Podvod: Falošný bankár je už aj na Slovensku
Klienti bánk sa ocitajú pod paľbou telefonických podvodníkov. Horšie je, že tie sú čoraz dômyselnejšie. Slovenská sporiteľňa aktuálne eviduje už desiatky takýchto pokusov o zneužitie. Aby ľudí varovala, opísala scenár celého podvodu.
Foto: Shutterstock
Zamestnanec banky aj policajt
Otravovali vás v nedávnej minulosti podvodné telefonáty prostredníctvom monotónneho hlasu v angličtine? Majte sa na pozore, prichádzajú totiž oveľa sofistikovanejšie útoky. Z angličtiny prešli podvodníci do češtiny a telefónne číslo, ktoré sa zobrazí na displeji volaného klienta, dokážu zamaskovať tak, že sa javí ako číslo jeho banky.
„Volajúci sa predstaví ako zamestnanec banky a môže sa stať, že sa predstaví dokonca pod menom jej reálneho pracovníka, či dokonca zašle aj falošný identifikačný preukaz,“ odhaľuje šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne Ján Adamovský, ako podvod prebieha.
Následne ho informuje o tom, že v jeho mene požiadal niekto o úver a odporučí mu obrátiť sa na pobočku banky pre zrušenie tejto žiadosti. „No skôr ako tak klient stihne spraviť, zavolá mu falošný policajt a informuje ho, že bol spáchaný trestný čin v súvislosti s úverovým podvodom,“ opisuje ďalej odborník s tým, že falošná polícia si s ním dokonca dohodne stretnutie. Je to však len gesto zo strany podvodníka, ako zvýšiť vlastnú dôveryhodnosť.
Nekalé praktiky z Česka
Zneisťovanie klienta pokračuje sériou ďalších telefonátov. Nasledujúci je opäť od „zamestnanca banky“, ktorý mu ponúkne riešenie situácie: „Ak si zoberiete v banke maximálny možný úver, vyčerpáte úverový limit, a tak podvodníka predbehnete.“ Ak na túto hru klient pristúpi, v ďalšom kole dostane pokyny, ako má previesť financie na bezpečný účet, až do času, kým sa situácia nevyrieši.
„V nám známych scenároch nasmerujú klienta do pobočky banky s tým, aby si vybral celú hotovosť z poskytnutého úveru, napríklad pod zámienkou kúpy auta. Poskytnú mu QR kódy s logom banky a navigujú ho do kryptomatov na nákup bitcoinov,“ vysvetľuje ďalej J. Adamovský. Samozrejme, ako pri iných podvodoch, aj tu klient príde o svoje peniaze.
Tento typ podvodov sa objavil v Česku, kde ho nazvali „Falošný bankár“. V súčasnosti tieto nekalé praktiky prekročili hranice Slovenska a zamerali sa aj na slovenských bankových klientov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Insolvencie v strednej Európe rastú, problémy majú aj slovenské firmy
- 2.365.bank a mBank znížili úrokové sadzby hypoték, najnižšie ich má Prima banka
- 3.Okamžité platby pri prevodoch peňazí budú od januára 2025 povinné
- 4.Hotely a penzióny v auguste 2024 zaznamenali druhý najvyšší počet návštevníkov v histórii
- 5.Nobelova cena za ekonómiu 2022: Získali ju traja Američania za výskum bánk a finančných kríz