Hľadaj

Poistné za povinné zmluvné poistenie je také nízke, že často nepokrýva ani náklady poisťovní

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Konkurencia pri poskytovaní povinného zmluvného poistenia (PZP) je v súčasnosti veľmi silná, čo tlačí ceny za PZP na veľmi nízku úroveň. Povinné poistenie áut bolo preto už v minulom roku pre poisťovne stratové. Výška plateného poistného za PZP mnohokrát nepokrýva ani náklady spojené s poskytovaním tohto produktu.

image

Foto: Shutterstock

Náklady poisťovní môžu naďalej rásť

Národná banka Slovenska (NBS) sleduje výsledky ziskovosti z PZP na základe kvartálnych a ročných údajov. Podľa minuloročného monitoringu bola rentabilnosť PZP za celý trh nad 100 %. „To znamená, že trh PZP negeneroval v roku 2019 žiadny zisk, keďže plnenie poistných škôd a náklady poisťovní sú vyššie než prijaté poistné z PZP,“ uvádza výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete.

Poisťovniam situáciu neuľahčujú rastúce náklady spojené hlavne s opravou áut. „Autoservisy požadujú vyššie sadzby za servisnú normohodinu, súčasne rastú aj náklady na škody na zdraví. PZP je na Slovensku pre poisťovne dlhodobo stratové,“ potvrdzuje PR špecialistka poisťovne Uniqua Beata Lipšicová.

Poisťovne sú nútené prispôsobovať ceny PZP svojim klientom 

„Pravidelne prehodnocujeme adekvátnosť sadzieb poistného s cieľom zabezpečiť rentabilitu produktu. Dá sa očakávať, že priemerná cena poistného bude rásť z viacerých dôvodov, akými sú častejšia frekvencia škodových udalostí a zvýšenie priemernej výšky škôd na zdraví a autách,“ hovorí zástupca riaditeľa úseku marketingu a komunikácie Komunálnej poisťovne Dalibor Mihalkin.

NBS na situáciu reagovala tým, že vydala metodické usmernenie, ako by mali poisťovne kalkulovať poistné, aby boli schopné plniť svoje záväzky. „Ustanovenia metodického usmernenia však neslúžia ako nástroj na určovanie cien PZP, ale na ustanovenie jednotného rámca pre hodnotenie dostatočnosti poistného v PZP,“ približuje hovorca NBS Peter Majer.

Limity máme ako krajiny západnej Európy, no ceny sú oveľa nižšie

S nepriaznivou atmosférou na poli PZP súhlasí aj špecialistka externej komunikácie Allianz – SP Helena Kanderková: „Môžeme skonštatovať, že vzhľadom na výšku poistných plnení a nemajetkovej ujmy sú ceny PZP dlhodobo nízke.“

Aj v poisťovni Generali musia ceny PZP prispôsobovať aktuálnemu vývoju cien tovarov a služieb na trhu, ktoré majú vplyv na výšku poistného plnenia. „Je nespochybniteľné, že ceny PZP na Slovensku sú v porovnaní s krajinami západnej Európy nízke, a to aj napriek tomu, že poisťovne na Slovensku musia garantovať rovnaké limity poistného krytia ako spoločnosti v iných krajinách Európskej únie,“ porovnáva hovorkyňa Generali Katarína Kukurová.

Dôvodom je aj rastúca konkurencia a tlak klientov na ceny

O tom, že konkurencia medzi poisťovňami na malom slovenskom trhu je silná, niet pochýb. „Silný konkurenčný boj je daný tým, že menšie poisťovne chcú navýšiť svoje podiely na trhu, keďže rentabilnosť tohto segmentu sa začína až pri počte 50-tisíc až 100-tisíc poistencov. Podmienkou je však aj správne nastavená rentabilita poistného kmeňa,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete.

Problémom môže byť aj nastavenie konečného spotrebiteľa, teda klienta poisťovne. „Povedal by som, že osem z desiatich ľudí vníma PZP ako povinnosť, ktorá musí byť čo najlacnejšia. Zvyšných dvoch ľudí zaujíma aj to, čo je navyše – vyššie krytie pri škodách na zdraví či majetku, rozšírené krytie pri strete so zverou či rôzne verzie pripoistení,“ konštatuje výkonný riaditeľ spoločnosti Partners Group SK Marián Padyšák.

Ako ďalšie dôvody nízkej ceny PZP vidí väčšiu dostupnosť porovnávacích kalkulačiek s veľmi jednoduchou možnosťou dojednania novej zmluvy a bez nutnosti osobného navštívenia pobočky poisťovne.

Pomáha digitalizácia, ale aj rozlišovanie typov vodiča

Poisťovne sa v aktuálnej situácii snažia využívať rôzne technológie s cieľom presnejšie posúdiť riziko klienta a nastaviť preňho čo najvýhodnejšiu cenu. „V tomto nám významne pomáha to, že autopoistenie už vypočítavame a spracúvame len digitálne a využívame viac externých zdrojov pre posúdenie rizika v reálnom čase,“ opisuje Beata Lipšicová z poisťovne Uniqa.

„V poisťovni AXA má každý klient nastavenú individuálnu výšku poistného PZP v závislosti od zvoleného poistného krytia a svojho rizikového profilu, čo je základným predpokladom toho, aby bol systém povinného zmluvného poistenia udržateľný,“ vysvetľuje riaditeľ obchodu neživotného poistenia poisťovne AXA Česká republika a Slovensko Ján Kusý. Okrem toho aj AXA dlhodobo smeruje k zvýšenej digitalizácii všetkých predajných procesov a následnej optimalizácii nákladov.

Poisťovňa Generali je dlhodobo verná cenotvorbe PZP poistenia na základe segmentácie vodičov. „Výška poistného sa tak odvíja od rôznych parametrov, ako sú napríklad kategória vozidla, jeho vek a výkon, vek vodiča a región, z ktorého pochádza, či bezškodový priebeh. Pritom platí, že menej rizikový vodič, ako napríklad skúsený vodič z menšieho mesta alebo obce, má priaznivejšie ceny,“ dopĺňa K. Kukurová z Generali.

Štát to poisťovniam vôbec neuľahčuje

Podmienky pre poisťovne nie sú ideálne a situáciu im neuľahčujú ani kroky zo strany štátu. „Myslím si, že tejto problematike príliš nepomohla ani 8 % daň z neživotného poistenia, platná od roku 2019, kde si štát odkrojil svoj kúsok z koláča,“ hodnotí M. Padyšák zo spoločnosti Partners Group SK.

Podľa B. Lipšicovej z poisťovne Uniqa je situácia nevyjasnená aj ohľadom sporov o náhradu nemajetkovej ujmy z PZP: „Súčasný zákon o PZP uvedený pojem nešpecifikuje, niektoré súdy nároky neuznávajú, iné áno, čím vzniká zmätok. Uvítali by sme čo najskôr jednoznačnú legislatívnu úpravu.“

Problémom je aj stále vysoký počet nepoistených vozidiel na Slovensku, ktoré vôbec nie sú postihované. „Oproti tomu v Česku majú tieto vozidlá ,sankčné poistné´. To znamená, že každé identifikované nepoistené vozidlo dostáva výzvu a platí sankčné poistenie, ktoré je oveľa vyššie než bežné poistné za povinné poistenie vozidla,“ vysvetľuje B. Lipšicová.

Sankčné poistene plynie do garančného fondu, z ktorého sa neskôr vyplácajú plnenia za škody nepoistených vodičov. Hoci garančný fond existuje aj na Slovensku, poisťovne ho musia plniť z vlastných peňazí. „Zavedením podobného mechanizmu ako v Česku by sa tlak na rast poistného znížil a bolo by to spravodlivé pre väčšinu slušných vodičov,“ dopĺňa.

Dohoda medzi poisťovňami o cene poistného nie je možná

Riešenie problému je, žiaľ, v nedohľadne. „Z hľadiska podnikania by mohla dávať zmysel práve dohoda na úrovni všetkých poisťovní a možno aj zapojenie štátu. Ak by sa plošne navýšili sadzby, posunula by sa tak aj úroveň ziskovosti a mohli by z toho participovať všetci,“ navrhuje M. Padyšák z Partners Group SK.

Poisťovne však toto riešenie nepovažujú za možné. „Zákon o ochrane hospodárskej súťaže zakazuje uzatváranie akýchkoľvek kartelových dohôd,“ pripomína H. Kanderková z Allianz – SP. „Nie je nám známa existencia ani plánovanie podobnej dohody medzi poisťovňami,“ dodáva K. Kukurová z Generali.

Dohoda či iná forma spolupráce, ktorou by poisťovne docielili zvýšenie zisku z PZP, je aj podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov absolútne vylúčená. „Každý náznak dohody medzi poisťovňami je prísne sledovaný a sankcionovaný protimonopolným úradom,“ uzatvára I. Fekete zo Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
4.12.2020 Redakcia FinReport

Citlivosť zákazníkov na cenu výrobkov a služieb počas pandémie koronavírusu prekvapujúco klesla

Hovorí sa, že najdôležitejším faktorom pri nakupovaní je cena. Tomu je zrejme ťažké protirečiť. No podľa celoeurópskej štúdie ...

4.12.2020 Zuzana Mecková

Film Zlato, nakrútený podľa skutočnej udalosti, je príbehom jedného z najväčších škandálov v dejinách ťažobného priemyslu

Dobrodružná dráma s názvom Zlato prináša príbeh inšpirovaný skutočným ťažobným škandálom z počiatku 90-tych rokov minulého ...

3.12.2020 Magdaléna Švančarková

Vykurovacia sezóna prináša viac požiarov a poisťovne majú plné ruky práce

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch počas zimnej sezóny sú zanesené komíny, kozuby, pece, ale aj neudržiavané ...

3.12.2020 Redakcia FinReport

Čoraz viac ľudí sa obáva ekonomických problémov. Preto vám prinášame 5 rád, ako im predísť

Plánovať budúcnosť, aj tú finančnú, je teraz dôležitejšie ako kedykoľvek v minulosti. To je jedno z najdôležitejších poznaní, ktoré ...

2.12.2020 Redakcia FinReport

Centrálne banky bojujú proti koronakríze pumpovaním rekordných objemov peňazí do ekonomiky

Centrálne banky naozaj intenzívne pracujú na zdolávaní dôsledkov koronakrízy. Len v treťom kvartáli tohto roku dodali do ekonomiky likviditu ...

2.12.2020 Magdaléna Švančarková

Stratová OTP Banka Slovensko už má nového vlastníka. Kúpila ju ČSOB, ktorá si posilnila pozíciu na trhu

Belgická KBC Bank získala všetky povolenia regulátorov a stala sa takmer stopercentným vlastníkom OTP Banky Slovensko. Na Slovensku pôsobí ...

1.12.2020 Zuzana Mecková

Sen o vyšších dôchodkoch na Slovensku je na míle vzdialený od reality. Riešením by mohol byť 4. dôchodkový pilier

Oproti silným zahraničným ekonomikám majú Slováci na dôchodky nasporené veľmi málo. Podľa prieskumov očakávame výrazne vyšší ...

1.12.2020 Robert Juriš

Správa NBS o stave financií je mierne optimistická. Podniky sa zotavujú a bankový sektor je stabilný

Pandémia koronavírusu významne zasiahla slovenskú ekonomiku. Vo všeobecnosti panuje neistota, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Napriek ...

30.11.2020 Redakcia FinReport

Digitálna značka Onlia končí, o klientov sa postará poisťovňa Union

Po piatich rokoch pôsobenia na slovenskom trhu končí predaj povinného zmluvného poistenia pre vozidlá, ako aj predaj havarijného poistenia, ...

30.11.2020 Redakcia FinReport

Invalidita sa týka stále viac Slovákov. Potrebné je myslieť na ňu rovnako ako na dôchodok

Invalidita na Slovensku nie je výnimočná. Na konci septembra 2020 Sociálna poisťovňa vyplácala takmer 235-tisíc invalidných dôchodkov. ...

30.11.2020 Robert Juriš a Zuzana Mecková

Poisťovňa Novis nesmie narábať s peniazmi či svojím majetkom. Zakázala jej to Národná banka Slovenska

Poisťovňa Novis je pod prísnym drobnohľadom Národnej banky Slovenska (NBS). Centrálna banka voči nej v priebehu troch mesiacov vydala dve ...

27.11.2020 Redakcia FinReport

Vodičom, ktorí jazdia menej, poisťovňa Union zníži cenu za povinné zmluvné poistenie až o 30 %

Pandémia mení naše životy a mení aj tradičné fungovanie prepravy na cestách. Na jednej strane jazdí menej automobilov, na strane druhej ...

25.11.2020 Zuzana Mecková

Poisťovne likvidujú škody na vozidlách rýchlejšie vďaka automatickému výpočtu škôd v aplikácii Auda Smart

Poisťovne neustále pracujú na zlepšovaní svojich technológií. Pre efektívnejšie likvidovanie škôd na motorových vozidlách prinášajú ...

25.11.2020 Redakcia FinReport

Slováci počas koronakrízy na úspory príliš nesiahali. V bankách máme uložených takmer 40 miliárd eur

Tohtoročná koronakríza ovplyvnila život úplne každého. Mnohí ľudia zarábajú menej ako pred krízou a veľa je takých, ktorí o príjmy ...

24.11.2020 Redakcia FinReport

Do zahraničia necestujeme, nové cestovné poistenie od Axa Assistance nás preto kryje pri cestách po Slovensku

Predovšetkým nepriaznivé podmienky pre cestovanie do zahraničia motivovali poisťovňu Axa Assistance, ktorá prichádza na trh s novým ...

23.11.2020 Zuzana Mecková

Začnite sporiť čo najskôr a získajte výhodnejšie podmienky pre svoju budúcu hypotéku

Kritériá na získanie hypotekárneho úveru sa sprísňujú, ale stále je tu príležitosť získať výhodnejšie úverové podmienky. Výška ...

19.11.2020 Magdaléna Švančarková

Úlohou bánk už nie je len sporenie a úverovanie. Po novom sa venujú aj dátovej analytike

Odborníci v súčasnosti hovoria o naštartovaní digitalizácie vo všetkých oblastiach. Firmy vo veľmi krátkom čase dokázali priniesť ...

12.11.2020 Magdaléna Švančarková

Poistenie úveru pomáha prekonať zlé časy. Nikdy neviete, kedy prídu

Situácia na finančnom trhu je zložitá. Viaceré domácnosti prišli o zdroje svojich príjmov, ďalšie sa finančne ešte stále nevrátili na ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Film Zlato, nakrútený podľa skutočnej udalosti, je príbehom jedného z najväčších škandálov v dejinách ťažobného priemyslu
 2. 2.
  Ukrajina zaradila Slovensko do zelenej zóny, od cestujúcich však vyžaduje špeciálne poistenie
 3. 3.
  Citlivosť zákazníkov na cenu výrobkov a služieb počas pandémie koronavírusu prekvapujúco klesla
 4. 4.
  Trinásty dôchodok bude od 50 do 300 eur. Vypočítajte si, koľko dostanete (kalkulačka)
 5. 5.
  Sen o vyšších dôchodkoch na Slovensku je na míle vzdialený od reality. Riešením by mohol byť 4. dôchodkový pilier