aplikácie pri nutnosti zakročiť vidia aj samotní záchranári. Vďaka GPS lokalizácii v teréne vedia turistov v prípade potreby jednoduchšie nájsť, prípadne poradiť cestu naspäť na turistický chodník.
Riaditeľ HZS Jozef Janiga hovorí o alarmujúcom náraste počtu zásahov horských záchranárov. „Za posledných 10 rokov evidujeme 182 %-ný nárast žiadostí o pomoc, z čoho takmer štvrtinu tvoria zablúdenia alebo uviaznutia ľudí v horskom teréne. Bez moderných nástrojov by pomoc bola veľmi náročná, hlavne z časového hľadiska,“ konštatuje J. Janiga.
Vďaka aplikácii si turisti dokážu vyhľadať aj najbližšie stredisko Horskej záchrannej služby, záchrannú stanicu, stanicu s defibrilátorom či najbližšiu horskú chatu.
Stiahnete si ju raz a používate neobmedzene
Aplikácia je vytvorená tak, aby bola užitočná nielen pre turistov v núdzi, ale za každých okolností. Funguje pre obidva operačné systémy Android aj iOS, preto je voľne dostupná v obchodoch Google Play či App Store. Odkaz na stiahnutie nájdete aj priamo na webe Horskej záchrannej služby.
Výhodou je, že aplikácia funguje aj bez pripojenia na wifi alebo dátové služby. „Ak sú k dispozícii dáta, funkcionalita je vyššia, ale dá sa využívať aj bez nich. Samozrejme, podmienkou je signál,“ približuje J. Janiga.
Aplikáciu si stačí stiahnuť, overiť telefónne číslo, prípadne vyplniť svoj osobný profil. Ten sa môže zísť hlavne Horskej záchrannej službe v prípade, že budete potrebovať pomoc. Informácie o zdravotných ťažkostiach, užívaných liekoch či kontaktná osoba, môžu prípadnú záchranársku akciu veľmi uľahčiť.
Využiť aplikáciu môžete aj v zahraničí
Ďalšou veľmi užitočnou funkciou aplikácie je jej možnosť využitia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Znamená to, že o pomoc dokážete požiadať v slovenčine aj na turistike v Rakúsku, Maďarsku alebo Českej republike. Funguje to aj obrátene. Jazyková bariéra pri záchranných akciách tak odpadáva, čo môže zvýšiť úspešnosť záchranárov pri poskytovaní pomoci.
„Zo štatistík jednoznačne vyplýva, že najviac návštevníkov v slovenských horách pochádza zo Slovenska. Významnou skupinou návštevníkov sú Česi, Poliaci, Maďari, ale aj Angličania, Rakúšania či Nemci. Pri niektorých z nich sa pri dovolaní na našu tiesňovú linku stretávame s jazykovou bariérou, s čím nám práve aplikácia môže výrazne pomôcť,“ konštatuje J. Janiga.
Šikovné riešenie za vyše 30-tisíc eur
„Vývoj aplikácie trval približne 10 mesiacov a stál 30,5-tisíc eur, pričom financovaný bol z Nadačného fondu poisťovne Generali pri Nadácii Pontis,“ prezradil Janiga na záver.
Vývoj aplikácie mala na starosti spoločnosť Medical Information Technologies, ktorá obdobné aplikácie prevádzkuje aj v Maďarsku, Rakúsku či Českej republike. „Unikátna je cezhraničná spolupráca a schopnosť aplikácie privolať pomoc vrátane odoslania dôležitých dát v rámci ďalších troch krajín, a to bez potreby sťahovania samostatnej aplikácie,“ opísal ďalšie benefity aplikácie Filip Maleňák, riaditeľ spoločnosti Medical Information Technologies.
Za financovaním aplikácie stojí poisťovňa Generali, ktorá ako generálny partner projektu vidí za spoluprácou najmä poskytovanie pomoci tam, kde si ju ľudia a okolnosti vyžadujú: „Hory a poistenie k sebe jednoducho patria, preto sme radi, že sme práve my mohli podporiť vývoj tejto jedinečnej aplikácie, ktorá v sebe spája presne to, čo je blízke aj našej poisťovni – pomoc ľuďom, prevenciu a inovácie,“ uzavrel Juraj Jurčík, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne Generali (na snímke vľavo).
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Spotrebné úvery: Záujem o ne zvyšuje očakávané zdražovanie
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby