Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Poistné za povinné zmluvné poistenie je také nízke, že často nepokrýva ani náklady poisťovní

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Konkurencia pri poskytovaní povinného zmluvného poistenia (PZP) je v súčasnosti veľmi silná, čo tlačí ceny za PZP na veľmi nízku úroveň. Povinné poistenie áut bolo preto už v minulom roku pre poisťovne stratové. Výška plateného poistného za PZP mnohokrát nepokrýva ani náklady spojené s poskytovaním tohto produktu.

Autonehoda, PZP

Foto: Shutterstock

Náklady poisťovní môžu naďalej rásť

Národná banka Slovenska (NBS) sleduje výsledky ziskovosti z PZP na základe kvartálnych a ročných údajov. Podľa minuloročného monitoringu bola rentabilnosť PZP za celý trh nad 100 %. „To znamená, že trh PZP negeneroval v roku 2019 žiadny zisk, keďže plnenie poistných škôd a náklady poisťovní sú vyššie než prijaté poistné z PZP,“ uvádza výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete.

Poisťovniam situáciu neuľahčujú rastúce náklady spojené hlavne s opravou áut. „Autoservisy požadujú vyššie sadzby za servisnú normohodinu, súčasne rastú aj náklady na škody na zdraví. PZP je na Slovensku pre poisťovne dlhodobo stratové,“ potvrdzuje PR špecialistka poisťovne Uniqua Beata Lipšicová.

Poisťovne sú nútené prispôsobovať ceny PZP svojim klientom 

„Pravidelne prehodnocujeme adekvátnosť sadzieb poistného s cieľom zabezpečiť rentabilitu produktu. Dá sa očakávať, že priemerná cena poistného bude rásť z viacerých dôvodov, akými sú častejšia frekvencia škodových udalostí a zvýšenie priemernej výšky škôd na zdraví a autách,“ hovorí zástupca riaditeľa úseku marketingu a komunikácie Komunálnej poisťovne Dalibor Mihalkin.

NBS na situáciu reagovala tým, že vydala metodické usmernenie, ako by mali poisťovne kalkulovať poistné, aby boli schopné plniť svoje záväzky. „Ustanovenia metodického usmernenia však neslúžia ako nástroj na určovanie cien PZP, ale na ustanovenie jednotného rámca pre hodnotenie dostatočnosti poistného v PZP,“ približuje hovorca NBS Peter Majer.

Limity máme ako krajiny západnej Európy, no ceny sú oveľa nižšie

S nepriaznivou atmosférou na poli PZP súhlasí aj špecialistka externej komunikácie Allianz – SP Helena Kanderková: „Môžeme skonštatovať, že vzhľadom na výšku poistných plnení a nemajetkovej ujmy sú ceny PZP dlhodobo nízke.“

Aj v poisťovni Generali musia ceny PZP prispôsobovať aktuálnemu vývoju cien tovarov a služieb na trhu, ktoré majú vplyv na výšku poistného plnenia. „Je nespochybniteľné, že ceny PZP na Slovensku sú v porovnaní s krajinami západnej Európy nízke, a to aj napriek tomu, že poisťovne na Slovensku musia garantovať rovnaké limity poistného krytia ako spoločnosti v iných krajinách Európskej únie,“ porovnáva hovorkyňa Generali Katarína Kukurová.

Dôvodom je aj rastúca konkurencia a tlak klientov na ceny

O tom, že konkurencia medzi poisťovňami na malom slovenskom trhu je silná, niet pochýb. „Silný konkurenčný boj je daný tým, že menšie poisťovne chcú navýšiť svoje podiely na trhu, keďže rentabilnosť tohto segmentu sa začína až pri počte 50-tisíc až 100-tisíc poistencov. Podmienkou je však aj správne nastavená rentabilita poistného kmeňa,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete.

Problémom môže byť aj nastavenie konečného spotrebiteľa, teda klienta poisťovne. „Povedal by som, že osem z desiatich ľudí vníma PZP ako povinnosť, ktorá musí byť čo najlacnejšia. Zvyšných dvoch ľudí zaujíma aj to, čo je navyše – vyššie krytie pri škodách na zdraví či majetku, rozšírené krytie pri strete so zverou či rôzne verzie pripoistení,“ konštatuje výkonný riaditeľ spoločnosti Partners Group SK Marián Padyšák.

Ako ďalšie dôvody nízkej ceny PZP vidí väčšiu dostupnosť porovnávacích kalkulačiek s veľmi jednoduchou možnosťou dojednania novej zmluvy a bez nutnosti osobného navštívenia pobočky poisťovne.

87

Pomáha digitalizácia, ale aj rozlišovanie typov vodiča

Poisťovne sa v aktuálnej situácii snažia využívať rôzne technológie s cieľom presnejšie posúdiť riziko klienta a nastaviť preňho čo najvýhodnejšiu cenu. „V tomto nám významne pomáha to, že autopoistenie už vypočítavame a spracúvame len digitálne a využívame viac externých zdrojov pre posúdenie rizika v reálnom čase,“ opisuje Beata Lipšicová z poisťovne Uniqa.

„V poisťovni AXA má každý klient nastavenú individuálnu výšku poistného PZP v závislosti od zvoleného poistného krytia a svojho rizikového profilu, čo je základným predpokladom toho, aby bol systém povinného zmluvného poistenia udržateľný,“ vysvetľuje riaditeľ obchodu neživotného poistenia poisťovne AXA Česká republika a Slovensko Ján Kusý. Okrem toho aj AXA dlhodobo smeruje k zvýšenej digitalizácii všetkých predajných procesov a následnej optimalizácii nákladov.

Poisťovňa Generali je dlhodobo verná cenotvorbe PZP poistenia na základe segmentácie vodičov. „Výška poistného sa tak odvíja od rôznych parametrov, ako sú napríklad kategória vozidla, jeho vek a výkon, vek vodiča a región, z ktorého pochádza, či bezškodový priebeh. Pritom platí, že menej rizikový vodič, ako napríklad skúsený vodič z menšieho mesta alebo obce, má priaznivejšie ceny,“ dopĺňa K. Kukurová z Generali.

Štát to poisťovniam vôbec neuľahčuje

Podmienky pre poisťovne nie sú ideálne a situáciu im neuľahčujú ani kroky zo strany štátu. „Myslím si, že tejto problematike príliš nepomohla ani 8 % daň z neživotného poistenia, platná od roku 2019, kde si štát odkrojil svoj kúsok z koláča,“ hodnotí M. Padyšák zo spoločnosti Partners Group SK.

Podľa B. Lipšicovej z poisťovne Uniqa je situácia nevyjasnená aj ohľadom sporov o náhradu nemajetkovej ujmy z PZP: „Súčasný zákon o PZP uvedený pojem nešpecifikuje, niektoré súdy nároky neuznávajú, iné áno, čím vzniká zmätok. Uvítali by sme čo najskôr jednoznačnú legislatívnu úpravu.“

Problémom je aj stále vysoký počet nepoistených vozidiel na Slovensku, ktoré vôbec nie sú postihované. „Oproti tomu v Česku majú tieto vozidlá ,sankčné poistné´. To znamená, že každé identifikované nepoistené vozidlo dostáva výzvu a platí sankčné poistenie, ktoré je oveľa vyššie než bežné poistné za povinné poistenie vozidla,“ vysvetľuje B. Lipšicová.

Sankčné poistene plynie do garančného fondu, z ktorého sa neskôr vyplácajú plnenia za škody nepoistených vodičov. Hoci garančný fond existuje aj na Slovensku, poisťovne ho musia plniť z vlastných peňazí. „Zavedením podobného mechanizmu ako v Česku by sa tlak na rast poistného znížil a bolo by to spravodlivé pre väčšinu slušných vodičov,“ dopĺňa.

Dohoda medzi poisťovňami o cene poistného nie je možná

Riešenie problému je, žiaľ, v nedohľadne. „Z hľadiska podnikania by mohla dávať zmysel práve dohoda na úrovni všetkých poisťovní a možno aj zapojenie štátu. Ak by sa plošne navýšili sadzby, posunula by sa tak aj úroveň ziskovosti a mohli by z toho participovať všetci,“ navrhuje M. Padyšák z Partners Group SK.

Poisťovne však toto riešenie nepovažujú za možné. „Zákon o ochrane hospodárskej súťaže zakazuje uzatváranie akýchkoľvek kartelových dohôd,“ pripomína H. Kanderková z Allianz – SP. „Nie je nám známa existencia ani plánovanie podobnej dohody medzi poisťovňami,“ dodáva K. Kukurová z Generali.

Dohoda či iná forma spolupráce, ktorou by poisťovne docielili zvýšenie zisku z PZP, je aj podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov absolútne vylúčená. „Každý náznak dohody medzi poisťovňami je prísne sledovaný a sankcionovaný protimonopolným úradom,“ uzatvára I. Fekete zo Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

logo
Prečítajte si tiež:
19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie penzistom vyššie 13. dôchodky

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o sociálnom poistení, v rámci ktorej odhlasovali vznik novej dôchodkovej dávky. Je ňou 13. ...

17.4.2024 Robert Juriš

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa už o niekoľko dní skončia. Čo bude s ich ďalšími službami?

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Desiatka bánk na Slovensku začína používať jednotný ESG dotazník pre zákazníkov

Desiatka bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu začína používať nový jednotný ESG (Environmental – Social – Governance) ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Európske banky vyzvali EÚ, aby ich označila za strategický sektor

Európske banky vyzvali Európsku úniu, aby ich označila za kriticky dôležitý, respektíve strategický sektor. V zdôvodnení tejto požiadavky ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa v apríli 2024 skončia

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

15.4.2024 Roland Régely

Slovenské hypotéky patria medzi najdrahšie v eurozóne, klesá aj náš rating

V roku 2022 boli hypotéky na Slovensku jedny z najlacnejších v eurozóne, dnes sú na opačnom konci rebríčka. Kým v iných krajinách Európy ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Väčšina služieb Slovenskej sporiteľne bude nedostupná

Najväčšia banka na Slovensku avizuje odstávku niektorých služieb, ktorú zdôvodňuje aktualizáciou a údržbou bankových systémov. ...

10.4.2024 Zuzana Fryč

Ako zvládnuť zvýšenie splátok hypotekárneho úveru aj bez pomoci štátu

Od 1. januára tohto roka dostali dlžníci s hypotékami možnosť využiť štátny príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie, ktorý im ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Klienti Fio banky za niektoré tovary či služby zaplatili dvakrát

Fio banka sa obrátila na svojich klientov prostredníctvom sociálnej siete Facebook, kde sa im ospravedlnila za nepríjemnosti, s ktorými sa ...

8.4.2024 Zuzana Fryč

Obávate sa o osud svojho smartfónu? Takto si ho môžete poistiť

Mobilný telefón, alebo v súčasnosti už vo väčšine prípadov smartfón, je každodennou súčasťou nášho života. No do akej miery ho ...

5.4.2024 Dominik Horváth

Prečo sú na finančnom trhu nielen komerčné, ale aj centrálne banky a ako fungujú?

Centrálne banky sú kľúčovým hráčom vo svetovej ekonomike a zohrávajú nenahraditeľnú úlohu pri riadení menovej politiky, regulácii ...

4.4.2024 Zuzana Fryč

V akých prípadoch vám poisťovňa odmietne uzatvoriť životné poistenie?

Prejavy duševných ochorení, o ktorých sa dnes hovorí čoraz viac, môžu skomplikovať uzatvorenie životného poistenia. Dôležité je preto ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay