Poistenie prváka chráni dieťa aj rodičov. Aké riziká vlastne kryje?
Rodičia prváčikov v týchto dňoch nakupujú zošity, peračníky a školské tašky. Deťom vysvetľujú, ako bezpečne prechádzať cez cestu, ako sa správať k učiteľom alebo v školskej jedálni. Myslia však aj na poistenie rôznych rizík, s ktorými sa môže stretnúť ich dieťa? Zisťovali sme, kedy treba začať so životným poistením a aké riziká, respektíve situácie by takéto poistenie malo pokrývať.
Foto: Pexels
Odborník odporúča poistiť dieťa
Dobre poistené dieťa rovná sa dobre poistený rodič. Vážny úraz či ochorenie dieťaťa môže výrazne ovplyvniť aj finančnú situáciu celej rodiny. Špecialista vidí viacero dôvodov. „Či už ide o vážne zranenie, alebo chorobu dieťaťa, liečba si často vyžaduje nemalé finančné prostriedky. Príjem rodiny sa citeľne zníži, a ak si liečba vyžaduje niekoľko týždňov či mesiacov, sme nútení siahať na rezervy. Ak ich nemáme, musíme si požičať od rodiny, alebo hľadáme iné riešenia,“ tvrdí riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrik Szabó.
Uzatvorenie životného poistenia je, pravdaže, na zvážení každého rodiča. „Ako poisťovňa rodičom odporúčame dojednať minimálne úrazové poistenie,“ uviedla špecialistka externej komunikácie Generali Catherine Černochová.
Na poistenie školáka by podľa odborníka mali myslieť najmä rodiny s jedným rodičom. „Ak rodina zostane bez príjmu a nedokáže vykrývať mesačné výdavky, nebodaj ešte spláca úver, situácia je veľmi kritická. V takýchto prípadoch je ideálne mať uzatvorené životné poistenie, ktoré v sebe zahŕňa nielen úrazy, ale aj kritické ochorenia dieťaťa. V úrazovom poistení chýbajú pripoistenia kritických ochorení,“ vysvetľuje P. Szabó.
Poistiť ešte pred školou?
Rodičia si už od príchodu dieťaťa na svet môžu vyberať medzi rizikovým či investičným životným poistením. V poistných zmluvách si ich môžu rozšíriť o úrazové doplnkové pripoistenia. „Vo všeobecnosti odporúčame rodičom, aby poistili svoje deti nielen od základnej školskej dochádzky, ale už od narodenia,“ uviedla PR manažérka NN poisťovne Daniela Tomášková.
Poisťovňa má vo svojom portfóliu doplnkové poistenie trvalých následkov úrazu s progresívnym plnením v závislosti od rozsahu následku. „Kryje viac ako 400 úrazov od tých menej závažných, ktoré však zanechajú doživotný následok, až po tie najvážnejšie stratové úrazy, ako je napríklad amputácia končatín. Tiež ponúkame doplnkové poistenie času nevyhnutnej liečby úrazu či doplnkové poistenie hospitalizácie,“ vysvetľuje D. Tomášková.
V Komunálnej poisťovni majú pre deti rizikové aj investičné životné postenie a aj poistenie na neurčitý čas. Pripoistiť si možno úraz alebo úraz aj chorobu. „Medzi najpredávanejšie úrazové pripoistenia v detských poistkách patria Čas nevyhnutného liečenia úrazu a Trvalé následky úrazu. K najpredávanejším pripoisteniam kryjúcim aj chorobu patria Kritické choroby,“ uviedla PR manažérka Katarína Balážová.
Čo znamená rizikové, investičné a kapitálové životné poistenie?
Rizikové poistenie prináša poistné plnenie v prípade úrazu alebo smrti poisteného. Investičné poistenie síce negarantuje výšku zhodnotenia, ale zvyčajne umožňuje meniť investičné stratégie. Kapitálové poistenie garantuje minimálnu výšku zhodnotenia, no možnosť meniť nastavenia poistenia je zvyčajne obmedzená.
Kombinované poistenie aj štartovací balíček
Hybridné poistenie rodičom detí ponúka poisťovňa Union. „V tomto poistení rodičia vytvárajú pre svoje dieťa finančnú rezervu do budúcnosti a zároveň im poistenie v prípade nepredvídanej udalosti kryje závažné, ako aj menej závažné úrazy a choroby. Ponúkame aj úrazové pripoistenia. Medzi benefity patrí automatické zvýšenie poistných súm jednotlivých pripoistení o 20 % za nezmenenú cenu po uplynutí druhého poistného roku,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Kristína Baluchová.
S kombinovaným poistením prišla aj Allianz – Slovenská poisťovňa. „Rodičom odporúčame poistiť svoje dieťa v rámci životného poistenia, ktoré chráni dieťa až do veku 25 rokov života. Ide o kombináciu poistenia s investovaním do fondov. Hlavné poistenie je pre prípad smrti alebo dožitia,“ vysvetľuje špecialistka externej komunikácie Helena Kanderková.
Poisťovňa Kooperativa z portfólia vyberá kapitálové detské poistenie Dukátik. Je to sporenie na obdobie 10 až 25 rokov. „Poistenie v sebe kombinuje sporenie, ktoré dieťaťu zabezpečí podporný štartovací balíček pri vstupe do dospelosti, a súčasne finančnú záchrannú sieť v prípade rozličných nepriaznivých životných udalostí, ako napríklad vážna choroba dieťaťa, ale aj menší úraz či hospitalizácia,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Silvia Nosková Illášová.
Žiakov poisťujú aj školy
Podľa Zákona o výchove a vzdelávaní má žiak právo na náhradu škody, ktorá mu vznikla počas vyučovania alebo v priamej súvislosti s ním. Aj preto školy uzatvárajú poistenie, z ktorého potom uhrádzajú škody na zdraví alebo majetku. „Ak má škola dobre nastavené poistenie zodpovednosti z prevádzky školy, rodičia nemusia svoje deti individuálne poisťovať. Samozrejme, rodičia môžu deťom uzatvoriť aj vlastné úrazové alebo životné poistenie. Zíde sa najmä v prípade veľmi ťažkých následkov úrazu,“ vysvetľuje Beáta Lipšicová z poisťovne Uniqa.
Hromadné úrazové poistenie je určené na krytie rizík žiakov materských, základných a stredných škôl počas vyučovania aj mimoškolských aktivít. V rámci takéhoto poistenia možno pripoistiť majetok žiakov proti odcudzeniu, ale aj zodpovednosť žiaka za škodu, ktorú spôsobí škole.
Aké úrazy detí najčastejšie hlásia poisťovne?
Podľa Allianz – Slovenskej poisťovne najmä po návrate detí do školy stúpa počet úrazov. V priemere evidujú 40 úrazov každý školský deň. Časté sú zlomeniny zápästia, predlaktia a prstov na rukách a nohách, podvrtnutie členka či natiahnutie väzov. Pomerne častý je aj výskyt poranení hlavy, vyrazenia zubov a popáleniny. Klienti Komunálnej poisťovne najčastejšie hlásia úrazy mäkkých tkanív alebo zlomeniny.
Poistiť možno aj elektroniku
Vlastné mobily, tablety či notebooky, ktoré používajú deti doma alebo v škole, poisťovne zvyčajne zahŕňajú do poistenia domácnosti. „Ak má dieťa pri sebe v škole mobil alebo tablet, napríklad v školskej taške alebo v školskej skrinke, krádež zariadenia kryjeme z rizika Veci pri sebe, na sebe, ktoré poskytujeme v rámci poistenia domácnosti pre všetkých členov domácnosti,“ uviedla za Kooperativu S. Nosková Illášová.
V poisťovni Generali si možno poistiť napríklad inteligentné hodinky alebo aj čítačku kníh. Podmienkou je, aby takéto zariadenie nebolo staršie ako dva roky.
Elektroniku školáka možno poistiť v každej poisťovni, ktorá má v portfóliu poistenie domácnosti. „Poistné krytie sa vzťahuje na všetky riziká, na ktoré máme poistenú domácnosť, teda na živelné škody, ako sú povodeň, záplava, zemetrasenie, vietor, dážď či krupobitie, ďalej požiar, výbuch, vodovodné škody, skrat, prepätie, ale aj odcudzenie a krádež,“ vysvetľuje H. Kanderková.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Banky znižujú úrokové sadzby hypoték, jedna z nich opäť už po mesiaci
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.UniCredit Bank premigruje svojich klientov ku kartovej spoločnosti Mastercard
- 4.Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %
- 5.Ako požiadať o dávku ošetrovné pri ochorení dieťaťa