Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Podniky sa už nemusia spoliehať len na pomoc od vlády, môžu siahnuť aj po úveroch so štátnou zárukou

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Podnikatelia z rôznych odvetví sa pre pretrvávajúcu pandémiu koronavírusu dostávajú do vážnych existenčných problémov. Najviac zasiahnutému gastro sektoru a prevádzkam v cestovnom ruchu by v krízovej situácii mohli efektívne pomôcť úvery bánk so štátnou zárukou Slovak Investment Holdingu (SIH). Túto finančnú pomoc však môžu využiť aj podnikatelia v iných odvetviach, pričom sa nemusia spoliehať len na pomoc od vlády.

image

Foto: Shutterstock

Riešenie pre firmy, ktoré sa ocitli v problémoch

Zatiaľ čo podniky v rýchlo napredujúcich odvetviach, ako napríklad IT sektor, by pri požiadaní o štandardný investičný či firemný úver nemali mať žiadny problém, firmy podnikajúce v cestovnom ruchu či gastro biznise, ktoré pandémia koronavírusu zasiahla najviac, majú vážne problémy s financovaním krízového obdobia. Pre túto skupinu podnikov prinášajú banky samostatné riešenie.

Ide o podnikateľské preklenovacie úvery, ktoré poskytujú komerčné banky s ručením štátneho Slovak Investment Holdingu (SIH). Schéma nesie názov Antikorona záruka II (SIHAZ II) a nadväzuje na rovnomenného predchodcu SIHAZ I.

Čo je to SIH antikorona záruka?

Je to finančný nástroj, ktorý spoločnosť Slovak Investment Holding pripravila s cieľom pomôcť podnikateľom vyrovnať sa s aktuálnou neľahkou situáciou. Zvýhodnené úverové financovanie je určené pre podniky, ktorých fungovanie je ovplyvnené priamo pandémiou alebo karanténnymi opatreniami zameranými na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. V rámci SIHAZ I poskytli banky podnikom 2 393 úverov v hodnote 343,6 milióna eur a v rámci SIHAZ II to dosiaľ bolo 5 648 úverov v objeme 438,4 milióna eur.

Výhody finančnej pomoci s Antikorona zárukou II

Partner Umbrella Group Michal Ďuriš uvádza, že poskytnutím tohto úveru bankou SIH na seba preberá 90 % úverového rizika. Podnikateľ môže získať úver so splatnosťou až 6 rokov, pričom hneď v prvom roku môže požiadať o prípadný odklad splátok. Výhodou pre podnikateľov je tiež to, že výška záruky sa nepočíta do celkovej sumy štátnej pomoci, ktorú firma získa.

Úrokové sadzby úverov sa líšia podľa veľkosti podnikov, ktoré o úver požiadajú. Úroková sadzba pre mikropodniky je stanovená na maximálne 3,9 % ročne. Úver pre malé, stredné a veľké podniky má úrokovú sadzbu najviac 1,9 % ročne. „Maximálna výška úveru v schéme, kde za úvery ručí SIH, je stanovená na 2 milióny eur,“ dodáva hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová. Podnikatelia majú možnosť úver s ručením získať ešte do konca tohto roka.

„V rámci dohody o záručnom nástroji Antikorona záruka je pre všetky banky k dispozícii celkový limit 1,75 miliardy eur,“ približuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Príklad úveru pre podnikateľov so štátnou zárukou SIH

„Vďaka štátnej záruke dostávajú firmy úver napríklad vo výške 25 % zo svojho obratu. Takže firma s ročnými tržbami 400-tisíc eur dostane od banky na účet 100-tisíc eur, ktoré začne splácať po roku s úrokom 1,9 %,“ vysvetľuje M. Ďuriš z Umbrella Group. Takýto úver podľa neho získali aj firmy z gastrobiznisu. „Vďaka tomu, že mali štátne ručenie a nemeškali v minulosti so splátkami, banka s tým nemala žiadny problém,“ dodáva.

Pozor na poplatok za záruku pri nedodržaní podmienok

Pri zvažovaní čerpania úveru so štátnou zárukou žiadatelia musia počítať so stanovenými podmienkami. „Záručný poplatok sa hradí len v prípade, ak subjekt nesplní podmienky na jeho odpustenie – ide napríklad o udržanie priemernej zamestnanosti počas 12 mesiacov od poskytnutia úveru či nepresiahnutie stropu pomoci,“ opisuje hovorca J&T banky Milan Janásik.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Odpustenie poplatku za záruku sa realizuje len na základe žiadosti podniku. Tú podľa D. Mišu má klient právo podať spolu so žiadosťou o úver. Po uplynutí 12 mesiacov od prvého čerpania úverových prostriedkov sa vyhodnotí, či splnil alebo nesplnil podmienky na odpustenie poplatku. Zachovanie počtu zamestnancov sa dokladuje cez Sociálnu poisťovňu.

„Ak splnil stanovené podmienky, tak sa pre klienta nič nemení a výška odpusteného poplatku predstavuje formu štátnej pomoci. V opačnom prípade mu banka v stanovisku určí splatnosť tohto poplatku, ktorý následne banka odvedie ručiteľovi,“ vysvetľuje D. Miša.

Žiadateľ o úver ďalej musí dodržať, že 12 mesiacov od čerpania úveru nebude mať podnik žiadne záväzky po lehote splatnosti viac ako jeden mesiac na povinných odvodoch voči Sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. Všetky podmienky nároku na úver sú presne definované v Schéme štátnej pomoci.

Banky sú vo finančnej pomoci aktívne

Do projektu Antikorona záruka II (SIHAZ II) sa zapojilo jedenásť bánk, čo značí, že slovenské banky sú tomuto typu pomoci otvorené.

Svedčia o tom aj objemy poskytnutých úverov. „Do dnešného dňa sme podporili viac ako 4 500 podnikateľov v kumulatívnom objeme viac ako 200 miliónov eur. Prijímateľmi pomoci podľa tejto schémy sú mikropodniky, malé, stredné aj veľké podniky,“ hovorí Z. Žiaranová z Tatra banky.

Podobnú skúsenosť má aj UniCredit bank. „Program využívajú najmä skupiny klientov, ktorí nemôžu využiť záruku SIH Antikorona I, medzi ktorými sú veľké podniky alebo spoločnosti aj z agro sektora. Do dnešného dňa sme poskytli desiatky úverov v celkovom objeme niekoľkých desiatok miliónov eur,“ približuje hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.

V rámci prvej schémy Antikorona I VÚB banka prerozdelila vyše 150 miliónov eur v podobe preklenovacích úverov pre tých, ktorí finančnú pomoc akútne potrebovali. „Ako prvá banka sme potom podpísali zmluvy so SIH a Eximbankou na poskytovanie pomoci v rámci ďalšieho programu Antikorona II. V rámci tejto schémy máme rozpracované viaceré potenciálne vhodné možnosti financovania a prerozdelili sme už desiatky miliónov eur. Úroková sadzba úverov je najmä pre malé podniky veľmi výhodná,“ vysvetľuje D. Miša.

Aj ČSOB poskytuje viacero typov preklenovacích úverov so zárukami na zmiernenie vplyvu pandémie koronavírusu a preklenutie tohto náročného obdobia. „Okrem úverov so štátnymi garanciami SIH a Eximbanky sú to aj úvery so zárukami Európskeho investičného fondu COSME a InnovFin,“ dopĺňa hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Čo je Slovak Investment Holding?

SIH je akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky, malých a stredných podnikov, zdravotníctva a kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpá z európskych štrukturálnych a investičných fondov. SIH financuje projekty výlučne návratnou formou, nie grantovým spôsobom.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.9.2021 Roland Régely

Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie

Jeden z najmladších samostatných finančných agentov (SFA) na slovenskom finančnom trhu krátko po svojom štarte prenikol do TOP 10 ...

21.9.2021 Zuzana Mecková

Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané

Podnikatelia už majú len niekoľko dní na to, aby upravili a potvrdili svoje firemné údaje v obchodnom registri. V opačnom prípade im hrozia ...

21.9.2021 Redakcia FinReport

Virtuálne sídlo sa na Slovensku stalo domovom pre viac ako 40-tisíc firiem

Virtuálne sídla firiem majú na Slovensku veľký úspech. Využíva ich každá šiesta firma pôsobiaca na našom území. Najmä startupy, malé ...

20.9.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila developerom emisie dlhopisov spolu za viac ako 100 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila vydanie emisií dlhopisov dvom spoločnostiam, za ktorými stoja firmy venujúce sa developerstvu. Prvá emisia ...

20.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť NN Slovensko spravuje takmer štvrtinu všetkých dôchodkových úspor Slovákov

Lídrom v starostlivosti o dôchodky na Slovensku je podľa najnovších informácií spoločnosť NN Slovensko. V II. a III. pilieri sporí ...

20.9.2021 Dominik Horváth

Vývojári aplikácií vysúdili od Apple 100 miliónov dolárov. Appky v App Store však zrejme lacnejšie nebudú

Súd rozhodol, že spoločnosť Apple musí vo fungovaní svojho obchodu App Store urobiť niekoľko zásadných zmien. Spoločnosť roky ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky

Ste tehotná a chceli by ste cestovať do zahraničia? Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a cestu vám odporučil aj lekár, pozorne si ...

16.9.2021 Magdaléna Švančarková

Zmena stratégie Wüstenrot stavebnej sporiteľne prináša zmeny podmienok pre stavebných sporiteľov

Skupina Wüstenrot nedávno oznámila zmenu svojej obchodnej stratégie. Začala totiž s utlmovaním činnosti svojej stavebnej sporiteľne s tým, ...

15.9.2021 Redakcia FinReport

Európske poisťovne vlani zaznamenali miliardové straty. Najviac sa prepadlo životné poistenie

Uplynulý pandemický rok bol náročný pre každého, poisťovne nevynímajúc. Celkové poistné kleslo v dvoch tretinách európskych krajín. ...

13.9.2021 Naďa Černá

Chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu? Všímajte si benefity a dajte si pozor na termíny

Zdravotná poisťovňa nám musí poskytovať kvalitnú zdravotnú ochranu, ktorá sa odvíja od našich potrieb. Niekedy sa však stane, že nám po ...

13.9.2021 Dominik Horváth

Vatikánska banka: Na účte má 5 miliárd dolárov, za sebou niekoľko škandálov a pred sebou reformy pápeža Františka

Takmer na deň presne po 18 rokoch na Slovensko opäť prišiel na návštevu pápež katolíckej cirkvi a panovník štátu Vatikán. Hoci Svätý ...

10.9.2021 Redakcia FinReport

Najviac škôd tento rok spôsobili povodne a víchrice, najdrahšie vychádza krupobitie

Silné nárazové búrky a následné záplavy na strednom Slovensku, tornádo na východnom Slovensku, ale aj víchrice a krupobitia vo viacerých ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot: Záujem o vzdialenú komunikáciu je cestou k hybridnej starostlivosti o klientov

Čoraz viac Slovákov preferuje vzdialenú komunikáciu. Naučila ich to pandémia koronavírusu. Len v júli tohto roku stúpol počet nových ...

9.9.2021 Zuzana Mecková

Pozor na výbery hotovosti z bankomatu v cudzine. Poplatok za konverziu môže vyjsť až príliš draho

Mnoho občanov Slovenska každoročne navštívi zahraničné krajiny, často aj mimo eurozóny. Pri výbere hotovosti z bankomatu alebo pri ...

8.9.2021 Robert Juriš

Prima banka už po druhýkrát predala emisiu krytých dlhopisov za pol miliardy eur

Prima banka úspešne upísala aj svoju druhú emisiu krytých dlhopisov v objeme 500 miliónov eur. Ich splatnosť je šesť rokov a výnos je ...

1.9.2021 Redakcia FinReport

Fúzia poisťovní Uniqa a AXA je dokončená. Uniqa na Slovensku zostáva ako pobočka zahraničnej poisťovne

Zlúčenie poisťovní Uniqa a AXA bolo posledným plánovaným krokom v rámci integrácie oboch spoločností, ktorú sa podarilo dokončiť k ...

31.8.2021 Robert Juriš

Ďalší phishingový útok na bankové účty. Podvodník sa tentoraz zameral na klientov VÚB banky

VÚB banka varuje svojich klientov pred nebezpečnými a podvodnými SMS správami. Prostredníctvom odkazu v mobile bankingu ich informovala, že na ...

30.8.2021 Robert Juriš

Slovenské hypotéky sú tretie najlacnejšie v Európskej únii. České sú čoraz drahšie, aj tak „idú na dračku“

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov v krajinách Európskej únie sa pohybujú v rozpätí od 0,8 % až do 5 %. Najvýhodnejšie hypotéky majú ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie
 2. 2.
  Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané
 3. 3.
  NBS schválila developerom emisie dlhopisov spolu za viac ako 100 miliónov eur
 4. 4.
  Video: Slovenskí a maďarskí policajti prenasledovali bankových lupičov, našťastie išlo o cvičenie
 5. 5.
  Prokurátor chce väzobne stíhať riaditeľa inšpekcie Scholtza aj vyšetrovateľov NAKA