Hľadaj

Počet depresií a vážnych psychických ochorení stúpa. Poistiť sa dá aj syndróm vyhorenia

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Už vyše roka sa snažíme bojovať s pandémiou koronavírusu, ktorá sa u mnohých ľudí odráža aj na psychickom zdraví. Zhoršený psychický stav môže viesť až k syndrómu vyhorenia a vyradeniu človeka z bežného života. Poisťovne myslia aj na takéto situácie a vďaka životnému poisteniu v rámci rizík práceneschopnosti, hospitalizácie či invalidity kryjú aj psychické choroby, vrátane syndrómu vyhorenia.

vyhorenie

Foto: Shutterstock

Depresia je častá príčina práceneschopnosti

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už vlani varovala, že počet ľudí so psychickými ochoreniami stále rastie a depresia sa stane čoskoro druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti vo svete. Podľa viacerých prieskumov pretrvávajúca pandémia koronavírusu zvyšuje počet pacientov s diagnózou syndrómu vyhorenia. Hoci aktuálne protiepidemiologické opatrenia nie sú prísne, po lete nás ďalší vývoj pandémie môže znovu znepokojiť.

K situácii neprispela ani donedávna dlhodobá práca z domu, kde je o to ťažšie oddeliť pracovné veci od súkromných, ktoré sa navzájom prelínajú.

„Ľudia majú pocit, že počas ,home office´ pracujú ešte viac, ako by pracovali za bežných podmienok. K zvýšenej psychickej záťaži prispieva aj komunikácia cez online platformy, ktorá si vyžaduje viac sústredenia ako osobný rozhovor. Mnohí pri pracovných video online hovoroch zažívajú podobný stres, ako keď hovoria pred publikom,“ vysvetľuje profesionálna koučka Inka Grohoľová.

Nemýľme si bežnú prepracovanosť s vyhorením

Koučka však upozorňuje aj na to, že bežná prepracovanosť či nechuť ku konkrétnej práci, ktorá môže byť dočasná, sa zásadne líši od skutočného vyhorenia, ktoré je už medzinárodne uznanou diagnózou: „Pri vyhorení ide o celkovú únavu a nechuť k akejkoľvek činnosti, keď človek stráca zmysel svojej práce a postupne ju začne vykonávať iba mechanicky, s odosobneným až cynickým prístupom. A časom klesá jeho výkonnosť vo všetkých oblastiach.“

Psychické ochorenia v rámci krytia invalidity

Pri nepriaznivom priebehu syndrómu vyhorenia môže ísť až o ochorenie spôsobujúce invaliditu, čo potvrdzuje aj Sociálna poisťovňa. Napríklad pri depresiách či úzkostných poruchách je podľa stupňa ich závažnosti možné uznanie invalidity aj nad 40 % miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Zisťovali sme preto, v akej forme majú poisťovne zahrnuté psychické ochorenia, ktoré vyplývajú z prepracovanosti či náročnej doby.

Viaceré poisťovne diagnózu syndrómu vyhorenia berú do úvahy. „Psychické ochorenia spôsobené vyhorením či podobnými príčinami sú zahrnuté v životnom poistení v rámci krytia invalidity. U stupňa invalidity medzi psychickými ochoreniami, inými ochoreniami či úrazmi nerobíme rozdiely. Pre všetky je hranica nad 40 % pri jednorazovej výplate. V prípade invaliditnej renty je hranica nad 70 %,“ uvádza hovorca Wüstenrot poisťovne Tomáš Ferenčák.

Aj podľa hovorkyne poisťovne Generali Kataríny Kukurovej sú duševné ochorenia kryté v rámci poistenia invalidity. „Duševná choroba však musí byť poistenému priznaná ako dôvod invalidity podľa príslušných právnych predpisov, pričom miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v porovnaní so zdravou osobou je viac ako 40 %,“ vysvetľuje.

Okrem toho poisťovňa kryje vybrané duševné poruchy aj v rámci poistenia závažných ochorení. Ide napríklad o prípad diagnostikovanej bipolárnej afektívnej poruchy alebo obsesívno-kompulzívnej poruchy, keď poisťovňa z poistenia závažných ochorení klientovi vyplatí dohodnutú poistnú sumu.

„V rámci životného poistenia je invalidita rozšírená o všetky psychické ochorenia, samozrejme, okrem tých, ktoré sú v príčinnej súvislosti s alkoholom, návykovými či psychoaktívnymi látkami,“ hovorí riaditeľ oddelenia poistenia osôb Uniqa poisťovne Roman Holček.

Ako súčasť pripoistenia

V poisťovni Allianz – Slovenská poisťovňa sú psychické ochorenia kryté v rámci životného poistenia, kde si klienti môžu pripoistiť invaliditu aj v dôsledku psychického ochorenia.

Špecialistka externej komunikácie tejto poisťovne Helena Kanderková zároveň dodáva, že rovnako ako pri ostatných poistných udalostiach platí, že ochorenie alebo jeho príznaky nesmú existovať v čase uzatvorenia poistenia, keďže poistnou udalosťou sa rozumie náhodná udalosť. Stupeň invalidity posudzuje Sociálna poisťovňa na základe zdravotnej dokumentácie klienta.

Dôsledkom je aj práceneschopnosť či hospitalizácia

Komunálna poisťovňa uznáva všetky psychické ochorenia, ktoré klient nadobudol v čase poistenia bez predchádzajúcej anamnézy. „V prípade syndrómu vyhorenia, ktorý bol pravidelne ambulantne či ústavne sledovaný a liečený, má klient nárok na poistné plnenie vyplývajúce z rizika práceneschopnosti alebo hospitalizácie,“ opisuje PR manažérka poisťovne Viera Puškárová.

Podľa jej slov však k životnému poisteniu momentálne poisťovňa neponúka pripoistenie invalidity následkom psychickej poruchy. Klientovi však vyplatí dohodnutú poistnú sumu, ak mu bude diagnostikovaná závažná psychická porucha patriaca pod kritické ochorenia.

V niektorých poisťovniach spadajú psychické poruchy pod všetky tri pripoistenia. „Klient sa môže poistiť pre prípad psychického ochorenia v rámci pripoistenia invalidity, pripoistenia hospitalizácie alebo pripoistenia práceneschopnosti,“ reaguje PR manažérka NN Životnej poisťovne Daniela Tomášková.

Podľa jej slov klientovi vzniká nárok na poistné plnenie v prípade, že je mu priznaná invalidita z dôvodu psychických ochorení a má v poisťovni uzatvorené rizikové alebo investičné životné poistenie. Súčasne v ňom má doplnkové poistenie invalidity, ktoré kryje riziko invalidity od 40 % do 70 % vrátane (čiastočná invalidita) alebo nad 70 % (trvalá invalidita).

Poistenie vyhorenia pre rizikové skupiny

Poisťovňa Generali ponúka možnosť poistenia psychických ochorení aj v rámci segmentovaného poistenia. „Naša poisťovňa kryje syndróm vyhorenia aj v rámci poistenia zdravotníckych ochorení a poistenia ochorení zo stresu,“ reaguje hovorkyňa K. Kukurová. Tieto poistenia sú prispôsobené rizikám vyplývajúcim z určitého povolania a kryjú aj špeciálne ohrozenia, ktoré nepokrýva žiadna štandardná ponuka.

Pre povolania vykonávané vo vysokom pracovnom nasadení a pod väčším stresom má poisťovňa špeciálne vytvorené životné poistenie ochorení zo stresu, ktoré kryje aj syndróm vyhorenia a poskytuje poistnú ochranu na vybrané kardiovaskulárne ochorenia a operácie. Do tejto skupiny povolaní spadajú napríklad manažéri, riadiaci pracovníci, politici, právnici či diplomati.

Podľa hovorkyne poistenie zdravotníckych ochorení je zase vytvorené na mieru všetkým zdravotníkom, lekárom, sanitárom či farmaceutom, keďže v odvetví zdravotníctva sa syndróm vyhorenia vyskytuje najčastejšie. Okrem tohto ochorenia kryje aj prenosné infekčné ochorenia a ďalšie prípady.

Životné poistenia, ktoré kryjú psychické poruchy

Uniqa poisťovňa: poistenie invalidity.

Wüstenrot poisťovňa: poistenie invalidity.

Allianz – Slovenská poisťovňa: pripoistenie invalidity.

Komunálna poisťovňa: poistenie práceneschopnosti, hospitalizácie, poistenie kritických ochorení.

NN Životná poisťovňa: pripoistenia invalidity, hospitalizácie alebo pripoistenia práceneschopnosti.

Generali poisťovňa: poistenie invalidity, segmentované poistenie zdravotníckych ochorení a poistenie ochorení zo stresu, poistenie závažných ochorení v prípade vybraných duševných porúch.

logo
Prečítajte si tiež:
19.3.2025 Laura Lišková

Materská v roku 2026 poriadne stúpne. Získať môžete až 2 329 eur

Slovensko v roku 2026 čaká zvýšenie materskej. Maximálna výška materskej sa môže vyšplhať až na 2 329 eur mesačne. Ako sa tieto zmeny ...

19.3.2025 Redakcia FinReport

Tatra banka uľahčila otváranie účtov pre podnikateľov

Tatra banka zavádza nový, jednoduchší spôsob otvárania účtov pre podnikateľov. Tento krok je veľkým zjednodušením pre všetkých, ktorí ...

19.3.2025 Roland Régely

Viac peňazí za nočné a víkendy: príplatky výrazne porastú, firmy rátajú s dopadmi

Od januára 2026 sa na Slovensku očakáva významné zvýšenie minimálnej mzdy, ktorá by mala dosiahnuť 915 eur mesačne, čo predstavuje ...

18.3.2025 Redakcia FinReport

Finančné inštitúcie a najmä banky sa musia pripraviť na kvantovú počítačovú hrozbu

Ochrana finančných inštitúcií pred útokmi hekerov je jednou z kľúčových úloh, ktorá sa vyvíja v čase tak, ako sa vyvíjajú ...

18.3.2025 Redakcia FinReport

Gaming je jedným z najrýchlejšie rastúcich segmentov v Európe

Údaje Visa ukazujú, že spotrebiteľské výdavky v oblasti hernej zábavy (gamingu) rástli v roku 2024 rýchlejšie ako v iných sektoroch ...

18.3.2025 Redakcia FinReport

Kedy môže dôjsť k zamietnutiu reklamácie kvôli poškodeniu tovaru

Hoci sa spotrebitelia v praxi stretnú s rôznymi dôvodmi zamietnutia reklamácie, obchodníci môžu pristúpiť k tomuto kroku len na základe ...

18.3.2025 Redakcia FinReport

Slovák vytvoril inteligentné AI lietadlo ovládané hlasom

Schochman AI Glass Cockpit prináša umelú inteligenciu a hlasové ovládanie do kokpitu športových lietadiel. Systém integruje satelitné ...

14.3.2025 Tlačová správa

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú v marci kolonoskopiu zdarma

Rakovina hrubého čreva a konečníka je celosvetovo jedno z najrozšírenejších nádorových ochorení, a zároveň najčastejším nádorovým ...

13.3.2025 Robert Juriš

Ako prinútiť vodičov, aby neobchádzali zákonné PZP

Na slovenských cestách jazdí viac ako 320-tisíc vozidiel bez zákonného poistenia. Ich majitelia tak spôsobujú problém štátu, poisťovniam ...

13.3.2025 Tlačová správa

VšZP upozorňuje na zvýšený výskyt hepatitídy typu A

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje svojich poistencov na ...

12.3.2025 Tlačová správa

Najčastejšie platia prsteňom muži, ženy s ním platia vyššie čiastky

Bezkontaktné platenie zažíva svoju revolúciu, už dávno nie je len o mobiloch a inteligentných hodinkách. Hitom posledných mesiacov je ...

11.3.2025 Tlačová správa

Životné poistenie od Generali prináša viacero noviniek

Poisťovňa Generali predstavila vylepšený zoznam závažných ochorení o viacero nových diagnóz. Medzi nimi sú aj štyri, ktoré kryje ako ...

6.3.2025 Tlačová správa VšZP

Všeobecná zdravotná poisťovňa necháva voľbu benefitov na svojich poistencov, tí najlepšie vedia, čo potrebujú

Všeobecná zdravotná poisťovňa ponecháva voľbu benefitov na svojich poistencov. V rámci tzv. peňaženky zdravia ponúka každému poistencovi ...

4.3.2025 Martina Staňová

Prečo je dôležité mať životné poistenie pri založení rodiny

Aj keď sa to môže zdať mladým ľuďom nepotrebné, životné poistenie by si mali uzatvárať už v mladom veku. S pribúdajúcimi rokmi totiž ...

3.3.2025 Tlačová správa VšZP

Nad očkovaním proti kliešťovej encefalitíde už nemusíte váhať. VŠZP vám preplatí až polovicu z jej ceny

Jar je tu čo nevidieť a s ňou sa prebúdza aj príroda. Spolu s príjemnými aktivitami prichádza aj menej vítaný sprievodný jav – sezóna ...

24.2.2025 Mário Špilberger

Ako si vybrať najvýhodnejšie pohrebné poistenie

Jedným zo spôsobov, ako svojim deťom či vnúčatám čo najviac uľahčiť vybavovanie poslednej rozlúčky, je uzatvoriť si pohrebné ...

18.2.2025 Martin Jamnický

Najväčšie výzvy pre banky na Slovensku v roku 2025

Nadchádzajúce obdobie zmien prinesie slovenským bankám kombináciu regulačných, technologických a ekonomických výziev, ktoré si vyžiadajú ...

16.2.2025 Redakcia FinReport

Každý piaty Slovák si nesporí vôbec alebo len „do vankúša“

Takmer 90 % Slovákov považuje finančné zabezpečenie svojej budúcnosti za dôležité, a aj preto si takmer 80 % ľudí skutočne sporí. ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay