Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Počet depresií a vážnych psychických ochorení stúpa. Poistiť sa dá aj syndróm vyhorenia

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Už vyše roka sa snažíme bojovať s pandémiou koronavírusu, ktorá sa u mnohých ľudí odráža aj na psychickom zdraví. Zhoršený psychický stav môže viesť až k syndrómu vyhorenia a vyradeniu človeka z bežného života. Poisťovne myslia aj na takéto situácie a vďaka životnému poisteniu v rámci rizík práceneschopnosti, hospitalizácie či invalidity kryjú aj psychické choroby, vrátane syndrómu vyhorenia.

image

Foto: Shutterstock

Depresia je častá príčina práceneschopnosti

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už vlani varovala, že počet ľudí so psychickými ochoreniami stále rastie a depresia sa stane čoskoro druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti vo svete. Podľa viacerých prieskumov pretrvávajúca pandémia koronavírusu zvyšuje počet pacientov s diagnózou syndrómu vyhorenia. Hoci aktuálne protiepidemiologické opatrenia nie sú prísne, po lete nás ďalší vývoj pandémie môže znovu znepokojiť.

K situácii neprispela ani donedávna dlhodobá práca z domu, kde je o to ťažšie oddeliť pracovné veci od súkromných, ktoré sa navzájom prelínajú.

„Ľudia majú pocit, že počas ,home office´ pracujú ešte viac, ako by pracovali za bežných podmienok. K zvýšenej psychickej záťaži prispieva aj komunikácia cez online platformy, ktorá si vyžaduje viac sústredenia ako osobný rozhovor. Mnohí pri pracovných video online hovoroch zažívajú podobný stres, ako keď hovoria pred publikom,“ vysvetľuje profesionálna koučka Inka Grohoľová.

Nemýľme si bežnú prepracovanosť s vyhorením

Koučka však upozorňuje aj na to, že bežná prepracovanosť či nechuť ku konkrétnej práci, ktorá môže byť dočasná, sa zásadne líši od skutočného vyhorenia, ktoré je už medzinárodne uznanou diagnózou: „Pri vyhorení ide o celkovú únavu a nechuť k akejkoľvek činnosti, keď človek stráca zmysel svojej práce a postupne ju začne vykonávať iba mechanicky, s odosobneným až cynickým prístupom. A časom klesá jeho výkonnosť vo všetkých oblastiach.“

Psychické ochorenia v rámci krytia invalidity

Pri nepriaznivom priebehu syndrómu vyhorenia môže ísť až o ochorenie spôsobujúce invaliditu, čo potvrdzuje aj Sociálna poisťovňa. Napríklad pri depresiách či úzkostných poruchách je podľa stupňa ich závažnosti možné uznanie invalidity aj nad 40 % miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Zisťovali sme preto, v akej forme majú poisťovne zahrnuté psychické ochorenia, ktoré vyplývajú z prepracovanosti či náročnej doby.

Viaceré poisťovne diagnózu syndrómu vyhorenia berú do úvahy. „Psychické ochorenia spôsobené vyhorením či podobnými príčinami sú zahrnuté v životnom poistení v rámci krytia invalidity. U stupňa invalidity medzi psychickými ochoreniami, inými ochoreniami či úrazmi nerobíme rozdiely. Pre všetky je hranica nad 40 % pri jednorazovej výplate. V prípade invaliditnej renty je hranica nad 70 %,“ uvádza hovorca Wüstenrot poisťovne Tomáš Ferenčák.

Aj podľa hovorkyne poisťovne Generali Kataríny Kukurovej sú duševné ochorenia kryté v rámci poistenia invalidity. „Duševná choroba však musí byť poistenému priznaná ako dôvod invalidity podľa príslušných právnych predpisov, pričom miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v porovnaní so zdravou osobou je viac ako 40 %,“ vysvetľuje.

Okrem toho poisťovňa kryje vybrané duševné poruchy aj v rámci poistenia závažných ochorení. Ide napríklad o prípad diagnostikovanej bipolárnej afektívnej poruchy alebo obsesívno-kompulzívnej poruchy, keď poisťovňa z poistenia závažných ochorení klientovi vyplatí dohodnutú poistnú sumu.

„V rámci životného poistenia je invalidita rozšírená o všetky psychické ochorenia, samozrejme, okrem tých, ktoré sú v príčinnej súvislosti s alkoholom, návykovými či psychoaktívnymi látkami,“ hovorí riaditeľ oddelenia poistenia osôb Uniqa poisťovne Roman Holček.

Ako súčasť pripoistenia

V poisťovni Allianz – Slovenská poisťovňa sú psychické ochorenia kryté v rámci životného poistenia, kde si klienti môžu pripoistiť invaliditu aj v dôsledku psychického ochorenia.

Špecialistka externej komunikácie tejto poisťovne Helena Kanderková zároveň dodáva, že rovnako ako pri ostatných poistných udalostiach platí, že ochorenie alebo jeho príznaky nesmú existovať v čase uzatvorenia poistenia, keďže poistnou udalosťou sa rozumie náhodná udalosť. Stupeň invalidity posudzuje Sociálna poisťovňa na základe zdravotnej dokumentácie klienta.

Dôsledkom je aj práceneschopnosť či hospitalizácia

Komunálna poisťovňa uznáva všetky psychické ochorenia, ktoré klient nadobudol v čase poistenia bez predchádzajúcej anamnézy. „V prípade syndrómu vyhorenia, ktorý bol pravidelne ambulantne či ústavne sledovaný a liečený, má klient nárok na poistné plnenie vyplývajúce z rizika práceneschopnosti alebo hospitalizácie,“ opisuje PR manažérka poisťovne Viera Puškárová.

Podľa jej slov však k životnému poisteniu momentálne poisťovňa neponúka pripoistenie invalidity následkom psychickej poruchy. Klientovi však vyplatí dohodnutú poistnú sumu, ak mu bude diagnostikovaná závažná psychická porucha patriaca pod kritické ochorenia.

V niektorých poisťovniach spadajú psychické poruchy pod všetky tri pripoistenia. „Klient sa môže poistiť pre prípad psychického ochorenia v rámci pripoistenia invalidity, pripoistenia hospitalizácie alebo pripoistenia práceneschopnosti,“ reaguje PR manažérka NN Životnej poisťovne Daniela Tomášková.

Podľa jej slov klientovi vzniká nárok na poistné plnenie v prípade, že je mu priznaná invalidita z dôvodu psychických ochorení a má v poisťovni uzatvorené rizikové alebo investičné životné poistenie. Súčasne v ňom má doplnkové poistenie invalidity, ktoré kryje riziko invalidity od 40 % do 70 % vrátane (čiastočná invalidita) alebo nad 70 % (trvalá invalidita).

Poistenie vyhorenia pre rizikové skupiny

Poisťovňa Generali ponúka možnosť poistenia psychických ochorení aj v rámci segmentovaného poistenia. „Naša poisťovňa kryje syndróm vyhorenia aj v rámci poistenia zdravotníckych ochorení a poistenia ochorení zo stresu,“ reaguje hovorkyňa K. Kukurová. Tieto poistenia sú prispôsobené rizikám vyplývajúcim z určitého povolania a kryjú aj špeciálne ohrozenia, ktoré nepokrýva žiadna štandardná ponuka.

Pre povolania vykonávané vo vysokom pracovnom nasadení a pod väčším stresom má poisťovňa špeciálne vytvorené poistenie ochorení zo stresu, ktoré kryje aj syndróm vyhorenia a poskytuje poistnú ochranu na vybrané kardiovaskulárne ochorenia a operácie. Do tejto skupiny povolaní spadajú napríklad manažéri, riadiaci pracovníci, politici, právnici či diplomati.

Podľa hovorkyne poistenie zdravotníckych ochorení je zase vytvorené na mieru všetkým zdravotníkom, lekárom, sanitárom či farmaceutom, keďže v odvetví zdravotníctva sa syndróm vyhorenia vyskytuje najčastejšie. Okrem tohto ochorenia kryje aj prenosné infekčné ochorenia a ďalšie prípady.

Životné poistenia, ktoré kryjú psychické poruchy

Uniqa poisťovňa: poistenie invalidity.

Wüstenrot poisťovňa: poistenie invalidity.

Allianz – Slovenská poisťovňa: pripoistenie invalidity.

Komunálna poisťovňa: poistenie práceneschopnosti, hospitalizácie, poistenie kritických ochorení.

NN Životná poisťovňa: pripoistenia invalidity, hospitalizácie alebo pripoistenia práceneschopnosti.

Generali poisťovňa: poistenie invalidity, segmentované poistenie zdravotníckych ochorení a poistenie ochorení zo stresu, poistenie závažných ochorení v prípade vybraných duševných porúch.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.9.2022 Redakcia FinReport

Finančná správa SR vypína aplikáciu Pokladnica

Finančná správa SR k 1. októbru tohto roka odstráni aplikáciu na evidenciu tržieb Pokladnica v Google play. Z jej strany je to prvý krok k ...

30.9.2022 Magdaléna Švančarková

Lídrami digitalizácie sú banky, ostatné oblasti za nimi zaostávajú, no o päť rokov má byť všetko inak

Digitalizácia, využívanie umelej inteligencie a automatizácia procesov dostali počas pandémie koronavírusu krídla. Stále však v mnohých ...

30.9.2022 Redakcia FinReport

Pohonné látky jemne zlacneli, vodiči si to ani nevšimnú

Ceny pohonných látok v 38. týždni zaznamenali nový trend, ktorý sme na Slovensku už dlhšie nemali. Všetky tri najpredávanejšie pohonné ...

30.9.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Ako sa Slováci (ne)pripravujú na šetrenie vo svojich domácnostiach?

Energie sú horúcou témou posledných mesiacov, a určite ňou ešte dlhšie aj zostanú. Niet divu, že s prichádzajúcou jeseňou čoraz viac ...

30.9.2022 Robert Juriš

Tretí pilier: Štát chce zefektívniť jeho hospodárenie, dôchodkové spoločnosti hovoria o likvidácii

Aktuálna schôdza poslancov parlamentu prináša viacero finančných tém, ktoré vyvolávajú nesúhlas u tých, ktorých sa týkajú najviac. ...

29.9.2022 Dominik Horváth

Môžu obnoviteľné zdroje zabrániť ďalšej eskalácii energetickej krízy?

S ruskou inváziou na Ukrajinu a následnými ekonomickými sankciami zo strany Západu zaznamenali ceny ropy, elektriny a zemného plynu závratný ...

29.9.2022 Redakcia FinReport

NBS: Banky sú napriek kríze odolné, nepotrebujú zvyšovať ochranný kapitálový vankúš

Národná banka Slovenska tvrdí, že napriek kríze a možným rizikám vo finančnom sektore banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu ...

29.9.2022 Robert Juriš

Zdražovanie hypoték pokračuje. Takto banky zvyšovali úrokové sadzby v septembri 2022

September 2022 bol na zvyšovanie úrokov v bankách pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu mimoriadne pestrý. Spúšťačom sa stalo ...

28.9.2022 Redakcia FinReport

Až 10 % škôd na vozidlách vzniká po strete s lesnou zverou, najčastejšie na jeseň

Jesenné obdobie prináša komplikácie na cestách. Upozorňuje na ne najmä polícia a poisťovne. Dni sú kratšie, cesty sú šmykľavé a ...

28.9.2022 Redakcia FinReport

VÚB banka zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Budú sa pohybovať od 3,59 % do 4,29 % ročne

Ďalší veľký hráč na slovenskom bankovom trhu mení úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. Tentoraz je to VÚB banka, ktorá ...

26.9.2022 Robert Juriš

V hustote poistenia aj celkovej poistenosti zaostávame za krajinami strednej a východnej Európy

Popredné poistné domy zverejňujú svoje hospodárske výsledky, ktoré charakterizujú ich pôsobenie v krajinách, v ktorých sú etablované. ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa oznámila ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb svojich hypoték

Najväčšia banka pôsobiaca na domácom trhu – Slovenská sporiteľňa už po druhý raz počas tohtoročného septembra zvyšuje úrokové ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Tatra banka hlási miliónteho klienta, stihla to za 32 rokov

Tatra banka hlási, že počas troch desaťročí, čo pôsobí na slovenskom finančnom trhu, prekročila hranicu jedného milióna klientov. Za ...

21.9.2022 Redakcia FinReport

Aj 365.bank zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

K bankám, ktoré v septembri zvýšili úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov, dnes pribudla aj 365.bank. Úroky zvýšila na všetkých ...

21.9.2022 Redakcia FinReport

UniCredit a Teach For All uzatvorili celoeurópske partnerstvo na podporu vzdelávania

UniCredit a spoločnosť Teach For All spojili svoje sily s cieľom podporiť vzdelávanie detí v rámci celoeurópskeho partnerstva, ktoré ...

20.9.2022 Redakcia FinReport

VÚB banka: Najekologickejšia kreditka je tá, ktorá neexistuje

Platobná karta, ktorá fyzicky neexistuje, je najekologickejšia. Práve s takou digitálnou Mastercard kreditkou v súčasnosti prichádza VÚB ...

19.9.2022 Redakcia FinReport

Hypotéky zdražuje aj ČSOB, úroky stúpajú najmä pri kratších fixáciách

Ďalšou bankou, ktorá v septembri 2022 zvyšuje úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov, je ČSOB. Stáva sa v poradí piatou hypotekárnou ...

19.9.2022 Redakcia FinReport

Čo robiť, aby si jesenná turistika nevyžiadala zásah horskej služby, ktorý by ste si museli platiť sami

Mnoho turistov považuje práve začiatok jesene za najlepšie obdobie pre horské túry. S ochladením však často prichádza k rýchlej zmene ...

Aplikácia

 1. 1.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 2. 2.
  Zdražovanie hypoték pokračuje. Takto banky zvyšovali úrokové sadzby v septembri 2022
 3. 3.
  Lídrami digitalizácie sú banky, ostatné oblasti za nimi zaostávajú, no o päť rokov má byť všetko inak
 4. 4.
  Energie lámu slovenský priemysel. Problémy sú všade a podnikatelia otvorene hovoria o krachu
 5. 5.
  Tretí pilier: Štát chce zefektívniť jeho hospodárenie, dôchodkové spoločnosti hovoria o likvidácii