Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Podniky sa už nemusia spoliehať len na pomoc od vlády, môžu siahnuť aj po úveroch so štátnou zárukou

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Podnikatelia z rôznych odvetví sa pre pretrvávajúcu pandémiu koronavírusu dostávajú do vážnych existenčných problémov. Najviac zasiahnutému gastro sektoru a prevádzkam v cestovnom ruchu by v krízovej situácii mohli efektívne pomôcť úvery bánk so štátnou zárukou Slovak Investment Holdingu (SIH). Túto finančnú pomoc však môžu využiť aj podnikatelia v iných odvetviach, pričom sa nemusia spoliehať len na pomoc od vlády.

image

Foto: Shutterstock

Riešenie pre firmy, ktoré sa ocitli v problémoch

Zatiaľ čo podniky v rýchlo napredujúcich odvetviach, ako napríklad IT sektor, by pri požiadaní o štandardný investičný či firemný úver nemali mať žiadny problém, firmy podnikajúce v cestovnom ruchu či gastro biznise, ktoré pandémia koronavírusu zasiahla najviac, majú vážne problémy s financovaním krízového obdobia. Pre túto skupinu podnikov prinášajú banky samostatné riešenie.

Ide o podnikateľské preklenovacie úvery, ktoré poskytujú komerčné banky s ručením štátneho Slovak Investment Holdingu (SIH). Schéma nesie názov Antikorona záruka II (SIHAZ II) a nadväzuje na rovnomenného predchodcu SIHAZ I.

Čo je to SIH antikorona záruka?

Je to finančný nástroj, ktorý spoločnosť Slovak Investment Holding pripravila s cieľom pomôcť podnikateľom vyrovnať sa s aktuálnou neľahkou situáciou. Zvýhodnené úverové financovanie je určené pre podniky, ktorých fungovanie je ovplyvnené priamo pandémiou alebo karanténnymi opatreniami zameranými na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. V rámci SIHAZ I poskytli banky podnikom 2 393 úverov v hodnote 343,6 milióna eur a v rámci SIHAZ II to dosiaľ bolo 5 648 úverov v objeme 438,4 milióna eur.

Výhody finančnej pomoci s Antikorona zárukou II

Partner Umbrella Group Michal Ďuriš uvádza, že poskytnutím tohto úveru bankou SIH na seba preberá 90 % úverového rizika. Podnikateľ môže získať úver so splatnosťou až 6 rokov, pričom hneď v prvom roku môže požiadať o prípadný odklad splátok. Výhodou pre podnikateľov je tiež to, že výška záruky sa nepočíta do celkovej sumy štátnej pomoci, ktorú firma získa.

Úrokové sadzby úverov sa líšia podľa veľkosti podnikov, ktoré o úver požiadajú. Úroková sadzba pre mikropodniky je stanovená na maximálne 3,9 % ročne. Úver pre malé, stredné a veľké podniky má úrokovú sadzbu najviac 1,9 % ročne. „Maximálna výška úveru v schéme, kde za úvery ručí SIH, je stanovená na 2 milióny eur,“ dodáva hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová. Podnikatelia majú možnosť úver s ručením získať ešte do konca tohto roka.

„V rámci dohody o záručnom nástroji Antikorona záruka je pre všetky banky k dispozícii celkový limit 1,75 miliardy eur,“ približuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Príklad úveru pre podnikateľov so štátnou zárukou SIH

„Vďaka štátnej záruke dostávajú firmy úver napríklad vo výške 25 % zo svojho obratu. Takže firma s ročnými tržbami 400-tisíc eur dostane od banky na účet 100-tisíc eur, ktoré začne splácať po roku s úrokom 1,9 %,“ vysvetľuje M. Ďuriš z Umbrella Group. Takýto úver podľa neho získali aj firmy z gastrobiznisu. „Vďaka tomu, že mali štátne ručenie a nemeškali v minulosti so splátkami, banka s tým nemala žiadny problém,“ dodáva.

Pozor na poplatok za záruku pri nedodržaní podmienok

Pri zvažovaní čerpania úveru so štátnou zárukou žiadatelia musia počítať so stanovenými podmienkami. „Záručný poplatok sa hradí len v prípade, ak subjekt nesplní podmienky na jeho odpustenie – ide napríklad o udržanie priemernej zamestnanosti počas 12 mesiacov od poskytnutia úveru či nepresiahnutie stropu pomoci,“ opisuje hovorca J&T banky Milan Janásik.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Odpustenie poplatku za záruku sa realizuje len na základe žiadosti podniku. Tú podľa D. Mišu má klient právo podať spolu so žiadosťou o úver. Po uplynutí 12 mesiacov od prvého čerpania úverových prostriedkov sa vyhodnotí, či splnil alebo nesplnil podmienky na odpustenie poplatku. Zachovanie počtu zamestnancov sa dokladuje cez Sociálnu poisťovňu.

„Ak splnil stanovené podmienky, tak sa pre klienta nič nemení a výška odpusteného poplatku predstavuje formu štátnej pomoci. V opačnom prípade mu banka v stanovisku určí splatnosť tohto poplatku, ktorý následne banka odvedie ručiteľovi,“ vysvetľuje D. Miša.

Žiadateľ o úver ďalej musí dodržať, že 12 mesiacov od čerpania úveru nebude mať podnik žiadne záväzky po lehote splatnosti viac ako jeden mesiac na povinných odvodoch voči Sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. Všetky podmienky nároku na úver sú presne definované v Schéme štátnej pomoci.

Banky sú vo finančnej pomoci aktívne

Do projektu Antikorona záruka II (SIHAZ II) sa zapojilo jedenásť bánk, čo značí, že slovenské banky sú tomuto typu pomoci otvorené.

Svedčia o tom aj objemy poskytnutých úverov. „Do dnešného dňa sme podporili viac ako 4 500 podnikateľov v kumulatívnom objeme viac ako 200 miliónov eur. Prijímateľmi pomoci podľa tejto schémy sú mikropodniky, malé, stredné aj veľké podniky,“ hovorí Z. Žiaranová z Tatra banky.

Podobnú skúsenosť má aj UniCredit bank. „Program využívajú najmä skupiny klientov, ktorí nemôžu využiť záruku SIH Antikorona I, medzi ktorými sú veľké podniky alebo spoločnosti aj z agro sektora. Do dnešného dňa sme poskytli desiatky úverov v celkovom objeme niekoľkých desiatok miliónov eur,“ približuje hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.

V rámci prvej schémy Antikorona I VÚB banka prerozdelila vyše 150 miliónov eur v podobe preklenovacích úverov pre tých, ktorí finančnú pomoc akútne potrebovali. „Ako prvá banka sme potom podpísali zmluvy so SIH a Eximbankou na poskytovanie pomoci v rámci ďalšieho programu Antikorona II. V rámci tejto schémy máme rozpracované viaceré potenciálne vhodné možnosti financovania a prerozdelili sme už desiatky miliónov eur. Úroková sadzba úverov je najmä pre malé podniky veľmi výhodná,“ vysvetľuje D. Miša.

Aj ČSOB poskytuje viacero typov preklenovacích úverov so zárukami na zmiernenie vplyvu pandémie koronavírusu a preklenutie tohto náročného obdobia. „Okrem úverov so štátnymi garanciami SIH a Eximbanky sú to aj úvery so zárukami Európskeho investičného fondu COSME a InnovFin,“ dopĺňa hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Čo je Slovak Investment Holding?

SIH je akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky, malých a stredných podnikov, zdravotníctva a kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpá z európskych štrukturálnych a investičných fondov. SIH financuje projekty výlučne návratnou formou, nie grantovým spôsobom.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.5.2022 Redakcia FinReport

Ak svadba, tak bez dlhov. Radšej si na ňu nasporiť, ako ju organizovať na úver

Pre vyše 40 % Slovákov je svadba stále veľmi dôležitá udalosť a nepovažujú ju za prežitok. Éra veľkolepých svadobných hostín je však ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý

Úroveň marcovej inflácie v USA na úrovni 8,5 % bola najvyššia za posledných štyridsať rokov. Dobrou správou je, že v apríli dokázala ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher

Priekopnícka britská elektronická hudobná skupina, ktorá vznikla pred 45 rokmi, ohlásila smrť svojho zakladajúceho člena. Slávni Depeche ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Dvojtýždňovú otcovskú dovolenku nebude hradiť zamestnávateľ, ale Sociálna poisťovňa

Vláda schválila dva týždne plateného voľna pre otcov, hoci matka poberá súčasne materský alebo rodičovský príspevok. Novinku prináša ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa od 1. júna 2022 spúšťa elektronickú PN

Sociálna poisťovňa od 1. júna 2022 poskytne novú službu – elektronickú PN (ePN) – aj pre zamestnávateľov. Komunikácia a výmena údajov ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Stavebná sporiteľňa Wüstenrot skončila rok 2021 so stratou 750-tisíc eur

Wüstenrot stavebná sporiteľňa v roku 2021 zastavila ponuku nových stavebných sporení a medziúverov, a rok skočila v strate trištvrte ...

27.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na ETF (2. časť)

ETF fondy sa v posledných rokoch stali obľúbenou alternatívou investorov. Je to najmä vďaka tomu, že sa nezameriavajú len na jeden typ ...

27.5.2022 Naďa Černá

Twitter sprísňuje pravidlá. Je to na truc Elonovi Muskovi?

To, že sú sociálne siete miestom mnohých dezinformácií potvrdzuje aj fakt, že niektoré z nich sa v tejto oblasti snažia zakročiť zmenou ...

26.5.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa upozorňuje na zmeny v nemocenskom poistení platné od 1. júna 2022

Sociálna poisťovňa pripomína poistencom legislatívne úpravy v krátkodobých dávkach, ktoré nadobúdajú účinnosť od 1. júna 2022. Zmeny ...

25.5.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot minulý rok v životnom poistení narástla o takmer 40 %

Poisťovni Wüstenrot sa minulý rok podarilo dosiahnuť rast v novom obchode. Len v oblasti životného poistenia to predstavovalo takmer 40 %. ...

24.5.2022 Redakcia FinReport

365.bank zlacňuje hypotéky s 5-ročným fixom až o 0,7 %

Od začiatku tohto roku žiadna banka pôsobiaca na slovenskom finančnom trhu neznížila úrokové sadzby svojich úverov na bývanie. Od februára ...

24.5.2022 Robert Juriš

Allianz Global Report: Poistný biznis na Slovensku stále klesá, za minulý rok o 4,9 %

Celosvetové poistné sa podľa správy Allianz Global Report v roku 2021 zvýšilo o 5,1 %. Len niekoľko krajín sveta vlani zaznamenalo pokles, ...

24.5.2022 Roland Régely

Odborníci radia, ako správne postupovať pri financovaní stavby rodinného domu

Rast cien stavebných materiálov a energií, stúpajúca inflácia či neustále sa zvyšujúce úrokové sadzby na hypotékach. To sú aktuálne ...

21.5.2022 Redakcia FinReport

Slovenské zdravotníctvo zachraňujú pracujúci. Do systému platia najviac a čerpajú z neho najmenej

Z každých 100 eur z celého vyzbieraného zdravotného poistenia v slovenskom zdravotníctve zaplatia pracujúci ľudia a firmy až 76,11 eura. Z ...

20.5.2022 Redakcia FinReport

Bankové produkty OTP Banky Slovensko sa definitívne presunú do ČSOB

Včlenenie klientov OTP Banky Slovensko do ekosystému ČSOB sa počas tohto víkendu ukončí. Viaceré finančné produkty OTP nebudú počas ...

20.5.2022 Roland Régely

Vo VÚB banke a mBank už hypotéky pod 1,99 % ročne nepredávajú

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov pokračuje aj v máji 2022. Začiatkom tohto týždňa zmenila sadzobník internetová banka ...

18.5.2022 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska chce vytvoriť jednotný dátový sklad a inovuje aj svoju webstránku

Národná banka má pred sebou dôležitý projekt. Pripravuje sa na vytvorenie celobankového dátového skladu, ktorý zabezpečí, že všetky ...

Aplikácia

 1. 1.
  Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi
 2. 2.
  Sociálny balík pre rodiny je schválený. Rodičia dostanú vyššie prídavky, bonus na deti aj príspevok na krúžky
 3. 3.
  Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher
 4. 4.
  Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý
 5. 5.
  Ak svadba, tak bez dlhov. Radšej si na ňu nasporiť, ako ju organizovať na úver