Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Podniky sa už nemusia spoliehať len na pomoc od vlády, môžu siahnuť aj po úveroch so štátnou zárukou

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Podnikatelia z rôznych odvetví sa pre pretrvávajúcu pandémiu koronavírusu dostávajú do vážnych existenčných problémov. Najviac zasiahnutému gastro sektoru a prevádzkam v cestovnom ruchu by v krízovej situácii mohli efektívne pomôcť úvery bánk so štátnou zárukou Slovak Investment Holdingu (SIH). Túto finančnú pomoc však môžu využiť aj podnikatelia v iných odvetviach, pričom sa nemusia spoliehať len na pomoc od vlády.

image

Foto: Shutterstock

Riešenie pre firmy, ktoré sa ocitli v problémoch

Zatiaľ čo podniky v rýchlo napredujúcich odvetviach, ako napríklad IT sektor, by pri požiadaní o štandardný investičný či firemný úver nemali mať žiadny problém, firmy podnikajúce v cestovnom ruchu či gastro biznise, ktoré pandémia koronavírusu zasiahla najviac, majú vážne problémy s financovaním krízového obdobia. Pre túto skupinu podnikov prinášajú banky samostatné riešenie.

Ide o podnikateľské preklenovacie úvery, ktoré poskytujú komerčné banky s ručením štátneho Slovak Investment Holdingu (SIH). Schéma nesie názov Antikorona záruka II (SIHAZ II) a nadväzuje na rovnomenného predchodcu SIHAZ I.

Čo je to SIH antikorona záruka?

Je to finančný nástroj, ktorý spoločnosť Slovak Investment Holding pripravila s cieľom pomôcť podnikateľom vyrovnať sa s aktuálnou neľahkou situáciou. Zvýhodnené úverové financovanie je určené pre podniky, ktorých fungovanie je ovplyvnené priamo pandémiou alebo karanténnymi opatreniami zameranými na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. V rámci SIHAZ I poskytli banky podnikom 2 393 úverov v hodnote 343,6 milióna eur a v rámci SIHAZ II to dosiaľ bolo 5 648 úverov v objeme 438,4 milióna eur.

Výhody finančnej pomoci s Antikorona zárukou II

Partner Umbrella Group Michal Ďuriš uvádza, že poskytnutím tohto úveru bankou SIH na seba preberá 90 % úverového rizika. Podnikateľ môže získať úver so splatnosťou až 6 rokov, pričom hneď v prvom roku môže požiadať o prípadný odklad splátok. Výhodou pre podnikateľov je tiež to, že výška záruky sa nepočíta do celkovej sumy štátnej pomoci, ktorú firma získa.

Úrokové sadzby úverov sa líšia podľa veľkosti podnikov, ktoré o úver požiadajú. Úroková sadzba pre mikropodniky je stanovená na maximálne 3,9 % ročne. Úver pre malé, stredné a veľké podniky má úrokovú sadzbu najviac 1,9 % ročne. „Maximálna výška úveru v schéme, kde za úvery ručí SIH, je stanovená na 2 milióny eur,“ dodáva hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová. Podnikatelia majú možnosť úver s ručením získať ešte do konca tohto roka.

„V rámci dohody o záručnom nástroji Antikorona záruka je pre všetky banky k dispozícii celkový limit 1,75 miliardy eur,“ približuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Príklad úveru pre podnikateľov so štátnou zárukou SIH

„Vďaka štátnej záruke dostávajú firmy úver napríklad vo výške 25 % zo svojho obratu. Takže firma s ročnými tržbami 400-tisíc eur dostane od banky na účet 100-tisíc eur, ktoré začne splácať po roku s úrokom 1,9 %,“ vysvetľuje M. Ďuriš z Umbrella Group. Takýto úver podľa neho získali aj firmy z gastrobiznisu. „Vďaka tomu, že mali štátne ručenie a nemeškali v minulosti so splátkami, banka s tým nemala žiadny problém,“ dodáva.

Pozor na poplatok za záruku pri nedodržaní podmienok

Pri zvažovaní čerpania úveru so štátnou zárukou žiadatelia musia počítať so stanovenými podmienkami. „Záručný poplatok sa hradí len v prípade, ak subjekt nesplní podmienky na jeho odpustenie – ide napríklad o udržanie priemernej zamestnanosti počas 12 mesiacov od poskytnutia úveru či nepresiahnutie stropu pomoci,“ opisuje hovorca J&T banky Milan Janásik.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Odpustenie poplatku za záruku sa realizuje len na základe žiadosti podniku. Tú podľa D. Mišu má klient právo podať spolu so žiadosťou o úver. Po uplynutí 12 mesiacov od prvého čerpania úverových prostriedkov sa vyhodnotí, či splnil alebo nesplnil podmienky na odpustenie poplatku. Zachovanie počtu zamestnancov sa dokladuje cez Sociálnu poisťovňu.

„Ak splnil stanovené podmienky, tak sa pre klienta nič nemení a výška odpusteného poplatku predstavuje formu štátnej pomoci. V opačnom prípade mu banka v stanovisku určí splatnosť tohto poplatku, ktorý následne banka odvedie ručiteľovi,“ vysvetľuje D. Miša.

Žiadateľ o úver ďalej musí dodržať, že 12 mesiacov od čerpania úveru nebude mať podnik žiadne záväzky po lehote splatnosti viac ako jeden mesiac na povinných odvodoch voči Sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. Všetky podmienky nároku na úver sú presne definované v Schéme štátnej pomoci.

Banky sú vo finančnej pomoci aktívne

Do projektu Antikorona záruka II (SIHAZ II) sa zapojilo jedenásť bánk, čo značí, že slovenské banky sú tomuto typu pomoci otvorené.

Svedčia o tom aj objemy poskytnutých úverov. „Do dnešného dňa sme podporili viac ako 4 500 podnikateľov v kumulatívnom objeme viac ako 200 miliónov eur. Prijímateľmi pomoci podľa tejto schémy sú mikropodniky, malé, stredné aj veľké podniky,“ hovorí Z. Žiaranová z Tatra banky.

Podobnú skúsenosť má aj UniCredit bank. „Program využívajú najmä skupiny klientov, ktorí nemôžu využiť záruku SIH Antikorona I, medzi ktorými sú veľké podniky alebo spoločnosti aj z agro sektora. Do dnešného dňa sme poskytli desiatky úverov v celkovom objeme niekoľkých desiatok miliónov eur,“ približuje hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.

V rámci prvej schémy Antikorona I VÚB banka prerozdelila vyše 150 miliónov eur v podobe preklenovacích úverov pre tých, ktorí finančnú pomoc akútne potrebovali. „Ako prvá banka sme potom podpísali zmluvy so SIH a Eximbankou na poskytovanie pomoci v rámci ďalšieho programu Antikorona II. V rámci tejto schémy máme rozpracované viaceré potenciálne vhodné možnosti financovania a prerozdelili sme už desiatky miliónov eur. Úroková sadzba úverov je najmä pre malé podniky veľmi výhodná,“ vysvetľuje D. Miša.

Aj ČSOB poskytuje viacero typov preklenovacích úverov so zárukami na zmiernenie vplyvu pandémie koronavírusu a preklenutie tohto náročného obdobia. „Okrem úverov so štátnymi garanciami SIH a Eximbanky sú to aj úvery so zárukami Európskeho investičného fondu COSME a InnovFin,“ dopĺňa hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Čo je Slovak Investment Holding?

SIH je akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky, malých a stredných podnikov, zdravotníctva a kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpá z európskych štrukturálnych a investičných fondov. SIH financuje projekty výlučne návratnou formou, nie grantovým spôsobom.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
6.6.2023 Zuzana Fryč

Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania

Keďže banky pre ťažko zdravotne postihnuté (ŤZP) osoby neposkytujú žiadne zásadné výhody pri žiadaní o úver na bývanie, cesta k ...

6.6.2023 Martin Jamnický

Kryptoburza Binance čelí 13 obvineniam, ku dnu ťahá aj dôveru v kryptomeny

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy žaluje najväčšiu kryptomenovú burzu Binance a spolu s ňou aj jej zakladateľa a šéfa Changpeng ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Maloobchodné tržby stále klesajú, prepad niektorých je až dvojciferný

Maloobchodné tržby v posledných troch mesiacoch klesali. V apríli 2023 skončili v dvojcifernom mínuse až štyri z deviatich položiek tohto ...

6.6.2023 Robert Juriš

Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie

Národná banka Slovenska rozhodnutím z 1. júna 2023 odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis so sídlom v ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

O prvenstvo v oblasti umelej inteligencie najintenzívnejšie bojujú Google a Microsoft

Po neúspešnej stávke spoločnosti Meta na vývin metaverza sú to už len firmy Google a Microsoft, ktoré bojujú o prvenstvo v oblasti umelej ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Slovenská ekonomika začala rok 2023 s rastom 1 %, ktorý je však najpomalší za posledné dva roky

Hrubý domáci produkt (HDP) v prvom štvrťroku 2023 medziročne vzrástol o 1 %. Objem HDP v bežných cenách bol medziročne vyšší o 13 % a ...

6.6.2023 Redakcia FinReport

Zamestnanosť na Slovensku stúpa najmä v službách a v Bratislavskom kraji

Počet ľudí pracujúcich na Slovensku na začiatku tohto roku mierne vzrástol v 11 z 18 sledovaných odvetví ekonomiky. Vývoj podporil najmä ...

5.6.2023 Roland Régely

Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí

Od júla tohto roku sa zvyšuje životné minimum, a preto stúpne aj suma, ktorú je potrebné odpočítať od príjmu žiadateľa o hypotéku. To ...

3.6.2023 Redakcia FinReport

Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur

Každú desiatu smrteľnú nehodu vo svete spôsobí alkohol, pričom prvenstvo v rebríčku si drží východná Európa. Ak vodič spôsobí nehodu ...

2.6.2023 Zuzana Fryč

Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím

Počet elektromobilov a plug-in hybridov aj na slovenských cestách neustále rastie. Poisťovne prispôsobujú svoju ponuku produktov aj tejto ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Najinovatívnejšou bankou v strednej a východnej Európe je Tatra banka

Global Finance priniesol zoznam najinovatívnejších bánk na svete. V oblasti strednej a východnej Európy zvíťazila Tatra ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Prezidentka podpísala novinky v zákone o stavebnom sporení

Právnym nástupcom stavebnej sporiteľne po jej zlúčení alebo predaji by v budúcnosti mohla byť napríklad aj banka. V minulosti to možné ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami

Dve banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu vstupujú do nového mesiaca so zmenenými –zvýšenými úrokovými sadzbami svojich ...

31.5.2023 Robert Juriš

Poisťovne na Slovensku vlani vygenerovali zisky v objeme 191 miliónov eur

Tak, ako sa vlani darilo bankám dosahovať rekordné zisky, úspešné boli aj poisťovne pôsobiace na slovenskom finančnom trhu. Ich zisk v roku ...

30.5.2023 Redakcia FinReport

Ratingová agentúra S&P potvrdila skupine Uniqa rating A so stabilným výhľadom

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) potvrdila doterajší rating A pre európsku skupinu Uniqa Insurance Group, pre rakúsku ...

30.5.2023 Redakcia FinReport

UBS kúpila Credit Suisse za 3 miliardy, no prevzatie banky ju bude stáť ďalších vyše 15 miliárd eur

Prevzatie skrachovanej banky Credit Suisse švajčiarskou trhovou jednotkou – bankou UBS, bude stáť viac ako 15,5 miliardy eur. Toto prevzatie ...

29.5.2023 Redakcia FinReport

Tatra banka prináša NFC vizitky, ktoré sa nahrávajú priamo do mobilov

Tatra banka začala používať unikátne a technologicky moderné NFC vizitky. Firemní klienti a klienti privátneho bankovníctva patria medzi ...

29.5.2023 Martin Jamnický

Čo je nevyhnutné vedieť v súvislosti s cestovným poistením na prahu dovolenkovej sezóny

Začiatkom mája 2023 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odvolala globálny stav núdze v súvislosti s ochorením Covid-19. Prakticky do ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay