Poistenie extrémnych športov má niekoľko podôb, no neponúkajú ho všetky poisťovne
Tešíte sa na zdolanie ďalšej skaly? Ste nadšencom potápania, alebo chcete vyskúšať netradičný šport na Slovensku či za našimi hranicami? V prípade problémov vám nemusí stačiť bežné životné či cestovné poistenie. Zisťovali sme, ktoré extrémne športy akceptujú poisťovne, aké podoby má takéto špecifické poistenie a na čo myslieť pri uzatváraní zmluvy.

Foto: Pexels
Rozhodujú podmienky a dostatočné krytie
Ak sa chystáte robiť extrémny šport, pozrite si poistné podmienky, ktoré sa týkajú poistenia aj pripoistenia. Ak napríklad budete liezť na skalu na Slovensku, ide o životné poistenie. Ak ide povedzme o potápanie sa v zahraničí, týka sa to cestovného poistenia. „Skontrolujte si, či poistenie pokrýva konkrétny extrémny šport, ktorému sa plánujete venovať. Nie všetky poistenia automaticky zahŕňajú aktivity, ako sú zoskoky, potápanie sa alebo lezenie,“ vysvetľuje Michal Laurinc z portálu EasyPoistenie.sk.
Väčšina štandardných cestovných poistení podľa neho nepokrýva riziká, ktoré sú spojené s extrémnymi športmi. „Odporúčam klientom, aby sa informovali o špeciálnych poisteniach alebo pripoisteniach zameraných na tieto aktivity. Často zahŕňajú vyššie krytie pre prípad úrazu, invalidity alebo smrti, ako aj náklady na pátracie a záchranné operácie,“ dopĺňa odborník.
Poistenie na niekoľko spôsobov
Čo sa týka cestovného poistenia, Allianz – Slovenská poisťovňa akceptuje všetky rizikové športy a činnosti, no väčšinu z nich si treba pripoistiť. „Tie športy, ktoré si klient jednorazovo kúpi v mieste pobytu, ako napríklad jazdu na vodných lyžiach, windsurfe či vodnom skútri, sú súčasťou základného krytia cestovného poistenia a nie je potrebné si ich špeciálne pripoisťovať,“ vysvetľuje Helena Kanderková z oddelenia komunikácie.
V prípade, že ste nadšencom extrémnych športov, je možné zahrnúť ich aj do svojho životného poistenia. „Z našej praxe môžeme potvrdiť, že vo väčšine prípadov je možné poistiť klienta, ktorý aktívne vykonáva extrémne športy,“ dodáva hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová.
Extrémne športy si možno poistiť aj v Unione. „V rámci krátkodobého cestovného poistenia ponúkame aj možnosť rozšíriť si poistenie o aktivity kryté v rizikovej skupine Šport,“ uvádza hovorkyňa poisťovne Kristína Baluchová.
Aké športy si možno poistiť či pripoistiť?
Sú to atletické disciplíny, pozemné a vodné športy, individuálne športy, ktoré sú spojením viacerých športových disciplín, cyklistické športy, jazdecké športy, poľovníctvo, rybolov a strelecké športy, bojové a silové športy, športy zamerané na formovanie postavy, letecké športy a disciplíny vrátane akýchkoľvek zoskokov a parašutizmu, zoskoky z výšok a plachtenie vo voľnom priestore, turistiku, horolezecké športy, potápanie, expedície v extrémnych podmienkach, kaskadérstvo a skoky na trampolíne, speleológiu, hasičský šport, účasť na vyhliadkovom lete, extrémne prekážkové závody, jazdu na motokárach alebo štvorkolkách či športových autách
Nie v každej poisťovni
Na trhu sú aj poisťovne, ktoré extrémne športy v rámci životného či cestovného poistenia neakceptujú. „Hoci sú extrémne a adrenalínové aktivity vylúčené z poistného krytia, ponúkame možnosť si dvakrát aktivovať krytie neplánovaných aktivít esemeskou minimálne 24 hodín pred začiatkom aktivity,“ hovorí Katarína Ondra z poisťovne Generali.
„Extrémne športy sú v životnom poistení vylúčené z poistného plnenia pre pripoistenie invalidity, práceneschopnosti a úrazu. Špeciálne poistenie extrémnych športov neponúkame,“ vysvetľuje Beáta Lipšicová z poisťovne Uniqa.
Pozor na výšku krytia aj výluky
Okrem bežných výluk v poistení, akými sú napríklad nezaplatenie splátky poistného či konzumácia alkoholických nápojov, môže svoju úlohu zohrať aj prostredie, v ktorom sa venujeme extrémnemu športu. „Zistite, či sa v oblasti, kam cestujete, uplatňujú špecifické pravidlá a predpisy týkajúce sa poistenia pre extrémne športy. Niektoré krajiny môžu mať odlišné požiadavky alebo odporúčania,“ upozorňuje M. Laurinc.
Dôležité je aj to, či poistenie dostatočne kryje možné náklady na prevoz alebo liečbu či ďalšie výdavky. „Zvážte aj doplnkové pripoistenia, ako je napríklad poistenie storna zájazdu, poistenie batožiny alebo poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré môžu byť užitočné pri cestovaní a vykonávaní extrémnych športov,“ uzatvára odborník.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Nemajetkovú ujmu pre pozostalých kryje PZP
- 2.Slovensko zvažuje nové pravidlá pre starších vodičov
- 3.Marcová inflácia zrýchlila na 4,0 %. Ako rast cien ovplyvní naše financie a investície?
- 4.NBS: Odolnosť bánk na Slovensku zostáva naďalej vysoká
- 5.Počas leta nás ohrozuje nielen koronavírus, ale aj úrazy