Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Počet depresií a vážnych psychických ochorení stúpa. Poistiť sa dá aj syndróm vyhorenia

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Už vyše roka sa snažíme bojovať s pandémiou koronavírusu, ktorá sa u mnohých ľudí odráža aj na psychickom zdraví. Zhoršený psychický stav môže viesť až k syndrómu vyhorenia a vyradeniu človeka z bežného života. Poisťovne myslia aj na takéto situácie a vďaka životnému poisteniu v rámci rizík práceneschopnosti, hospitalizácie či invalidity kryjú aj psychické choroby, vrátane syndrómu vyhorenia.

vyhorenie

Foto: Shutterstock

Depresia je častá príčina práceneschopnosti

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už vlani varovala, že počet ľudí so psychickými ochoreniami stále rastie a depresia sa stane čoskoro druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti vo svete. Podľa viacerých prieskumov pretrvávajúca pandémia koronavírusu zvyšuje počet pacientov s diagnózou syndrómu vyhorenia. Hoci aktuálne protiepidemiologické opatrenia nie sú prísne, po lete nás ďalší vývoj pandémie môže znovu znepokojiť.

K situácii neprispela ani donedávna dlhodobá práca z domu, kde je o to ťažšie oddeliť pracovné veci od súkromných, ktoré sa navzájom prelínajú.

„Ľudia majú pocit, že počas ,home office´ pracujú ešte viac, ako by pracovali za bežných podmienok. K zvýšenej psychickej záťaži prispieva aj komunikácia cez online platformy, ktorá si vyžaduje viac sústredenia ako osobný rozhovor. Mnohí pri pracovných video online hovoroch zažívajú podobný stres, ako keď hovoria pred publikom,“ vysvetľuje profesionálna koučka Inka Grohoľová.

Nemýľme si bežnú prepracovanosť s vyhorením

Koučka však upozorňuje aj na to, že bežná prepracovanosť či nechuť ku konkrétnej práci, ktorá môže byť dočasná, sa zásadne líši od skutočného vyhorenia, ktoré je už medzinárodne uznanou diagnózou: „Pri vyhorení ide o celkovú únavu a nechuť k akejkoľvek činnosti, keď človek stráca zmysel svojej práce a postupne ju začne vykonávať iba mechanicky, s odosobneným až cynickým prístupom. A časom klesá jeho výkonnosť vo všetkých oblastiach.“

Psychické ochorenia v rámci krytia invalidity

Pri nepriaznivom priebehu syndrómu vyhorenia môže ísť až o ochorenie spôsobujúce invaliditu, čo potvrdzuje aj Sociálna poisťovňa. Napríklad pri depresiách či úzkostných poruchách je podľa stupňa ich závažnosti možné uznanie invalidity aj nad 40 % miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Zisťovali sme preto, v akej forme majú poisťovne zahrnuté psychické ochorenia, ktoré vyplývajú z prepracovanosti či náročnej doby.

Viaceré poisťovne diagnózu syndrómu vyhorenia berú do úvahy. „Psychické ochorenia spôsobené vyhorením či podobnými príčinami sú zahrnuté v životnom poistení v rámci krytia invalidity. U stupňa invalidity medzi psychickými ochoreniami, inými ochoreniami či úrazmi nerobíme rozdiely. Pre všetky je hranica nad 40 % pri jednorazovej výplate. V prípade invaliditnej renty je hranica nad 70 %,“ uvádza hovorca Wüstenrot poisťovne Tomáš Ferenčák.

Aj podľa hovorkyne poisťovne Generali Kataríny Kukurovej sú duševné ochorenia kryté v rámci poistenia invalidity. „Duševná choroba však musí byť poistenému priznaná ako dôvod invalidity podľa príslušných právnych predpisov, pričom miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v porovnaní so zdravou osobou je viac ako 40 %,“ vysvetľuje.

Okrem toho poisťovňa kryje vybrané duševné poruchy aj v rámci poistenia závažných ochorení. Ide napríklad o prípad diagnostikovanej bipolárnej afektívnej poruchy alebo obsesívno-kompulzívnej poruchy, keď poisťovňa z poistenia závažných ochorení klientovi vyplatí dohodnutú poistnú sumu.

„V rámci životného poistenia je invalidita rozšírená o všetky psychické ochorenia, samozrejme, okrem tých, ktoré sú v príčinnej súvislosti s alkoholom, návykovými či psychoaktívnymi látkami,“ hovorí riaditeľ oddelenia poistenia osôb Uniqa poisťovne Roman Holček.

Ako súčasť pripoistenia

V poisťovni Allianz – Slovenská poisťovňa sú psychické ochorenia kryté v rámci životného poistenia, kde si klienti môžu pripoistiť invaliditu aj v dôsledku psychického ochorenia.

Špecialistka externej komunikácie tejto poisťovne Helena Kanderková zároveň dodáva, že rovnako ako pri ostatných poistných udalostiach platí, že ochorenie alebo jeho príznaky nesmú existovať v čase uzatvorenia poistenia, keďže poistnou udalosťou sa rozumie náhodná udalosť. Stupeň invalidity posudzuje Sociálna poisťovňa na základe zdravotnej dokumentácie klienta.

Dôsledkom je aj práceneschopnosť či hospitalizácia

Komunálna poisťovňa uznáva všetky psychické ochorenia, ktoré klient nadobudol v čase poistenia bez predchádzajúcej anamnézy. „V prípade syndrómu vyhorenia, ktorý bol pravidelne ambulantne či ústavne sledovaný a liečený, má klient nárok na poistné plnenie vyplývajúce z rizika práceneschopnosti alebo hospitalizácie,“ opisuje PR manažérka poisťovne Viera Puškárová.

Podľa jej slov však k životnému poisteniu momentálne poisťovňa neponúka pripoistenie invalidity následkom psychickej poruchy. Klientovi však vyplatí dohodnutú poistnú sumu, ak mu bude diagnostikovaná závažná psychická porucha patriaca pod kritické ochorenia.

V niektorých poisťovniach spadajú psychické poruchy pod všetky tri pripoistenia. „Klient sa môže poistiť pre prípad psychického ochorenia v rámci pripoistenia invalidity, pripoistenia hospitalizácie alebo pripoistenia práceneschopnosti,“ reaguje PR manažérka NN Životnej poisťovne Daniela Tomášková.

Podľa jej slov klientovi vzniká nárok na poistné plnenie v prípade, že je mu priznaná invalidita z dôvodu psychických ochorení a má v poisťovni uzatvorené rizikové alebo investičné životné poistenie. Súčasne v ňom má doplnkové poistenie invalidity, ktoré kryje riziko invalidity od 40 % do 70 % vrátane (čiastočná invalidita) alebo nad 70 % (trvalá invalidita).

Poistenie vyhorenia pre rizikové skupiny

Poisťovňa Generali ponúka možnosť poistenia psychických ochorení aj v rámci segmentovaného poistenia. „Naša poisťovňa kryje syndróm vyhorenia aj v rámci poistenia zdravotníckych ochorení a poistenia ochorení zo stresu,“ reaguje hovorkyňa K. Kukurová. Tieto poistenia sú prispôsobené rizikám vyplývajúcim z určitého povolania a kryjú aj špeciálne ohrozenia, ktoré nepokrýva žiadna štandardná ponuka.

Pre povolania vykonávané vo vysokom pracovnom nasadení a pod väčším stresom má poisťovňa špeciálne vytvorené životné poistenie ochorení zo stresu, ktoré kryje aj syndróm vyhorenia a poskytuje poistnú ochranu na vybrané kardiovaskulárne ochorenia a operácie. Do tejto skupiny povolaní spadajú napríklad manažéri, riadiaci pracovníci, politici, právnici či diplomati.

Podľa hovorkyne poistenie zdravotníckych ochorení je zase vytvorené na mieru všetkým zdravotníkom, lekárom, sanitárom či farmaceutom, keďže v odvetví zdravotníctva sa syndróm vyhorenia vyskytuje najčastejšie. Okrem tohto ochorenia kryje aj prenosné infekčné ochorenia a ďalšie prípady.

Životné poistenia, ktoré kryjú psychické poruchy

Uniqa poisťovňa: poistenie invalidity.

Wüstenrot poisťovňa: poistenie invalidity.

Allianz – Slovenská poisťovňa: pripoistenie invalidity.

Komunálna poisťovňa: poistenie práceneschopnosti, hospitalizácie, poistenie kritických ochorení.

NN Životná poisťovňa: pripoistenia invalidity, hospitalizácie alebo pripoistenia práceneschopnosti.

Generali poisťovňa: poistenie invalidity, segmentované poistenie zdravotníckych ochorení a poistenie ochorení zo stresu, poistenie závažných ochorení v prípade vybraných duševných porúch.

logo
Prečítajte si tiež:
17.6.2024 Martin Jamnický

Agentúra Moody´s: Hodnotenie Slovenska zostáva vysoké, no s negatívnym výhľadom

Aj tretia veľká ratingová agentúra ponechala, a teda neznížila Slovensku pôvodné hodnotenie. Po S&P a Fitch Rating aj Moody´s potvrdila ...

17.6.2024 Roland Régely

Na výšku úrokových sadzieb hypoték majú vplyv aj rozhodnutia slovenských politikov

Dopyt po nových hypotékach síce v prvom kvartáli tohto roka klesol na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov, banky však zostávajú ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Objednávky v priemysle začali po prvý raz v tomto roku rásť

Hodnota nových objednávok v priemysle začala v apríli tohto roku konečne stúpať, keď sa zvýšila o 5,7 % a dosiahla objem 5,83 miliardy eur. ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Od 1. júla sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie

Už o tri týždne, od 1. júla 2024, sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých osôb. Zmenu v ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Poisťovňa Kooperativa prináša do bratislavskej Trnávky 102 nájomných bytov

Poisťovňa Kooperativa po predchádzajúcich skúsenostiach v iných krajských mestách Slovenska rozbieha svoj prvý rozsiahly projekt ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

SAPI: Asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje sa po novom zacieli najmä na udržateľnú energetiku

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Švajčiarska FlowBank prišla o licenciu a putuje do konkurzu

Ďalšia banka skrachovala. Do konkurzného konania vstúpila švajčiarska online maklérska a obchodná banka FlowBank so sídlom v Ženeve. O ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Cestovné kancelárie vlani zaznamenali druhý najlepší rok od začiatku tisícročia

Cestovné kancelárie na Slovensku vlani dokázali o dve tretiny zvýšiť počty turistov, ktorí si kúpili ich zájazdy. Po troch rokoch boja s ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Počet kryptomenových bankomatov rastie, na celom svete ich je takmer 40-tisíc

Kryptomenám sa darí, a tak stúpa aj počet kryptomenových bankomatov. Úspešné obdobie však trvá len približne 10 posledných mesiacov, ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Európsky preukaz zdravotného poistenia v zahraničí stačiť nemusí, potrebné je cestovné poistenie

Pri plánovaní cesty do zahraničia je jedným z najdôležitejších krokov zabezpečiť si vhodné cestovné poistenie. Toto poistenie je ...

12.6.2024 Mário Špilberger

Poistenie extrémnych športov má niekoľko podôb, no neponúkajú ho všetky poisťovne

Tešíte sa na zdolanie ďalšej skaly? Ste nadšencom potápania, alebo chcete vyskúšať netradičný šport na Slovensku či za našimi ...

10.6.2024 Zuzana Fryč

Poistné zmluvy je potrebné občas aktualizovať. Ako často by sme to mali urobiť?

Zmeny životných situácií či výška inflácie a jej vplyv najmä na majetkové poistenie v posledných rokoch prinášajú otázku, ako často ...

9.6.2024 Roland Régely

Kto má po novom nárok na štátnu pomoc pri zvýšenej splátke hypotéky

Štát priebežne eviduje nízky záujem o príspevok na pomoc pri zvýšených splátkach hypoték. Preto došlo k zmene pravidiel a pomoc do ...

9.6.2024 Redakcia FinReport

Motorkári, bez PZP na cesty ani nechoďte!

Nástup príjemne teplých mesiacov pozval na cesty množstvo motorkárov. V správach sa tak opäť začali objavovať informácie o ich kolíziách ...

7.6.2024 Redakcia FinReport

Pillow poisťovňa dosiahla hneď dva miliardové míľniky

Česká Pillow poisťovňa, ktorá od sklonku uplynulého roku pôsobí aj na Slovensku, po štyri a pol roku svojej činnosti dosiahla dva ...

6.6.2024 Robert Juriš

ECB konečne začala znižovať svoje kľúčové úrokové sadzby

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa konečne rozhodla pristúpiť k uvoľňovaniu svojej sprísnenej monetárnej politiky. Dlho ...

6.6.2024 Roland Régely

Investovanie do kryptomien: Kedy vám môže banka zablokovať či zrušiť účet?

Investovanie na trhu s kryptoaktívami zahŕňa aj rôzne riziká, pričom jedným z nich sú časté podvody. Národná banka Slovenska (NBS) preto ...

6.6.2024 Redakcia FinReport

Záplavy: Poisťovne evidujú stovky poistných udalostí. Ako nahlásiť škody po povodni?

Aktuálna povodňová situácia na Slovensku udržiava v napätí nielen občanov, ktorí bývajú a žijú v blízkosti rozvodnených vodných ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay