Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Počet depresií a vážnych psychických ochorení stúpa. Poistiť sa dá aj syndróm vyhorenia

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Už vyše roka sa snažíme bojovať s pandémiou koronavírusu, ktorá sa u mnohých ľudí odráža aj na psychickom zdraví. Zhoršený psychický stav môže viesť až k syndrómu vyhorenia a vyradeniu človeka z bežného života. Poisťovne myslia aj na takéto situácie a vďaka životnému poisteniu v rámci rizík práceneschopnosti, hospitalizácie či invalidity kryjú aj psychické choroby, vrátane syndrómu vyhorenia.

image

Foto: Shutterstock

Depresia je častá príčina práceneschopnosti

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už vlani varovala, že počet ľudí so psychickými ochoreniami stále rastie a depresia sa stane čoskoro druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti vo svete. Podľa viacerých prieskumov pretrvávajúca pandémia koronavírusu zvyšuje počet pacientov s diagnózou syndrómu vyhorenia. Hoci aktuálne protiepidemiologické opatrenia nie sú prísne, po lete nás ďalší vývoj pandémie môže znovu znepokojiť.

K situácii neprispela ani donedávna dlhodobá práca z domu, kde je o to ťažšie oddeliť pracovné veci od súkromných, ktoré sa navzájom prelínajú.

„Ľudia majú pocit, že počas ,home office´ pracujú ešte viac, ako by pracovali za bežných podmienok. K zvýšenej psychickej záťaži prispieva aj komunikácia cez online platformy, ktorá si vyžaduje viac sústredenia ako osobný rozhovor. Mnohí pri pracovných video online hovoroch zažívajú podobný stres, ako keď hovoria pred publikom,“ vysvetľuje profesionálna koučka Inka Grohoľová.

Nemýľme si bežnú prepracovanosť s vyhorením

Koučka však upozorňuje aj na to, že bežná prepracovanosť či nechuť ku konkrétnej práci, ktorá môže byť dočasná, sa zásadne líši od skutočného vyhorenia, ktoré je už medzinárodne uznanou diagnózou: „Pri vyhorení ide o celkovú únavu a nechuť k akejkoľvek činnosti, keď človek stráca zmysel svojej práce a postupne ju začne vykonávať iba mechanicky, s odosobneným až cynickým prístupom. A časom klesá jeho výkonnosť vo všetkých oblastiach.“

Psychické ochorenia v rámci krytia invalidity

Pri nepriaznivom priebehu syndrómu vyhorenia môže ísť až o ochorenie spôsobujúce invaliditu, čo potvrdzuje aj Sociálna poisťovňa. Napríklad pri depresiách či úzkostných poruchách je podľa stupňa ich závažnosti možné uznanie invalidity aj nad 40 % miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Zisťovali sme preto, v akej forme majú poisťovne zahrnuté psychické ochorenia, ktoré vyplývajú z prepracovanosti či náročnej doby.

Viaceré poisťovne diagnózu syndrómu vyhorenia berú do úvahy. „Psychické ochorenia spôsobené vyhorením či podobnými príčinami sú zahrnuté v životnom poistení v rámci krytia invalidity. U stupňa invalidity medzi psychickými ochoreniami, inými ochoreniami či úrazmi nerobíme rozdiely. Pre všetky je hranica nad 40 % pri jednorazovej výplate. V prípade invaliditnej renty je hranica nad 70 %,“ uvádza hovorca Wüstenrot poisťovne Tomáš Ferenčák.

Aj podľa hovorkyne poisťovne Generali Kataríny Kukurovej sú duševné ochorenia kryté v rámci poistenia invalidity. „Duševná choroba však musí byť poistenému priznaná ako dôvod invalidity podľa príslušných právnych predpisov, pričom miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v porovnaní so zdravou osobou je viac ako 40 %,“ vysvetľuje.

Okrem toho poisťovňa kryje vybrané duševné poruchy aj v rámci poistenia závažných ochorení. Ide napríklad o prípad diagnostikovanej bipolárnej afektívnej poruchy alebo obsesívno-kompulzívnej poruchy, keď poisťovňa z poistenia závažných ochorení klientovi vyplatí dohodnutú poistnú sumu.

„V rámci životného poistenia je invalidita rozšírená o všetky psychické ochorenia, samozrejme, okrem tých, ktoré sú v príčinnej súvislosti s alkoholom, návykovými či psychoaktívnymi látkami,“ hovorí riaditeľ oddelenia poistenia osôb Uniqa poisťovne Roman Holček.

Ako súčasť pripoistenia

V poisťovni Allianz – Slovenská poisťovňa sú psychické ochorenia kryté v rámci životného poistenia, kde si klienti môžu pripoistiť invaliditu aj v dôsledku psychického ochorenia.

Špecialistka externej komunikácie tejto poisťovne Helena Kanderková zároveň dodáva, že rovnako ako pri ostatných poistných udalostiach platí, že ochorenie alebo jeho príznaky nesmú existovať v čase uzatvorenia poistenia, keďže poistnou udalosťou sa rozumie náhodná udalosť. Stupeň invalidity posudzuje Sociálna poisťovňa na základe zdravotnej dokumentácie klienta.

Dôsledkom je aj práceneschopnosť či hospitalizácia

Komunálna poisťovňa uznáva všetky psychické ochorenia, ktoré klient nadobudol v čase poistenia bez predchádzajúcej anamnézy. „V prípade syndrómu vyhorenia, ktorý bol pravidelne ambulantne či ústavne sledovaný a liečený, má klient nárok na poistné plnenie vyplývajúce z rizika práceneschopnosti alebo hospitalizácie,“ opisuje PR manažérka poisťovne Viera Puškárová.

Podľa jej slov však k životnému poisteniu momentálne poisťovňa neponúka pripoistenie invalidity následkom psychickej poruchy. Klientovi však vyplatí dohodnutú poistnú sumu, ak mu bude diagnostikovaná závažná psychická porucha patriaca pod kritické ochorenia.

V niektorých poisťovniach spadajú psychické poruchy pod všetky tri pripoistenia. „Klient sa môže poistiť pre prípad psychického ochorenia v rámci pripoistenia invalidity, pripoistenia hospitalizácie alebo pripoistenia práceneschopnosti,“ reaguje PR manažérka NN Životnej poisťovne Daniela Tomášková.

Podľa jej slov klientovi vzniká nárok na poistné plnenie v prípade, že je mu priznaná invalidita z dôvodu psychických ochorení a má v poisťovni uzatvorené rizikové alebo investičné životné poistenie. Súčasne v ňom má doplnkové poistenie invalidity, ktoré kryje riziko invalidity od 40 % do 70 % vrátane (čiastočná invalidita) alebo nad 70 % (trvalá invalidita).

Poistenie vyhorenia pre rizikové skupiny

Poisťovňa Generali ponúka možnosť poistenia psychických ochorení aj v rámci segmentovaného poistenia. „Naša poisťovňa kryje syndróm vyhorenia aj v rámci poistenia zdravotníckych ochorení a poistenia ochorení zo stresu,“ reaguje hovorkyňa K. Kukurová. Tieto poistenia sú prispôsobené rizikám vyplývajúcim z určitého povolania a kryjú aj špeciálne ohrozenia, ktoré nepokrýva žiadna štandardná ponuka.

Pre povolania vykonávané vo vysokom pracovnom nasadení a pod väčším stresom má poisťovňa špeciálne vytvorené poistenie ochorení zo stresu, ktoré kryje aj syndróm vyhorenia a poskytuje poistnú ochranu na vybrané kardiovaskulárne ochorenia a operácie. Do tejto skupiny povolaní spadajú napríklad manažéri, riadiaci pracovníci, politici, právnici či diplomati.

Podľa hovorkyne poistenie zdravotníckych ochorení je zase vytvorené na mieru všetkým zdravotníkom, lekárom, sanitárom či farmaceutom, keďže v odvetví zdravotníctva sa syndróm vyhorenia vyskytuje najčastejšie. Okrem tohto ochorenia kryje aj prenosné infekčné ochorenia a ďalšie prípady.

Životné poistenia, ktoré kryjú psychické poruchy

Uniqa poisťovňa: poistenie invalidity.

Wüstenrot poisťovňa: poistenie invalidity.

Allianz – Slovenská poisťovňa: pripoistenie invalidity.

Komunálna poisťovňa: poistenie práceneschopnosti, hospitalizácie, poistenie kritických ochorení.

NN Životná poisťovňa: pripoistenia invalidity, hospitalizácie alebo pripoistenia práceneschopnosti.

Generali poisťovňa: poistenie invalidity, segmentované poistenie zdravotníckych ochorení a poistenie ochorení zo stresu, poistenie závažných ochorení v prípade vybraných duševných porúch.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.10.2021 Redakcia FinReport

Prichádza nová príležitosť na investovanie do perspektívnych firiem v podobe SPAC

SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je nový investičný model, ktorý sa po úspechu v USA a západnej Európe presúva do ďalších ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada poslancov parlamentu, aby opätovne prehodnotili návrh novely Zákonníka ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook musí platiť: Vo Francúzsku médiám za obsah a v Británii 60-miliónovú pokutu

Sociálnu sieť Facebook čaká náročné obdobie. Britský protimonopolný úrad mu uložil pokutu vo výške 50,5 milióna libier, čo predstavuje ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

22.10.2021 Dominik Horváth

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann končí. Osobné dôvody alebo vyčerpanosť zo sporov?

Najdlhšie slúžiaci guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann oznámil, že ku koncu tohto roka rezignuje na všetky svoje ...

21.10.2021 Naďa Černá

Ošetrenie u zubára vás môže vyjsť lacnejšie, ako si myslíte. Na aké zľavy máte nárok?

Návšteva lekára sa nezaobíde bez platenia vyšších súm za ošetrenie alebo jednotlivé medicínske výkony. Aj bežné vŕtanie zuba môže ...

21.10.2021 Redakcia FinReport

Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere

Bratislavčan Tomáš Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce ...

20.10.2021 Magdaléna Švančarková

Prenajímate byt? V problémovej situácii vám môže pomôcť pripoistenie nájomníka

Vytopení susedia, rozbité okno či poškodený nábytok. Škody na majetku zvyčajne kryje poistenie zodpovednosti za škodu alebo poistenie ...

19.10.2021 Zuzana Mecková

Spotrebiteľský úver s úrokom 0,00 % ponúkajú tri banky. Ich podmienky sa líšia najmä v poplatkoch

Spotrebiteľský úver s úrokovou sadzbou 0,00 % ročne, to znie naozaj lákavo. Aby ste využili tú najvýhodnejšiu pôžičku na trhu, je dobré ...

18.10.2021 Zuzana Mecková

Väčšina úrokových sadzieb sporiacich účtov na Slovensku sa nachádza hlboko pod úrovňou súčasnej inflácie

Úrokové sadzby sporiacich účtov u jednotlivých bánk sa v súčasnosti výrazne líšia a väčšina z nich ani zďaleka nedosahuje úroveň ...

17.10.2021 Redakcia FinReport

Väčšina krajín EÚ považuje COVID-19 v súvislosti s prácou za chorobu z povolania, tri za pracovný úraz

Európsky štatistický úrad Eurostat zrealizoval celoeurópsky prieskum o tom, či je ochorenie na koronavírus v súvislosti s prácou na úrovni ...

16.10.2021 Redakcia FinReport

Na cestách sa zvyšuje počet kolízií áut so zverou, škody bývajú vysoké. Ako minimalizovať riziko?

Jesenné obdobie so sebou prináša aj častejšie komplikácie na cestách. Okrem tradičného zhoršenia počasia, výdatnejších zrážok, ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

Agentúra Moody’s Investors Service zvýšila Tatra banke rating z úrovne A3 na A2

Ratingová agentúra Moody’s Investors Service zvýšila dlhodobý depozitný rating Tatra banky o jeden stupeň z úrovne A3 na A2. Rating banky ...

13.10.2021 Andrej Vida

Refinancovanie hypotéky nie je len o získaní najnižšieho úroku. Čo všetko musíme zobrať do úvahy?

Dostali ste z banky list, že sa onedlho skončí obdobie fixácie úrokovej sadzby vášho úveru? Ak áno, mnohí z vás sa určite zamysleli, či ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

mBank prináša eKartu na internetové platby, ktorá nie je vyrobená z plastu, ale je virtuálna

Klienti mBank majú k dispozícii nový finančný nástroj. Je ním virtuálna platobná eKarta, ktorá im umožní realizovať online platby na ...

12.10.2021 Magdaléna Švančarková

Havarijné poistenie: Pre nové vozidlá a neskúsených vodičov je to nevyhnutnosť, pre veterány zbytočnosť

Havarijné poistenie dokáže vykryť škody majiteľovi motorového vozidla, ktorý spôsobil dopravnú nehodu. Odporúča sa pri nových či ...

9.10.2021 Redakcia FinReport

Slovenská záručná a rozvojová banka vyplatila cestovkám v rámci návratnej pomoci prvých 20 miliónov eur

Za prvé tri týždne od zverejnenia výzvy na podávanie žiadostí o návratnú finančnú pomoc pre cestovné kancelárie prijala Slovenská ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Slovensko opäť zaplavia žlté narcisy, nádej pre onkologických pacientov
 2. 2.
  GLOBALEXPO: Vystavovať sa dá celosvetovo aj bez nutnosti návštevy veľtrhov
 3. 3.
  O vakcínach by mal rozhodovať už len Lengvarský, Remišová dúfa, že chaos okolo Sputnika uprace
 4. 4.
  Nehôd je čoraz viac, pomôcť majú asistenčné služby
 5. 5.
  Rakúšanky boli po prvom kole plné optimizmu, Brunnerová však napokon pustila do nohavíc