Hľadaj

Podniky sa už nemusia spoliehať len na pomoc od vlády, môžu siahnuť aj po úveroch so štátnou zárukou

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Podnikatelia z rôznych odvetví sa pre pretrvávajúcu pandémiu koronavírusu dostávajú do vážnych existenčných problémov. Najviac zasiahnutému gastro sektoru a prevádzkam v cestovnom ruchu by v krízovej situácii mohli efektívne pomôcť úvery bánk so štátnou zárukou Slovak Investment Holdingu (SIH). Túto finančnú pomoc však môžu využiť aj podnikatelia v iných odvetviach, pričom sa nemusia spoliehať len na pomoc od vlády.

image

Foto: Shutterstock

Riešenie pre firmy, ktoré sa ocitli v problémoch

Zatiaľ čo podniky v rýchlo napredujúcich odvetviach, ako napríklad IT sektor, by pri požiadaní o štandardný investičný či firemný úver nemali mať žiadny problém, firmy podnikajúce v cestovnom ruchu či gastro biznise, ktoré pandémia koronavírusu zasiahla najviac, majú vážne problémy s financovaním krízového obdobia. Pre túto skupinu podnikov prinášajú banky samostatné riešenie.

Ide o podnikateľské preklenovacie úvery, ktoré poskytujú komerčné banky s ručením štátneho Slovak Investment Holdingu (SIH). Schéma nesie názov Antikorona záruka II (SIHAZ II) a nadväzuje na rovnomenného predchodcu SIHAZ I.

Čo je to SIH antikorona záruka?

Je to finančný nástroj, ktorý spoločnosť Slovak Investment Holding pripravila s cieľom pomôcť podnikateľom vyrovnať sa s aktuálnou neľahkou situáciou. Zvýhodnené úverové financovanie je určené pre podniky, ktorých fungovanie je ovplyvnené priamo pandémiou alebo karanténnymi opatreniami zameranými na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. V rámci SIHAZ I poskytli banky podnikom 2 393 úverov v hodnote 343,6 milióna eur a v rámci SIHAZ II to dosiaľ bolo 5 648 úverov v objeme 438,4 milióna eur.

Výhody finančnej pomoci s Antikorona zárukou II

Partner Umbrella Group Michal Ďuriš uvádza, že poskytnutím tohto úveru bankou SIH na seba preberá 90 % úverového rizika. Podnikateľ môže získať úver so splatnosťou až 6 rokov, pričom hneď v prvom roku môže požiadať o prípadný odklad splátok. Výhodou pre podnikateľov je tiež to, že výška záruky sa nepočíta do celkovej sumy štátnej pomoci, ktorú firma získa.

Úrokové sadzby úverov sa líšia podľa veľkosti podnikov, ktoré o úver požiadajú. Úroková sadzba pre mikropodniky je stanovená na maximálne 3,9 % ročne. Úver pre malé, stredné a veľké podniky má úrokovú sadzbu najviac 1,9 % ročne. „Maximálna výška úveru v schéme, kde za úvery ručí SIH, je stanovená na 2 milióny eur,“ dodáva hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová. Podnikatelia majú možnosť úver s ručením získať ešte do konca tohto roka.

„V rámci dohody o záručnom nástroji Antikorona záruka je pre všetky banky k dispozícii celkový limit 1,75 miliardy eur,“ približuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Príklad úveru pre podnikateľov so štátnou zárukou SIH

„Vďaka štátnej záruke dostávajú firmy úver napríklad vo výške 25 % zo svojho obratu. Takže firma s ročnými tržbami 400-tisíc eur dostane od banky na účet 100-tisíc eur, ktoré začne splácať po roku s úrokom 1,9 %,“ vysvetľuje M. Ďuriš z Umbrella Group. Takýto úver podľa neho získali aj firmy z gastrobiznisu. „Vďaka tomu, že mali štátne ručenie a nemeškali v minulosti so splátkami, banka s tým nemala žiadny problém,“ dodáva.

Pozor na poplatok za záruku pri nedodržaní podmienok

Pri zvažovaní čerpania úveru so štátnou zárukou žiadatelia musia počítať so stanovenými podmienkami. „Záručný poplatok sa hradí len v prípade, ak subjekt nesplní podmienky na jeho odpustenie – ide napríklad o udržanie priemernej zamestnanosti počas 12 mesiacov od poskytnutia úveru či nepresiahnutie stropu pomoci,“ opisuje hovorca J&T banky Milan Janásik.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Odpustenie poplatku za záruku sa realizuje len na základe žiadosti podniku. Tú podľa D. Mišu má klient právo podať spolu so žiadosťou o úver. Po uplynutí 12 mesiacov od prvého čerpania úverových prostriedkov sa vyhodnotí, či splnil alebo nesplnil podmienky na odpustenie poplatku. Zachovanie počtu zamestnancov sa dokladuje cez Sociálnu poisťovňu.

„Ak splnil stanovené podmienky, tak sa pre klienta nič nemení a výška odpusteného poplatku predstavuje formu štátnej pomoci. V opačnom prípade mu banka v stanovisku určí splatnosť tohto poplatku, ktorý následne banka odvedie ručiteľovi,“ vysvetľuje D. Miša.

Žiadateľ o úver ďalej musí dodržať, že 12 mesiacov od čerpania úveru nebude mať podnik žiadne záväzky po lehote splatnosti viac ako jeden mesiac na povinných odvodoch voči Sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. Všetky podmienky nároku na úver sú presne definované v Schéme štátnej pomoci.

Banky sú vo finančnej pomoci aktívne

Do projektu Antikorona záruka II (SIHAZ II) sa zapojilo jedenásť bánk, čo značí, že slovenské banky sú tomuto typu pomoci otvorené.

Svedčia o tom aj objemy poskytnutých úverov. „Do dnešného dňa sme podporili viac ako 4 500 podnikateľov v kumulatívnom objeme viac ako 200 miliónov eur. Prijímateľmi pomoci podľa tejto schémy sú mikropodniky, malé, stredné aj veľké podniky,“ hovorí Z. Žiaranová z Tatra banky.

Podobnú skúsenosť má aj UniCredit bank. „Program využívajú najmä skupiny klientov, ktorí nemôžu využiť záruku SIH Antikorona I, medzi ktorými sú veľké podniky alebo spoločnosti aj z agro sektora. Do dnešného dňa sme poskytli desiatky úverov v celkovom objeme niekoľkých desiatok miliónov eur,“ približuje hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.

V rámci prvej schémy Antikorona I VÚB banka prerozdelila vyše 150 miliónov eur v podobe preklenovacích úverov pre tých, ktorí finančnú pomoc akútne potrebovali. „Ako prvá banka sme potom podpísali zmluvy so SIH a Eximbankou na poskytovanie pomoci v rámci ďalšieho programu Antikorona II. V rámci tejto schémy máme rozpracované viaceré potenciálne vhodné možnosti financovania a prerozdelili sme už desiatky miliónov eur. Úroková sadzba úverov je najmä pre malé podniky veľmi výhodná,“ vysvetľuje D. Miša.

Aj ČSOB poskytuje viacero typov preklenovacích úverov so zárukami na zmiernenie vplyvu pandémie koronavírusu a preklenutie tohto náročného obdobia. „Okrem úverov so štátnymi garanciami SIH a Eximbanky sú to aj úvery so zárukami Európskeho investičného fondu COSME a InnovFin,“ dopĺňa hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Čo je Slovak Investment Holding?

SIH je akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky, malých a stredných podnikov, zdravotníctva a kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpá z európskych štrukturálnych a investičných fondov. SIH financuje projekty výlučne návratnou formou, nie grantovým spôsobom.

Sprostredkovanie predaja SFA
Prevezmite činnosť
samostatného finančného agenta
v existujúcej spoločnosti.
Buďte silní a slobodní.
Obráťte sa na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
18.5.2021 Redakcia FinReport

Darina Huttová: Životné poistenie s investičnou zložkou odporúčam uzatvoriť len s odborným poradcom

Neistá ekonomická situácia, ako aj strach o zdravie počas pandémie koronavírusu, spôsobili zvýšený dopyt nielen po finančných produktoch, ...

18.5.2021 Magdaléna Švančarková

Trh s bytmi by pomohlo oživiť nájomné bývanie. Naštartovať ho môže nižšie daňové zaťaženie

Slovenský trh s nehnuteľnosťami je plný paradoxov. Ponuka nehnuteľností je oveľa nižšia ako dopyt po nich. Momentálne je vhodnejšie vziať ...

17.5.2021 Redakcia FinReport

Mikroprocesory sa stali strategickou komoditou. Nejde len o autá a počítače, ale aj o internet vecí

Situácia na trhu s mikroprocesormi sa v uplynulých mesiacoch dramaticky zhoršila. Ich nedostatok ochromil viacero odvetví. Medzi nimi asi ...

17.5.2021 Robert Juriš

Slováci nerozumejú inflácii, ale milujú rizikové investície a často sa riadia aj odporúčaním influencerov

Slováci sa počas koronakrízy zlepšili v sporení. Podiel tých, ktorí si pravidelne odkladajú finančné prostriedky, narástol až na 82 %. ...

17.5.2021 Redakcia FinReport

Stačilo jediné slovo Elona Muska na Twitteri a cena bitcoinu sa opäť prepadla

Cena bitcoinu padá a môže za to Elon Musk. Najskôr uprostred minulého týždňa oznámil, že automobilka Tesla už nebude túto kryptomenu ...

16.5.2021 Redakcia FinReport

Dražba pokladu zo starého kufra prekonala očakávania. Najcennejšiu mincu vydražili za 400-tisíc eur

Príbeh ako z filmu má šťastný koniec. Poklad ukrytý v starom kufri, ktorý dlhé roky ležal na dne skrine pod starými handrami, má nových ...

12.5.2021 Magdaléna Švančarková

Banky pracujú na digitálnych hypotékach. Zostáva im doriešiť niekoľko dôležitých „detailov“

Trendom tohto roka v bankovníctve je snaha bánk o dokončenie online hypotekárneho úveru, respektíve o finalizáciu čo najväčšieho počtu ...

12.5.2021 Redakcia FinReport

Tatra-Leasing kúpila konkurenčnú spoločnosť a prepracovala sa medzi tri najväčšie lízingovky na slovenskom trhu

Spoločnosť Tatra-Leasing podpísala zmluvu o kúpe spoločnosti Impuls-Leasing Slovakia a jej dcérskej spoločnosti Impuls-Leasing Services. ...

11.5.2021 Zuzana Mecková

Skúsenosť s pandémiou nás núti prehodnotiť svoj vzťah k životnému poisteniu. Trh sa prispôsobuje potrebám ľudí

Pandémia koronavírusu priniesla množstvo opatrení, ktoré väčšine ľudí zmenili každodenný život a prinútili ich prehodnotiť spotrebu, ...

5.5.2021 Roland Régely

Počet nových havarijných poistiek mierne klesol. Odborníci upozorňujú na potrebu poistenia aj pri zníženej mobilite

Pandémia koronavírusu v Európe výrazne znížila mobilitu ľudí. Predáva sa menej nových áut, menej jazdíme a do istej miery to ovplyvňuje ...

4.5.2021 Magdaléna Švančarková

Prima banka prekvapila na trhu s hypotékami. Dosiahla najvyšší nárast podielu na trhu

Tri štvrtiny slovenského trhu s hypotekárnymi úvermi ovládajú štyri najväčšie banky – Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra banka a ...

3.5.2021 Roland Régely

Štát napokon nebude kontrolovať zostatky na účtoch bankových klientov. Nový register bude meškať tri roky

Slovensko sa v boji proti praniu špinavých peňazí pripojí k spoločnej platforme Európskej únie s výrazným omeškaním. Rezort vnútra ...

1.5.2021 Redakcia FinReport

Sedem z desiatich mladých ľudí túži po vlastnom štartovacom bývaní. Spoliehajú sa predovšetkým na pomoc rodiny

Mladí Slováci do 30 rokov túžia po vlastnom bývaní. A to i napriek tomu, že mnohí z nich aj v dospelosti zostávajú bývať so svojimi ...

29.4.2021 Vladimír Pisár

Záujem o refinancovanie hypoték je veľký. Úrokové sadzby stále klesajú a trend by mal pokračovať

Až štvrtinu hypoték v roku 2020 si klienti zobrali na refinancovanie starých úverov. Príčina je jasná, úrokové sadzby sú výrazne nižšie ...

27.4.2021 Redakcia FinReport

TOP 5 najabsurdnejších bankových poplatkov. Vyhráva spoplatnenie vkladu a výberu peňazí z vlastného účtu

Najabsurdnejším bankovým poplatkom podľa ankety Fio banky je, ak si banka od klienta pýta peniaze za to, že si chce vložiť finančné ...

27.4.2021 Roland Régely

Účet zadarmo, šifrované platby či nulové úroky pri úveroch. Vybrali sme to najlepšie a vyskladali top banku na Slovensku

Ak sa spýtate slovenských spotrebiteľov, ktorá banka je podľa nich najlepšia a prečo, zrejme sa nedočkáte jednoznačnej odpovede. Je to ...

26.4.2021 Roland Régely

Uniqa je prvá poisťovňa, ktorá kryje komplikácie po očkovaní proti koronavírusu aj prípadnú neúčinnosť vakcíny

Po novom si už môžeme poistiť aj neúčinnosť či vedľajšie účinky vakcíny určenej na očkovanie proti koronavírusu. Poisťovňa Uniqa je ...

25.4.2021 Redakcia FinReport

Poisťovňa Generali prináša životné poistenia vytvorené na mieru, najnovšie pre ženy a profesionálnych vodičov

Generali ako prvá poisťovňa na slovenskom trhu prináša špeciálne životné poistenia vytvorené na mieru pre ženy a profesionálnych ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Český lekár šíri internetom hoax, zaočkovaní sa môžu nakaziť ADE syndrómom
 2. 2.
  Darina Huttová: Životné poistenie s investičnou zložkou odporúčam uzatvoriť len s odborným poradcom
 3. 3.
  Detva chce dostavať budovu mestského úradu o 100-tisíc eur lacnejšie ako pôvodne
 4. 4.
  Trh s bytmi by pomohlo oživiť nájomné bývanie. Naštartovať ho môže nižšie daňové zaťaženie
 5. 5.
  Povodne na Slovensku: Hasiči zachraňovali aj ľudí zo zatopených áut, v Banskej Bystrici stavajú bariéry (foto)