Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Počet depresií a vážnych psychických ochorení stúpa. Poistiť sa dá aj syndróm vyhorenia

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Už vyše roka sa snažíme bojovať s pandémiou koronavírusu, ktorá sa u mnohých ľudí odráža aj na psychickom zdraví. Zhoršený psychický stav môže viesť až k syndrómu vyhorenia a vyradeniu človeka z bežného života. Poisťovne myslia aj na takéto situácie a vďaka životnému poisteniu v rámci rizík práceneschopnosti, hospitalizácie či invalidity kryjú aj psychické choroby, vrátane syndrómu vyhorenia.

vyhorenie

Foto: Shutterstock

Depresia je častá príčina práceneschopnosti

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už vlani varovala, že počet ľudí so psychickými ochoreniami stále rastie a depresia sa stane čoskoro druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti vo svete. Podľa viacerých prieskumov pretrvávajúca pandémia koronavírusu zvyšuje počet pacientov s diagnózou syndrómu vyhorenia. Hoci aktuálne protiepidemiologické opatrenia nie sú prísne, po lete nás ďalší vývoj pandémie môže znovu znepokojiť.

K situácii neprispela ani donedávna dlhodobá práca z domu, kde je o to ťažšie oddeliť pracovné veci od súkromných, ktoré sa navzájom prelínajú.

„Ľudia majú pocit, že počas ,home office´ pracujú ešte viac, ako by pracovali za bežných podmienok. K zvýšenej psychickej záťaži prispieva aj komunikácia cez online platformy, ktorá si vyžaduje viac sústredenia ako osobný rozhovor. Mnohí pri pracovných video online hovoroch zažívajú podobný stres, ako keď hovoria pred publikom,“ vysvetľuje profesionálna koučka Inka Grohoľová.

Nemýľme si bežnú prepracovanosť s vyhorením

Koučka však upozorňuje aj na to, že bežná prepracovanosť či nechuť ku konkrétnej práci, ktorá môže byť dočasná, sa zásadne líši od skutočného vyhorenia, ktoré je už medzinárodne uznanou diagnózou: „Pri vyhorení ide o celkovú únavu a nechuť k akejkoľvek činnosti, keď človek stráca zmysel svojej práce a postupne ju začne vykonávať iba mechanicky, s odosobneným až cynickým prístupom. A časom klesá jeho výkonnosť vo všetkých oblastiach.“

Psychické ochorenia v rámci krytia invalidity

Pri nepriaznivom priebehu syndrómu vyhorenia môže ísť až o ochorenie spôsobujúce invaliditu, čo potvrdzuje aj Sociálna poisťovňa. Napríklad pri depresiách či úzkostných poruchách je podľa stupňa ich závažnosti možné uznanie invalidity aj nad 40 % miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Zisťovali sme preto, v akej forme majú poisťovne zahrnuté psychické ochorenia, ktoré vyplývajú z prepracovanosti či náročnej doby.

Viaceré poisťovne diagnózu syndrómu vyhorenia berú do úvahy. „Psychické ochorenia spôsobené vyhorením či podobnými príčinami sú zahrnuté v životnom poistení v rámci krytia invalidity. U stupňa invalidity medzi psychickými ochoreniami, inými ochoreniami či úrazmi nerobíme rozdiely. Pre všetky je hranica nad 40 % pri jednorazovej výplate. V prípade invaliditnej renty je hranica nad 70 %,“ uvádza hovorca Wüstenrot poisťovne Tomáš Ferenčák.

Aj podľa hovorkyne poisťovne Generali Kataríny Kukurovej sú duševné ochorenia kryté v rámci poistenia invalidity. „Duševná choroba však musí byť poistenému priznaná ako dôvod invalidity podľa príslušných právnych predpisov, pričom miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v porovnaní so zdravou osobou je viac ako 40 %,“ vysvetľuje.

Okrem toho poisťovňa kryje vybrané duševné poruchy aj v rámci poistenia závažných ochorení. Ide napríklad o prípad diagnostikovanej bipolárnej afektívnej poruchy alebo obsesívno-kompulzívnej poruchy, keď poisťovňa z poistenia závažných ochorení klientovi vyplatí dohodnutú poistnú sumu.

„V rámci životného poistenia je invalidita rozšírená o všetky psychické ochorenia, samozrejme, okrem tých, ktoré sú v príčinnej súvislosti s alkoholom, návykovými či psychoaktívnymi látkami,“ hovorí riaditeľ oddelenia poistenia osôb Uniqa poisťovne Roman Holček.

Ako súčasť pripoistenia

V poisťovni Allianz – Slovenská poisťovňa sú psychické ochorenia kryté v rámci životného poistenia, kde si klienti môžu pripoistiť invaliditu aj v dôsledku psychického ochorenia.

Špecialistka externej komunikácie tejto poisťovne Helena Kanderková zároveň dodáva, že rovnako ako pri ostatných poistných udalostiach platí, že ochorenie alebo jeho príznaky nesmú existovať v čase uzatvorenia poistenia, keďže poistnou udalosťou sa rozumie náhodná udalosť. Stupeň invalidity posudzuje Sociálna poisťovňa na základe zdravotnej dokumentácie klienta.

Dôsledkom je aj práceneschopnosť či hospitalizácia

Komunálna poisťovňa uznáva všetky psychické ochorenia, ktoré klient nadobudol v čase poistenia bez predchádzajúcej anamnézy. „V prípade syndrómu vyhorenia, ktorý bol pravidelne ambulantne či ústavne sledovaný a liečený, má klient nárok na poistné plnenie vyplývajúce z rizika práceneschopnosti alebo hospitalizácie,“ opisuje PR manažérka poisťovne Viera Puškárová.

Podľa jej slov však k životnému poisteniu momentálne poisťovňa neponúka pripoistenie invalidity následkom psychickej poruchy. Klientovi však vyplatí dohodnutú poistnú sumu, ak mu bude diagnostikovaná závažná psychická porucha patriaca pod kritické ochorenia.

V niektorých poisťovniach spadajú psychické poruchy pod všetky tri pripoistenia. „Klient sa môže poistiť pre prípad psychického ochorenia v rámci pripoistenia invalidity, pripoistenia hospitalizácie alebo pripoistenia práceneschopnosti,“ reaguje PR manažérka NN Životnej poisťovne Daniela Tomášková.

Podľa jej slov klientovi vzniká nárok na poistné plnenie v prípade, že je mu priznaná invalidita z dôvodu psychických ochorení a má v poisťovni uzatvorené rizikové alebo investičné životné poistenie. Súčasne v ňom má doplnkové poistenie invalidity, ktoré kryje riziko invalidity od 40 % do 70 % vrátane (čiastočná invalidita) alebo nad 70 % (trvalá invalidita).

Poistenie vyhorenia pre rizikové skupiny

Poisťovňa Generali ponúka možnosť poistenia psychických ochorení aj v rámci segmentovaného poistenia. „Naša poisťovňa kryje syndróm vyhorenia aj v rámci poistenia zdravotníckych ochorení a poistenia ochorení zo stresu,“ reaguje hovorkyňa K. Kukurová. Tieto poistenia sú prispôsobené rizikám vyplývajúcim z určitého povolania a kryjú aj špeciálne ohrozenia, ktoré nepokrýva žiadna štandardná ponuka.

Pre povolania vykonávané vo vysokom pracovnom nasadení a pod väčším stresom má poisťovňa špeciálne vytvorené životné poistenie ochorení zo stresu, ktoré kryje aj syndróm vyhorenia a poskytuje poistnú ochranu na vybrané kardiovaskulárne ochorenia a operácie. Do tejto skupiny povolaní spadajú napríklad manažéri, riadiaci pracovníci, politici, právnici či diplomati.

Podľa hovorkyne poistenie zdravotníckych ochorení je zase vytvorené na mieru všetkým zdravotníkom, lekárom, sanitárom či farmaceutom, keďže v odvetví zdravotníctva sa syndróm vyhorenia vyskytuje najčastejšie. Okrem tohto ochorenia kryje aj prenosné infekčné ochorenia a ďalšie prípady.

Životné poistenia, ktoré kryjú psychické poruchy

Uniqa poisťovňa: poistenie invalidity.

Wüstenrot poisťovňa: poistenie invalidity.

Allianz – Slovenská poisťovňa: pripoistenie invalidity.

Komunálna poisťovňa: poistenie práceneschopnosti, hospitalizácie, poistenie kritických ochorení.

NN Životná poisťovňa: pripoistenia invalidity, hospitalizácie alebo pripoistenia práceneschopnosti.

Generali poisťovňa: poistenie invalidity, segmentované poistenie zdravotníckych ochorení a poistenie ochorení zo stresu, poistenie závažných ochorení v prípade vybraných duševných porúch.

logo
Prečítajte si tiež:
23.4.2024 Redakcia FinReport

Ako získať vodičské oprávnenie s finančným príspevkom od štátu

Získať vodičské oprávnenie na Slovensku nie je veru lacnou záležitosťou. Mladí ľudia, ktorí sú v opatere centier pre deti a rodiny, po ...

23.4.2024 Martin Jamnický

Do dražby smeruje unikátna zbierka mincí, jej hodnota môže prekonať 5 miliónov eur

Zberatelia aj investori by mali zbystriť pozornosť. Do dražby putuje celoživotná zbierka významného zberateľa MUDr. Václava Brunu. ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Europarlament: Oprava výrobkov za výhodné ceny bude možná aj po uplynutí záruky

Poslanci Európskeho parlamentu schválili pravidlá jednoduchšieho prístupu k opravám tovarov a výrobkov. Žiadať o ne bude možné aj po ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Spotrebiteľská organizácia varuje pred sťahovaním aplikácie Temu

Používanie niektorých mobilných aplikácií môže byť vyslovene škodlivé nielen pre váš mobilný telefón, ale aj pre bankový účet, s ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

VÚB banka: Vedenie účtu aj narábanie s hotovosťou budú drahšie

VÚB je ďalšou bankou pôsobiacou na slovenskom finančnom trhu, ktorá ohlásila zmeny v cenníku svojich služieb. Vychádza z nich, že klienti ...

23.4.2024 Zuzana Fryč

Výber PZP nemusí byť len o nízkej cene, dá sa z neho vyťažiť oveľa viac

Pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) často rozhoduje čo najnižšia cena, keďže mnohí túto poistku považujú len za zákonnú ...

22.4.2024 Robert Juriš

Bitcoin prešiel halvingom, očakávaný cenový skok zatiaľ nenastal

Zrejme najsledovanejšia udalosť roka vo svete kryptomien sa stala realitou. Takzvaný halving bitcoinu sa udial v noci z 19. na 20. apríla 2024. ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

22.4.2024 Zuzana Fryč

Čomu je lepšie sa vyhnúť počas cestovania, alebo ktoré riziká cestovné poistenie nekryje?

Niektorí preferujú cestovanie najmä počas leta, pre iných sa stalo súčasťou ich životného štýlu počas celého roka. Súčasťou ciest, a ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

17.4.2024 Robert Juriš

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa už o niekoľko dní skončia. Čo bude s ich ďalšími službami?

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Desiatka bánk na Slovensku začína používať jednotný ESG dotazník pre zákazníkov

Desiatka bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu začína používať nový jednotný ESG (Environmental – Social – Governance) ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Európske banky vyzvali EÚ, aby ich označila za strategický sektor

Európske banky vyzvali Európsku úniu, aby ich označila za kriticky dôležitý, respektíve strategický sektor. V zdôvodnení tejto požiadavky ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa v apríli 2024 skončia

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

15.4.2024 Roland Régely

Slovenské hypotéky patria medzi najdrahšie v eurozóne, klesá aj náš rating

V roku 2022 boli hypotéky na Slovensku jedny z najlacnejších v eurozóne, dnes sú na opačnom konci rebríčka. Kým v iných krajinách Európy ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Väčšina služieb Slovenskej sporiteľne bude nedostupná

Najväčšia banka na Slovensku avizuje odstávku niektorých služieb, ktorú zdôvodňuje aktualizáciou a údržbou bankových systémov. ...

10.4.2024 Zuzana Fryč

Ako zvládnuť zvýšenie splátok hypotekárneho úveru aj bez pomoci štátu

Od 1. januára tohto roka dostali dlžníci s hypotékami možnosť využiť štátny príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie, ktorý im ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Klienti Fio banky za niektoré tovary či služby zaplatili dvakrát

Fio banka sa obrátila na svojich klientov prostredníctvom sociálnej siete Facebook, kde sa im ospravedlnila za nepríjemnosti, s ktorými sa ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay